قائم شهر

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/14
بازدید: 4975
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

قائم شهر یکی از شهرهای استان مازندران بوده که از نظر جمعیت و مساحت از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهرهای این استان می‌باشد. شهر قائم شهر در مرکز شهرستان قائم شهر قرار گرفته و تا قبل از انقلاب آن را با نام شاهی می‌شناختند. از نام های دیگر قائمشهر می‌توان به عشق آباد، قصر شیرین، چمنو، علی آباد و در آخر در سال ۱۳۱۴ نام آن به دستور رضا شاه از علی آباد به شاهی تغییر کرد. این شهر یکی از شهرهای خوش آب و هوا و پر جاذبه مازندران است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. برای آشنایی بیش‌تر با این شهر زیبا و دوست داشتنی در ادامه با ما همراه باشید.

قائمشهر کجاست

آب و هوای قائمشهر 

قائمشهر به دلیل مکان قرارگیری اش که میان کوه و دریا واقع شده است؛ دارای آب وهوایی معتدل و مرطوب می‌باشد. این شهر میزان بارش بارانش زیاد بوده و رطوبت بالایی دارد، در بخش های جنوب شهرستان نیز به دلیل ارتفاع زیاد آب و هوای سرد و کوهستانی می‌باشد. میانگین بارش سالانه قائمشهر ۷۲۴/۹  میلی متر بوده و میانگین دمای سالانه ۱۶/۷ درجه سانتی‌گراد است.

آب و هوای قائمشهر 

جمعیت قائم شهر چقدر است؟

طبق آخرین سرشماری که در کشورمان صورت گرفته است (سال 2016 میلادی)، جمعیت شهر زیبا و توریستی قائمشهر چیزی در حدود 204 هزار و 953 نفر تخمین زده شده است. لبته باید به این نکته توجه داشته باشید که از آن جایی که این سرشماری مربوط به چند سال پیش است، به احتمال بسیار جمعیت این شهر دستخوش تغییر شده است.

بهترین زمان سفر به قائمشهر

بهترین زمان سفر به این شهر در فصل های تابستان و بهار می‌باشد، زیرا در این فصل ها هوای قائمشهر بسیار مناسب بوده و میزان بارش در این دو فصل نسبت به زمستان و پاییز بسیار کمتر است. در فصل زمستان این شهر بسیار سرد و مرطوب بوده و همچنین در پاییز رطوبت هوای شهر بسیار بالاست.

بهترین زمان سفر به قائمشهر

سوغات قائمشهر چیست؟

قائمشهر نیز مانند دیگر شهرهای شمالی کشور عزیزمان ایران، دارای سوغات مخصوص و منحصر به فرد خود است. در ادامه به مهمترین سوغات این شهر شمالی اشاره کرده ایم:

 • تندیر نان
 • سوهان کنجد 
 • برنجک
 • پیس گندله
 • کوماج
 • صنایع‌چوبی
 • مبل‌سازی
 • نساجی
 • گونی‌بافی
 • حصیربافی
 • گلیم‌بافی
 • جاجیم‌بافی
 • جوراب‌بافی
 • موج‌بافی
 • پارچه‌بافی
 • سفال‌گری

سوغات قائمشهر

جاذبه های گردشگری قائمشهر

قائم شهر دارای طبیعتی سرسبز و بسیار دیدنی است، همچنین قرارگیری آن در جلگه باعث می‌شود که فصلی بدون رطوبت نداشته و پوشش جنگل های هیرکانی را داشته باشد. این شهر برای افراد علاقه مند به طبیعت بسیار مناسب بوده به خصوص برای جنگل دوستان. علاوه بر طبیعت زیبا، قائم شهر دارای جاذبه های تاریخی و مذهبی بسیاری چون امامزاده ابوصالح، امامزاده عباس رضا و آرامگاه شیخ طبرسی می‌باشد. در ادامه برایتان تعدادی از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر را معرفی کرده ایم.

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

دریاچه گل پل

دریاچه گل پل در جنوب شرقی قائمشهر واقع شده و متشکل از دو حوضچه مجزا می‌باشد. این دریاچه که بعد از روستای برنجستانک قرار گرفته مساحتی حدود ۲/۵ هکتار و عمقی بین ۱ تا ۵ دارد. آب این دریاچه شیرین بوده که به همین دلیل محلی برای زندگی ماهیان و پرندگان آبزی می‌باشد. این دریاچه وسط جنگل قرار گرفته و منظره ای بسیار زیبا را رقم زده است. 

سد زمزم

سد زمزم واقع در روستای برنجستانک، یکی از جاذبه های دیدنی قائمشهر می‌باشد. این سد آب را ذخیره سازی کرده و در مواقع کم آبی از آب ذخیره شده در آن استفاده می‌کنند. این سد در جنگل حفاظت شده خیبوس قرار گرفته و منظره ی آن بسیار زیبا و دلنشین می‌باشد. سد زمزم طولی حدود ۲۴۲ متر، عرض ۱۰ متر، ارتفاع ۳۲ متر و حجم آن ۹۰۰۰۰۰۰ متر مکعب دارد.

