روستای وردیج

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1401/12/08
بازدید: 2647
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

بسیاری از افرادی که در شهر تهران سکونت دارن لازم است به شهرهای دورتر سفر کنند تا بتوانند با یک طبیعت خارق العاده مواجه شوند. در کمال ناباوری اما اگر ساکن تهران هستید، می توانید با چند ساعت رانندگی، به یکی از دیدنی تر و در عین حال جذاب ترین روستاهای کشورمان رفته و یکی از زیباترین و پر رمز و راز ترین روستاهای ایران را در محدوده شهر تهران مشاهده کنید. روستای وردیج یکی از روستاهای خوش آب و هوا در منطقه کن است که راهی برای فرار از شلوغی و هوای آلوده تهران می باشد.

روستای وردیج

تاریخچه روستا وردیج

وجود آبشارهای طبیعی و سنگ‌ها و صخره‌های مجسمه‌ای در مسیر روستاهای وردیج با اشکال منحصر‌بفرد نشان از قدمت چند میلیون ساله این منطقه است. از زمان شکل‌گیری و سکونت این روستا اطلاعات کاملی در دست نیست با این وجود شکل ظاهری صخره‌های پرحفره در جاده در گذشته پناهگاه مطلوبی برای اقامت باشد. مردم روستای وردیج معتقدند که گذشتگان آن‌ها در قلعه‌ای در این منطقه زندگی می‌کردند. با اینکه امروز علت پیدایش حفره‌ها را فرسایش طبیعی می‌دانند اما به عقیده زمین‌شناسان سنگ‌های این منطقه بیش از 30 تا 40 قدمت دارند.

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

مطابق نظریه‌های دانشمندان مناطقی از این قبیل بقایای رسوب کوه‌های آتشفشانی هستند که فوران آن‌ها به بیش از 35 میلیون سال گذشته مربوط می‌شود. ظاهر سنگ‌ها به دلیل اثر عوامل طبیعی بر رسوبات به جا‌مانده به شکل امروزی درآمده است. به دلیل شکل‌گیری صخره‌ها و سنگ‌ها عمر دقیق آن‌ها را به راحتی نمی‌توان تشخیص داد . اما می‌توان گفت که از 200 تا 100 هزار سال پیش تاکنون سرعت فرسایش سنگ‌ها افزایش یافته. کارشناسان اظهار کردند هرگونه مداخله انسان در حفظ و نگهداری سنگ‌های دامنه ارواح سنگی اشتباه است و باید روند طبیعی فرسایش طبیعت ادامه پیدا کند.

تاریخچه روستا وردیج

 روستای وردیج کجاست؟ 

روستای وردیج که یکی از بزرگترین روستاهای اطراف شهر تهران است، در بین دو شهر تهران و کرج واقع شده است. این روستا که 1850 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، بخشی از کن و سولقان و جزئی از منطقه 22 شهر تهران محسوب می‌شود. روستای وردیج در واقع در دره کن قرار گرفته و اطراف آن پر از مکان‌های گردشگری و دیدنی بسیار زیبا است. شما می‌توانید از دو مسیر به روستای وردیج سفر کنید، در مسیر اول از اتوبان تهران کرج وارد شده و از ورودی پمپ بنزین واقع در ورد آورد به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. در شمال خیابان شهید اردستانی، می‌توانید تابلو روستای وردیج و واریش را مشاهده کنید.

روستای وردیج کجاست؟

مسیر دومی که می‌تواند شما را به روستای وردیج برساند، مسیر اتوبان همت است. شما می توانید در انتهای این اتوبان از شهرک شهید باقری گذر کرده و از دور برگردان آن به بلوار پژوهش برسید و سپس وارد شهرک دانشگاه شریف شوید. در انتهای خیابان اردستانی، می‌توانید تابلو روستای وردیج را مشاهده کنید و وارد روستا شوید. این تابلو ابتدای یک جاده کوهستانی قرار دارد که انتهای این مسیر، شما به روستای وردیج خواهید رسید. جاده حد فاصل شهر تا این روستا در ابتدا آسفالت است ولی بعد از 10 کیلومتر شما با جاده باریک و پر شیبی مواجه هستید که باید از آن عبور کرده تا روستای وردیج را مشاهده کنید.

