معرفی شهر گمیشان

زمان مطالعه: 6 دقیقه
بروزرسانی: 1401/12/13
بازدید: 3263
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

گمیشان شهری از توابع شهرستان گمیشان در استان گلستان بوده که به داشتن بخش های جذاب و جاذبه های گردشگری زیبا و خاص شهرت دارد و در واقع همین مسئله است که سبب گشته تا گمیشان محبوبیت بسیار زیادی در بین گردشگران داخلی و خارجی به دست بیاورد. البته نباید از این مسئله چشم پوشی کرد که متاسفانه همچنان در بین برخی از افراد گمیشان به عنوان یک شهر ناشناخته به حساب می آید و همین مسئله سبب شده تا برخی از افراد هیچ اطلاعاتی در رابطه با این شهر زیبا و خاص نداشته باشند.
به همین دلیل است که در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با شهر گمیشان آشنا کرده و در رابطه با آن اطلاعات کامل و جذابی را به شما ارائه دهید، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این شهر زیبا و خاص انداخته و در رابطه با هر یک از ویژگی های آن صحبت کنیم.

گمیشان

گمیشان در کجاست؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است پرسیده شود این است که گمیشان در کجا واقع شده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که گمیشان شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان گمیشان در استان گلستان به حساب می آید. این شهر در شمالی ترین قسمت حاشیه شرقی دریای خزر واقع شده و موقعیت جغرافیایی آن به نحوی است که از طرف شمال به ترکمنستان، از جنوب به بندر ترکمن، از شرق به منطقه آق قلا و از غرب به دریای خزر منتهی می شود. این شهر با بندر ترکمن که یکی از بخش های بسیار مهم کشور است، ۱۹.۵ کیلومتر فاصله دارد و به همین دلیل شما می توانید در هنگام بازدید از این شهر، به سراغ بندر ترکمن نیز رفته و از آن دیدن کنید.

تجربه سفر به شهرهای زیبا و ساحلی ترکیه

معنی گمیشان

یکی از سوالات بسیار مهمی که از سوی گردشگران پرسیده می شود این است که معنی اسم گمیشان چیست و چرا به این منطقه چنین نامی داده شده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این نام محلی بوده و به معنای تپه نقره ای است. اگر در رابطه با علت نامگذاری این شهر بخواهیم توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که برای چنین انتخاب نامی دلایل مختلفی بیان شده است.یکی از دلایلی که سبب گشته تا به این منطقه تپه نقره ای بگویند، پیدا شدن اشیا قدیمی و ظروف ارزشمند و گران قیمت بسیار زیادی در این منطقه، در دوره قاجار است.
 همچنین باید به این نکته اشاره کرد که به علت نمک زار بودن این تپه در دوران نزدیکی آن به آب دریا و بازتاب نور آفتاب و ماه این منطقه به صورت نقره ای از دور مشاهده می شد و همین مسئله سبب گشته بود تا به این منطقه گمیشان یا تپه نقره ای بگویند.

گمیشان

گمیشان قدیم

یکی از نکات بسیار جالب و خاصی که در رابطه با شهر زیبا گمیشان باید بدانید و با آن توجه کنید، این است که این منطقه قدمت بسیار طولانی داشته و یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکمن نشین شمال ایران به حساب می آید. موضوعی که باید بدانید این است که این شهر پیشینه تاریخی کهنی داشته و ۱۰۰% شهر را ترکمن ها تشکیل می دهند.موضوع مهم این است که قدیمی بودن شهر گمیشان است که باعث شده تا شاهد جاذبه های تاریخی مختلفی در این منطقه باشیم و اگر شما قصد آشنایی بیشتر با جاذبه های منطقه گمیشان را دارید، پیشنهاد ما این است که حتماً یک سفر کامل به این منطقه داشته باشید و از تمامی جاذبه های توریستی و گردشگری آن بازدید کنید.

