امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به معرفی شهر اصفهان

معرفی شهر اصفهان

اصفهان :

اصفهان شهری است باستانی که در مرکز کشور عزیزمان ایران واقع شده است. مرکز استان اصفهان، شهر اصفهان و همچنین مرکز شهرستان اصفهان نیز می باشد. این استان از لحاظ پهناوری و جمعیت، سومین استان پهناور و پر جمعیت ایران، بعد از شهرهای تهران و مشهد می باشد. اصفهان به دلیل داشتن طراحی و معماری زیبای اسلامی و همچنین داشتن بلوارهای زیبا، پل های سرپوشیده، تونل های زیبا، کاخ ها، مسجد ها و مناره های منحصر به فرد معروف و مشهور شده است.

این استان در 435 کیلومتری شهر تهران و همچنین در جنوب این شهر بزرگ واقع شده است. اصفهان دارای طول جغرافیایی 5 درجه و عرض جغرافیایی 32 درجه می باشد. این استان زیبا به 14 منطقه شهری تقسیم می شود.

مساحت، مسافت و آب و هوای اصفهان :

مساحت این استان در حدود 551 کیلومتر مربع می باشد. همچنین ارتفاع این استان از سطح دریا چیزی در حدود 1570 متر است.

اصفهان از آنجایی که در مرکز ایران و در کنار زاینده رود واقع شده است و همچنین از کوه های مرکزی ایران در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد، به همین دلیل در منطقه ای نیمه بیابانی قرار گرفته و دارای آب و هوایی گرم و خشک می باشد. اما قسمت جنوبی این استان از آب و هوای خنک تری بهره مند است.

فاصله اصفهان تا تهران 450 کیلومتر می باشد که این فاصله معادل با 4 ساعت و 54 دقیقه می باشد.

زبان و جمعیت اصفهان :

مردمان این استان به زبان پارسی و همچنین لهجه اصفهانی با یکدیگر سخن می گویند. از ویژگی های بارز این لهجه (لهجه اصفهانی) این است که به آخر تمامی واژگان حرف س اضافه می شود. در استان اصفهان، لرها که عمدتا از ایل بختیاری هستند، به زبان لری سخن می گویند.

جمعیت آن طبق آخرین سرشماری حدود 1 میلیون و 961 هزار و 260 نفر می باشد. همچنین تراکم جمعیت در این استان نیز 3.471 نفر بر کیلومتر مربع است.

دین و مذهب :

در اصفهان، بخش ععظمی از مردم دینشان اسلام شیعه می باشد. همچنین در این شهر زرتشتیان، یهودیان، ارامنه، بهائیان و سایر اقلیتهای مذهبی نیز زندگی می کنند. در بخش جنوبی اصفهان، منطقه ای است به نام جلفا که بیشتر ارمنی نشین هستند و همچنین این منطقه از مناطق خوب این استان نیز قلمداد می شود.

مذهب تشیع، در طی چندین دوره زمانی به این استان ورود کرده است. در بین مسلمانان، مذهب سنی معمولا شهرت بسیاری دارد. 

تفریحات و جاذبه های گردشگری :

اصفهان سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند که یکی از دلایل جذب گردشگر در این کشور تفریحات و جاذبه های بسیار خاص و هیجان انگیز آن می باشد. گردشگرانی که قصد سفر به اصفهان را دارند، بهتر است قبل از سفر با برخی از این تفریحات و جاذبه ها بیشتر آشنا شوند. این تفریحات و جاذبه های گردشگری شامل :

منارجنبان که در واقع مقبره عمو عبدالله می باشد، دارای یک بنای مرکزی و همچنین دو مناره کناری است. این بنای تاریخی یک ویژگی عجیب و منحصر به فرد دارد. اگر یکی از این مناره ها را تکان دهید، مناره دیگر و همچنین بنای کلی منارجنبان نیز تکان می خورد. 

کلیسای وانگ یک کلیسای بسیار معروف است که به موجب وجود ارامنه در زمان های قدیم، در شهر اصفهان ساخته شد. طراحی و ساخت این کلیسا مربوط به دوره صفویان می باشد. همچنین از جلوه های ویژه این کلیسا کاشی کاری های خاص، نقاشی های جالب، تابلوهای نقاشی اروپایی و همچنین نقاشی های حضرت مسیح

چهل ستون یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان می باشد که آن را در زمان های قدیم باغ جهان نما نیز می نامیدند. این باغ در حدود 70 هزار متر مربع است و متعلق به زمان شاه عباس اول است. در وسط این باغ یک عمارت بسیار بزرگ و با شکوه نیز وجود دارد.

رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید :

اصفهان یکی از شهرهای اصلی کشور عزیزمان ایران بوده که از لحاظ رستوران، کافه و مراکز خرید دارای تنوع زیادی می باشد. اصفهان دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید فراوان و همجنین شیک است که هر گردشگری را به خود جلب می کند. ما در این قسمت میخواهیم شما را با تعدادی از آنها آشنا کنیم.

رستوران :

رستوران شهرزاد، رستوران هرمس، رستوران خوان گستر، رستوران زاگرس، رستوران بریانی اعظم، رستوران زاینده رود، رستوران ملل زینو، رستوران ثانی و همچنین رستوران پیده

کافه :

کافه ژاو، کافه رادیو، شربت سرای روزگار، کافه رستوران آرک. آ، کافه ژینو، کافه مون، کافه شانت، کافه آختامار، کافه ایتالیایی کاغذ، کافه آنی، کافه امرداد و همچنین کافه بلانش و کافه ترنج و کافه نقش جهان

برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخبار، جاذبه ها، تفریحات، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید شهر اصفهان می باشند، می توانند با مراجعه به بخش اطلاعات گردشگری این سایت، اطلاعات جامع و کامل تری را به دست آورند.

 

نظرات مردم درباره معرفی شهر اصفهان

مژده 2 مرداد 97
1
اصفهان که خیلی زیباست واقعا درسته میگن اصفهان نصف جهان بینظیره
درج نظر