ترکیه

ترکیه یکی از کشور های همسایه کشورمان است که به واسطه جاذبه های گردشگری گونانگون، آثار باستانی باشکوه، شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی خود، توانسته تا نام خود را در صدر جدول مقاصد گردشگری محبوب در میان گردشگران بگنجاند. به گونه ای که امروزه می توان یکی از درآمد های اصلی ترکیه را بر پایه صنعت گردشگری دانست. اما چه چیزی باعث محبوبیت ترکیه در میان گردشگران دنیا شده؟ این سوالی که دارای پاسخ های بسیار زیادی می باشد اما قبل از نام بردن این دلیل ها باید با ترکیه بیشتر آشنا شد.


ترکیه را می توان مهد تمدن، فرهنگ و هنر دانست که از نظر موقعیت جغرافیایی، درست در نقطه تداخل دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. اگر بخواهیم محل قرارگیری آن را دقیق تر بگوییم می توان ترکیه را در جنوب شرقی قاره اروپا و شمال غربی قاره آسیا دانست. به همین خاطر نیمی از آن در قاره اروپا و نیم دیگر در قاره آسیا قرار گرفته که آن را به دو بخش تقسیم کرده است. گرچه ترکیه دارای فرهنگ شرقی بوده اما به دلیل موقعیت جفرافیایی که دارد، فرهنگ اروپایی نیز بر روی آن تاثیر گذار بوده است.


این کشور پهناور دارای مساحتی نزدیک به 800 هزار کیلومتر مربع می باشد که از سمت شمال به دریای سیاه، از سمت غرب به دریای مرمره و اژه و از قسمت جنوب غربی خود به دریای مدیترانه متصل می شود. نا گفته نماند که دو تنگه بسفر و داردانل که از اهمیت بالایی برخوردار اند زیر سلطه ترکیه قرار داشته و آن را به آب های آزاد متصل می کنند. تمامی این موارد از ترکیه پلی عظیم ساخته که کالاهای گوناگون را میان دو قاره، به یکدیگر می رساند و ترکیه از این نظر دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.


 اما همان طور که قبلا اشاره کردیم ترکیه کشوری است که درآمد سالانه بسیار زیادی را از صنعت گردشگری به دست می آورد. به گونه ای که گردشگری به یکی از منبع های اصلی درآمد در ترکیه تبدیل شده و دولت ترکیه در سدد رشد دوبرابری گردشگری تا دهه ی دیگر است. اما چرا این کشور آنقدر مورد توجه گردشگران تور ترکیه قرار گرفته است؟ همانطور که گفتیم این سوال پاسخ های بسیاری دارد اما یکی از مهمترین آنها شرایط آب و هوایی ترکیه است. ترکیه را می توان کشوری چهار فصل دانست که می توان در آن شاهد آب و هوا های گوناگونی بود. چرا که به واسطه موقعیت مکانی اش می توان در هرنقطه از کشور شاهد یک نوع آب و هوا بود. اما به طور کلی می توان آب و هوای ترکیه را مدیترانه ای، قاره ای و اقیانوسی دانست.


زبان رسمی مرمان این کشور ترکی استانبولی بوده که میتوان آن را بسیار شبیه به ترکی آذربایجانی در کشور خودمان دانست. ترکیه که با نام رسمی جمهوری ترکیه شناخته می شود دارای مذهب رسمی اسلام است به گونه ای که می توان گفت بیش از 90 درصد مردم این کشور مسلمان اند. پایتخت ترکیه آنکارا نام دارد و از نظر استانی می توان ترکیه را به 81 استان تقسیم کرد. از مهم ترین شهر های این کشور می توان به استانبول اشاره کرد که یکی از محبوب ترین شهر های ترکیه برای گردشگران است. چرا که به جرات می توان گفت که بیشترین آثار باستانی این کشور در استانبول قرار گرفته است.


پس از استانبول نیز می توان به شهر ساحلی آنتالیا اشاره نمود که می تواند با مناظر طبیعی فوق العاده خود شما را مدهوش خود سازد. از جمله مشهور ترین جاذبه های گردشگری و تفریحات ترکیه که دارای شهرت جهانی می باشند نیز می توان به مسجد سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، میدان تقسیم استانبول، برج دختر، کمر آنتالیا، لارا، حمام ترکی استانبول، مسجد سلیمانیه و شاخ طلایی استانبول اشاره نمود.


گزارش مشکل

نظرات مردم درباره ترکیه

الهام تقوی 2 مرداد 97
2
ترکیه مقصد خارجی خیلی خوبی شده که میشه به جرات گفت 90 درصد مردم ایرانی برای یک بار هم که شده ترکیه رفتن
هما 22 آبان 96
1
منم موافقم بخوصوص که میشه زمینی هم به ترکیه سفر کرد. کلن کشوره خوبه
مهدی 22 آبان 96
1
به نظر من ترکیه برای ایرانیا مثل شمال شده همه می تونن برن و لذت ببرن
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما