تاجیکستان

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/11
بازدید: 20330
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

تاجیکستان Tajikistan یکی از کشورهای آسیای میانه است که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. کلمه تاجیکستان به معنای سرزمین تاجیک ها بوده و از قبیله تاجی الهام گرفته است. جالب است بدانید که تاجیکستان کوچکترین و مرتفع ترین کشور آسیا می باشد که بیشترِ زمین های آن 3 هزار متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند. این کشور در دوره ای از تاریخ تحت تصرف چین و روسیه بوده است. خوب است بدانید که پیش شماره کشور تاجیکستان 00992 می باشد. خوب است بدانید اختلاف ساعت ایران و تاجیکستان یک ساعت و نیم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر در ادامه با لحظه آخر همراه باشید. 

تاجیکستان

پرچم تاجیکستان

پرچم تاجیکستان که در نوامبر 1992 تصویب شده است، دارای سه رنگ افقی سبز، سفید و قرمز می باشد؛ در مرکز این پرچم تاجی به همراه هفت ستاره که آن را احاطه کرده اند دیده می شود که به تاریخ و فرهنگ این کشور اشاره دارد. معنای رنگ های به کار رفته در پرچم تاجیکستان چیست؟

 • رنگ سبز: بیانگر شکوفایی و سرسبزی کشور
 • رنگ سفید: مبین امید و آرزو
 • رنگ سرخ: بیانگر خون ریخته شده در جهت آزادی و استقلال

پرچ کشور تاجیکستان چه شکلی است؟

تاریخچه پرچم ایران - تصاویر تمامی پرچم‌های ایران از ابتدا تا به امروز!

آب و هوای تاجیکستان 

تاجیکستان دارای آب و هوای قاره ای و نیمه گرمسیری است ولی باید بدانید که آب و هوای این کشور با تغییر ارتفاع به صورت قابل توجهی دگرگون می شود. دمای هوا در زمین های پایین دست معمولا بین منفی 1 الی 30 درجه سانتی گراد و در بخش های شرقی بین منفی 20 الی 10 درجه سانتی گراد است. میانگین بارش های این کشور در بخش های جنوبی حدود 500 میلی متر و در بخش های کوهستانی 1500 میلی متر است. فصول بهار و زمستان پربارش ترین فصل های سال در این کشور هستند. بهترین زمان سفر به تاجیکستان فصل بهار و علی الخصوص ایام نوروز است. 

آب و هوای تاجیکستان 

تاجیکستان کجاست

همان طور که گفتیم تاجیکستان کشوری کوهستانی است که در منطقه آسیا قرار دارد، این کشور در میان خشکی محصور شده و بیشتر بخش های این سرزمین را کوه های مرتفع پوشانده است. کوهستانی بودن این کشور دلیلی شده که تنها 7 درصد از خاک آن مورد استفاده قرار گیرد. تاجیکستان با کشورهای قرقیزستان از سمت شمال، افغانستان از جنوب چین از شرق و ازبکستان از سمت شمال غرب همسایه بوده و دارای مرز مشترک می باشد. 

تاجیکستان چند ولایت دارد

کشور تاجیکستان دارای 4 ولایت است:

 • ولایت سغد در شمال/ شهر مرکزی: خجند/ شهرهای مهم: اوراتپه، کانی بادام، پنجکنت
 • ولایت خود مختاربدخشان کوهستانی در نیمه شرقی/ شهر مرکزی: خاروق
 • دوشنبه و نواحی تابعه مرکز
 • ولایت ختلان در جنوب/ شهر مرکزی: قرقان تپه/ شهرهای مهم: دنغره و کولاب


نقشه تاجیکستان

مساحت و جمعیت تاجیکستان

مساحت تاجیکستان حدود 143 هزار و 100 کیلومترمربع است. جمعیت کشور تاجیکستان حدود 9 میلیون نفر می باشد؛ حدود 80 درصد این جمعیت را تاجیک ها و 12 درصد را ازبک ها تشکیل می دهند، 8 درصد مابقی هم متشکل از روس ها، تاتارها و قرقیزها می باشد. با این حساب می توان گفت تعداد ایرانیان مقیم تاجیکستان محدود می باشد.

