معرفی باکو پایتخت آذربایجان

📅 بروزرسانی : ۱۴ تیر ۱۴۰۱ بازدید : 10160

شهر باکو در ساحل غربی دریای خزر و در شبه جزیره آبشوران قرار گرفته است ک یکی از مناطق نفت خیز جهان محسوب می شود. این شهر یکی از زیباترین و همچنین پر جمعیت ترین شهر قفقاز می باشد. از جمله دلایل جذابیت این شهر می توان به برگزاری برنامه های متعدد هنری مانند موسیقی، تئاتر و اپرا، در کنار پارک های ساحلی متعدد اشاره نمود. بخش قدیمی شهر باکو به همراه برج و حصار قلعه شهر، از قرن های میانی تا کنون بجای مانده است و یکی از آثار به ثبت رسیده در یونسکو می باشد.

 

باکو

 

باکو پایتخت کدام کشور است؟

باکو یکی از پرجمعیت ترین شهر های جمهوری آذربایجان و همچنین پایتخت این کشور می باشد. معنای باکو در نزد مردم، بادکوبه، یعنی جایی که باد زیادی می وزد است. شهرت این شهر بعد از کشف اولین میدان نفتی جهان به شدت افزایش یافت و به همین سبب، مراکز خرید و خیابان های مهمی در دوران شوروی سابق در این شهر ساخته شد. این بناهای تاریخی اکنون به عنوان جاذبه های گردشگری باکو به حساب می آیند و از جمله میراث فرهنگی، معماری ملی و اسلامی کشور آذربایجان می باشند. در ادامه مطلب قصد داریم تا شما را بطور کامل با این شهر زیبا آشا کنیم.

آشنایی با شهر باکو

جالب است بدانید جمعیت شهر باکو در ابتدای سال 2009 در حدود 2.04 میلیون نفر محاسبه شده است، در ابتدای سال 2003 ،در حدود 153 هزار نفر از آوارگان جنگ قره باغ و همچنین 94 هزار پناهنده خارجی، علاوه بر جمعیت اصلی این شهر، در باکو وجود داشتند.

راه های دسترسی مختلفی برای رسیدن به این شهر وجود دارد و شما میتوانید از هر وسیله ای برای رسیدن به این مکان استفاده نمایید ولیکن بهتر است برای رفتن به این شهر از مسیر هوایی استفاده نمایید. برای افرادی که در استان های شمال غربی ایران زندگی می کنند استفاده از مسیر زمینی آسان تر بوده و مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد.

بافت قدیمی شهر باکو که ارگ بانو نیز نامیده می شود ما بین قرن 11 الی 19 میلادی ساخته شده است. یکی از نکات قابل توجه در رابطه با این شهر این مسئله است که، فرهنگ و تمدن های گوناگونی مانند:  زرتشتی ، شیروانی ، ایرانی ، ساسانی،عربی  ، عثمانی و روسی را درون خود جای داده است.

ارگ این شهر در شمال غربی خلیج باکو قرار دارد و از جمله دیدنی ترین مکان های باکو به شمار می آید که در سال 2000 میلادی به ثبت جهانی یونسکو نام دارد.

 

پایتخت باکو

 

مساحت و جمعیت باکو

همانطور که در قبل اشاره کردیم، باکو پایتخت، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر کشور آذربایجان است. این شهر که بر ساحل غربی دریای خزر واقع شده است از مناطق نفت خیز جهان به حساب می آید. طبق آخرین آماری که از جمعیت این شهر گرفته شده است، در حدود 2 میلیون 374 هزار نفر در این شهر زندگی می کنند. جالب است بدانید قدمت شهر باکو به حدود 1000 سال می رسد.