گمیشان قدیم

مساحت و جمعیت گمیشان

یکی از نکات مهمی که در هنگام بررسی و تحقیق در مورد هر شهر باید به آن توجه داشته باشید، مساحت و جمعیت آن منطقه است. به همین دلیل اگر بخواهیم نگاهی به مساحت و جمعیت گمیشان بیاندازیم باید به این نکته اشاره کرد که این منطقه نزدیک به ۲۰ هزار نفر جمعیت داشته و مساحت منطقه زیبا و خاص گمیشان نیز در حدود ۱۲۸۵ کیلومتر مربع است.  موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که علاوه بر شهر گمیشان، شهرستان گمیشان نیز دارای 68773 نفر جمعیت است و از نظر تقسیمات کشور این منطقه به بخش های مختلفی تقسیم می شود که شهر گمیشان در بخش مرکزی آن واقع شده است.

آب و هوای گمیشان

آب و هوای منطقه گمیشان استپی محلی بوده و در طی سال میزان بارش در آن کم است. آب و هوا این منطقه به نحوی است که میانگین سالانه بارندگی در این منطقه ۳۸۱ میلی متر بوده و میانگین دمای هوا در طول سال نیز ۱۷.۶ سانتی گراد است. بیشترین میزان بارش در منطقه گمیشان در ماه اسفند است که به طور میانگین شاهد ۵۶ میلی متر بارندگی در این شهر هستیم. گرم ترین فصل سال این منطقه نیز در مرداد بوده که میانگین دمای هوا به ۲۸.۸ درجه سانتی گراد می رسد و اگر بخواهیم سردترین ماه سال را به شما معرفی کنیم، باید به این نکته اشاره کرد که دی ماه با متوسط دمای ۷.۷ درجه سانتی گراد به عنوان سردترین زمان منطقه گمیشان محسوب می شود.

آب و هوای گمیشان

دیدنی های گمیشان

اگر قصد بازدید از منطقه زیبا و خاص گمیشان را دارید، پیشنهاد ما این است که حتما به سراغ جاذبه های گردشگری و توریستی این منطقه رفته و از آن ها دیدن کنید. شما می توانید در این شهر زیبا و خاص جاذبه های مختلفی را مشاهده کنید. اگر بخواهیم شما را با دیدنی های منطقه گمیشان آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  جزیره آبسکون
  • موزه مردم شناسی 
  • گل فشان قارن یارق 
  • خانه های قدیمی گمیشان 
  • دیوار دفاعی گرگان 
  • تالاب بین المللی گمیشان

دیدنی های گمیشان

هر یک از این جاذبه های توریستی منطقه گمیشان ویژگی های منحصر به فرد و جذابی دارد و به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتماً از این جاذبه های توریستی دیدن کرده و برنامه ریزی کاملی برای بازدید از بخش های مختلف این منطقه داشته باشید.

سوغات و صنایع دستی گمیشان

یکی از فعالیت های بسیار مهم در هنگام سفر به مناطق مختلف، خرید سوغاتی و آوردن آن به شهرهای خود است. انجام این کار باعث می شود تا در وهله اول شما به رشد اقتصادی آن منطقه کمک کرده و از سوی دیگر شما می توانید با انجام این کار به دوستان و آشنایان خود نشان دهید که در هنگام سفر به یاد آن ها بوده اید و برای آن ها اقدام به خرید سوغاتی کرده اید.
یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سوغاتی های مختلفی در این منطقه وجود دارید که می توانید اقدام به خرید آن ها کنید. اگر بخواهیم مهم ترین سوغاتی های این منطقه را به شما معرفی کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیرینی جات مختلفی نظیر بیشمه (شیرینی سنتی)، تاتارچورک، قاتلامه، بورگ، چاپادی ....
  • سوغات دریایی مثل خاویار، ماهی کپور، ماهی خشک، چونتا، روغن ماهی خاویاری و...
  • صنایع دستی مختلفی مثل قالی و قالیچه، دست باف ترکمن، گلیم، زیورآلات ترکمن، لباس سنتی و... 

سوغات گمیشان

نقشه گمیشان

اگر قصد بازدید از منطقه گمیشان را دارید، به شما پیشنهاد می دهیم تا برای داشتن یک بازدید کامل از این منطقه حتماً نقشه این شهر و شهرستان را به خوبی مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و با توجه به آن برنامه ریزی کاملی برای بازدید از این منطقه داشته باشید. در این بخش نقشه منطقه گمیشان را فراهم کرده و در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید با استفاده از آن یک سفر عالی به این منطقه زیبا و خاص شمالی داشته باشید.

 

نقشه گلستان
 

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.7 از 5 | از 100 کاربر