ماسوله رشت

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر
روستای ماسوله یکی از معروف ترین ومحبوب ترین روستاهای ایران می باشد که به سبب معماری بی نظیرش و قرار گرفتن پلکانی خانه ها در میان ایرانیان و حتی جهانیان بسیار محبوب شده است، به طوری که سالیان سال است این روستا میلیون ها گردشگر را از سراسر ایران و حتی جهان به سوی خود می کشاند. سایت لحظه آخر تصمیم دارد در این مقاله شما را با این روستای زیبا و تماشایی بیشتر آشنا کند.
 
ماسوله
 

معرفی روستای ماسوله

روستای تاریخی و زیبای ماسوله در فاصله 55 کیلومتری رشت واقع شده است، این روستا علاوه بر قدمت دیرینه ای که دارد یکی از مراکز مهم در صنعت فلز کاری در گذشته به شمار می رود، از جمله اشیائی که در این روستا کشف شده است می توان به سفال های زیبا و رنگارنگی مربوط به دوره سلجوقیان اشاره کرد از این رو این روستا از لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت می باشد. گفتنی است در سال 1354 این روستا در فهرست آثار ملی با عنوان اولین شهر تاریخی زنده ایران با شماره 1090 به ثبت رسید و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی و اداره محیط زیست استان گیلان قرار گرفت. قدمت این روستا به 800 تا 1000 سال می رسد.
این روستا طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد و از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار است به طوری که هر که به این روستا سفر می کند محو زیبایی های بی مثل آن می شود، این روستا در چهار فصل سال زیبایی های خاص خود را دارد و در تمامی فصول سال میزبان سیل عظیمی از گردشگران تور شمال است. در ماسوله می توانید شاهد چشم اندازهای بسیار زیبایی باشید و عکس های جذابی را به ثبت برسانید. در ماسوله دیدنی های بسیاری وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
 
روسپتای ماسوله
 

موقعیت مکانی روستای ماسوله

همانطور که گفته شد روستای تاریخی ماسوله در فاصله 55 کیلومتری رشت قرار گرفته است که از غرب به خلخال، از جنوب به طارم و از شمال به ماسال ختم می شود، این روستا در دامنه های البرز در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا قرار گرفته است، از آن جایی که معماری این روستا به شکل پلکانی می باشد اختلاف ارتفاع از پایین ترین نقطه روستا تا بالاترین نقطه آن حدود 120 متر می باشد. گفتنی است ماسوله در میان جنگل های زیبا و تماشایی قرار گرفته است و این موقعیت مکانی زیبایی این روستای تماشایی را دو چندان کرده است. البته به تازگی از ماسوله به عنوان شهر ماسوله یاد می شود.
 
روستای پلکانی ماسوله
 

معماری روستای ماسوله

برجسته ترین ویژگی ماسوله خانه های پلکانی آن می باشد که دلیل اصلی معروفیت آن نیز همین معماری منحصر به فرد و بسیار زیبای آن است، سالیان سال است که این روستا از لوکیشن های مورد علاقه عکاسان می باشد و عکس های بسیار زیبایی از آن به ثبت رسیده است، خانه های این روستا نیز قدمتی دیرینه دارند و بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند، رنگ آمیزی خانه ها و وجود گلدان های شمعدانی زیبا در ایوان خانه ها، زیبایی این روستا را دوچندان کرده که نشان از هنرمند بودن مردمان این روستا می باشد. عموما خانه ها در این روستا ابعاد کوچکی دارند و معمولا دو طبقه ساخته شده اند، پلکانی بودن این خانه ها نیز سبب شده سقف خانه پایین دستی به عنوان حیاط خانه بالا دستی استفاده شود و این جذابیت این روستا را بیشتر کرده است.
 
دیدنی های ماسوله
 

جاذبه های گردشگری روستای ماسوله

بازار ماسوله

از هرکه در مورد دیدنی های روستای ماسوله بپرسید بی شک اولین جایی که نام برده می شود بازار ماسوله می باشد، بازاری که قلب این روستا به شمار می آید، می توان گفت روستای ماسوله علاوه بر منحصر به فرد بودنش بازاری منحصر به فرد نیز در خود جای داده است، این بازار با بافت بسیار سنتی که دارد همانند مراکز خرید مدرن از چند طبقه تشکیل شده است، بله درست است این بازار دو طبقه دارد که دکان های طبقه اول آن تک طبقه و دکان های واقع در طبقه دوم آن دو طبقه هستند، رنگارنگ بودن معازه ها سبب شده که حتی بدون نیاز به خرید باز هم مشتاق می شوید که در آن قدم بزنید و از زیبایی های آن لذت ببرید. در این بازار صنایع دستی اهالی روستا، خوردنی هایی نظیر مربا، ترشی، گلیم، ابزارهای فلزی و دست ساز و دیگر دست سازه های از این دست را می توان یافت.
 