زبان و مذهب مردم باکو

اغلب مردم جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه می باشند و زبان رسمی این کشور ترکی آذربایجانی است. مردم باکو در کنار ترکی آذربایجانی، به زبان های ارمنی، روسی، تالشی، ارمنی، لزگی، تاتی و روسی نیز تکلم می کنند. زبان ترکی آذربایجانی از لحاظ تقسیمات زیانی، جزئی از دسته ترکی جنوب باختری و یا ترکی اوغوز است. بهتر است بدانید که، ترکی استانبولی و ترکمنی در کنار ترکیه آذربایجانی در گروه ترکی جنوب باختری ( اوغوز ) قرار می گیرند. کشور جمهوری آذربایجان 97% مردمانش مسلمان می باشند. از جمعیت این کشور 83 % شیعه، 14% سنی و 3% هم غیر مسلمان اند. شیعیان این کشور 12 امامی و اهل سنت آن حنفی هستند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم باکو

به دلیل موقعیت جغرافیایی که جمهوری آذربایجان داشته و همچنین میراثی که از تاریخ فرهنگ های ایرانی، روسی، اسلامی و ترکی  دارد در سال 2009 پایتخت این کشور یعنی باکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. جمهوری آذربایجان تنها کشور غیر فارسی زبان می باشد که عید ملی خود را، عید نوروز شناخته است. مردم این کشور به علت اعتقاد زیاد به آیین و مراسم نوروز، هر سال تدارکات ویژه ای برای گذراندن نوروز در نظر میگیرند و به همین علت هر ساله تعداد زیادی از گردشگران ایرانی راهی این کشور می شوند. جالب است بدانید که کشور آذربایجان  نیز سفره هفت سین با هفت عنصری که نامشان با سین آغاز می شود دارد.

مردم آذربایجان به موسیقی علاقه زیادی دارند و انواع موسیقی مقامی، عاشیق، میخانه ای، جاز و حتی کلاسیک در این کشور رواج دارد. مسابقه آواز یوروویژن که یکی از مهم ترین رویداد های موسیقی اروپا است، هر ساله در این کشور برگزار می شود. در زمینه ادبیات ، از جمله شاعر های معروف این کشور می توان به نظامی گنجوی و خاقانی اشاره نمود که تاثیرات چشمگیری را در ادبیات فارسی داشته اند.

وجود قومیت های متفاوتی از جمله کردها، تالشی ها و ارمنی ها در جنوب و شرق و همچنین یهودی ها، تات ها، و لزگی ها در شمال موجب تنوع زبان و فرهنگ رایج در باکو و آذربایجان  شده است. نرخ باسوادی در این کشور 98% در نظر گرفته می شود. از برگزاری مراسم نوروز میتوان نزدیکی و تاثیر تاریخی فرهنگ ایران بر این شهر را مشاهده نمود و همین امر یکی از عوامل علاقه گردشگران ایرانی به باکو می باشد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم باکو

 

آب و هوای باکو

کشور آذربایجان از لحاظ آب و هوایی دارای چندین نوع آب و هوای گوناگون است. از 11 ناحیه آب و هوایی 9 نوع ناحیه در کشور آذربایجان دیده می شود. درجه هوای این کشور در مناطق جلگه ای شرق و شمال به هنگام زمستان تا 6 درجه، و در تابستان تا 36 درجه سانتیگراد نوسان دارد. پایین ترین دمای این کشور در اردوباد 33- درجه و بالاترین آن در جلفا 46 درجه سانتی گراد به ثبت رسیده است. به طور کلی باکو هوای مرطوب و ملایم تری را نسبت به مناطق دیگر دارد. جالب است بدانید که کمترین میزان بارندگی در جمهوری آذربایجان متعلق به آبشخوران و باکو نسبت به سایر مناطق است، در منطقه آبشخوران حدود سالانه 200 تا 350 میلیمتر بارندگی رخ می‌دهد.

 

شهر باکو

 

جاذبه های گردشگری باکو

باکو، همسایه شمال ایران که مرز خشکی و دریایی با ما دارد، دارای دیدنی های زیادی می باشد که ما در این مطلب قصد دارین به معرفی برخی از این جاهای دیدنی باکو بپردازیم.

کاخ شیروان شاه

یکی از بزرگترین بناهای شیروان شاهان در باکو، کاخ شیروان شاه (Shirvanshah’ Palace) بوده، که در شیروان قفقاز قرار گرفته است. این کاخ در مصاف با حکومت عباسیان و در دوران صفویه توسط شاه طهماسب اول برچیده شده و در حال حاضر جز میراث جهانی یونسکو در جمهوری آذربایجان به ثبت رسیده است.