دیدنی های روستای وردیج 

روستای وردیج طبیعت زیبا و چشم نوازی دارد و آب و هوای پاک و هوای خنک آن تا مدت‌ها خستگی را از تن شما دور می‌کند. اگر در یکی سفر یک روزه به این روستا بروید جاذبه‌های طبیعی زیادی در انتظار شماست.

سنگ های زیبا روستای وردیج 

روستای وردیج پر از باغ‌ها و خانه‌های قدیمی است اما زیباترین و در عین حال جذاب ترین جاذبه های گردشگری این روستا در خارج از وردیج قرار دارد. اطراف روستای وردیج شبیه به یک نمایشگاه آثار سنگی می‌باشد و در آن می‌توانید انواع صورتک‌ها و آدمک‌های سنگی غول پیکر را مشاهده کنید. در رابطه با تاریخچه این آثار سنگی داستان‌های بسیار زیادی نقل شده است ولی عمده این داستان ها به این نکته اشاره می‌کنند که این آدمک‌های سنگی در واقع بخشی از یک قلعه باستانی است.

سفر به روستای وردیج

داستان افسانه دیگری در رابطه با این سنگ‌ها وجود دارد که بیان می‌کند این سنگ‌ها در واقع موجودات زنده‌ای بودند که به شکل افسانه‌ای تبدیل به سنگ شده‌اند. در بخش دیگری از روستای وردیج شما می‌توانید آبشار لت مال را مشاهده کنید که با کمی پیاده‌روی و خروج از جاده اصلی به آن حواهید رسید و زیبایی آن را مشاهده خواهید کرد. لت مال در واقع از سه آبشار بسیار زیبا تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته دارند. ارتفاع سه آبشار بر روی هم 35 متر است و معنی لت مال یعنی جایی که سنگ ها بر روی هم مالیده می شوند. علاوه بر این جاذبه‌ها، اگر علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری هستید، می‌توانید در مسیر کوهستانی این روستا نیز به دوچرخه‌سواری پرداخته و ورزش کنید.

جاده مسیح الله دین محمد

با گذر از روستای واریش وارد جاده‌ای می‌شوید که این جاده مسیر کوهنوردان و گردشگران است. این مسیر از بالای روستا به رف شمال شرق امتداد می‌یابد  و پس از گذر از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه حصار منتهی می‌شود. این جاده به اسم خیابان "مسیح الله دین محمد" نامگذاری شده که یادگاری از سال‌های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگان این دیار است. (مسیح الله دین محمد یکی از خلبانان نیروی هوای ارتش در عملیات تاریخی و پرتکرار فانتوم در آسمان عراق به شهادت رسید.)

جاده مسیح الله دین محمد

امامزاده بی بی زرین قمر

امامزاده بی‌بی زرین قمر یمی از زیارتگاه‌ها در نزدیکی روستای وارش است. این امام‌زاده محلی برای استراحت گردشگران و کوهنوردان می‌باشد. پیکر مطهر یکی از خواهران امام رضا (ع) در این مقبره جای گرفته است و افراد محلی و مسافران زیادی برای زیارت به این امامزاده می‌روند.

امام زاده زرین قمر

مسیر روستای وردیج

برای سفر به روستای وردیج لازم است پیش از سوار شدن به خودرو، مسیر مورد نظر خود را مشخص کنید تا در طول سفر دچار مشکل نشوید. نکته حائز اهمیت آن است که در اطراف روستای وردیج نمی توانید هیچ رستوران یا سوپر مارکتی را پیدا کنید، پس حتما پیش از آغاز سفر خود، به اندازه کافی آب، غذای سبک و یک میان وعده مقوی به همراه خود داشته باشید تا در هنگام سفر گرسنگی و تشنگی مشکلی برای شما به وجود نیاورد. در طول مسیر خود ممکن است مجبور به پیاده‌روی شوید، به همین دلیل حتما به این نکته توجه داشته باشید که به همراه خود یک کفش مناسب آورده و همین طور بار خود را سبک کنید. توجه به این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا سفر بسیار خوب و لذت بخشی به روستای وردیج داشته باشید. سفر به روستاو ییلاق های اطراف تهران با استقبال خوبی مواجه شده است.

