شهر قونیه ترکیه

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1401/12/07 ⏱ مطالعه : 7 دقیقه بازدید : 2507
آشنایی
تاریخچه و تاریخ
مراکز گردشگری
موقعیت جغرافیایی
آداب و رسوم
غذاهای معروف
مراکز خرید
نقشه

کمتر افرادی را می توان پیدا کرد که از زیبایی ها و جذابیت های گردشگری شهرهای ترکیه نظیر استانبول، ازمیر، قونیه و ... باخبر نباشد و دوس نداشته باشد که خاطره ای را در این شهرها بسازد. شهر قونیه یکی از شهرهای مذهبی ترکیه به حساب می آید، اما نمی توان از محیط جذاب و چشم نوازی که دارد، چشم پوشی کرد. با سایت لحظه آخر همراه باشید تا درباره این شهر جذاب از ترکیه اطلاعات بیشتری داشته باشید. 

قونیه

آشنایی با شهر قونیه ترکیه

شهر قونیه (Konya) هفتمین شهر پرجمعیت واقع در کشور ترکیه به حساب می آید که حدود 2 میلیون جمعیت از کل کشور ترکیه را تشکیل داده است. این شهر بیشتر به شهر عرفان ها و مذهبی ها معروف شده که جذابیتش را در کنار دریای مدیترانه دوچندان می کند؛ همچنین بیشتر خانم ها و بانوانی که در این شهر زندگی می کنند با حجاب در شهر تردد یا رفت و آمد می کنند.

هنگامی که به شهر جذاب قونیه سفر کنید، اولین نامی که از زبان گردشگران به گوش می رسد، نام بلند آوازه شاعر ایرانی مولانا جلال الدین بلخی است که ارزش والایی را به قدمت و فرهنگ این شهر بخشیده است. جلال الدین بلخی در شهر زیبای قونیه زندگی میکرد و در همان شهر هم جان خود را از دست داد، آرامگاه وی در این شهر وجود دارد که یکی از جاذبه های گردشگری برای این شهر به حساب می آید. اما لازم است بدانید که جاذبه های این شهر فقط به آرامگاه حضرت جلال الدین خلاصه نمی شود!

شهر زیبای قونیه که در جاده ابریشم قرار دارد در کنار اینکه یک شهر مذهبی و قدیمی به حساب می آید، شهر صنعتی هم است که در مرکز استان قونیه قرار دارد. از آنجا که این شهر همیشه یکی از منطقه های مهم ترکیه به حساب می آید؛ مسئولین کشور زیرساخت های نظیر حمل نقل آسان را برای این شهر به خوبی انجام داده اند تا توریست ها و افرادی که علاقه دارند با زیبایی های این شهر خاطره ای داشته باشند به راحتی بتوانند جابجا شوند.

غذاهای خوشمزه و لذیذی که در این شهر وجود دارد می تواند جذابت و خاطره سازی این شهر را دوچندان بکند. سال های اخیر دانشجویان زیادی به این شهر جذب شده اند و زندگی خود را در آنجا ادامه دادند.

آشنایی با شهر قونیه ترکیه

بزرگداشت روم در شهر قونیه

اوج شلوغی شهر قونیه در بیشتر اوقات در ماه دسامبر به علت مراسم بزرگداشت روم است که به صورت سالانه برگزار می شود. با توجه به معماری شگفت انگیز، قدمت، طبیعت سرسبز و فعالیت های سرگرم کننده موچود در این شهر هرساله توریست ها و مسافران زیادی به این شهر جذب می شوند.

تاریخچه و تاریخ شهر قونیه

با نوسنگی که در جنوب شهر قونیه قرار دارد و تمدن هایی نظیر عصر برنز، فریگی ها، لیدی ها، هیتی ها، رومیان سلجوقی، امپراتوری روم شرقی (بیزانس) و فرانوسگی که قبل از اسلام در این شهر ساکن بودند؛ می توان قدمت هفت هزار ساله این شهر را ثابت کرد و متوجه شد که با یک شهر قدیمی روبرو هستید. شهر قونیه توسط تمدن هیتی ها ایجاد شد و سپس در جنگ هیتی ها با فریگی ها، فریگی ها پیروز جنگ بودند و توانستند در این شهر پیشرفت هایی را رقم بزنند که در آن زمان به شهرک بزرگی تبدیل شد. همچنین در اوایل این شهر را با نام ایکونیوم (Iconium) صدا می کردند که نام باستانی این شهر به حساب می آید.

