شهر کوالالامپور مالزی

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر
شهرهای زیادی در دنیا وجود دارند که شاید هرگز فرصت سفر به آن ها را پیدا نکنید اما می توانید با کلمات به قلب آن ها سفر کنید. کوالالامپور از جمله شهرهایی است که برای توصیف آن باید به چیزهایی بیشتر از غذاهای خوشمزه یا معماری های دیدنی اشاره کرد، واقعیت های زیادی درباره این شهر افسانه ای وجود دارد که قطعا از آن با خبر نیستید، اما در این مقاله با شما همراه می شویم تا پایتخت مالزی را به بهترین شکل ممکن بشناسیم.
 
 
شهر کوالالامپور
 

کوالالامپور کجاست

پایتخت کشور مالزی یعنی "کوالالامپور" یک نیروگاه قدرتمند اقتصادی و البته فرهنگی در جنوب شرقی آسیا است که به عنوان پرجمعیت ترین شهر مالزی هم شناخته می شود. کوالالامپور به اختصار "KL" نامیده می شود، این نامی است که بیاری از مردم محلی برای این شهر در نظر گرفته اند. در ایالت سلانگور و در دره "کلانگ" شهری به نام کوالالامپور در "مالزی غربی" قرار گرفته است؛ این شهر درست در محل تلاقی رودخانه گومبگ و کلنگ قرار دارد. بسیاری از مردم جهان می دانند که کوالالامپور در مالزی است اما عده کمی از انسان ها از ارتباط این شهر با بانکوک و یا سنگاپور و دیگر مناطق دیدنی جهان مطلع هستند.کوالالامپور در 91 مایلی مالاکا و 125 مایلی جنوب ایپوه قرار دارد، این شهر از نظر وسعت و جمعیت به عنوان "چهارمین شهر بزرگ مالزی" شناخته می شود. این شهر که در شرق سوماترا است درست در نیمه ای از جزیره پنانگ مالزی که به عنوان "میراث جهانی یونسکو" ثبت شده، قرار دارد.

 

بندر کلنگ کوالالامپور
 

آشنایی با شهر کوالالامپور 

کوالالامپور یکی از سه قلمرو اصلی فدرال در مالزی است که به صورت مستقیم توسط حکومت این کشور اداره می شود. از این شهر به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی جنوب شرقی آسیا یاد می کنند، اصلی ترین نقطه اتصال مسافران از دیگر نقاط جهان به کوالالامپور، فرودگاه بین المللی این شهر است. از کوالالامپور به عنوان اصلی ترین منطقه شهری و بزرگ ترین مرکز تجاری، فرهنگی و حمل و نقل در مالزی یاد می شود. در سال 1972 کوالالامپور به عنوان یک ایالت فدرال در مالزی شناخته شد، شهری که مردم محلی آن را "خور گل آلود" می نامند. در سال 1857 گروهی از کارگران چینی (87 کارگر) شهرکی را در منطقه کوالالامپور ساختند و در سال 1880 کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی شناخته شد. 

در سال 1882 فرانک سوتنهم "یکی از اتباع انگلیس" با ساخت راه آهن کلانگ _ کوالالامپور اصلی ترین مسیر پیشرفت این شهر را طراحی کرد، موقعیت استراتژیک کوالالامپور از این تاریخ به بعد باعث انتخاب آن به عنوان پایتخت ایالت های فدرال مالایا در سال 1895 شد. اما در طول سال های 1942 تا 1945 یعنی در طول "جنگ جهانی دوم" کوالالامپور توسط ژاپنی به اشغال درآمد، اما در سال های پس از جنگ جمعیت این شهر به علت ساخت روستاهای جدید و اسکان جمعیت متراکم به سرعت افزایش یافت. در سال 1963 کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی تعیین شد و البته در این سال ها به واسطه افزایش چشمگیر جمعیت، دولت با مشکلاتی مهم و جدی رو به رو شد. بنابراین بسیاری از مراکز و دفاتر فدرال به شهر جدید و تازه تاسیس پوتراجایا مالزی که در 25 کیلومتری کوالالامپور قرار دارد با حفظ پایتخت بودن این شهر، منتقل شد.