 پایتخت تاجیکستان

می توان گفت "دوشنبه پایتخت تاجیکستان" مهم ترین و پرجمعیت ترین شهر در این کشور می باشد که همواره مقصدی برای مهاجرت کنندگان به شمار می آید. سفر توریستی به این شهر نیازمند هزینه های هنگفت نمی باشد زیرا کنترل هزینه ها در شهر دوشنبه به خوبی انجام شده و شما این امکان را دارید که سفری جذاب و خاطره انگیز با هزینه ای معقول در این کشور داشته باشید. نام این شهر به دلیل تشکیل دوشنبه بازارهای زیاد اینگونه انتخاب شده است. از دیگر شهرهای مهم تاجیکستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهر خجند: این شهر که دومین شهر بزرگ تاجیکستان می باشد، برای افرادی که می خواهند به قصد تحصیل یا گردشگری به تاجیکستان بروند مناسب است.

شهر کان بادام: این شهر با بافت تاریخی و معماریِ فوق العاده ای که دارد، توانسته توجه تیم های باستان شناسی را به خود جلب نماید. 

شهر قرغان تپه: افراد زیادی معتقدند کشور تاجیکستان برای زندگی مناسب است چراکه آرامشی مثال زدنی دارد و می توانید از زندگی آرام در آن لذت ببرید. قرغان تپه شهری دیدنی و باصفا در تاجیکستان است که برای زندگی کردن انتخاب خوبی می باشد. 

شهر استروشن: اگر می خواهید در زمینه خرید و فروش ملک فعالیت کنید، شهر استروشن مناسب تر است چرا که قیمت خانه در این شهر نرمال می باشد. 

شهر کولاب: اگر هوش اقتصادی خوبی دارید، کولاب به گرمی پذیرای شما می باشد. این شهر فضای اقتصادی بسیار خوبی دارد و کارآفرینی در این مکان امتیازهای ویژه ای دارد. 

پایتخت تاجیکستان کجاست؟

مذهب و دین تاجیکستان

در این کشور اکثر مردم سنیِ حنفی هستند ولی شیعیانی هم در بین آن ها وجود دارد که در این بین تقریبا 90 درصد شیعیان این کشور که پیرو مذهب اسماعیلیه هستند در مناطق شرق و جنوب شرقی ساکن می باشند و 10 درصدِ مابقی که شیعه دوازنده امامی هستند در اقصی نقاط کشور حضور دارند. 

فرهنگ و زبان تاجیکستان

این کشور از نظر فرهنگی تشابهات زیادی به ایران دارد. پوشیدن لباس های سنتی و بلند با رنگ های شاد در این کشور مرسوم می باشد. مردمان این کشور به تحصیل کودکان خود اهمیت زیادی می دهند و تحصیل در بین آن ها مسئله مهمی است. در این کشور تمامی افراد بر اساس جدیدترین ارزیابی هایی که دولت تشخیص می دهد، مشغول به فعالیت هستند (بانوان مشاغل سبک و آقایان شغل های دشوار) و در کنار آن ورزش های روزمره را فراموش نمی کنند. جالب است بدانید که تاجیکی ها کودکانشان را هم از سن کم مستقل تربیت می کنند تا آن ها در آینده بتوانند به خوبی روی پای خود بایستند. در برخورد با گردشگران هم مردم تاجیکستان بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و حتی آن ها را داخل خانه هایشان دعوت می کنند و در نهایت به آن ها سوغاتی نیز می دهند. 

زبان رسمی تاجیکستان "فارسی تاجیکی" است و واحد پول آن سامانی است که برابر با 0.11 دلار آمریکا می باشد. تاجیک ها لهجه های مختلفی دارند ولی پامیری و یغنابی دو گویشی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند که زبان های روسی و ازبکی هم در بخش هایی از کشور رایج می باشد. خط رسمی تاجیکستان هم " خط سیریلیک" است.