تاریخ شهر قونیه

قونیه در زمان سلجوقیان

هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه به علت نزدیک بودن این شهر به مرزها توسط سلجوقیان تصرف می شود و در آن زمان سلجوقیان رومی به عنوان پایتخت امپراتوری (1308 الی 1071) خود از این شهر یاد می کردند؛ سلجوقیان توانستند در این شهر توسعه ها و ساختمان سازی های بی سابقه ای را رقم بزنند که این توسعه ها به قدری زیاد بودند که از آن زمان به عنوان باشکوه ترین دوران یاد می شود. همچنین بسیاری از موزه هایی نظیر موزه سرامیک که در حال حاضر در شهر قونیه وجود دارد، از دوره  سلجوقی بنا شده است.

همانطور که اشاره داشتیم، قونیه ترکیه با توجه به قدمتی که دارد یکی از شهرهای کهن و قدیمی به حساب می آید و تمدن های زیادی بر روی این شهر حکومت داشتند که هر کدام کارهایی را انجام دادند.

 • رومیان، با اهمیت شدن شهر مرکزی
 • عثمانی ها و سلجوقیان، پرورش هنر و معماری

علاءالدین کیقباد در حدود سال 1220 تصمیم به تزئین کردن شهر کرد و این کار را با برج ها انجام داد تا هم شهر را زیبا کند و هم در برابر دشمنان بتواند مقابله کند؛ اما با این حال شهر قونیه چندین بار توسط مغول ها، کارامان اغلوها، سلجوقیان، ایلهانیان دست به دست شد.

خط راه آهن اسکی شهیر

در سال 1466 که محمد فاتح بر این شهر حکومت داشت، اولین سرشماری عمومی صورت گرفت و در سال 1867 مرزبندی سزمین های قونیه آغاز شد. اما این مرزبندی های به نفع این کشور نبود و شش سال بعد از اجرا نمودن مرزبندی ها یعنی سال 1873، شهر با قحطی زدگی شدیدی روبرو شد؛ به گونه ای که می توان گفت این شهر در قرن نوزدهم بدترین دوران را سپری کرد. اما سال 1896 با افتتاح کردن خط راه آهن اسکی شهیر (Eskisehir) قونیه دوباره احیا شد.

خط راه آهن اسکی شهیر

با پیشرفت ماشین آلات، کشاورزی در سال 1902 توسعه یافت و در دوره حکومت سلطان عبدالحمید دوم دوباره این شهر دوره طلایی و عالی را سپری کرد و در کارهایی نظیر حمل و نقل، مرمت شهر و آموزش پیشرفت داشت.

تاثیر جنگ جهانی اول بر قونیه

در دوران جنگ جهانی اول که گروه متفقین شکل گرفته بود، شهر قدیمی قونیه به تصرف متقین درآمد اما در سال 1920 فردی به نام آتاتورک تصمیم بر این گرفت که استقلال ترکیه را برپا کند و شهر را از متفقین باز پس گیرد.

مساحت و جمعیت شهر قونیه ترکیه در سال 2021

شهر قونیه که به واسطه مکان های زیارتی غنی و جاذبه های گردشگری زیبایش، از آن به عنوان یکی از شهرهای توریستی - زیارتی ترکیه یاد می شود، دارای جمعیتی در حدود 2 میلیون و 277 هزار و 017 نفر در سال 2021 است که سالانه گردشگران ایرانی بسیاری را در خود میزبانی می کند. مساحت این شهر نیز چیزی در حدود 39 کیلومتر مربع است.