بازدید از روستا وردیج

آب و هوای روستای وردیج 

شما در هر زمانی می‌توانید به روستای وردیج سفر کنید و از آب‌و‌هوای شهر تهران فاصله بگیرید. بهاراندر روستای وردیج به دلیل شکوفه های درختان زیبای گیلاس و آلبالو  بسیار زیبا است و  جلوه خارق العاده‌ای به روستای وردیج داده‌اند. از سوی دیگر در روزهای گرم تابستان نیز شما می‌توانید آب‌و‌هوای خنکی را در وردیج تجربه کنید. اگر اهل برف‌بازی باشید و دوست داشته باشید تا کمی به ورزش‌های زمستانی پرداخته و تفریح کنید، می توانید در فصل زمستان و پاییز نیز به روستای وردیج آمده و از آب‌و‌هوای برفی و سرد این روستا استفاده کنید.

در کل، تمامی فصل‌ها برای سفر به روستای وردیج مناسب است ولی شما می‌توانید دو فصل بهار و تابستان را برای سفرهای خود انتخاب کنید، زیرا روستای وردیج در این دو فصل بهترین شرایط آب‌و‌هوایی خود را دارد و بهترین زمان برای سفر می باشند. برای افرادی که علاقه مند به تور طبیعت گردی و تور تهران هستند، روستای وردیج بهترین مقصد برای گذراندن یک روز زیبا در دامان طبیعت خواهد بود.

آب و هوای روستا در فصل زمستان

بهترین زمان سفر به روستای وردیج

در فصل تابستان که گرمای هوا در شهر تهران آزار دهنده است سفر در طبیعت زیبای این روستا حسابی شما را خنک می‌کند. در تابستان درختان باغ‌ها میوه میهند و میت‌وان با اتراق در مجاورت رودخانه از گرمای شهر دور شد. به جز فصل تابستان، بهار و پاییز نیز زمان مطلوبی برای سفر به این روستاست. شکوفه‌های بهاری و برگ‌های پاییزی در این دو فصل بسیار خاص و زیباست. در بهار ارتفاعات پر از پل می‌شود رنگ‌های قرمز و صورتی و سبز روشن و زرد طبیعت با چشمانتان بازی می‌کند. برای صعود به قله روستا بهار و پاییز زمان بسیار مناسبی هستند زیرا نه تابش خورشید آزار دهنده است و نه سوز زمستان مانع کونوردی خواهد شد.

بهترین زمان سفر به روستای وردیج

اقامت در روستای وردیج

بیشتر افرادی که به روستای وردیج می‌روند گزینه کمپ در طبیعت و تماشای ستارگان و هوای خنک شب را به اقامتگاه بیشتر ترجیح می‌دهند. روستای وردیج یکی از مقاصد جذاب در اطراف تهران است که برای کمپ یک روزه بسیار مناسب می‌باشد. اگر در این روستا کمپ کردید حتما وسایل مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید. صبح زود هنگام طلوع آفتاب به طبیعت بزنید و از چشم انداز فوق‌العاده لذت ببرید.

نقشه روستای وردیج

برای اینکه به روستای وردیج برسید، باید به شمال غربی تهران بروید. 1250 متر ارتفاع این روستا از سطح زمین و همچنین ارتفاعی که از سطح دریا دارد، 1850 متر است. مسیری که بازدید کنندگان را به این روستا می‌رساند از زیبایی‌های زیادی تشکیل شده که برخی از افراد از طول مسیر بیشتر از روستا لذت می‌برند.

آدرس روستای وردیج: "تهران، کیلومتر ۹ اتوبان خرازی به‌سمت غرب، خروجی روستای وردیج و واریش، جاده وردیج-واریش، کیلومتر هشت، روستای وردیج" 

مسیر روستای وردیج

روستای آهار - روستایی در نزدیکی تهران + عکس و آدرس

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.3 از 5 | از 100 کاربر