جمهوری آذربایجان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/27
بازدید: 2469
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

سفر به آذربایجان به عنوان کشوری که بخشی از آن جز آسیا و بخشی از آن جز اروپاست یک تجربه منحصر‌به‌فرد است. این کشور سرسبز و خوش‌آب‌وهوا با تلفیقی از معماری سنتی و مدرن جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد. بافت سنتی پایتخت این کشور، شهر باکو، در کنار غذاهای متفاوت، جاذبه‌های گردشگری فراوان و طبیعت زیبا یک سفر رویایی را برای شما رقم می زند. تنوع اقلیمی و سبک‌های متفاوت زندگی و تاریخ کهن آذربایجان را به یک کشور گردشگرپذیر تبدیل کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در قالب راهنمای سفر به جمهوری آذربایجان دریافت کنید.

جمهوری آذربایجان

معرفی جمهوری آذربایجان

در وهله اول معرفی کشور جمهوری آذربایجان باید بگوییم که این کشور دارای طبیعتی زیبا و بکر و همچنین جاذبه‌های گردشگری در دامنه کوه‌های مرتفع است. شهر باکو پایتخت این کشور است که امروزه به علت مدل‌سازی زیبای شهر و وجود ساختمان‌های بسیار به سبک ساختمان‌های شهر پاریس، شهرت بسیاری دارد.

اطلاعات ضروری جمهوری آذربایجان

هنگام سفر به کشور جمهوری آذربایجان باید اطلاعات ضروری در رابطه با این کشور را بدانید تا دچار مشکل نشوید. ابتدا قبل از هر چیز بهتر است بدانید که زبان رسمی این کشور ترکی آذربایجانی و واحد پول آن‌ها منات (AZN) است. اگر زمانی نیاز به شماره‌های اضطراری در این کشور داشتید، باید بدانید که شماره آتش‌نشانی ۱۰۱، پلیس ۱۰۲ و آمبولانس ۱۰۳ است.

در پایتخت کشور آذربایجان یعنی باکو، کارتی به نام باکو کارت وجود دارد. شما با داشتن این کارت می‌توانید به راحتی با استفاده وسایل حمل‌ونقل عمومی به نقاط مختلف رفته و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. البته اگر با تور سفر کنید به این کارت نیاز ندارید و تمامی فرآیندهای حمل‌ونقل شما بر عهده تور خواهد بود.

داشتن طبیعت بکر و جاذبه‌های ‌گردشگری در دامنه‌های ‌کوه‌های ‌مرتفع این کشور ایجاب کند که حتماً کفش ورزشی، به همراه خود داشته باشید. همچنین به دلیل اینکه آب‌لوله‌کشی باکو آشامیدنی نیست، بهتر است اگر امکان آن را دارید، آب آشامیدنی همانند آب‌معدنی به همراه خود داشته باشید.

زیبایی جمهوری آذربایجان

فرودگاه ‌های بین ‌المللی جمهوری آذربایجان

اگر از راه هوایی به آذربایجان سفر می‌کنید، پس باید اطلاعاتی درباره فرودگاه‌های این کشور دریافت کنید. این کشور دارای چندین فرودگاه بین‌المللی است که و شهرهای مختلف آن واقع شده‌اند. از فرودگاه‌های بین‌المللی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف در شهر باکو
  • فرودگاه بین‌المللی گنجه در شهر گنجه
  • فرودگاه بین‌المللی قبله در شهر قبله
  • فرودگاه بین المللی زاگاتالا در شهر زاگاتالا
  • فرودگاه بین‌المللی نخجوان در شهر نخجوان
  • فرودگاه بین‌المللی لنکران در شر لنکران

فرودگاه بین المللی باکو

آب‌‌ و ‌‌هوا جمهوری آذربایجان

آب‌وهوای این کشور به این صورت است که تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی خفیف دارد. به‌طورمعمول آب‌وهوای این کشور خشک است و اقلیمی استپی دارد. میزان بارش در فصل بهار در آذربایجان نسبت زیاد است، اما هوا آن‌قدر سرد نمی‌شود. فصل تابستان در آذربایجان گرم و شرجی، در فصل پاییز، هوا تقریباً متعادل و در زمستان سرد و پربرف است.