 

شب های کوالالامپور

 

بسیاری از مردم دنیا بعد از سفر به کوالالامپور عاشق این شهر می شوند چرا که چیزهای خارق العاده ای از جمله سبک زندگی متفاوت، مراکز خرید ایده آل و البته غذاهایی منحصر به فرد در آن وجود دارد. جریان داشتن زندگی شبانه در این شهر بزرگ هم یکی از عجایب پنهانی است که بسیاری از گردشگران آن را دوست دارند. کوالالامپور برخلاف ظاهر مدرن خود غرق در تاریخی کهن و دور و دراز است، فعالیت های شگفت انگیزی را می توان در این شهر تجربه کرد.
 

مساحت و جمعیت کوالالامپور

جمعیت بزرگ ترین شهر مالزی "کلانشهر مالزی" در سال 2015 فقط حدود 1.7 میلیون نفر بود و بر اساس سرشماری هایی که در سال 2010 انجام گرفته بود اقوام مالایی، چینی، سرخپوستان و دیگر نژادهای نپالی، عربی، فارسی و برمه ای در این شهر زندگی می کنند. در اواسط دهه 1960 جمعیت کوالالامپور به حدود نیم میلیون نفر و در اوایل دهه 1980 از یک میلیون نفر هم عبور کرد. کوالالامپور نه تنها در اقتصاد بلکه در رشد جمعیت هم به عنوان یکی از شهرهای شاخص جنوب شرقی آسیا شناخته می شود. در سال 1884 جمعیت شهر از 4500 نفر به 20 هزار نفر افزایش یافت و این موضوع باعث ایجاد فشارهای حداکثری بر دولت به منظور اتخاذ تصمیم گیری های متفاوت برای کنترل جمعیت و البته رسیدگی به وضعیت بهداشتی کوالالامپور شد. کوالالامپور حدودا 243 کیلومتر مربع است و در حال حاضر نیز پیشرفت و رشد آن به عنوان یک کلانشهر مدرن ادامه دارد.
 

مذهب و زبان مردم کوالالامپور

کوالالامپور یک شهر متنوع از نظر مذهب و ادیان است اما با این حال بخش زیادی از مردم این شهر پیرو دین اسلام هستند، با این حال گروه های اقلیت دیگری مانند کنفسیوس، تائوئیسم، هندوئیسم، بودیسم هم در این شهر به عنوان مذاهب دیگر پیروان خاص خود را دارند. کمتر از نیمی از جمعیت مردم کوالالامپور مسلمان هستند و حدودا 5 درصد از کوالالامپوری ها مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود می شناسند. مالایی زبان رسمی مردم شهر است و البته زبان انگلیسی هم به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های ارتباطی با گردشگران و مسافران این شهر شناخته می شود. زبان انگلیسی البته به عنوان یک زبان رسمی در کوالالامپور شناخته نمی شود، بلکه بیشتر مردم از این زبان صرفا به منظور ارتباط گرفتن با یک گردشگر خارجی استفاده می کنند. 

 

مردم کوالالامپور
 

جاهای دیدنی کوالالامپور که نباید از دست بدهید

کوالالامپور نمادی از معماری سنتی و معماری مدرن است که سازه های مختلفی از جمله مساجد، آسمان خراش ها را می توان در آن مشاهده کرد. معماری این شهر تحت تاثیر معماری آسیای شرقی و خاورمیانه بوده و البته مثلت طلایی کوالالامپور که در قسمت شرقی رودخانه قرار گرفته به عنوان یک محله تجاری شناخته می شود که می توان از آن نیز به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های این شهر یاد کرد.

 

معماری شگفت انگیز برج های دوقلو پتروناس

در بین ساختمان های منحصر به فرد کوالالامپور دو برج بلند "برج های دوقلوی کوالالامپور"  توجه شما را به خود جلب می کند. برج های افسانه ای کوالالامپور Petronas با بیش از 483 متر طول محصول طراحی و ایده پردازی یکی از بزرگ ترین معماران آمریکایی _ آرژانتینی Cesar Pelli است که همه گردشگران این شهر تحت تاثیر طراحی آن قرار می گیرند. برج های پتروناس مدعی قرار گرفتن بین بلندترین برج های جهان هستند و خود را نمادی از معماری ریشه دار در سطح کلاس جهانی معرفی می کنند. 

