شهر افسوس ترکیه

📅 انتشار : 1400/03/01 📅 بروزرسانی : 1400/03/01 بازدید : 910

شهر افسوس (Ephesus) در کشور ترکیه واقع شده و در بخش غربی این کشور می باشد. این شهر در نزدیکی سواحل کوشی آداسی قرار دارد که یکی از بزرگترین مراکز تجاری مدیترانه‌ای در جهان به حساب می‌آید.شهر تاریخی افسوس یکی از جاذبه‌های است که نمی توان از دیدن آن چشم پوشی کرد. در ادامه مطلب شما را بیشتر با این شهر باستانی آشنا می کنیم.


آشنایی با شهر تاریخی افسوس ترکیه

 شهر افسوس یک مرکز تجاری بوده و به عنوان یک بندر ساخته شده است. این شهر از لحاظ استراتژیک بسیار مناسب بوده و در یک دره حاصلخیز قرار دارد و در روزگاران قدیم یکی از مراکز تجارت جهان به شمار می رفته و یکی از مراکز مهم مذهبی در دوران شروع مسیحیت بوده و امروزه نیز یک مرکز مهم گردشگری در ترکیه می باشد. این شهر به ترکی اِفِس نامیده می شود.

 

شهر-افسوس-ترکیه


تاریخچه شهر افسوس

با کمی نگاه به تاریخ شهر افسوس می‌توان به این پی برد که اولین ساکنان این منطقه کار کارانیان و لیدیان بوده‌اند.شهر به صورت یک دژ یا قلعه ساخته شده و جالب است بدانید، این شهر کاملا رو به دریا قرار دارد.در قرن 11 قبل از میلاد یونانی های لونیان به این منطقه آمده و در آنجا ساکن شدند. به دلیل راه داشتن این شهر به دریا موقعیت آن بسیار مناسب بوده و در گذشته مرکز تجارت عبور و مرور تاجران کشورهای دیگر شده بود.شهر افسوس در قرن اول و دوم بعد از میلاد تحت سلطه امپراتوری روم قرار داشت، که پایتخت آسیایی اقوام سوم شناخته می شد و به دلیل موقعیت های خوبی که این شهر داشت، باعث  پیشرفت بیشتر و روزافزون این شهر شده بود و بعد از حکومت الکساندریا شهر افزود بزرگترین شهر شرق به شمار می‌رفت.
سنت پل در دومین ماموریت خود شهر افسوس را برای فعالیت‌های خود انتخاب کرد که در آن دوران این شهر دارای جمعیتی بیش از 200 هزار نفر بود که سنت پل سه سال را در این شهر سپری کرد. و اما در سال های بعد کلیسای شهر در اختیار سنت جان قرار گرفت و در زمان بیزانس، شهر افسوس و این کلیسا یکی از مهم‌ترین مقاصد زیارتی به شمار می رفت.
شهر افسوس در آن زمان شروع به افول کرد و به تدریج به نابودی کشانده شد که در سال 263 میلادی، گت‌ها (اقوام آلمانی) شروع به حمله کردند و در یکی از حملات شان شهر را به نابودی کشاندند و همین امر باعث شد، به تدریج اهمیت شهر افسوس از بین رفته و از چشمها دور شود.اما کمی بعد در سال 431 بعد از میلاد گردهمایی مهمی در این شهر برگزار شد که سومین گردهمایی مجمع عمومی بود. طولی نکشید تا این شهر به دلیل حملات جنگی که به دست مغول ها، سلجوقیه و همچنین عثمانی صورت گرفت نابودی را در خود شاهد باشد.

دیدنی های شهر افسوس

شهر افسوس دارای جاذبه های گردشگری زیبا و چشمگیری می باشد که برای شما نام برده و توضیح می دهیم، تا بیشتر با این شهر تاریخی آشنا شوید.

ورزشگاه ودیوس

 در سمت چپ شهر افسوس یک ورزشگاه به نام  ودیوس قرار گرفته است که با کمی دقت می‌توانید بقایای این استادیوم و یک سالن کشتی با ساختمان مستطیل شکل را نظاره گر باشید، با کمی نگاه بیشتر می‌توان متوجه یک حیات طاقدار نیز در این سالن شد. خوشبختانه در قسمت شرقی این بنا می‌توان آجرهایی با روکش مرمر را دید که هنوز هم سالم مانده اند.
و اما در جنوب این ساختمان استادیوم وجود دارد که ردیف های آن برای نشستن تماشاگران هنوز هم قابل رویت می باشد.