بهترین زمان سفر به جمهوری آذربایجان

بهترین زمان سفر به کشور جمهوری آذربایجان بسته به سلیقه افراد در مسافرت است. اقلیم این کشور یک اقلیم استپی است که تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی خفیف را تجربه می‌کند. آذربایجان معمولاً یک شهر خشک است که در ماه‌های اکتبر تا دسامبر، ماه‌های مرطوب‌تری دارد. تابستان‌های این کشور از ژوئن تا سپتامبر طول می‌کشد، درحالی‌که اوج فصل زمستان آن از ماه‌های نوامبر تا مارس است. به‌طورمعمول چون این کشور در نزدیکی دریای خزر است، بهترین زمان برای بازدید از کشور آذربایجان در ماه‌های آوریل تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر است.

سفر به جمهوری آذربایجان

هزینه ‌های سفر به جمهوری آذربایجان

در آذربایجان و به‌ویژه در باکو پایتخت آن رستوران‌ها، هتل‌ها و امکانات تفریحی متعددی وجود دارد. هزینه سفر به آذربایجان بسته به مواردی مانند نوع اقامتگاه، نوع پرواز، امکانات رفاهی هتل یا اقامتگاه و مواردی مانند تعداد روزهای اقامت و خدمات، متفاوت است.

افراد باید با توجه به سلیقه و البته بودجه‌ای که برای سفرشان در نظر گرفته‌اند، هرکدام را که مناسب‌تر است، انتخاب کنند. برنامه‌ریزی هم یکی از مهم‌ترین روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر است که در ادامه راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های سفر به جمهوری آذربایجان را ارائه داده‌ایم.

صرفه ‌جویی در حمل و نقل عمومی

همان ‌طور که گفته شد شما با داشتن باکو کارت می‌توانید تا حد قابل‌توجهی در هزینه‌های حمل‌ونقل صرفه‌جویی کنید. شما با داشتن این کارت هم هزینه‌های ‌حمل‌ونقلتان را کاهش می‌دهید و هم راحت‌تر می‌توانید به دیدن از جاذبه‌های ‌گردشگری این کشور بروید. شما حتی می‌توانید یک تور پیاده‌روی رایگان بگیرید تا هم به‌صورت رایگان و هم به‌صورت دسته‌جمعی با دیدنی‌های این کشور آشنا شوید.

واحد پول آذربایجان - آشنایی با منات؛ واحد پول رایج در کشور آذربایجان

هزینه سفر به آذربایجان جمهوری

صرفه ‌جویی در هزینه‌ اقامت

برای صرفه‌جویی در هزینه اقامتتان می‌توانید هتل‌هایی را انتخاب کنید که تعداد ستاره کمتری دارند. البته هزینه هتل بسته به منطقه‌ای که هتل در آن قرار دارد، امکانات، تعرفه و... متغیر است. شما حتی می‌توانید با داشتن یک چادر مسافرتی در مکان‌های امن این کشور چادر بزنید. همچنین می‌توانید از یکی از اهالی جمهوری آذربایجان برای انتخاب یک اقامتگاه ارزان کمک بگیرید.

صرفه ‌جویی در هزینه‌ غذا

شما می‌توانید با تهیه مواد غذایی و سرو غذاهایی که آماده کردنشان راحت و بی‌دردسر است، در هزینه غذا صرفه‌جویی کنید. همچنین برخی هتل‌ها ‌در آذربایجان، به شما این امکان را می‌دهند که خودتان آشپزی کنید. ازاین‌رو می‌توانید خودتان مواد غذایی موردنظر را تهیه و برای خود و همراهانتان آشپزی کنید. در این کشور تعداد بی‌شماری رستوران و کافه در سطوح مختلف وجود دارد که آماده‌ پذیرایی از گردشگران با هر سطح بودجه هستند.