سد زمزم

پل آجری بالاتجن

پل آجری بالاتجن یکی از پل های دیدنی روستای استرآباد قائمشهر می‌باشد. این پل دارای قدمتی مربوط به دوره قاجار بوده و این پل با وصل کردن دو بخش روستا روی رودخانه تجن قرار گرفته است.

پارک جنگلی تلار

پارک جنگلی تلار روی رود تلار و قبل از پل ارتباطی بین قائمشهر و بابل واقع شده است. این پارک در امتداد رود تلار کشیده شده و طبیعتی بسیار زیبایی را برای گردشگران علاقه مند به طبیعیت فراهم کرده است.

بهترین روستای قائمشهر

مقبره سید ابوصالح

مقبره سید ابوصالح یکی از جاذبه های تاریخی مذهبی قائمشهر محسوب می‌شود، این مقبره آجری بوده و از معماری بسیار زیبا برخوردار می‌باشد. گچ کاری ها و کنده کاری های روی دیوارهای این مقبره بسیار شگفت انگیز است، درون مقبره یک ضریح چوبی قرار دارد که روی آن نیز آیات قران و احادیث نوشته شده است.

تپه های باستانی گردکوه

تبه باستانی گردکوه در روستای جمنان واقع در جنوب شرقی قائمشهر قرار گرفته است. قدمت این تپه های باستانی مربوط به سه هزار سال پیش از ظهور اسلام می‌شود، این تپه ارتفاعی حدود ۲۶ متر داشته و در تاریخ دهم خرداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تپه های باستانی گردکوه

تالاب کرچنگ

تالاب کرچنگ در جنگلی واقع در روستای کرچنگ واقع شده است. این تالاب با درختان که در تالاب قرار گرفتند و جانوانی که در آن قرار دارند منظره ای بسیار زیبا و دیدنی را رقم زده است.

جنگل کوتنا

جنگل کوتنا در روستای کوتنا یا همان کوه تنها واقع شده است. این روستا در ۶ کیلومتری جنوب شرق قائمشهر قرار گرفته و طبیعتی بسیار زیبا دارد. گردشگران زیادی برای بازدید از این جنگل به این روستا سفر می‌کنند.

تالاب قادی کلا

تالاب قادی کلا در روستای قادی کلا بزرگ واقع شده است. این تالاب در جنوب روستای قادی کلا در کنار جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته و توسط درختان احاطه شده است، حتی برخی از این درختان درون تالاب قرار داشته و منظره ای بسیار شگفت انگیز را ایجاد کرده اند.

زندگی در قائمشهر

آب بندان ساروکلا

آب بندان ساروکلا دریاچه ای مصنوعی با مساحتی حدود ۱۰۰۰۰ متر می‌باشد که در شرق روستای کوهساران قائمشهر واقع شده است. این دریاچه مصنوعی که در قلب یک منطقه طبیعی و زیبا قرار گرفته، یکی از جاذبه های پر طرفدار قائمشهر به حساب می‌آید.

جنگل حفاظت شده خیبوس

جنگل حفاظت شده خیبوس در بین جنگل قادی کلای قائمشهر و باغ کوه برنجستانک شیرگاه واقع شده است. این منطقه حفاظت شده دارای مساحتی حدود ۳۴۷۱ هکتار بوده و یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست در ایران می‌باشد.

جنگل حفاظت شده خیبوس

چگونه به قائمشهر برویم؟

برای رفتن به قائمشهر می توانید از سه راه متفاوت استفاده کنید.

مسیر اول: تهران به سمت جاده دماوند، از جاده دماوند به جاده تهران فیروزکوه به سمت ساری بروید، قبل از ساری قائمشهر قرار گرفته است.

مسیر دوم: تهران به بزرگراه امام رضا رفته و از انجا به جاده تهران فیروزکوه بروید، از جاده تهران فیروزکوه به سمت ساری رفته، قبل از ساری قائمشهر قرار گرفته است.

مسیر سوم: تهران به سمت جاده دماوند، از جاده دماوند به جاده هراز بروید، از جاده هراز به سمت ساری رفته، قبل از ساری قائمشهر قرار گرفته است.

قائمشهر در کدام استان است

مسیر دسترسی به قائمشهر

همین طور که پیش‌تر بیان کردیم برای رفتن به قائمشهر سه راه متفاوت وجود دارد. در مسیر اول از تهران تا قائمشهر ۲۵۲ کیلومتر، در مسیر دوم از تهران تا قائمشهر ۲۹۳ کیلومتر و در مسیر سوم از تهران تا قائمشهر ۲۳۵ کیلومتر می‌باشد. با توجه مسافت سفر و مسیر های دسترسی می‌توانید هر مسیری که برایتان راحت تر است را انتخاب کنید.

اقامت در قائمشهر

برای اقامت در این شهر زیبا و حیرت انگیز می‌توانید به سایت های اقامتی مراجعه کرده و ویلا، سوئیت اجاره کنید، همچنین می‌توانید به هتل های این شهر مراجعه کرده و اتاقی برای خودتان رزرو کنید. اگر علاقه مند به طبیعت هستید و از چادر زدن در دل طبیعت ترسی ندارید، می‌توانید چادر زدن در طبیعت شگفت انگیز این شهر را نیز برای اقامت خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.9 از 5 | از 105 کاربر