آدرس : جمهوری آذربایجان – باکو Shirvanshah’ Palace، Baku، Azerbaijan

 

کاخ شیروان شاه

 

برج های شعله

بلندترین آسمان خراش و سمبل معماری شهر باکو برج های شعله (Flame Towers) می باشد. برج های شعله باکو شامل سه برج با انحنای سینوسی با رنگ آبی هستند. ارتفاع این برج ها بین 140 تا 190 متر بوده و مساحت کلی آنها 245,000 متر مربع است. طراحی این برج ها مشابه شعبه های آتش می باشد. از فضای میان برج ها برای سرگرمی و تفریح شهروندان استفاده می شود و برای جلوه نمایی بیشتر از 10000 لامپ ال ای دی کوچک که هر کدام کاربرد خاصی دارند در طراحی این برج ها استفاده شده است.

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Alov Qülleleri، Mehdi Hüseyn Street، Bakı، Azerbaijan

 

برج های شعله

 

قلعه دختر

قلعه دختر (Maiden Tower) یکی از آثار به جای مانده از دوره ساسانی در شهر باکو می باشد، این قلعه در دو دوره تاریخی قرن ۵ و ۶ میلادی و قرن ۱۲ بنا شده است. در سال 2000 میلادی این بنا توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید. مردم آذربایجان این قلعه را به محلی برای برگزاری فستیوال ها بدل کرده اند و توجه ویژه ای به آن دارند. نام این قلعه در بسیاری افسانه های آذربایجان اورده شده است.

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Qüllə، Bakı، Azerbaijan

 

قلعه دختر

 

شهر قدیم باکو

شهر قدیمی باکو (Old City Baku) یکی از انتخاب های هر گردشگری برای گشت و گذار می باشد. نام دیگر این شهر قدیمی ارگ یا ایچری باکو است. این منطقه شهری محصور شده در دیوار های سنگی بوده که نشان از فرهنگ و تمدن عثمانی، ساسانی، زرتشتی، عربی، روسی و پارینه سنگی دارد. لازم به ذکر است که قلعه دختر درون شهر قدیم قرار گرفته و از مزایای اصلی آن تماشای رایگان می باشد.

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Shaki Caravanserai، Baku، Azerbaijan

 

شهر قدیم باکو

 

بلوار باکو

بلوار باکو (Seaside Boulevard) یک پارک ملی و تفریحگاهی به موازات دریای خزر می باشد. این بلوار در سال 1909 تاسیس شده و بیش از یک قرن سن دارد. این پارک در حدود 3 کیلومتر و 750 متر در سواحل جنوبی دریای خزر ( از میدان آزادی باکو تا میدان ملی پرچم ) کشیده شده است.

 

بلوار باکو

 

قیمت تور باکو

یکی از بهترین راه ها برای رفتن به شهر باکو استفاده از تورهای مسافرتی می باشد. اگر قصد سفر به شهر باکو را دارید می توانید با مراجعه به صفحه تور باکو لیستی از به روز ترین تورهای باکو آژانس های مسافرتی با ایرلاین های مختلف، همینطور تعداد شب متفاوت را مشاهده فرمایید. نرخ تمامي تور ها به صورت روزانه بررسي مي شود همچنین جهت دریافت نرخ تور دلخواه خود می توانید با آژانس های مسافرتی فعال در وب سایت لحظه آخر تماس حاصل فرمایید.

نقشه باکو

در ادامه می توانید نقشه شهر باکو را مشاهده کنید.

عکس شهر باکو

شما می‌توانید در اخر تصویری از شهر زیبای باکو مشاهده نمایید.

 

عکس شهر باکو

 

سخن پایانی

 امیدواریم که این مقاله برای برنامه‌ریزی سفر شما به شهر باکو راهگشایتان باشد. در صورتی که به این شهر زیبا سفر کردید، خوشحال می‌شویم که تجربه سفر خودتان را با ما و همراهان گرامی سایت لحظه آخر در میان بگذارید.

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره معرفی باکو پایتخت آذربایجان

ثریا قاسمی تیر 1397
32 نفر پسندیدند
توی باکو یه پارک دارن به اسم پارک مفاخر من به شخصه خیلی خوشم اومد ازش واقعا پر معنی بود

lahzeakhar.com/Destination/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 115 کاربران به معرفی باکو پایتخت آذربایجان