قوانین عجیب تاجیکستان

مردم تاجیکستان قوانین عجیبی دارند که در فرهنگ و آداب و رسوم آنها وجود دارد. سنت‌های تاجیکستان بخش عمده‌ای از زندگی روزمره مردم تاجیکستان را تشکیل می‌دهد. بسیاری از مردم تاجیکستان سنت‌های خود را نزدیک به زندگی روزمره نگه می‌دارند. مردم تاجیکستان قوانین عجیبی دارند که در ادامه تعدادی از آنها را نام می‌بریم.

علاقه زیاد به خانواده: از آداب و رسوم مردم تاجیکستان علاقه زیاد آنها به خانواده‌هایشان است.

خلق و خوی مردم تاجیکستان: مردم تاجیکستان مردمی بسیار محافظه کار هستند و با آنکه برخوردی دوستانه دارند گاهی اوقات هم می‌توانند بسیار گستاخ باشند. تاجیکستان کشوری فارسی زبان است.

زنان کشور تاجیکستان

دیدنی های تاجیکستان

همان طور که در بالا اشاره کردیم، این کشور مرتفع ترین کشور آسیا به شمار می رود و در واقع لقب بام آسیا به آن تعلق دارد. ارتفاع این کشور سبب ایجاد طبیعتی منحصر به فرد و خیره کننده شده که نظیر آن را در کمتر جایی می توانید مشاهده کنید. در این کشور مکان های دیدنی زیادی وجود دارد که در این مطلب به شاخص ترینِ آن ها اشاره می کنیم:

پارک رودکی🏞️

این پارک یکی از زیباترین پارک های کشور تاجیکستان است که فضایی گسترده دارد و محل قرارگیری پرچم تاجیکستان و مجسمه رودکی می باشد. در این پارک می توانید اوقات خوب و خوشی را در کنار خانواده سپری کنید. 

پارک رودکی

پارچان

پارچان در واقع ستونی باریک و سفید رنگ از جنس سنگ مرمر می باشد که نمونه ای از نشان ملی این کشور بر روی نصب شده است. پارچان از جمله مکان های دیدنی تاجیکستان است که هر توریستنی باید از آن دیدن کند؛ این بنای زیبا در محوطه خارجی کتابخانه ملی و به قصد بزرگداشت استقلال کشور تاجیکستان بنا شده است. 

قلعه حصار🏰

این قلعه تاریخی که نقش آن را بر روی اسکناس های 20 سامانی این کشور هم می بینیم، در فاصله 30 کیلومتری شهر دوشنبه قرار دارد که البته هم اکنون بقایایی از آن به جای مانده است. درون این مکان موزه کوچکی دایر گشته که آثار و لباس های تاریخی را می توانید در آن مشاهده نمایید.

قلعه حصار

سد نورک

نورک دومین سد مرتفع جهان است که طولی برابر با 70 کیلومتر دارد و در فاصله 80 کیلومتری شهر دوشنبه قرار دارد. در این سد تعدادی قایق شخصی وجود دارد که افراد برای آخر هفته ها جهت تفریح از آن ها استفاده می کنند. از آن جایی که سد منطقه ای حساس می باشد، برای ورود به آن باید مجوزهای خاصی تهیه نمایید.

دریاچه اسکندرکول

این دریاچه زیبا و مثلثی شکل را به اسکندر بزرگ نسبت می دهند ولی هنوز مدرکی مبنی بر این ادعا وجود ندارد. اینجا مکانی عالی برای کمپینگ و شنا می باشد.

موزه ملی🖼️

موزه ملی تاجیکستان در ساختمانی مدرن و شکوهمند با طراحی خاص قرار گرفته که شامل 3 بخش اصلی باستان شناسی، تاریخ طبیعی و هنرهای معاصر می شود. در این موزه باید انتظار دیدن ابزارآلات موسیقی، لباس های زرهی، آثار هنری نفیس، درختان معدنی بزرگ و ... را داشته باشید که قطعا برایتان جذابیت دارند. 