صرفه‌ جویی در هزینه ‌ها با انتخاب صحیح محل اقامت

شما به راحتی می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط خودتان مانند میزان بودجه، تعداد اتاق‌های موردنیاز و… بهترین محل اقامت را انتخاب کنید. اگر هزینه اقامت در هتل برای شما سنگین است، می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه اقامت در آپارتمان، هاستل و... اقامت کنید. حدود 50 هاستل در آذربایجان وجود دارند که قیمت آن‌ها بسته به موقعیت جغرافیایی و اندازه­شان متفاوت است. آپارتمان یا مهمان‌خانه نیز گزینه‌ای است که می‌توانید برای اقامت در این کشور از آن‌ها استفاده کنید. شما همچنین در نزدیکی حومه‌ شهرها می‌توانید هتل‌ها، متل‌ها و مهمان‌خانه‌های بسیار ارزانی پیدا کنید که امکانات مناسبی را عرضه می‌کنند.

در سفر به جمهوری آذربایجان از کجاها دیدن کنیم؟

در سفر به جمهوری آذربایجان مکان‌هایی وجود دارند که دیدن آن‌ها جذابیت و اهمیت سفر شما را چندین برابر می‌کنند. این مکان‌ها هم‌مکان‌هایی تاریخی، هم گردشگری و هم تفریحی هستند. در ادامه چند مکان مهم که بازدید از آن‌ها در سفر به آذربایجان اهمیت بسیاری دارند را به‌طور مختصر معرفی کرده‌ایم.

باکو، پایتخت مدرن جمهوری آذربایجان

در سفر به جمهوری آذربایجان ابتدا مهم‌ترین پیشنهاد ما به شما بازدید از پایتخت این کشور یعنی شهر باکو است. شهر باکو در حاشیه دریای خزر قرار دارد و در آن می‌توانید هم ساختمان‌هایی با معماری خاص و امروزی و هم ساختمان‌هایی تاریخی و قدیمی را مشاهده کنید. یکی از مهم­ترین دلایل بازدید از باکو موقعیت زیبای آن در ساحل دریای خزر و دیدار از سواحل متعدد و زیبای شهر باکو است. به‌صورت کلی این شهر از رستوران‌ها با غذاهایی خوش‌طعم، کافه‌هایی با نوشیدنی‌های متنوع، موزه و موارد دیگری برخوردار است که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

باکو و ارگ باکو

 

ایچری شهر یا ارگ

ایچری شهر با نام ارگ باکو هم شناخته می‌شود و یکی از آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این مجموعه در مرکز شهر باکو قرار دارد که با بازدید از آن می‌توانید آثار تاریخی بی‌نظیر و معماری‌های جالب‌توجهی را نیز ببینید. از آثار تاریخی ارزشمند در نزدیکی این مجموعه می‌توان به برج دختر یا قلعه‌ دختر، کاخ شروانشاهان و... را مشاهده کنید.

پارک ملی آبشرون، مملو از گیاهان

پارک ملی آبشرون نیز در باکو قرار دارد و شامل ۷۸۳ هکتار منطقه‌ محافظت‌شده با پوشش گیاهی و جانوری متنوع است. در این پارک ملی می­توان گونه‌های متفاوت و بومی حیات‌وحش را از نزدیک مشاهده کرد. آب‌های این پارک هم بسیار زلال و شفاف هستند و موقعیت خوبی برای زندگی برخی گونه‌های دریایی فراهم کرده‌اند.

 

پارک ملی آبشرون و گل فشان

 

گل فشان

کشور آذربایجان بیشترین تعداد گل‌فشان دنیا را در اختیار دارد. به عبارتی چیزی در حدود ۳۵۰ گل‌فشان در این کشور قرار دارند که مشهورترین آن‌ها Garasu Volcano نام دارد. این گل‌فشان‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که گاز موجود در زیر سطح زمین افزایش پیدا کرده و در نهایت به شکل فوران گل از زمین خارج می‌شود. جالب است بدانید اکثر افرادی که از این جاذبه زیبا دیدن کرده‌اند، مناطق اطراف آن را به منظره‌ سطح ماه تشبیه می‌کنند.