 

برجهای دوقلوی پتروناس کوالالامپور

 

باغ وحش هیجان انگیزِ کوالالامپور

برای داشتن هیچان انگیزترین لحظات باغ وحش بزرگ کوالالامپور را انتخاب کنید، جایی که بسیاری از حیوانات وحشی در آن زندگی می کنند و از آن به عنوان یک مرکز کاملا منحصر به فرد یاد می شود. البته دو پاندای بسیار غول پیکر به عنوان سمبل این باغ وحش بزرگ شناخته می شوند که جریان زندگی آن ها درست مثل خرس ها، پنگوئن ها، فیل های مالزیایی و گوزن و بزها ادامه دارد. 

 

باغ وحش Negara کوالالامپور

 

حیات وحش منحصر به فرد

ذخیره گاه جنگلی Bukit Nanas یکی از دیدنی ترین مکان های کوالالامپور با قدمتی بیش از 100 سال به شمار می رود. در این مکان تجربه ای منحصر به فرد را در ذهن خود ثبت می کنید، بوکیت ناناس یک نمونه کاملا طبیعی از حیات وحش زنده در دنیا است که در آن می توانید به سادگی از شگفت انگیزترین اتفاقات دنیای وحش دیدن کنید.

 

جنگلهای کوالالامپور

 

مراکز خرید افسانه ای 

گشت و گذار در کوالالامپور بدون حضور در حداقل یکی از مراکز خرید این شهر اصلا ممکن نیست، به ویژه اگر عاشق خرید کردن هستید با رفتن به مراکز خرید مجلل این شهر که قطعا یکی از مهم ترین مقاصد توریستی محسوب می شوند، طیف وسیعی از چیزهایی که دوست دارید را مشاهده خواهید کرد. مراکز خرید این شهر درست شبیه به افسانه ها است!

تجربه شنا کردن با کوسه ها به سبکی دوستانه

قطعا از کوسه ها می ترسید اما اگر کمی هیجان و ترشح آدرنالین را دوست داشته باشید با رفتن به بزرگ ترین آکواریوم جهان یعنی Aquaria KLCC از نزدیک ترین فاصله ممکن با حداقل 150 گونه ماهی آشنا می شوید. این تجربه به یادماندنی برای شما خواهد بود که هرگز آن را فراموش نمی کنید!

 

آکواریوم کوالالامپور

 

مرور تاریخ غنی شهر در یک نگاه

در صورتی که مشتاق مرور تاریخ غنی این شهر یعنی کوالالامپور هستید، با رفتن به KL Musesum "موزه هنرهای اسلامی" شهر در یک نگاه گذرا را غنی ترین اطلاعات تاریخی آن آشنا می شوید، اطلاعاتی که روایت گر گذشته کوالالامپور در دوره های مختلف تاریخی است. دیدنی های این شهر جوان اما پرطرفدار فقط همین چند مورد نیست و چیزهای بیشتری هم برای دیدن در کوالالامپور وجود دارد، دیدنی هایی که به آن اشاره می کنیم.
 

معبد تیان هو 

معبد تیان هو از جمله معابد بسیار ویژه در جهان محسوب می شود که معماری آن فوق العاده خیره کننده و الهام بخش است. این معبد در ارتفاعاتی بنا شده که به طور کلی باعث زیبایی دو چندان آن می شود، در سال 1989 معبد Thean Hou به عنوان یک معبد ویژه بازگشایی شد و امروزه برای مقاصد خاصی از جمله برپایی مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می گیرد. معبد تیان هو Thean Hou یک معبد چهار طبقه ای است که برگزاری بسیاری از مراسم مذهبی در آن به شکلی کاملا سنتی جریان دارد.

 

معبد تیان هو در کوالالامپور

 

پارک پروانه

پارک پروانه کوالالامپور جزء دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که اتفاقا به عنوان یک مکان محبوب از نظر کوالالامپوری ها نیز شناخته می شود. بعد از بازدید از این پارک متوجه علت نامگذاری آن خواهید شد، در پارک پروانه بیشتر از هر چیز دیگری "پروانه ها" توجه شما را به خود جلب می کنند، البته که این پارک فقط یک فضای مملو از پروانه نیست و می توان از آن به عنوان یک مکان جذاب برای تفریح کودکان و حتی بزرگ تر ها نیز یاد کرد. Kuala Lumpur Butterfly Park با وسعتی 7500 متر مربعی در حقیقت "بزرگ ترین پارک پروانه" در دنیا است.

