سن پترزبورگ

زمان مطالعه: 8 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/13
بازدید: 5496
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

سن پترزبورگ به انگلیسی Saint Petersburg در روسیه توسط تزار پیتر بزرگ در 27 مه 1703 در محل قلعه سوئدی تأسیس شد و به نام فرمانروا سنت پیتر نام‌گذاری شد. از آنجایی که این شهر از سال 1728 تا 1730 به عنوان پایتخت کشور روسیه تلقی می‌شد در نتیجه این شهر می تواند بخشی از تاریخ یک کشور را از نظر فرهنگی به تصویر بکشد. سن پترزبورگ امروزه به علت ساختار خود به عنوان مرکز مهم اقتصادی، علمی، فرهنگی و گردشگری روسیه و اروپا محسوب می شود، اهمیت سن پترزبورگ به گونه‌ای است که در گذشته‌ای نه چندان دور این شهر با لقب "پایتخت شمال" در روسیه شهرت داشت.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ کجاست؟

سن پترزبورگ شهر و بندری در شمال غربی روسیه است که به عنوان یک مرکز مهم تاریخی و فرهنگی در روسیه شناخته می شود. این شهر، در حدود 400 مایلی (640 کیلومتری) شمال غربی مسکو و حدود 7 درجه در جنوب دایره قطب شمال واقع شده است، سن پترزبورگ که به عنوان دومین شهر بزرگ روسیه و یکی از شهرهای بزرگ جهان محسوب می شود، نقشی حیاتی در شکل گیری امپراطوری روسیه داشته است به طوری که هنوز هم آثارمانده از جنگ جهانی دوم در این کشور مشهور است. امروزه سن پطرزبورگ در روسیه از نظر معماری، به عنوان یکی از باشکوه ترین و خوش آب و هوا ترین شهرهای اروپا محسوب می شود که منطقه تاریخی آن در در سال 1990 به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

سفر با تورهای ارزان لحظه آخر به روسیه

آشنایی با شهر سن پترزبورگ

عظمت و تاریخ عظیم پایتخت شاهنشاهی روسیه بر هیچ کس پوشیده نیست، این شهر انقلابی دارای کاخ و کلیساهای معروفی است که قدمت برخی از آن ها به قبل از جنگ جهانی اول باز می گردد. همچنین موزه هنری سن پترزبورگ در روسیه گنجینه ای قدیمی و بی نظیر از هنر و فرهنگ جهان را نشان می دهد. شاید بهترین تعریف از فرهنگ روسیه شهر سن پترزبورگ باشد چرا که علاوه بر جای دادن موزه های هنر معاصر و موزه هنر های خیابانی هر ساله در آن جشنواره هایی مطابق با فرهنگ کشور، ادبیات کشور روسیه، رقص باله روسی و ... برگزار می شود.

آشنایی

نام قدیم سن پترزبورگ

پیتر بزرگ تزار وقت روسیه در زمان تصرف کردن این شهر نام آن را پیتربرگ نامید، اما با شروع جنگ جهانی اول این شهر در اثر تحت تاثیر قرار گرفتن فرهنگ آلمانی با نام شهر پیتر خوانده شد، کمی بعد و در تاریخ 26 ژانویه 1924 دولت شاهنشاهی نام این شهر را به پتروگراد تغییر داد و پس از مرگ ولادیمیر لنین نام این شهر به لنینگراد تغییر یافت. امروزه این شهر روسی در سراسر جهان با نام سن پترزبورگ شناخته می شود که روسی آن را با نام سنت پترزبورگ و ساکنان محلی این شهر آن را با نام مستعار پیتر یا پتربورگ می شناسند.

پرچم روسیه - با رنگ ها و مفهوم پرچم روسیه آشنا شو

این شهر که امروزه به عنوان "پنجره ای به غرب" در جهان شناخته می شود به عنوان شمالی ترین کلانشهر جهان و القابی مانند "ونیز شمال" یا "ونیز روسیه" به علت کانال های آبی خود در سطح جهان مطرح است، چرا که این شهر بر روی باتلاق و آب ساخته شده است. تلفیق الهام گرفته شده از معماری اروپایی و روسی سن پترزبورگ را تبدیل به شهری مشهور تبدیل کرده است، همچنین اغلب مردم جهان سن پترزبورگ را با نام مستعار "شهر شب های سفید" میشناسند چرا که شرایط جوی و آب و هوای سن پترزبورگ در تابستان ها به گونه ای است که آسمان به مدت یک ماه کاملاً تاریک نمی شود.

پیتربرگ، نام قدیمی سن پترزبورگ

مساحت و جمعیت سن پترزبورگ

سن پترزبورگ که به عنوان دومین شهر بزرگ روسیه شناخته می شود، طبق آخرین سرشماری مردم ساکن سن پترزبورگ در روسیه 3.6٪ از کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که این درصد به معنای 5,536,000 میلیون نفر جمعیت در سال 2022 و با مساحت 1439 کیلومتر مربعی سن پترزبورگ است، بر اساس آخرین سرشماری بخش اندکی از جمعیت این شهر را فنلاندی ها و مولداوی ها تشکیل می دهند. (مسئولین سرشماری با توجه به رشد جمعیت شهر سن پترزبورگ نسبت به 6 سال گذشته، جمعیت سال 2023 این شهر را پیش گویی کرده‌اند!)

جمعیت شهر سن پترزبورگ در طی 6 سال اخیر

20235,561,000
20225,536,000
20215,504,000
20205,468,000
20195,427,000
20185,383,000

مذهب و زبان مردم سن پترزبورگ

در حالی که اغلب مردم سن پترزبورگ به زبان روسی سخن می گویند، اما برخی از روس های این منطقه انگلیسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کرده اند و کاملا به آن مسلط هستند. از دیگر زبان های کشور روسیه می توان به زبان های تارتار، اوکراینی، چوواشی، بشیر، موردوین و چچنی اشاره کرد. اگرچه هنوز هم در کشور روسیه اختلافات قومی و مذهبی وجود دارد اما این شرایط سیاسی است که دین هر حزب را تعیین می کند، به طور کلی در این کشور مذهب مسیحیت برگزیده شده است و امروزه ارتدکس بزرگترین فرقه مذهبی این کشور محسوب می شود. اسلام دومین گروه مذهبی در سن پترزبورگ و روسیه هستند، از دیگر ادیان موجود در این منطقه می توان به آیین بودایی و یهودیت اشاره کرد، هم چنین لازم به ذکر است که بدانیم حدود یک چهارم مردم روسیه بی دین هستند.

زبان مردم سن پترزبورگ

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سن پترزبورگ

فرهنگ سن پترزبورگ در روسیه دارای یک تاریخچه فرهنگی طولانی و غنی می باشد که غرق در ادبیات، رقص باله، نقاشی و موسیقی کلاسیک است، سن پترزبورگ در واقع متشکل از لباس های محلی رنگارنگ و آراسته ای است که هر کدام از آن ها نمادی خاصی از کشور روسیه هستند. به طور کلی در کشور روسیه خانواده از جایگاه والایی برخوردار است. روسی ها معتقدند که تشکیل خانواده موجب افزایش دوستی و محبت می شود. ازدواج تنها چیزی است که در روسیه به عنوان یک عامل انگیزه و کاملاً رمانتیک برشمرده می شود. ادبیات، شعر و آواز یک عضو جدا ناپذیر از فرهنگ و عشق در این کشور است.

معرفی کشور روسیه - کشور روسیه از بزرگترین کشورهای آسیا است که می‌توانید در این مقاله اطلاعات کاملی از آن بدست آورید.

عموم مردم روسیه نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده واکنش خوبی نشان می دهند و معمولاً علاقه مند به ازدواج عاشقانه هستند. همچنین ازدواج های قومی نیز در این شهر رواج دارد و برخی از مردم با اقوام نزدیک خود ازدواج می کنند، عموم جوانان در سن بیست و سه سالگی مختارند ازدواج کنند، اما مشکلات اقتصادی سبب شده که عموم آن ها تا سن 30 سالگی یا 40 سالگی از زندگی خود به منظور ساخت یک زندگی ایده آل برای ازدواج دست نگهدارند. هم چنین مردم سن پترزبورگ در روسیه هر ساله دارای جشنواره های مختلفی هستند که در آن فرهنگ و آداب و رسوم خود را به رخ جهانیان می کشند، از جمله جشنواره های فرهنگی این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سن پترزبورگ

جشنواره شمع های قرمز

این جشنواره بین 20 تا 24 ژوئن به عنوان یک جشن در سن پترزبورگ روسیه برگزار می شود که یکی از زیباترین جشنواره های این شهر است. در این جشن اغلب دختران و پسران فارغ التحصیل شده از دبیرستان شرکت می کنند، محتوای این جشنواره شامل آتش بازی مخصوص در کنار رودخانه نوا، کنسرت و رقص باله است. یکی از جذاب ترین قسمت های این جشن حرکت یک قایق مملو از شمع های قرمز در رودخانه نوا است. این جشنواره در واقع نشان دهنده تشویق کودکان به کسب علم است.

اختلاف ساعت ایران و روسیه - اختلاف ساعت این دو کشور چقدر است و چرا هر یک از شهرهای روسیه ساعت جدا دارند؟

جشنواره ستاره های شب های سفید

جشنواره ستاره های شب سفید از 20 سال پیش تا به امروز در سن پترزبورگ برگزار می شود که یک رویداد فرهنگی را نشان می دهد. باله و موسیقی کلاسیک روسی تنها بخشی از این مراسم فرهنگی است. این مراسم به عنوان یکی از 10 جشنواره موسیقی برتر جهان محسوب می شود که هر ساله در 9 مه برگزار خواهد شد. این جشن برای مردم سن پترزبورگ مملو از احساس و آرامش است چرا که آن ها سال ها پیش در چنین روزی آلمانی ها را از کشور خود بیرون راندند.

جشنواره ستاره های شب های سفید

روز شهر سن پترزبورگ

27 مه سالگرد سن پترزبورگ است که مردم این شهر متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم خود اقدام به رژه، رقص باله و ... می کنند. عموماً در مدت 2 روز در این شهر جشن و شادی برپا است.

مسکو پایتخت روسیه - مسکو با مساحت حدود 25 کیلومتر مربع، به عنوان بزرگ ترین شهر قاره اروپا شناخته شده است.

کریسمس و شب سال نو

یکی از مراسم اصیل روس ها برگزار کریسمس بر اساس آداب و رسوم این منطقه است. هم‌زمان با فرارسیدن کریسمس خیابان نوسکی مملو از تزئینات جذاب می شود و اغلب تئاتر های شهر اقدام به برگزاری زیباترین نمایش ها می کنند. 31 دسامبر روزی است که روس ها بر اساس آداب و رسوم خود بزرگترین مهمانی های کریسمس را جشن می گیرند. در آن روز "پدربزرگ سرد" یا دد موروز، بابانوئل با دختر بزرگش دختر برف می آید.

او تعداد زیادی اسباب بازی، شیرینی و هدیه بین کودکان توزیع می کند. البته اگر کودکان شایسته هدیه دادن باشند، در این روز بچه ها باید دور درخت برقصند و شعر بخوانند. وعده غذایی عموم مردم در روز سالاد، خاویار و ودکا است.

کریسمس روسیه

آب و هوای سن پترزبورگ

آب و هوای سن پترزبورگ در دسته بندی آب و هوای مرطوب قاره ای طبقه بندی می شود. اثر دریای بالتیک در این منطقه تابستان های گرم و مرطوب و زمستان‌های مرطوب و سرد و متوسط را به ارمغان می آورد. معمولاً رودخانه نوا واقع در محدوده شهر سن پترزبورگ در روسیه در نوامبر - دسامبر یخ می زند و تجزیه آن در آوریل اتفاق می افتد. سن پترزبورگ عموماً 118 روز در سال را پوشیده از برف است که علت این سرما می تواند موقعیت شمالی این منطقه و نفوذ جریان بادهای اسکاندیناوی از خلیج فنلاند باشد.

واحد پول روسیه - همه چیز درباره پول روسیه و ارزش آن در بازار جهانی

معمولاً شرایط آب و هوایی سن پترزبورگ متغیر است، این شهر دارای 135 روز متعادل و مطلوب از نظر جوی و آب و هوایی است. میانگین بارندگی سالانه در این شهر متغیر است اما به طور معمول سالانه در این شهر 660 میلی لیتر باران می بارد و رطوبت هوا و خاک این ناحیه با توجه به میزان بارندگی متغیر است.

آب و هوای سن پترزبورگ

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

 سن پترزبورگ در روسیه به قطب علمی، فرهنگی و تاریخی معروف است، این شهر به علت جای دادن مراکز علمی فراوان در خود می تواند انتخاب مناسبی به جهت یک سفر علمی یا مقصد تحصیلی باشد، اغلب اماکن تاریخی سن پترزبورگ ثبت یونسکو می باشند و هم چنین سن پترزبورگ یکی از بزرگترین موزه های هنری جهان و بلندترین آسمان خراش ها را در خود جای داده است، این شهر همچنین در سال 2018 به عنوان یکی از میزبان های جام جهانی فیفا پذیرای گردشگران جهان بود. در ادامه با جاهای دیدنی سن پترزبورگ بیشتر آشنا خواهیم شد.

موزه ارمیتاژ

موزه معروف ارمیتاژ دومین نمایشگاه بزرگ در جهان محسوب می شود که در قلب سن پترزبورگ قرار دارد. این موزه شامل شش ساختمان است که در آن ها مجموعه ای از آثار هنری رامبراند، پیکاسو و ون گوگ قرار گرفته است.

موزه ارمیتاژ

کلیسای ناجی در خون   

در برای نشان دادن اصالت روسیه است، این کلیسای باشکوه با معماری بی نظیر خود هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است.

کلیسای جامع سنت ایزاک

این کلیسا که به گنبد طلای خود مشهور است به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در سن پترزبورگ و چهارمین کلیسای جهان از نظر وسعت برشمرده می شود. نمای خارجی این کلیسا به شدت تأثیرگذار و قابل تأمل است چرا که توسط ستون های غول پیکر گرانیت قرمز طراحی شده و این در حالی است که فضای داخلی این کلیسا با روکش طلا مزین شده اند.

کلیسای جامع سنت ایزاک

قلعه پیتر و پل

این قلعه به عنوان یکی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ و زادگاه سن پترزبورگ شناخته می شود؛ چرا که این قلعه اولین سازه ای بود که در سن پترزبورگ روسیه بنا شد. در گذشته این قلعه محل دفن خانواده شاهنشاهی روسیه و زندانیان سیاسی روسیه بود، اما امروزه این قلعه کانون تجمع گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

قلعه پیتر و پل

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی سن پترزبورگ تنها محدود به موارد فوق نیست، بلکه از دیگر جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ در روسیه می توان به گردش در خیابان نوسکی، بازدید از میدان اصلی شهر، قایق سواری در رودخانه نوا، موزه های هنری، تئاتر شهر و ... اشاره کرد.

تفریحات سن پترزبورگ

گرچه سن پترزبورگ در روسیه از لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت است، اما تفریحات و اماکن گردشگری این شهر را نمی توان تنها محدود به اماکن تاریخی دانست، بلکه از جمله تفریحات شهر سن پترزبورگ می توان به استخر آب گرم، قدم زدن در پارک های عمومی، سالن های نمایش رقص باله، کنسرت های ویژه، نوشیدن قهوه محلی در کافه های سن پترزبورگ، باشگاه های ورزشی و آموزش رقص بوکا سیگا و ... اشاره کرد.

تفریحات سن پترزبورگ

سوغات سن پطرزبورگ

این شهر نیز مانند دیگر شهرهای روسیه دارای سوغات خاص و منحصر به فرد خود است. از جمله سوغاتی های معروف این شهر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • عروسک‌های ماتروشکا
  • جعبه‌های لاکی روسی
  • تخم مرغ‌های فابرژه
  • جواهرات مخصوص کهربایی
  • چترهایی با طرح روسی
  • نقاشی‌های شمایلی کشور توریستی روسیه

سوغات سن پطرزبورگ

فاصله سن پترزبورگ تا مسکو

بر اساس شواهد فاصله سن پترزبورگ تا مسکو حدوداً 718 کیلومتر است. علاقه مندان به بازید مسکو از شهر سن پترزبورگ می توانند با رانندگی بدون وقفه و بدون استراحت در مدت زمان 7 ساعت و 44 دقیقه به مسکو برسند. هم چنین برای رسیدن به مسکو امکان استفاده از هواپیما، قطار و ... نیز وجود که شرایط سفر از سن پترزبورگ به مسکو را برای مسافران ایده آل تر می کند.

فاصله سن پترزبورگ تا مسکو

نقشه سن پترزبورگ

همانطور که از نقشه شهر سن پترزبورگ پیداست، این شهر از امکانات رفاهی ایده آلی برخوردار است، عبور رودخانه نوا، اهمیت سن پترزبورگ از لحاظ اقتصادی، وجود مراکز علمی و تحقیقاتی، وجود امکانات رفاهی فراوان برای مردم روسیه و گردشگران امروزه سن پترزبورگ را تبدیل به یک کلان شهر با چالش هایی نزدیک به پایتخت این کشور تبدیل کرده است.

نقشه سن پترزبورگ

تصاویر شهر سن پترزبورگ

تصاویر سن پترزبورگ

طبیعت و آب و هوا

زیبایی شهر

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.5 از 5 | از 103 کاربر