شهر رویایی خلخال

تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین | زمان مطالعه : 5 دقیقه

شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل واقع شده و مرکز آن شهر زیبا و شگفت انگیز خلخال است. این شهرستان قدمتی ۱۲ هزار ساله داشته و به عنوان بزرگترین شهرستان، بعد از اردبیل شناخته می شود.
 وجود جاذبه های گردشگری مختلف و همچنین قدمت شگفت انگیز منطقه خلخال، سبب گشته تا این منطقه در بین گردشگران و توریست های داخلی و خارجی جایگاه ویژه و فوق العاده ای بدست بیاورد.
در همین راستا شاهد حضور گردشگران بسیار زیادی در طول سال در منطقه خلخال هستیم. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به مهم ترین ویژگی های خلخال انداخته و یک به یک شما را با این ویژگی ها آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این منطقه زیبا و خاص بیاندازیم.

 

خلخال


خلخال کجاست


اگر بخواهیم به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم، باید گفت که خلخال در استان اردبیل واقع شده و مرکز این شهرستان، شهر خلخال است. از سایر شهرهای این استان می توان به هشت جین، کلور مرکزی، خورش رستم و... اشاره کرد.
 قدمت این شهرستان به ۱۲ هزار سال پیش باز می گردد و در طی این سال ها شاهد اتفاقات مختلفی در منطقه خلخال بوده ایم.
یکی از نکات بسیار مهمی که در رابطه با این منطقه باید بدانید آن است که نام قدیمی و اصلی این منطقه هیرو بوده است که بعد از انقلاب اسلامی شاهد تغییر آن به اسم خلخال هستیم.
وجود جاذبه های گردشگری و توریستی مختلف از جمله جاذبه های طبیعی شگفت انگیز باعث محبوبیت خلخال شده است که در بخش مختص به آن شما را بیشتر با این جاذبه های توریستی و گردشگری آشنا خواهیم کرد.

 

جاده ای زیبا و بهشتی از اسالم به خلخال - یکی از زیباترین جاده های ایران

 

مسیر خلخال


مساحت و جمعیت خلخال


به منظور بررسی مساحت و جمعیت خلخال باید گفت که مساحت این شهرستان در حدود ۳۹۸۰ کیلومتر مربع بوده و بر اساس آخرین سر شماری های صورت گرفته، جمعیت آن بیش از ۸۵ هزار نفر است. بر اساس تقسیمات کشوری، خلخال به سه بخش مرکزی، شاهرود و خورش رستم تقسیم شده است که هر یک از این بخش نیز دارای شهرها و روستاهای جذاب و شگفت انگیزی هستند.


زبان و مذهب مردم خلخال


به منظور بررسی زبان و مذهب مردم خلخال با این نکته اشاره کرد که زبان بخشی از مردم این منطقه ترکی آذربایجانی است. با این حال شاهد استفاده از زبان تاتی نیز در بخش های مختلفی از این شهرستان هستیم. در واقع می توان گفت گستره زبان و گویش در منطقه خلخال بسیار وسیع است، چرا که حتی شاهد آن هستیم که برخی از مردم این منطقه به زبان کردی کرمانجی نیز صحبت می کنند و این نشان از تنوع زبان و گویش در منطقه خلخال است.
یکی از سوالاتی که ممکن است مطرح شود این است که زبان تاتی چیست؟ در واقع باید گفت که زبان تاتی یکی از زبان های باستانی و منحصر به فرد است که در این منطقه شاهد استفاده از آن هستیم. زبان تاتی شباهت های بسیار زیادی به تالشی و گیلکی دارد.
به منظور بررسی مذهب مردم این منطقه نیز باید گفت که درصد بسیاری از مردم شهرستان خلخال مسلمان بوده و  به همین دلیل شاهد مذهب شیعه و سنی در بین مردم هستیم.

 

مردم خلخال


فرهنگ و آداب و رسوم مردم خلخال


یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مردم منطقه خلخال در طی این سال ها تمام تلاش خود را کرده اند تا فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کرده و کمتر با مشکل تغییر آداب و رسوم مواجه شوند.
 همین موضوع باعث شده تا شاهد برگزاری مراسمات مختلفی در منطقه خلخال در طول سال باشیم. اگر قصد دارید تا بیشتر با آداب و رسوم مردم این منطقه آشنا شوید، پیشنهاد ما این است که حتما سفری جذاب و شگفت انگیز به منطقه خلخال داشته باشید.
یکی از مراسمات جذابی که در این منطقه برگزار می شود، جشنواره رغائب یا جشن آرزوها است. علاوه بر این مراسم و جشن شاهد برگزاری مراسم های مختلفی با ریشه های هزار ساله در منطقه خلخال استان اردبیل نیز هستیم.