مراکز گردشگری شهر قونیه کدامند؟

حالا وقت آن رسیده تا درباره مراکز گردشگری جذاب شهر زیبای قونیه صحبتی داشته باشیم تا هنگامی که وارد این شهر شدید بدانید از چه مراکزی در شهر دیدن کنید.

آرامگاه و موزه مولانا

همانطور که در اول مقاله به آن اشاره کردیم، شاعر بزرگ ایرانی مولانا جلال الدین بلخی در این شهر زندگی میکرد و آثارهای ماندگاری نظیر مثنوی معنوی، غزلیات شمس و ... را در این شهر به جای گذاشته که ارزش بسزایی را برای مردمان این شهر دارد. این شاعر ایرانی در این شهر جان خود را از دست داد و مردمان برایشان آرامگاهی به رنگ سبز را برای ادا احترام بنا کردند. همچنین گنبد یا آرامگاه وی بر 16 وجه که بر روی آن ها کاشی هایی با آیات گران قدری وجود دارد، ساخته شده است.

آرامگاه مولانا

مشابه کاشی های که برای گند شاعر بزرگ ایرانی مولانا ساخته اند می توانید در مساجد اصفهان هم مشاهده کرد. یکی از نوشته هایی که هنگام ورود به آرامگاه به چشم می خورد، این است:

"کعبه‌العشاق باشد این مقام * هرکه ناقص آمد اینجا شد تمام"

در کنار مقبره مولانا می تواند از قبرهای سلطان العلما (پدر مولانا) و بهاء الدین (پسر مولانا) و همچنین برخی از شاگردان و دانش آموزانی که تحت مولانا آموزش دیده اند را می توانید مشاهده کنید.

موزه مولانا

موزه مولانا در یکی از باغ های سلجوقیان واقع شده است که در آن زمان محل تدریس و زندگی مولانا بود؛ در این موزه وسایلی نظیر تسبیح، جانماز، دیوان حافظ و از جمله دست نویس های حضرت مولانا را می توانید مشاهده کنید.

شب اُروس

در تاریخ 17 دسامبر هر ساله تشرفیاتی برای وفات حضرت مولانا برگزار می شود که به شب اُروس معروف است؛ در این شب رقص های سماع دراویش برگزار می شود که یکی از مهمترین و شلوغ ترین مراسم های شهر قونیه به حساب می آید. همچنین جالب است بدانید که این رقص فقط در شهر قونیه برگزار می شود، اما برای مراسم مولانا به شکل تشرفاتی تر و با شکوه تری در یک سالن خاص و مخصوص اجرا می شود که جذابیت تماشا را دوچندان می کند.

شب اُروس

تربت و مسجد شمس تبریزی

مسجد شمس در داخل پارک شمس واقع شده که در گذشت زمان دیوارها و بنا مسجد تا حدودی تخریب و قدیمی شده بود، اما در سال 1510 به دست امیر اسحق این مسجد گسترده تر و بازسازی شد. هنگامی که وارد مسجد می شوید با تربتی مواجعه می شوید که بسیاری از افراد بر این باورند که این تربت برای شخص شمس تبریزی است. همانطور که می دانید شمس تبریزی استاد و آموزگار حضرت مولانا بود.

موزه های شهر قونیه

در ادامه به معرفی معروف ترین موزه های این شهر می پردازیم:

آنتوگرافی

از دیگر جاذبه های گردشگری که در این شهر وجود دارد، موزه آنتوگرافی است که در جاده لارنده وجود دارد و می توانید عواملی مانند کمربند، سلاح ها، انواع لباس ها و همچینین سکه های باارزشی را که از گذشته در شهر ترکیه وجود دارد، مشاهده نمایید.

موزه های شهر قونیه

آتاتورک

سال 1912 خانه آتاتورک در شهر قونیه ساخته شد و مردم به آتاتورک هدایایی را اهدا کردند که امروزه به موزه آتاتورک شناخته می شود و آن هدایایی که مردم اهدا کرده بودند را می توان در این موزه مشاهده کرد.

