معرفی مکه مکرمه

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/16
بازدید: 14122
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

مکه یکی از شهرهای کشور عربستان است که در این شبه جزیره واقع شده و یکی از شهرهای تاریخی این کشور به حساب می آید. مهم ترین و اصلی ترین علت اهمیت شهر مکه قرار داشتن کعبه به عنوان قبله گاه مسلمانان در آن است و همین موضوع باعث شده تا از مکه به عنوان مقدس ترین شهر اسلامی نیز یاد شود. این شهر دارای ویژگی های خاص و جذابی است که در این مطلب قصد داریم تا نگاهی جامع به این شهر انداخته و در رابطه با مهم ترین ویژگی های آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به شهر مکه انداخت و در رابطه با آن صحبت کنیم.

مکه

آشنایی با مکه مکرمه

اگر بخواهیم شما را با مکه مکرمه آشنا کنیم، باید گفت که این شهر به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین شهرهای عربستان سعودی است. شهر مکه در غرب عربستان واقع شده و لقب آن ام القری است.
یکی از مهم ترین دلایل اهمیت مکه علاوه بر واقع شدن کعبه در آن، این است که مکه زادگاه پیامبر اسلام بوده است. این شهر در انحصار مسلمانان بوده و پیروان سایر ادیان حق ورود به آن را ندارند، چرا که شرط وارد شدن به مکه محرم شدن است و در واقع محرم شدن یکی از آداب و سنت های اسلامی است. این شهر علاوه بر اسلام که نام هایی همچون بلکه عمل قرار و بل در احرام نیز دارد و در قرآن به تمامی این نام ها برای این شهر اشاره شده است.
به منظور بررسی موقعیت مکانی و تاریخی این شهر باید گفت که شهر مکه در فاصله ۸۰ کیلومتری دریا سرخ قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۳۰ متر است. مکه در واقع در بین کوه ها قرار گرفته و فاصله بین دو کوه را اعراب شعب می گویند.
آب و هوای شهر مکه گرم، خشک و کمی مرطوب تر از سایر شهرهای عربستان مثل مدینه است. بر اساس روایت های دینی اگر بخواهیم تاریخچه مکه را بیان کنیم باید گفت که پس از تشنگی حضرت اسماعیل در داستان مهاجرت او و مادرش به این منطقه، به اذن خدا چشمه آبی به نام چشمه زمزم زیر پای حضرت اسماعیل جوشید و در این منطقه آب پیدا شد. سپس مردم در اینجا ساکن شده و شهر مکه را به وجود آورند و در سال ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد نیز به فرمان خدا، حضرت ابراهیم کعبه را در این شهر بنا نمود.

مکه مکرمه

مساحت و جمعیت مکه

به منظور بررسی مساحت و جمعیت اگر بخواهیم در رابطه با ویژگی های این شهر صحبت کنیم باید گفت که مساحت مکه ۷۶۰ کیلومتر مربع بوده و محدوده کلان شهری آن نیز ۱۲۰۰ کیلومتر مربع است. این شهر ۲۷۷ متر بلندی داشته و بر اساس آخرین سر شماری های صورت گرفته در کشور عربستان سعودی، جمعیت شهر مکه بیش از دو میلیون نفر است.

زبان و مذهب مردم مکه

همان طور که اشاره کردیم به دلیل اهمیت و مقدس بودن شهر مکه، هیچ غیر مسلمانی اجازه ورود به این شهر را ندارند و به همین دلیل تمام مردم شهر مکه مسلمان بوده و زبان آن ها عربی است.
 البته باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به سفرهای مسلمانان سایر نقاط جهان به شهر مکه نظیر مردم ترکیه، مردم هند و مردم ایران، برخی از ساکن این شهر مکه، مخصوصا فروشندگان این شهر توانایی صحبت کردن به این زبان ها را نیز پیدا کرده اند و می توانند با سایر مسلمانان غیر عرب زبان نیز هم صحبت شوند.

 مذهب مردم مکه

اماکن دیدنی و زیارتی مکه

همان طور که اشاره کردیم، مکه به عنوان مهم ترین شهر اسلام شناخته شده و در آن شاهد اماکن زیارتی مختلفی هستیم که در این بخش قصد داریم تا شما را با این اماکن آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

مسجد الحرام

اصلی ترین و مهم ترین مکان زیارتی شهر مکه مسجد الحرام یا مسجد اعظم است که به عنوان بزرگترین مسجد جهان اسلام نیز شناخته شده و قبله گاه مسلمانان نیز است.
در واقع به دلیل وجود کعبه در مسجد الحرام، این مسجد اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده و در طول روز مسلمانان سراسر جهان برای خواندن نماز باید به سمت این مسجد قرار بگیرند و نماز به جا بیاورند.
 مسجد الحرام تاریخچه طولانی داشته و در طی سالیان سال اتفاقات مختلفی در آن افتاده است. به همین دلیل اگر به تاریخ اسلام علاقه مند هستید، پیشنهاد ما این است که حتما تاریخ این مسجد را مطالعه کنید.
از نظر معماری گنجایش مسجد الحرام ۹۰۰ هزار نفر است، اما در زمان حج این گنجایش تا ۴ میلیون نفر نیز افزایش پیدا می کند، چرا که در زمان برگزاری مراسم حج مسلمانان سراسر جهان که قصد عمل حج را دارند، باید به مسجد الحرام بیایند و احکام اسلامی مختلفی که یکی از مهم ترین آن ها طواف کردن به دور کعبه است را انجام دهند. 
همین موضوع باعث شده تا در زمان حج مسجد الحرام حال و هوای عجیب و شگفت انگیزی پیدا کند. در این مسجد شاهد 9 مناره هستیم که بلندی این مناره ها ۸۹ متر است. مسجد الحرام خود دارای بخش های مختلفی است که از مهم ترین آن ها می توان به حجر الاسود، حجر اسماعیل، مقام ابراهیم، چاه زمزم، صفا و مروه و... اشاره کرد.