کلیسای مریم مقدس

بعد از ورزشگاه و به فاصله 100 متر، بنای بزرگی دیده می‌شود که طول آن به 260 متر می رسد، این بنا معروف به کلیسای مریم مقدس می باشد.

میدان ورلا نوس و حمام‌ها

در شرق ورزشگاه ودیوس، میدان ورا لانوس قرار دارد که در گذشته محوطه‌ای بوده که ورزشکاران در آن تمرین می کردند.بیرون از این مجموعه حمام‌های بزرگی وجود دارد که قدمت آن ها به بعد از قرن دوم میلادی میرسد.

 

میدان ورلا نوس شهر افسوس

 

آرکادیان

بندری قدیمی در غرب حمام ها وجود دارد که آرکادیان در جنوب این بندر واقع شده است. آرکادیان یک خیابان است که شرق شهر افسوس را به تئاتر بزرگ  متصل می‌کند. نام خالق این خیابان آرکادیوس بوده و اولین امپراطور شرقی شناخته می شود.

تئاتر بزرگ

 تئاتر بزرگ واقع در این شهر را می توان دیدنی‌ترین مجموعه شهر افسوس نامگذاری کرد. این بنا را در زمان کلادیوس شروع به ساختن کردند و در زمان تراجان ساخت این بنا به پایان رسید که یک بنای بسیار بزرگ و چشمگیر به شمار می رود.این تئاتر در واقع سه تئاتر می باشد که می تواند چیزی در حدود 25 هزار تماشاگر را در خود جای دهد.دیوار صحنه این تئاتر 18 متر ارتفاع داشته و دارای 3  طبقه بوده که در حال حاضر فقط طبقه اول آن قابل مشاهده است.همچنین در قسمت تراس غربی این بنا می توانید یک خانه_فواره هلنی را شاهد باشید که به دلیل سادگی ساختار و شفافیت مشهور شده است.


اطلاعات بازدید از شهر تاریخی افسوس

برای رفتن به شهر افسوس و بازدید از آن لازم است مواردی را بدانید که آنها در این قسمت برای شما آورده ایم.

ساعات بازدید

 ساعت بازدید از شهر افسوس، در تمامی روزهای هفته از ساعت 6 صبح تا 5 بعد از ظهر می باشد و در این ساعات می‌توان از این شهر بازدید کرد.

هزینه بازدید

هزینه بازدید از این مجموعه 60 لیر می باشد و شما می توانید با این هزینه از تمام مجموعه شهر افسوس دیدن کنید و از سفر و گردشگری خود در این مجموعه تاریخی لذت کافی را ببرید.

روزهای تعطیل

 شهر افسوس همه روزه باز بوده و روزهای تعطیل شامل حال این مجموعه نمی شود. در تمامی روزها می توانید از این مجموعه زیبا و تاریخی بازدید به عمل بیاورید.

راه های دسترسی به افسوس ترکیه

 اگر برای رفتن به شهر افسوس می خواهید از تاکسی استفاده کنید، شما را روبروی درب ورودی پیاده می کند و روبروی درب خروجی پارکینگ منتظر شما می ماند.همچنین می توانید از دلموش نیز استفاده کنید و در مسیر کوشی آداسی به سمت  سلچوک سوار دلموش شوید و نزدیک شهر افسوس پیاده شوید.شما می‌توانید از این راه‌ها به شهر تاریخی افسوس بروید و از بازدید در این مکان لذت ببرید.


آدرس شهر تاریخی افسوس

Acarlar, Efes Harabeleri, 35920 Selçuk/İzmir, ترکیه
شهر تاریخی افسوس در 3 کیلومتری جنوب شهر سلجوق، در 20 کیلومتری کوش آداسی و همچنین در 70 کیلومتری ازمیر واقع شده است.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.3 از 5 | از 100 کاربران به شهر افسوس ترکیه