موزه باستان شناسی

در موزه باستان شناسی قونیه می توانید آثارهای گران بهایی را پیدا کنید که برخی از این آثارها برمیگردد به دوره کلاسیک یونان، بیزانس و روم و همچنین نوسنگی. تابوت ها، ظروف سفالی، ظروف سنگی از مهمترین آثار موزه باستان شناسی این شهر به حساب می آید.

شهرهای زیر زمینی

راحت ترین کارهای که در آن زمان می توانستید انجام دهید تا از حمله های پیاپی دشمن در امان باشید، ایجاد و ساخت شهرهای زیر زمینی بود؛ که امروزه این شهرهای زیر زمینی به عنوان جاذبه های گردشگری تلقی می شود.

شهر زیر زمینی شهر قونیه

شهرهایی که مردمان آن زمان ساخته اند، حدود 30 کیلومتر کاراپینار واقع شده اند که در این شهرها یا مخفی گاه های ساخته شده میتوانید انبار مواد غذایی، آب انبار، سنگ آسیاب، کلیسا و حتی قبرستان را پیدا کرد.

کاپادونا

از دیگر جاذبه هایی گردشگری که در شهر قونیه وجود دارد و می توان به آن اشاره کرد، کاپادانا است؛ این منطقه گردشگری در حدود 200 کلیومتری از شهر زیبای قونیه فاصله دارد. این منطقه بر اثر فعالیت های آتش فشان ها ساخته شده است. به همین علل می توانید خانه های صخره ای حیرت انگیزی را در شهر مشاهده کرد. هتل های صخره ای، بالن ها، شهرهای زیرزمینی کاری را با شما می کنند که هیچگاه شهر کاپادونا را نتوانید فراموش کنید.

تپه علاءالدین

یکی از تپه هایی که از دوران سلجوقیان پای خود را به شهر قونیه باز کرده، تپه علاءالدین است. این تپه علاوه بر مسجد تاریخی علاءالدین، کاخ های قدیمی را هم در خود جای داده است که جذابیت دیدن را چندین برابر می کند. همچنین اگر عاشق پیاده روی هستید می توانید در پارکی که در این تپه وجود دارد این حس را تجربه کنید. اما اگر عاشق خرید کردن برای خود و سوغاتی خریدن برای دوستان و آشنایانتان هست می توانید در مراکز خرید پارک به خریدات خود برسید.

تپه علاءالدین قونیه

مسجد علاءالدین

یکی از زیباترین مسجدهایی که می توانید در شهر قونیه پیدا کنید که از زمان سلجوقیان در این شهر باقی مانده، مسجد علاءالدین است. بنایی که این مسجد به خود گرفته از سنگ و گنبد مخروطی است که شکل این مسجد را زیبا و منحصر به فرد کرده، همچنین این مسجد توانسته محل دفن تعداد زیادی از بزرگان سلجوقی هم باشد.

کاراپینار

کاراپینار با توجه به شکل و قدمتی که دارد بیشتر مورد توجه زمین شناسان قرار می گیرد اما این مورد دلیل نمی شود تا این مورد را در لیست مراکز گردشگری شهر قونیه قرار ندهیم. همچنین جالب است بدانید آب هایی که در این شهر جریان دارد، می تواند از نظر طبی و درمانی اثر گذار باشد؛ به همین علل بیشتر مردمان این منطقه در حال انجام کارهای کشاورزی و دامپروری هستند.

موقعیت جغرافیایی شهر زیبای قونیه

شهر قونیه در مرکز استان قونیه و در 225 کیلومتری آنکارا واقع شده است و به عنوان پایتخت تمدن اسلامی شناخته می شود، این شهر به سبب موقعیت مکانی که در آن قرار گرفته است دارای آب و هوایی سرد و نیمه خشک می باشد البته لازم به ذکر است در تابستان های این شهر گاهاً شاهد دمای بالای 40 درجه نیز می باشیم.

موقعیت جغرافیایی شهر زیبای قونیه

این شهر به علت فلات ها و جنگل هایی که دارد گزینه مناسبی برای کشاورزی کردن تلقی می شود. همچنین در جنوب ترین این شهر کوه های توروس احاطه شده است.