سفری سیاحتی به حرم امام حسین(ع)

منا

یکی دیگر از اماکن زیارتی مهم شهر مکه منا است که در واقع محلی در ۵ کیلومتری شرق این شهر بود و بیشتر اعمال حج در آن جا صورت می گیرد. از نظر تاریخی منا اهمیت بسیار زیادی در بین مسلمانان دارد و اگر بخواهیم اعمال حجی که در این منطقه باید به جا آورد را به شما معرفی کنیم، می توان به سنگ زدن به نشان شیطان و همچنین ذبح قربانی اشاره کرد. 
تمامی اعمالی که در منا صورت می گیرد بر اساس روایت های اسلامی و اتفاقاتی است که برای حضرت ابراهیم و پسرش حضرت اسماعیل اتفاق افتاده است.

منا

عرفات

یکی دیگر از اماکن مهم زیارتی شهر مکه دشت عرفات است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق مکه واقع شده و در بیشتر سال غیر مسکونی است، اما در روز حج و نهم ماه ذی الحجه که به روز عرفه شهرت دارد، زائران باید از منا به عرفات آمده و بخش هایی از اعمال حج را در این دشت برگزار کنند.
دشت عرفات از نظر تاریخی نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و بر اساس روایت های دینی اتفاقات مختلفی برای حضرت ابراهیم و همچنین آدم و حوا در این سرزمین افتاده است. به همین دلیل زائران باید مدتی را در این منطقه نیز حضور داشته باشند.

عرفات

جبل النور

جبل النور یا کوه نور یکی دیگر از اماکن مهم در شهر مکه است که در ۳۰ کیلومتری این شهر واقع شده و علت اهمیت آن وجود غار حرا در آن است.
بر اساس روایت های دینی در شب ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل، فرشته مقرب الهی یعنی جبرئیل بر پیامبر ظاهر شد و رسالت را به او اعطا کرد. همین موضوع باعث شده تا این کوه و غار حراء اهمیت بسیار زیادی پیدا کند و هر ساله زائرانی که به مکه سفر می کنند، از این غار نیز دیدن کنند.

اقتصاد مکه

به صورت کلی اگر بخواهیم اقتصاد شهر مکه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم باید گفت که در گذشته به دلیل اهمیت کعبه و قرار گرفتن این شهر بر سر راه بازرگانان، مکه به عنوان محلی برای داد و ستد شناخته می شود و اهمیت تجاری داشت. نکته مهم این است که حتی پیش از اسلام نیز کعبه به عنوان یک مکان مقدس و حائز اهمیت بود.
پس از اسلام نیز به دلیل بحث های دینی، در طول سال زائران بسیار زیادی از سراسر دنیا به مکه سفر کرده و از آن بازدید می کنند و به همین دلیل است که این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و عمده اقتصاد این شهر وابسته به زائرانی است که به این منطقه سفر می کنند و ارز آوری برای شهر مکه دارند.

اقتصاد مکه

آب و هوای مکه

همان طور که اشاره کردیم، شهر مکه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی دریای سرخ، آب و هوای کمی مرطوب تر از سایر شهرهای کشور عربستان سعودی دارد.
البته نباید این نکته را فراموش کرد که به صورت کلی مکه نیز مثل تمام شهرهای عربستان دارای آب و هوای گرم و خشک است و حتی در فصول سرد سال نیز مکه این ویژگی آب و هوای خود را حفظ کرده و شرایط آب و هوایی در آن به صورت کلی در وضعیت یکسانی قرار دارد.

آب و هوای مکه

سوغات مکه

همان طور که اشاره کردیم به دلیل اهمیت مذهبی شهر مکه همه افرادی که به این شهر سفر می کنند، کسانی هستند که به قصد زیارت و انجام فرآیندهای مربوط به حج وارد این شهر شده اند و به همین دلیل تنها درصد کمی از این افراد اقدام به خرید سوغاتی های مختلف از این شهر می کنند.
با این حال شما می توانید در فروشگاه های شهر مکه محصولات مختلفی از لباس و پارچه گرفته تا لوازم الکترونیکی را پیدا کنید، اما اگر قصد آوردن یک سوغاتی معنوی از مکه را به شهرهای خود دارید، پیشنهاد ما این است که آب زمزم را به عنوان سوغات و هدیه برای دوستان و آشنایان خود بیاورید، چرا که بر اساس روایت های اسلامی آب زمزم برای هر دردی دوا است. این آب اهمیت بسیار زیادی در بین مسلمانان دارد و به عنوان یک آب مقدس شناخته می شود.

سوغات مکه

نقشه شهر مکه

اگر قصد دارید تا به شهر مکه سفر کرده و از آن بازدید کنید، لازم است تا اطلاعات کاملی در رابطه با نقاط مختلف این شهر به دست بیاورید. به همین دلیل در این بخش نقشه شهر مکه را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید بر اساس این نقش سفر راحت و بسیار خوبی به این شهر مقدس داشته باشید.

نقشه شهر مکه

عکس هایی از مکه

در این بخش عکس هایی از شهر زیبا و مقدس مکه را قرار داده ایم که باعث می شود تا بتوانید با مشاهده کردن آن ها، بیشتر با حال و هوای این شهر آشنا شده و در رابطه با آن اطلاعات بسیار خوبی را به دست بیاورید.

مکه عکس
مکه عکس
مکه عکس

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 4 از 5 | از 103 کاربر