طبس عروس کویر ایران

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/02/06
بازدید: 1523
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

اگر تا بحال چیزی درباره عروس کویر ایران به گوشتان نخورده حتما باید با طبس آشنا شوید، طبس یکی از بهترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری در ایران است که لقب "عروس کویر" را به آن داده اند. جاذبه های تاریخی متعدد در طبس این منطقه را به لیست پربازدیدترین مناطق ایران اضافه می کند، البته که نخلستان های باشکوه و باغ هایی که تا چشم کار می کند در آن پرتقال می روید، از دیگر دلایل اهمیت طبس است.

 

طبس

 

طبس کجاست؟

طبس در شمال شرق یزد و در استان خراسان جنوبی در همسایگی شهرستان هایی همچون شاهرود، فردوس، کرمان، بیرجند، نایین، بافق و اردکان قرار گرفته است. ارتفاع 690 متری طبس از سطح دریا باعث شده تا این منطقه به عنوان عروسی در کویر با آب و هوایی کویری که زمستان هایی سرد اما تابستان هایی واقعا گرم دارد، شناخته شود.

بر اساس آخرین سرشماری هایی که در اواخر سال 2016 انجام گرفت، جمعیت این شهرستان بیش از 39667 نفر گزارش شد. یکی از اصلی ترین منابع درآمدزایی در طبس وجود معادن مهمی هم چون معدن ذغال سنگ است، معادنی که باعث مشغول به کار شدن بسیاری از مردم محلی طبس شده اند.

قدمت شهرستان طبس به دوره هخامنشیان باز می گردد، با توجه به اسناد به جای مانده از هرودوت "مورخ یونانی" یکی از مشهورترین روحانیان دین زرتشت در طبس زندگی می کرده است. در دوره پادشاهان سلوکی، اشکانی و هخامنشی این شهر از گزند حملات مختلف در امان بود و در آن زمان طبس به عنوان یک مرکز ارتباطی بسیار مهم شناخته می شد.

جاهای دیدنی طبس

جاذبه های دیدنی طبس بی شمارند اما در این بین جاذبه های تاریخی بیش از هر پدیده دیگری چشم نوازی می کنند. شاید سد شاه عباسی در طبس را باید به عنوان یک نمونه بارز از معماری و سد سازی در دوران گذشته معرفی کرد، این سد به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی طبس شناخته می شود.

مردم محلی این سد را با نام طاق عباسی می شناسند و البته که قدمت 700 ساله این سد گواه فراز و نشیب های بسیاری برای روایت است. برج هادار باش یکی دیگر از جذابیت های دیدنی در طبس است، با وجود اینکه هیچ اطلاع دقیقی از زمان طراحی و احداث این برج در دسترس نیست اما با دیدن نوع طراحی آن می توان به اهمیت وجود برج برای جلوگیری از نفوذ سارقین پی برد.

باغ گلشن طبس

باغ گلشن درست در وسط بیابان منظره طبیعی و بسیار کمیابی است که به لطف جریان همیشگی آب می توان از دیدنش لذت برد. هنوز هم هیچ اطلاع دقیقی از زمان ساخت این باغ در دست نیست اما بسیاری معتقداند که این باغ در زمان حکومت پادشاهان قاجار و زندیه ساخته شده است. 

در انتها خیابانی به نام "گلشن" این باغ به دستور "سومین حاکم فردوس" ساخته شد، حاکم فردوس که به امیر محمد حسن خان ملقب بود در طی سال های حکومت خود در طبس خدمات زیادی را به این شهر عرضه داشت. او همچنین از جمله حکام واقفی بود که با توجه به در اختیار داشتن املاک و زمین های مختلف بسیاری از آن ها را وقف امور خیر کرد. 

باغ گلشن نه تنها مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی است، بلکه جهانگردان معروف نیز درباره این باغ نظرات مختلف و زیبایی دارند. باغ گشن از نظر جهانگرد سوئدی به نام "سون هدین" منظره ای دلکش برای گوش سپردن به زمزمه باد در کنار سایه خنک نخل هایی سر به فلک کشیده است. 

از مهم ترین درختانی که در باغ گلشن می توانید ساعت ها به تماشای آن بنشینید باید به درختان نخل، بید، درختان انار، چنار و البته نارنج اشاره کرد. از قسمت های جذاب باغ گلشن می توان به گذرگاه بزرگی با ابعاد بیش از 85 متر مربعی اشاره کرد که به لطف فواره طبیعی آب زیبایی دو چندانی را به این نقطه از طبس بخشیده است.