آداب و رسوم شهر قونیه ترکیه

مردمان قونیه، انسان های مهمان نوازی هستند که سعی دارند با همه افراد خوش برخورد باشد که این عامل با توجه به قدمتی که کشور دارد، کاملا صادق است. با توجه به زیبایی ها و ویژگی هایی که شهر قونیه ترکیه دارد و توریستان را به سرعت جذب می کند و از این رو مردمان این شهر به وجود توریست ها در میانشان عادت دارند.

از مهم ترین ویژگی هایی که هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه دارد مراسم عرفانی و آیین دراویش است و مراسم آیین ها رقص با لباس های سفید برگزار می شود که گردشگران را به تماشای این آیین ها جذب می کند. همچنین فرش هایی که در قونیه وجود دارد می تواند ثروت و فرهنگ این شهر زیبا را نشان دهد.

آداب و رسوم شهر قونیه ترکیه

آب و هوای شهر زیبای قونیه

دمایی که شهر قونیه در تابستان دارد، حدود 30 درجه و در زمستان حدود 2 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده؛ از این رو می توان گفت آب و هوایی که شهر قوینه دارد هوای سرد و نیمه خشک است. اما افرادی که آنچنان با هوای گرم ارتباط خوبی ندارند، می توانند به ارتفاعات سفر کنند و از هوای سرد این شهر لذت ببرند. بارش در شهر زیبای قونیه چندان زیاد نیست، اما این شهر هم مانند کشورمان از بارندگی در هر فصل پیروی می کند.

غذاهای معروف قونیه کدامند؟

غذاهایی که در شهر قونیه ترکیه وجود دارد همانند سایر شهر های ترکیه است و ترکیبی از غذاهای سبزیجات، سینی مزه با نان مخصوص یا محلی  و گوشت است. اما محبوب ترین آن ها همان گوشت فرمز به حساب می آید. به علت محبوب بودن غذا یا پیش غذا سوپ در میان مردمان این شهر، به وفور می توانید از این غذا استقبال کنید و در وعده های مختلف از آن استفاده داشته باشید.

غذاهای معروف قونیه

نوشیدنی هایی نظیر قهوه ترک، قهوه و چای برای مردمان قونیه امری جدا نشدنی از غذاهایشان است. برخی از غذاها و دسرهایی لذیذ و جذابی که در منو رستوران ها و کافی شاپ های شهر وجود دارد؛ عبارت اند از:

 • اتلی اکمک
 • فرن کباب
 • سوپ تاووک سویو
 • تریت
 • شکلات و آب نبات
 • خرما
 • پشمک

هنگامی که وارد شهر زیبای قونیه می شوید، می توایند از جاهای زیبا بسیار زیادی دیدن کنید که جز جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آیند. همچنین خوردن و نوشیدن غذاها و دسرهای محلی می تواند بهترین تجربه های را برای شما به ارمغان بیارود تا هیچگاه خاطره هایی که در این شهر ساخته اید، فراموش نشود.

مهمترین مراکز خرید قونیه را می شناسید؟

یکی از لذت‌های سفر در هر کشوری، خرید کردن از مراکز خرید است که شهر قونیه از این قاعده مستثنی نیست. از بهترین مراکز خرید شهر قونیه ترکیه عبارت‌اند از:

مراکز خرید قونیه

 • مرکز خرید کنت پلازا (Konya Kentplaza Avm)
 • مرکز خرید ام وان قونیه (M1 Konya Avm)
 • مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه (Novada Outlet Konya)
 • مرکز خرید کولسیته (Kulesite AVM)
 • فرش فروشی کاروان (Karavan Carpets)
 • مرکز خرید سلچوکر سنتر (selcuker center)
 • مرکز خرید ارایلی پارک سایت (Ereğli Parksite)

نقشه قونیه

نقشه قونیه

گزارش مشکل

سوالات متداول شهر قونیه ترکیه

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربران به معرفی شهر قونیه ترکیه