گردشگاه نفت نفتالان

گردشگاه نفت نفتالان شهری در آذربایجان است که به خاطر وجود حوزه‌های نفت خام به این نام شهرت دارد. برخی بر این عقیده‌اند که نفت خام به دست آمده از منابع این شهر، برای بهبود بیماری‌هایی چون پسوزیاریس مفید است. به همین دلیل این شهر به‌عنوان یک مرکز درمانی مشهور شده است و عده‌ زیادی از گردشگران به بازدید از آن می‌روند.

پارک ملی قبوستان

مجموعه پارک ملی قبوستان در آذربایجان میزبان سازه‌های سنگی ماقبل تاریخ است البته دیدنی‌های این مجموعه به همین سازه‌های سنگی ختم نمی‌شود. علاوه بر سنگ‌نگاره‌ها و غار نگاره‌ها، سنگ‌قبرها و بناهای مسکونی متعددی هم از تمدن‌های پیشین در این مجموعه به‌جای مانده است. وجود سنگ‌نگاره‌های تاریخی، آثار باستانی، گل‌افشان‌ها و گاز سنگ‌ها در این منطقه سبب شهرت بسیار این پارک ملی شده­‌اند.

 

پارک ملی قبوستان و سواحل دریای خزر

 

دریای خزر

همان طور که انتظار می­رود بدانید، دریای خزر با وسعتی معادل ۳۷۱ هزار کیلومتر مربع بزرگ­ترین دریاچه‌ دنیا است. آب این دریاچه شور است اما میزان غلظت آن به‌قدری نیست که باعث آسیب به پوست شود. در سواحل این دریا انواع تفریحات ساحلی مانند تورهای قایق‌سواری، ماهیگیری و... وجود دارند که می­توانید از آن­ها لذت ببرید.

پارک ملی شیروان

پارک ملی شیروان (Shirvan) با وسعتی معادل ۵۴ هزار هکتار به ‌عنوان منطقه‌ حفاظت شده در جنوب شهر باکو قرار گرفته است. این منطقه تشکیل شده از نواحی نیمه بیابانی و پوشیده از تپه‌های شنی است. به همین دلیل مأمن و مکان مناسبی برای مخفی شدن غزال و آهوها است. علاوه بر غزال و آهو، انواع گونه‌های دیگر از جمله لاک‌پشت، خارپشت‌ها، گربه جنگلی و شغال را هم می­توانید در این پارک ملی ببینید.

 

پارک ملی شیروان و نابران آذربایجان جمهوری

 

نابران

نابران روستایی است که حدودا ۳ ساعت با باکو فاصله دارد و در شمال شرقی باکو و در کرانه‌های دریای خزر واقع شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل جذب گردشگران به این روستا، آب‌و‌هوای گرم و آفتابی آن است. در این منطقه پارک‌های آبی متعدد و استخر، کافه و رستوران و تفریحات شبانه هم برای لذت بردن گردشگران وجود دارد.

شهر شکی

شهر شکی یکی از شهرهای واقع در شمال غربی کشور جمهوری آذربایجان است. شکی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر در منطقه‌ قفقاز شناخته می‌شود. این شهر آثار تاریخی متعدد از قبیل مساجد، قلعه‌ها، حمام‌های قدیمی و کاخ‌های تاریخی باشکوه و صنایع‌دستی محلی و... دارد.

 

شهر شکی و یانار داغ

 

یانار داغ

کوه آتش‌فشان طبیعی در کنار دریای خزر وجود دارد که با نام کوه سوزان شناخته می‌شود. کوه‌های سوزان یانار داغ یکی از مشهورترین دیدنی‌های آذربایجان هستند. این کوه‌ها حداقل ۶۵ سال است که در حال شعله‌ور شدن‌اند و یکی از دلایلی هستند که  سبب می‌شوند آذربایجان به عنوان سرزمین آتش شناخته شود. این جاذبه دیدنی در ۲۵ کیلومتری شمال باکو قرار دارد و به دلیل آتش مستمر آن موردتوجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

پارک ساحلی باکو

پارک ساحلی باکو یکی از مقصدهای محبوب گردشگران برای گشت‌وگذار در پایتخت آذربایجان است. در این پارک انواع تفریحات و سرگرمی‌های مختلف، چایخانه‌های سنتی و قهوه‌خانه‌های مدرن و... برای گردشگران در نظر گرفته شده است. این پارک ساحلی دارای ۵ کیلومتر طول و در کنار ساحل از میدان پرچم ملی تا بندر بین‌المللی باکو ادامه دارد.