 

باغ گلشن طبس

 

کال جنی طبس

در سفر به طبس مناظر و جاذبه های زیادی در انتظار شما است اما تماشا تمامی این مناظر به تنهایی کار ساده ای به نظر نمی رسد. دره کال جنی طبس از جمله دیدنی هایی است که می توان آن را به عنوان دره ای وهم انگیز نیز معرفی کرد، تقریبا تمامی گردشگران معتقداند که بازدید از این دره واقعا ضروری است و نباید به هیچ دلیلی از کنار این منظره طبیعی به سادگی گذشت.

بومیان طبس این دره را "دره جن ها" می نامند، البته این نام شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد اما ساکنین محلی می گویند که کال جنی کمی ترسناک و شاید وحشت ناک است. این دره به عنوان "گراند کانیون طبس" هم شناخته می شود، فرسایش های آب در میان دامنه های کوه باعث ایجاد مناظر طبیعی و خیال انگیزی شده که از تماشا آن هرگز خسته نمی شوید.

حالت مخوف دره کال جنی با صداهایی که کمی ترسناک به نظر می رسند قطعا آدرنالین خون شما را بالا می برد، در حقیقت کال مخفف کانال و جنی هم مخفف کلمه جن است، این ترکیب متفاوت و عجیب را بومیان طبس به این دره داده اند. در اولین تصویر پس از وارد شدن به این دره می توانید دیواره های 20 متری و دره ای با عرض 30 متری را مشاهده کنید.

بسیاری از محققین معتقداند که میترایست ها در ایران وجود نداشتند اما بر اساس نظر و باور برخی دیگر این دره محلی برای عبادت و راز و نیاز 40 روزه میترایست ها بوده است. بومیان طبس باور دارند که اگر به طور تصادفی شب را برای حضور در کانال جنی انتخاب کنید، با پدیده ای به نام پرتاب سنگ از سمت جن ها مواجه می شوید، اما این باور واقعا باور کردنی نیست!

 

کال جنی طبس

 

کویر طبس

ایران بیابان ها و کویرهای بسیاری دارد اما کویر طبس داستانی کاملا متفاوت را در بین کویرهای دیگر به خود اختصاص داده است. کویر طبس در حقیقت کویر "تب بس" نام داشته است و حرارت و داغی بیش از اندازه آن باعث شده تا نامی به این زیبایی را برای این کویر اختصاص دهند. شن های روان وجه تسمیه مهم کویر طبس هستند و برای غرق شدن در آرامشی خیال انگیز انتخاب این کویر واقعا معجزه می کند.

اگر هم به ستاره ها علاقه دارید کویر طبس فرصت ستاره چینی را به شما می دهد، آسمان صاف و آبی این کویر دقیقا همان نقطه ای است که برای تماشا ستاره ها از فاصله ای نزدیک به آن نیاز خواهید داشت. سفرنامه ناصرخسرو را که ورق بزنید متوجه نام تاریخی این کویر یعنی "کویر گیلکی" و "طبس التمر" می شوید، نام هایی که در تاریخ برای این کویر ثبت شده اند.

 

کویر طبس

 

ارگ طبس

کهن دژ یا ارگ طبس نامی شناخته شده در طبس است که از آن به عنوان جاذبه ای طبیعی و جذاب یاد می کنند، اگر به قدمت 1000 ساله این ارگ پی برده باشید به خوبی می دانید که ارگ طبس در طول دوره های تاریخی مختلف شاهد آسیب ها، حوادث و تحولات بسیاری بوده است. این ارگ در طول سال های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته یکی از مهم ترین دوره های بازسازی این ارگ به سال 1216 بر می گردد.

سرانجام در تاریخ 1387 ارگ طبس به عنوان یکی از مهم ترین آثار ملی ایران در فهرست این آثار با شماره 2305 به ثبت رسید. با نگاهی به برخی از کتاب های مهم تاریخی مانند تاریخ کرمان، سفرنامه ناصرخسرو و همچنین فتوح البلدان می توانید به تاریخ کهن این ارگ پی ببرید. البته هنوز هم مشخص نیست که دقیقا چه کسی اولین و مهم ترین سازنده ارگ طبس بوده اما به هر شکل تاریخ ساخت این کهن دژ به سال سوم هجری بر می گردد.