بازار ماسوله
 

موزه مردم شناسی ماسوله

در روستای بسیار زیبای ماسوله موزه با عنوان موزه مردم شناسی قرار دارد که هدفش شناساندن مردم این روستا و تاریخ و قدمت آن به گردشگران است، این موزه از سه بخش تشکیل شده است، بخش اول شامل اشیائی می باشد که در دوره معاصر در این روستا کشف شده است، در بخش دوم اشیاء کشف شده مربوط به دو قرن پیش به نمایش گذاشته شده و در بخش سوم نیز اشیائی مربوط به کشفیاتی از قرن چهارم می باشد. این موزه توسط فردی به نام فرهاد شرفی ماسوله ای تاسیس شده است. از دیگر موزه هایی که در ماسوله قرار دارد می توان به موزه تاریخ طبیعی ماسوله، موزه میراث فرهنگی و موزه عون ابن علی اشاره کرد.
 
موزه مردم شناسی ماسوله
 

ییلاق کوربار ماسوله

یکی از دیدنی ترین و زیباترین ییلاق های ایران ییلاق کوربار ماسوله می باشد که در کوه های سر سبز و خوش منظره استان گیلان قرار دارد، مسیری که به این ییلاق منتهی می شود یکی از جذابترین و دیدنی ترین ها به شمار می رود که آدمی را محو خود می کند. گردشگران تور طبیعت گردی این نکته را در نظر داشته باشند که این مسیر کوهستانی می باشد.
 
دیدنی های ماسوله
 

چشمه علی زاخونی ماسوله

ماسوله یکی از مهم ترین چشمه های آب معدنی کشور را نیز در خود جای داده است این چشمه در خود روستا کمی بالاتر از بازار ماسوله واقع شده است، همانطور که گفته شد این چشمه آب معدنی دارد و سرشار از بی کربنات می باشد که در درمان ناراحتی های مربوط به هضم بسیار مفید است.
 
ماسوله کجاست
 

چشمه زمزمه ماسوله

از دیگر چشمه هایی که در ماسوله جای گرفته است می توان به چشمه زمزمه اشاره کرد، این چشمه در کنار رود رودخان قرار گرفته است و آب آن نیز سرشار از مواد معدنی می باشد، دلیل وجود مواد معدنی در آب این چشمه، قرار گرفتن آن در مجاورت معدن آهن می باشد، اما آب آن کمی تلخ می باشد، رنگ آن نیز نارنجی می باشد. اهای ماسوله این آب را با افزودن کمی شکر می نوشند چرا که گفته می شود تاثیر بسزایی در بهبود بیماری های گوارشی و ریوی دارد.
 
جاذبه های ماسوله
 

غذای سنتی و اصیل ماسوله

اصیل ترین غذایی که متعلق به ماسوله می باشد میرزا قاسمی است، یکی از غذاهای لذیذ ایرانی که در شمال ایران طبخ می شود و طرفداران بسیاری دارد، این غذا متعلق به ماسوله می باشد و گفته می شود قدمت آن به سال 1860میلادی باز می گردد که با بازگشت فردی به نام قاسم خان والی از سن پترزبورگ طبخ شده و تا به امروز طبخ آن ادامه داشته است. گفته می شود وی علاقه بسیاری به طبخ غذا داشته و میرزا قاسمی هم از ابداعات قاسم خان والی بوده است و به همین سبب این نام را بر روی غذا نهاده اند.
 
دیدنی های روستای ماسوله
 

صنایع دستی و سوغات ماسوله

از آن جایی که مردم این روستا بسیار خوش ذوق هستند این روستا صنایع دستی بسیاری دارد، از جمله آن ها می توان به گلیم، صنایع چوبی و فلزی، شال و جوراب، لباس های محلی، عروسک های کاموایی روفرشی، لیف حمام، کلاه و شال پشمی، و شیرینی های اگردک اشاره کرد.
 
ماسوله
 

بهترین زمان سفر به ماسوله

ماسوله در واقع روستایی چهار فصل به شمار می آید و در هر فصل از سال زیبایی های خاص خود را دارد اما این روستا به دلیل موقعیت جغرافیاییش در فصل زمستان بسیار سرد می باشد و به همین سبب گردشگران کمتری را به سوی خود می کشاند، ماسوله در فصل تابستان از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار است و به هیچ عنوان گرم نیست، بنابراین بیشتر علاقه مندان به این روستای زیبا در این فصل به ماسوله سفر می کنند، تنها عیبی که سفر به ماسوله در تابستان دارد این است که این روستا در این فصل بسیار شلوغ می شود و میزبان سیل عظیمی از گردشگران می باشد.
 
روستای پلکانی
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ماسوله رشت