آتشگاه

آتشگاه معبدی عجیب و زیبا که در حاشیه باکو قرار دارد و اکنون به عنوان عبادتگاه زرتشتیان مورداستفاده قرار گرفته است. در مرکز این معبد شعله‌ای وجود دارد که زمانی گازهای طبیعی باعث شدند که شعله بیشتری داشته باشد. این معبد در حومه باکو و در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر واقع گردیده است.

چشمه آتشین

چشمه آتشین، پدیده­ای‌ طبیعی و شگفت‌انگیز، در مسیر بین دو شهر آستارا و لانکاران قرار دارد. به‌ دلیل حجم بالای گاز متان موجود در چشمه آتشین، این چشمه خاصیت اشتعال‌پذیری و درمانی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد آب­های این چشمه را جمع‌آوری و برای درمان بیماری­های مختلف استفاده می‌کنند.

غذاهای معروف جمهوری آذربایجان

هر کشور بسته به فرهنگ، ذائقه، سبک زندگی، شیوه پخت غذاها و... غذاهایی مختص به خود را دارد. کشور زیبای جمهوری آذربایجان هم از این قاعده مستثنا نیست. غذا برای مردم این کشور بخش مهمی از فرهنگ آن‌ها است و در تاریخ، سنت‌ها و ارزش‌های این کشور ریشه‌ی عمیقی دارد. در ادامه برخی از غذاهای معروف این کشور را معرفی کرده‌ایم.

 

غذاهای معروف جمهوری آذربایجان

 

پلوف یکی از معروف‌ترین غذاهای کلاسیک این کشور است. این غذا با برنج طعم زعفرانی و با استفاده از گوشت، پیاز، آلو، میوه‌های خشک، تخم‌مرغ و سبزیجات تازه پخته می‌شود. در واقع سه جزء اصلی این غذای محلی پلو با زعفران، دارچین و گیاهان معطر است. اما گوشت و گاهی حتی میوه‌های خشک شده و شاه بلوط نیز به آن اضافه می‌شوند. شاید مشابه این غذا را در کشورهای آسیایی و حتی آفریقایی دیده باشید اما پلوف آذربایجان متفاوت است. شکربورا نیز یکی از محبوب‌ترین و خوشمزه‌ترین دسرها در کشور آذربایجان است. این دسر مخلوطی از یک پنیر شیرین، بادام، بادام‌زمینی، فندق یا گردو به همراه شکر یا عسل است.

انواع کباب و شیشلیک از دیگر غذاهای مشهور و مهم آذربایجان است. برای تهیه‌ کباب در این کشور از انواع گوشت‌ها استفاده می‌کنند. چای سیاه هم نوشیدنی ملی این کشور محسوب می­شود که معمولا بعد غذا و همراه با مربا سرو می شود. دلمه هم در این کشور با انواع مختلف دلمه‌ کلم ترش و شیرین و دلمه‌ ماهی و... طبخ و سرو می شود.

سخن آخر

هر کشور زیبایی‌ها و ویژگی‌های خودش را دارد که آن را از سایر کشورها متمایز می‌کند. کشور آذربایجان نیز فرهنگ غنی و غذاهای لذیذ و اشتها برانگیز خود را دارد که هرساله گردشگران زیادی برای تجربه و بازدید آن‌ها به این کشور سفر می­کنند. ما سعی کردیم مفیدترین اطلاعات را در قالب راهنمای سفر به جمهوری آذربایجان، به شما ارائه دهیم. ازاین‌جهت، با نکاتی که در این مقاله به شما ارائه شده است، می‌توانید به این کشور سفر کنید و سفری مهیج و جذاب را برای خود رقم بزنید.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.2 از 5 | از 100 کاربر