 

ارگ طبس

 

نایبند طبس

نایبند طبس روستایی در دل کویر طبس است که معماری پلکانی و جذاب آن هر بیننده را متوجه خود می سازد، البته ناگفته نماند که این روستا به "ماسوله کویر" هم معروف است. نایبند در حقیقت بهشتی است که به لطف قنات های فراوان زندگی متفاوتی در آن جریان دارد، بافت این روستا کاملا سنتی و البته خشتی است و درختان نخل در کنار چشمه های آبگرم به عنوان سمیل های گردشگری در آن شناخته می شوند.

زندگی حیوانات در نایبند طبس درست مثل زندگی انسان ها خیلی ساده جریان دارد و یوزپلنگ آسیایی از مهم ترین حیواناتی است که می توانید در این روستا از دیدن آن هیجان زده شوید. نایبند در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و جالب است که بدانید که در نایبند بیش از 427 نفر زندگی را زندگی می کنند. نایبند به لطف کوه نایبند و همینطور کوه های علی آباد به منطقه ای کوهستانی تبدیل شده و بیش از 2500 متر از دریا بالاتر است.

این روستا محل فیلم برداری یکی از موفق ترین آثار سینما ایران بوده است، فاصله حدودی 200 کیلومتری نایبند تا طبس یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این شهر از نظر گردشگری است، چرا که راه های دسترسی به آن بسیار ساده است. نایبند در حقیقت یک روستا کویری است که تاریخی زنده را روایت می کند، فصل زمستان و پائیز بهترین زمان برای سفر به این روستا است و قطعا در صورتی که برای رفتن به آن برای تابستان برنامه ریزی کرده باشید، با نتیجه ای دلخواه رو به رو نخواهید شد!

 

نایبند طبس

 

کویر حلوان طبس

کویر همیشه و در هر دوره ای حتی در روزهای گرم سال به عنوان بهترین مامن برای گردشگران و طبیعت دوستان محسوب می شود، شاید تجربه حضور در Halvan Desert یا کویر حلوان طبس برای شما هم تجربه ای کاملا متفاوت باشد، البته باید بدانید که این کویر طی سال های اخیر به عنوان یکی از جذاب ترین کویرهای ایران از نظر گردشگران در فهرست مناطق دیدنی به ثبت رسیده است.

ساده ترین تفریحی که می توانید بدون صرف حتی یک ریال هزینه در کویر حلوان از آن لذت ببرید، قدم زدن روی شن های روان و البته شتر سواری است. فراموش نکنید که گزینه های هیجان انگیز دیگری هم در انتظار شما است که شاید مهم ترین این گزینه ها سوار شدن روی موتورهای چهارچرخ و کمپینگ است.

کویر حلوان طبس که در روستای کویر حلوان قرار گرفته تقریبا 85 کیلومتر از طبس فاصله دارد و تپه های شنی حصاری امن را دور را دور این کویر ایجاد کرده اند. به فاصله چند دقیقه پیاده روی یا موتورسواری در کویر حلوان به دق خیرآباد می رسید، دق خیرآباد دشتی صاف و هموار است که در آن هیچ اثری از زمین های ناهموار نیست.

شاید عجیب به نظر برسد اما کویر حلوان منطقه ای است که علاوه بر پوشش های گیاهی، می توانید پوشش های جانوری را به وضوح در آن ببینید. شاهین، کرکس و عقاب در واقع مهم ترین ترکیب جانورانی است که در این منطقه به سادگی می توانید از دیدن آن لذت ببرید. کویرنوردی در کویر حلوان اتفاق تکرار نشدنی، هیجان انگیز، لذت بخش و آرامش بخشی است که نباید ساده از کنارش بگذرید.

 

کویر حلوان طبس

 

سفر به طبس

برای سفر به طبس قطار، ماشین یا اتوبوس هیچ تفاوتی با هم ندارند، به محض رسیدن به طبس خستگی راه از تن به در می شود و شما منظره هایی را می بینید که شاید هیچ وقت دوباره تکرار نشوند. برای اقامت در طبس گزینه های زیادی رو به روی شما قرار نمی گیرند اما باید بدانید که اقامتگاه های بومی در این منطقه به بهترین شکل ممکن تزئین شده اند و با حداقل هزینه ها می توانید حداکثر لذت را تجربه کنید.