روستاهای خلخال


بازدید از روستاهای ایران یکی از تفریحات جذاب و شگفت انگیزی است که می توانید در هنگام سفر به نقاط مختلف ایران آن را تجربه کنید. در خلخال نیز شاهد روستاهای بسیار زیادی هستیم که شامل موارد زیر می شوند:

 

 

آقبلاغ اسبو ترک جلال آباد سوران علی آباد کمر گلوجه
آق سو اندیل تیل جعفر آباد شال قره آغاج کهلیک مورستان
 آهو بلیل دیز چنار شمس آباد قره تکان کیوی میان رودان
احمد آباد بیرق سفید آب خمس عزیز آباد کلی گل گلاب ویو

 

روستای آقبلاغ


جاذبه های گردشگری خلخال


شهرستان خلخال مملو از جاذبه های توریستی و گردشگری بسیار زیادی است. نکته مهمی که باید بدانید این است که اکثر این جاذبه ها طبیعی بوده و شامل مناظر شگفت انگیز و طبیعت خاص و فوق العاده ای این منطقه می شوند. اگر بخواهیم شما را با مهم ترین جاذبه های گردشگری خلخال آشنا کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

روستای آلهاشمین چشمه باش بولاقی چشمه قرخ بلاغ رودخانه قزل اوزن
رودخانه گوجلی طبیعت آلچا بلاغ چشمه آبسرد میرعادل چشمه آب سرد ازناو
آبشار نره گر جاده توریستی اسالم به خلخال طبیعت روستای مجره  
 ییلاق سردول فنا رود حاجت بولاغی  
باغ عسگری امامزاده ازناو آب گرم گرمخانه  

 

رودخانه قل اوزن


آب و هوای خلخال


خلخال در یک منطقه کوهستانی واقع شده است و همین موضوع باعث شده تا شاهد آب و هوای مطبوع و شگفت انگیزی در این منطقه باشیم. در واقع می توان گفت که خلخال از لحاظ آب و هوایی دارای تابستان های معتدل و زمستان های سرد است.
به همین دلیل اگر قصد بازدید از این منطقه را دارید، پیشنهاد ما این است که حتماً در فصل بهار و یا تابستان سفر خود را به این منطقه برنامه ریزی کنید، چرا که این فصول بهترین زمان سفر به خلخال به حساب می آیند.

 

طبیعت خلخال


سوغات خلخال


خریدن سوغاتی یکی از کارهای بسیار مهمی است که در هنگام سفر به شهرهای مختلف می توانید آن را انجام دهید. در واقع شما با خرید سوغاتی برای دوستان و آشنایان خود به آن ها ثابت می کنید که در طول سفر نیز به یاد آن ها بوده اید. اگر بخواهیم نگاهی به مهم ترین سوغاتی های منطقه خلخال بیاندازیم، می توانید از موارد زیر نام برد:
•    نان‌ های روغنی 
•    عسل 
•    شیرینی ‌های محلی
•    صنایع دستی مثل گلیم، جوراب ‌های پشمی، قالیچه و جاجیم  
•    سر شیر، کره، پنیر و ماست
•    آثار دستی معرق کاری شده
•    زرينه نان
•    میوه جنگلی گیلدیک

 

سوغات خلخال


عکس هایی از شهر خلخال


برای آشنایی بیشتر شما با شهرستان و شهر خلخال، تصاویر شگفت انگیز و خاصی از قسمت های مختلف این شهر جمع آوری کرده و در این بخش این تصاویر را شما ارائه می کنیم. شما می توانید با مشاهده این تصاویر بیشتر با شهر زیبای خلخال آشنا شده و طبیعت شگفت انگیز و جذاب این منطقه را به وضوح مشاهده کنید.

 

عکس های خلخال


آب و هوای خلخال - بررسی وضعیت آب و هوای خلخال

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

تور قشم ۸ بهمن
۳
۸ بهمن - ۱۱ بهمن
آتا
تابان
۲,۷۸۵,۰۰۰

تور زمینی مشهد ۲ و ۳ بهمن
۲
۲ بهمن - ۵ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۴۳۰,۰۰۰

تور قشم ۱۲ و ۱۵ بهمن
۳
۱۵ بهمن - ۱۸ بهمن
زاگرس
زاگرس
۲,۸۰۵,۰۰۰

تور قشم ۲۳ بهمن
۴
۲۳ بهمن - ۲۷ بهمن
تابان
تابان
۳,۴۰۵,۰۰۰

تور قشم از شیراز ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
آسمان
آسمان
۱,۹۳۵,۰۰۰

تور قشم ۳ و ۴ و ۵ بهمن
۳
۳ بهمن - ۸ بهمن
تابان
آتا
۲,۷۵۵,۰۰۰

تور کیش بهمن ۱۴۰۰
۳
۱۶ بهمن - ۲۰ بهمن
تابان
تابان
۲,۸۲۵,۰۰۰

تور چابهار ۱ و ۱۷ بهمن
۳
۱۷ بهمن - ۲۰ بهمن
وارش
تابان
۲,۸۹۰,۰۰۰

تور قشم ۸ و ۹ بهمن
۳
۸ بهمن - ۱۲ بهمن
آتا
تابان
۲,۷۴۵,۰۰۰

تور کیش از تبریز ۱۷ بهمن
۳
۱۷ بهمن - ۲۰ بهمن
کیش ایر
ایران ایر تور
۲,۹۳۵,۰۰۰

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به شهر رویایی خلخال