غارهای باتو

غارهای باتو Batu Caves در حقیقت یک جاذبه گردشگری فوق العاده دیدنی در مالزی "کوالالامپور" است که روی یک تپه سنگی قرار دارد، اگر 11 کیلومتر از شمال کوالالامپور فاصله بگیرید، به این غارها که حالا بیش از 400 میلیون سال عمر دارند، نزدیک می شوید، البته این مکان نه فقط به عنوان یک جاذبه دیدنی شناخته می شود، بلکه هندوها نیز از غارهای باتو به عنوان مکانی بسیار مقدس یاد می کنند. 

 

غارهای باتو در کوالالامپور

 

برج مخابراتی kl

برج مخابراتی kl بیش از 421 ارتفاع دارد و در سال 1996 از آن بهره برداری شد، در حقیقت این برج "ششمین برج بلند دنیا" است که بعد از برج میلاد در فهرست برج های بلند دنیا قرار می گیرد. بعد از سفر به کوالالامپور و دیدن از تپه بوکیت ناناس می توانید به سادگی هر چه تمام از این برج کی ال کوالالامپور KL Tower دیدن کنید، با کمی دقت در معماری و نوع طراحی برج می توانید متوجه نقش "معماری اسلامی" در ظاهر این برج بلند شوید. 

شهر چینی ها

در سفر به شهر عجایب دنیا یعنی کوالالامپور اگر به دنبال سوغاتی های ارزان قیمت باشید، باید بازدید از شهر چینی ها را در اولویت قرار دهید. همه چیز در محله چینی ها وجود دارد، هر چیزی که بخواهید و هر چیزی که به دنبالش باشید! اگر کمی از خیابان بوکیت بینتانگ دور شوید به سرعت محله چینی ها را مشاهده خواهید کرد، محله ای که با رنگ هایی قرمز و کاملا متفاوت خودنمایی می کند. البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود و بعد از دیدن از شهر چینی ها می توانید با فرهنگ و میراث گرانبها این محله به خوبی آشنا شوید.

 

شهر چینی ها در کوالالامپور

 

ساختمان سلطان عبدالصمد

برای بازدید از ساختمان سلطان عبدالصمد می توانید با پرس و جو خودتان را به میدان مرداکا کوالالامپور برسانید، تقریبا در پایان قرن نوزدهم این ساختمان در خیابان راجا ساخته شد. البته ساختمان عبدالصمد به طور معمول یک مکان بازدید عمومی برای گردشگران نیست و امکان بازدید از داخل ساختمان همیشه وجود ندارد، اما می توان گفت که این ساختمان با معماری زیبا، خاص و منحصر به فرد اش می تواند جزء بهترین سوژه های عکاسی در کوالالامپور باشد. 

 

ساختمان سلطان عبدالصمد

 

پارک پنج گانه Sunway Lagoon

پارک پنج گانه Sunway Lagoon در کشور مالزی یک مکان عالی برای بازدید از حیواناتی است که شاید در هیچ نقطه دیگری از فاصله نزدیک شانس دیدن آن ها را نداشته باشید. یکی از سرسره های بلند دنیا در این پارک قرار دارد و حداقل در طول یک سال پارک پنج گانه Sunway Lagoon میزبان حدود 2 میلیون نفر بازدید کننده از سراسر دنیا است. اگر در مرکز شهر کوالالامپور اقامت دارید می توانید فقط با طی کردن مسافتی حدودا پانزده کیلومتری به این پارک که در منطقه پتالینگ جایا Petaling Jaya است، برسید.

باغ پرندگان

بدون شک باغ پرندگان کوالالامپور Kuala Lumpur Bird Park در ردیف بهترین باغ های دنیا قرار می گیرد، این باغ با مساحتی بیش از 8 هکتار امکان بازدید از پرندگانی بسیار زیبا را برای گردشگران فراهم می کند، البته باید بدانید که شما شانس دیدن 3000 پرنده از نزدیک را در این باغ دارید. اینجا هیچ پرنده ای در قفس نگهداری نمی شود، پرندگان آزادی که در حفاظتگاه خود پرواز می کنند، منظره ای بکر و دیدنی را به ویژه برای عکاسی خلق خواهند کرد.