اگر بخواهیم کاملا صادقانه صحبت کنیم باید بگوییم که بعد از سفر به طبس شدیدا تحت تاثیر آن قرار می گیرید، این شهرستان در دوره های تاریخی مختلف از جمله زمان حکومت و فرمانروایی پادشاهان اشکانی به عنوان پادگانی بسیار مهم برای محافظت از مرزهای غربی شناخته می شد. امام زاده حسین بین موسی بن کاظم در این شهرستان واقع شده است اما به دلیل وقوع زمین لرزه ای نسبتا سهمگین در تاریخ 1979 ساختمان این بنا به طور کامل تخریب و البته دوباره بازسازی شد. قلعه طبس که از آن به عنوان "قلعه ماسینا" هم یاد می شود، از دیگر جاذبه های دیدنی و تماشایی طبس است.

دیدنی های طبس تمام شدنی نیستند و شاید برای بازدید از تمامی جاذبه های گردشگری این منطقه برنامه ریزی برای اقامت یک یا دو روز در این شهرستان کافی نباشد. جنگل سئو که حدودا 24 کیلومتر با طبس فاصله دارد، منطقه ای متفاوت و جالب توجه است که طبیعتی بکر را برای گردشگران به نمایش می گذارد.

 

سفر به طبس

 

آب و هوای طبس

دمای هوا طبس در فصل زمستان و تابستان با بیش از 50 درجه اختلاف یکی از مهم ترین دلایل جذب گردشگران برای تجربه آب و هوایی متفاوت و کویری است. شرایط خاص دما و آب و هوا در طبس باعث شده تا این منطقه خاستگاه بیش از چندین جاذبه طبیعی بکر و منحصر به فرد باشد.

تابستان های طبس بسیار گرم و زمستان های آن تا حدودی سرد است، مجاورت این شهرستان با استان هایی مانند یزد تاثیر زیادی در آب و هوای کویری و گرم و خشک آن داشته است. متوسط دما طبس 13 درجه سانتی گراد است و سالانه حدود 80 میلی متر در این منطقه بارندگی ثبت می شود، البته بارش در طبس چیزی بسیار نادر به شمار می رود.

سوغاتی‌های طبس

برای ثبت جزئیات دقیق سفر به شهر تاریخی و زیبا طبس انتخاب سوغاتی های خوشمزه این شهرستان واقعا ضروری است، البته سوغاتی های طبس فقط محدود به میوه ها یا شیرینی های خوشمزه این شهرستان نیست و صنایع دستی بخش جدایی ناپذیری از این سوغاتی ها است. با گشت و گذار در بازارهای سنتی طبس می توانید از صنایع دستی این شهرستان دیدن کنید.

این صنایع دستی قطعا توجه شما را به خود جلب می کنند، فرش های ابریشمی که دستبافت هستند و لچک های ترنج شاید مشهورترین و البته مهم ترین سوغاتی هایی است که با انتخاب آن ها همیشه به یاد طبس می افتید. اگر به گیوه علاقه مند هستید، طبس یکی از بهترین بازارها برای خرید گیوه را در دل خود جای داده است، البته که به لطف وجود نخلستان های انبوه در طبس ساخت محصولات حصیری که از برگ های نخل درست شده اند، یک اتفاق معمول در طبس به شمار می رود. 

سینی های مسی گزینه دیگری است که از آن به عنوان سوغاتی های طبس یاد می شود. اما شیرینی های خوشمزه طبس جزء یکی از انتخاب های هیجان انگیز به عنوان سوغاتی های محبوب طبس به شمار می روند، شیرینی هایی که نه تنها طعم متفاوتی دارند بلکه حتی نحوه پخت آن ها نیز با دیگر شیرینی ها کاملا متفاوت است. با شنیدن کلمه قطاب به یاد یزد می افتید اما باید بدانید که قطاب جزء شیرینی های لذیذ طبسی هم به شمار می رود. نان نارگیلی، انواع نان چایی، نان نخود، قرص و عرقیجات سهم ویژه ای را در بین سوغاتی های طبس به خود اختصاص داده اند.

 

سوغاتی‌های طبس

 

فاصله یزد تا طبس

طبس دقیقا 5 ساعت و 30 دقیقا یعنی 366 کیلومتر از استان یزد فاصله دارد. برای طی کردن این مسافت می توانید از خودرو شخصی، قطار، تاکسی و حتی اتوبوس استفاده کنید، قطعا با انتخاب هر یک از این گزینه ها دیدنی های بیشتری تا رسیدن به طبس در انتظار شما است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.9 از 5 | از 103 کاربر