معرفی استان کرمانشاه

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/09/11
بازدید: 2883
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان شهر های معروف و قدیمی ایران به حساب می‌آید. این شهر که مدت زمان طولانی دومین پایتخت ایران در دوره ساسانیان بوده، دارای فرهنگی کهن، آثار تاریخی و باستانی بی نظیر است که همین یکی از چندین دلایل اهمیت زیاد این شهر در گردشگری است. کرمانشاه یا به زبان کردی کرماشان حتی بعد از حمله اعراب به ایران هم شکست را نپذیرفت و با گذشت یازده قرن دوباره به یکی از شهر های قدرتمند دوره قاجار تبدیل شد.

آشنایی با شهر کرمانشاه

همانطور که گفته شد کرمانشاه یکی از کلان شهر های ایران است و این شهر از اهمیت بالایی در حوزه گردشگری برخوردار است. کرمانشاه نام های زیادی در دوره های مختلف از کاسیها تا انقلاب به خود دیده ولی نام کرمانشاه در آخر بر روی این شهر باقی مانده است، همچنین مردم آن به زبان کردی و دیگر گویش های کردی سخن می گویند. کرمانشاه زادگاه و مادر بزرگان زیادی در دوره های مختلف خود، مخصوصا در حوزه های ادبیات، هنر، تاریخ و سیاست بوده است.

 

آشنایی با شهر کرمانشاه

 

مساحت و جمعیت کرمانشاه

کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد و کوه پراو از شمال غربی به کوه طاق بستان و از جنوب به سفید کوه منتهی می شود این استان کوهستانی مساحتی بالغ بر ۲۴۵۰۰ کیلومتر مربع است؛ که به علت کوهستانی بودن منطقه ۱۲۰۰ متر نیز از سطح دریا فاصله دارد. 
جمعیت این کلانشهر ۹۴۶۶۵۱ نفر با تراکم جمعیت ۸۳۵۰ نفر بر کیلومتر مربع است.

زبان و مذهب شهر کرمانشاه

مردم کرمانشاه اصالتا کرد هستند و به زبان کردی و فارسی کرمانشاهی صحبت می کنند؛ البته در بعضی مناطق به گویش های مختلف کردی مانند سنجابی، کرمانشاهی، لکی و… نیز سخن می گویند. این مردم که همانند بیشتر کلان شهر های ایران کمترین گرایش را به دین و مذهب دارند غالبا از پیروان یکی از سه دین اهل حق، تسنن و تشیع هستند، پیروان دیگر دین های زرتشتیان، مسیحیان و… نزدیک یک درصد هم نیستند.

آداب و رسوم و فرهنگ بومی مردم کرمانشاه

مردم کرمانشاه طی سالیان دراز سعی در حفظ آداب و فرهنگ خود کردند و هنوز هم بعضی از رسوم خود را در مراسم های مختلف به اجرا در می آوردند. از جمله رسوم با ارزش مردم کرمانشاه، پوشیدن لباس محلی در بعضی از جشن ها و مراسم است. برگزاری مراسم شال اندازی و بازی گرزان از جمله رسوم به جا مانده در این شهر است.

 

بهترین زمان سفر به کرمانشاه - کرمانشاه در فاصله 500 کیلومتری تهران و در قسمت غربی ایران قرار دارد که نزدیک به بیش از 1350 متر ارتفاع از سطح دریا داشته و به موجب آن، شهری کوهستانی هم می باشد.

 

مکان های دیدنی کرمانشاه

این استان کرد نشین دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است، همچنین دارای طبیعتی بکر و جاذبه های تاریخی که قدمت زیادی دارند، می باشد. در ادامه تعدادی از این جاذبه ها را به شما معرفی کرده ایم.

  • طاق بستان

طاق بستان در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد و از آثار قدیمی و باستانی دوره ساسانی است که پر از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته هاست. این مجموعه هنری که در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ جزو آثار ملی ایران ثبت شده به دلیل کبابی و خانه های اطراف به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده .اما با این حال به دلیل وجود کوه و چشمه از نقاط جذاب گردشگری به حساب می آید.

  • بیستون

بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه و جنوب غربی شهر بیستون قرار دارد. این ناحیه که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته از دیرباز مورد توجه پادشاهان و فرمانروایان مختلف قرار گرفته است. در مجموعه بیستون ۲۸ اثر ثبت ملی دارد و کتیبه نقش برجسته داریوش به ثبت جهانی  یونسکو رسیده است.

  • تکیه معاون ملک

شروع بنا کردن این مجموعه ۱۱۴ سال پیش شروع شد . این مجموعه سه بخشی، کاشیکاری های رنگی و زیبایی دارد که از آن برای عزاداری ها استفاده میشده. سه بخش این مجموعه حسینیه، زینبیه و عباسیه است که بخش زینبیه مخصوص خانم ها بوده و در آن کاملا از مرد ها جداست و خانم ها هیچ برخوردی با آقایان ندارند.

  • پارک کوهستان

پارک کوهستان در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی مجموعه باغ بستان قرار دارد. نورپردازی و آبشار های مصنوعی واقع در این پارک برای تفریح خانوادگی مناسب است. غار دواشکفت نیز در این مجموعه از دیگر جاذبه های این پارک است.

  • سراب نیلوفر

سراب نیلوفر در واقع دریاچه ای در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است‌. گل های نیلوفر و زیبای دین دریاچه در تابستان و فصول گرم چشم انداز های زیبایی را به رخ میکشد. این دریاچه در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ جزو میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه

 

  • موزه مردم شناسی

در کلان شهر کرمانشاه در ضلع جنوبی قسمت عباسیه در تالاری واقع شده است. ۲۹ ویترین این موزه پوشاک و فرهنگ قدیمی مردم کرمانشاه را نشان میدهد. وسایل کشاورزی و مربوط به مشاغل قدیمی کرمانشاه همچون صنایع دستی قدیمی از دیگر وسایلی است که این موزه به نمایش میگذارد.

آب و هوای کرمانشاه

کرمانشاه که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. از معدود استان هایی در ایران است که ساعات آفتابی کمی دارد (حداکثر ۲۹۹۹ ساعت در سال). این استان باغ های میوه بزرگی دارد و به خاطر آب و هوای مطبوع مورد توجه دوره های مختلف از جمله ساسانیان بوده است. میانگین دمای سالانه کرمانشاه ۱۴ درجه سانتیگراد است و حدود ۴۵۶/۸ میلی متر سالانه بارندگی دارد‌‌. که باعث مراتع سرسبز در دامنه کوه ها شده است.

سوغاتی کرمانشاه

کرمانشاه غذا ها و شیرینی های محلی خوشمزه ای دارد که در بازارچه ها، رستوران ها و شیرینی پزی های این شهر می توان به وفور پیدا کرد. از سوغات این شهر انواع شیرینی و نان مثل بژی، نان روغنی کرمانشاهی، نان شکری، نان برنجی، کاک، نان روغنی و صنایع دستی مختلف مثل گلیم، گیوه، نمد، جاجیم، تلیس، چرم و انواع ابزار موسیقی را نام برد.

 

سوغات کرمانشاه

 

غذاهای محلی کرمانشاه

کرمانشاه غذا های محلی خوش طعم و لذیذی دارد که شاید فقط دو یا سه تا از این غذا ها را به گوش شنیدید و یا چشیدید، غذا های محلی این منطقه را عمدتا فقط در رستوران های همین منطقه می توان پیدا کرد. ترخینه، خورش خلال بادام، خورش کنگر، خورش ریواس، خورش بامیه، دنده کباب کرمانشاهی، جرگ وز، قاورمه، آش بادمجان و.‌‌.. از جمله غذاهای محلی کرمانشاه هستند.

فاصله کرمانشاه تا تهران

کرمانشاه که یکی از مسیر های ارتباطی بین ایران بغداد به علت سفر زیارتی نیز هست دانستن اینکه فاصله کرمانشاه تا تهران و بغداد چقدر است از اهمیت زیادی برخوردار است. 
کرمانشاه از تهران حدود ۵۰۰/۹ کیلومتر است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.2 از 5 | از 104 کاربر