 

باغ پرندگان کوالالامپور

 

مسجد جامع کوالالامپور

برای کاوش قدیمی ترین مسجد کوالالامپور باید یک برنامه ریزی ویژه جهت بازدید از مسجد جامع کوالالامپور داشته باشید، مسجدی که در سال 1907 برنامه ریزی برای ساخت آن انجام گرفت و در نهایت در سال 1909 نیز رسما ساخت آن به پایان رسید. این مسجد به عنوان "مسجد اصلی مالزی" هم در دوره ای شناخته می شد اما امروزه این عنوان به مسجد ملی مالزی تعلق گرفته است. 

 

مسجد جامع کوالالامپور

 

معبد بهشت و جهنم

معبد بهشت و جهنم، معبدی کاملا افسانه ای در کوالالامپور است که بعد از مطلع شدن از علت ساخت آن قطعا متعجب خواهید شد. این معبد تائوئیستی در ارتفاعات کوالالامپور قرار دارد و مردم از آن برای برگزاری مراسم مذهبی استفاده می کنند. معبد بهشت و جهنم در حقیقت بنای یادبودی "چین سووی" است، او راهبی شجاع و غیور بود که توانایی بسیار زیادی در احضار باران داشت. برای دیدن از این معبد می توانید در عین بازدید از مناظر وصف ناپذیر طبیعی شهر کوالالامپور به تاریخ پر رمز و راز آن نیز پی ببرید.

بلندی های گنتینگ

بلندی های گنتینگ جاذبه ای دیدنی در مالزی است که کمپانی گنتینگ طراحی و ساخت آن را برعهده داشته است. جایی در 1860 متری زمین در فاصله 60 دقیقه ای از شهر کوالالامپور می توانید شاهد بلندی های گنتینگ باشید، البته نباید فراموش کرد که بعد از ساخت این بلندی ها "تله کابین گنتینگ" به عنوان سریع ترین تله کابین جهان شناخته می شد.

 

بلندیهای گنتینگ کوالالامپور

 

آب و هوای شهر کوالالامپور

کوالالامپور شهری با آب و هوای استوایی است که وضعیت دما و بارندگی در فصل های مختلف سال در آن یکسان نیست. دسامبر یکی از ماه های گرم کوالالامپور است که حداقل دما در آن به 22 درجه سانتی گراد می رسد. فوریه اما با داشتن حداکثر دما 32 درجه سانتی گرادی به عنوان یکی از گرم ترین ماه های سال در این شهر شناخته می شود.با اینکه ماه مارس اولین ماه بهار در کوالالامپور است اما هوا همچنان در این ماه بسیار گرم است. با این همه اما از ماه مه تا جولای و از ماه دسامبر تا فوریه را باید به عنوان بهترین زمان سفر به کوالالامپور انتخاب کرد. زمانی که رطوبت به حداقل ممکن رسیده و همه چیز برای لذت بردن از سفر به کوالالامپور آماده است. متوسط دما در این شهر به 27 درجه سانتی گراد می رسد و رطوبت هم معمولا در تمامی فصل های سال بالا است، چرا که در کوالالامپور باران همیشه می بارد! در ماه های ژانویه تا فوریه یعنی درست در فصل زمستان این شهر آب و هوایی سرد را تجربه می کند و دما در شب های کوالالامپور به 23 درجه سانتی گراد می رسد.
 

در نهایت ...

حقایقی جالبی درباره کوالالامپور وجود دارد که بازدیدکنندگان را شگفت زده می کند، اینکه در خیابان های این شهر همیشه باید انتظار سیلاب های شدید را داشته باشید، بارش باران در کوالالامپور یک اتفاق ساده و کاملا معمولی به نظر می رسد اما گردشگران معمولا از این اتفاق شوکه می شوند. در هر صورت برای دیدن از تمام دیدنی های کوالالامپور به زمان زیادی نیاز دارید، اگر فرد دقیقی باشید می توانید با یک برنامه ریزی فشرده در فرصتی مناسب از جاذبه های دیدنی این شهر زیبا بازدید کنید.

 

 
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره شهر کوالالامپور مالزی

سارینا تیر 1397
کوالالامپور چه تمدنی داره آخه حیف ایران خودمون با این همه زیبایی نیست که نگردیم بعد بریم جایی مثل کوالالامپور
امتیاز 5 از 5 | از بین 115 کاربران به شهر کوالالامپور مالزی