جاذبه های گردشگری تاجسکستان

اقتصاد تاجیکستان

بخش مهمی از اقتصاد این کشور را واردات و صاردات تشکیل می دهد؛ تاجیکستان با کشورهای ایران، هلند، ازبکستان، روسیه و ترکیه داد و ستدهای صادراتی زیادی دارد. یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی تاجیکستان پنبه می باشد، به طور کلی این کشور در زمینه کشاورزی حرفی برای گفتن ندارد. علی رغم اینکه میزان تولید ناخالص داخلی (9.11 میلیارد دلار) در این کشور کمتر از سایر کشورهای منطقه (آسیای مرکزی) است، روند اقتصادی در آن نسبت به بقیه بهتر می باشد. 

در سال های اخیر نرخ تورم در تاجیکستان سیر نزولی داشته به طوری که هم اکنون نرخ تورم ماهانه در این کشور 16 درصد است. اگر قصد دارید در تاجیکستان شرکت ثبت کنید، حتما درباره مالیات بر فروش که 18 درصد می باشد خوب فکر کنید چراکه عدد قابل توجهی است. همچنین نرخ مالیات بر درآمد شخصی در تاجیکستان 13 درصد است. 

اقتصاد تاجیکستان

قوانین کشور تاجیکستان

هر کشوری بنا بر ارزش های به خصوصی که دارد، قوانینی را در نظر می گیرد که تمامی افراد اعم از شهروندان و توریست ها باید به آن احترام بگذارند. این قوانین عبارتند از:

 • احترام به افراد مسن
 • رعایت دقیق قوانین تحصیل
 • رعایت حجاب
 • پرهیز از انجام کارهای حرام (به دلیل اهمیت دین)
 • ارتباط گرفتن با راننده هنگام عبور از خیابان (به نشانه احترام)

عجیب ترین قوانین کشورهای اروپایی - دلایل عجیبی که می تواند باعث دستگیری شما در اروپا بشود!

شغل مردم تاجیکستان

از آن جایی که تاجیکستان سال ها دچار جنگ داخلی بوده، همچنان نتوانسته به دگرگونی های منطقه ای خود سر و سامان دهد و جزء کشورهای فقیر به حساب می آید از همین رو مهاجرت کاری🏢 به این کشور هوشمندانه نمی باشد. میزان حقوق و درآمد در این کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه پایین تر می باشد. افراد مشغول به کشاورزی از کم ترین حقوق و افراد مشغول به پست های مدیریتی و تخصصی از بالاترین حقوق بهره می برند.

مردم تاجیکستان

با این حساب پردرآمدترین شغل ها در تاجیکستان عبارت‌اند از: جرح و پزشت با حقوق سالیانه TJS43000، قاضی با حقوق سالیانه TJS36400، وکیل با حقوق سالیانه TJS29500، مدیر بانک با حقوق TJS27700 و مدیر بخش اجرایی با حقوق سالیانه TJS26000. 

سوغات تاجیکستان

این کشور دارای سوغاتی های خوشمزه و مقرون به صرفه ای است که می توانید برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید. نان تاجیکی، حوله تاجیکی، تندیس های چوبی و سفالی، محصولات سفالی، لباس های سنتی، لباس و محصولات چرمی، ظروف مسی و تابلوهای طلاکاری شده می باشد. 

اطلاعات کلی تاجیکستان

پایتختدوشنبه
واحد پولسامانی
زبان رسمیتاجیکی
دین مردمانتسنن

 

نقشه تاجیکستان

نقشه تاجیکستان به فارسی

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. سحر سحر 1402/10/10
  3 نفر پسندیدند
  تاجیکستان جاهای دیدنی دیگه ای هم داره فقط اینا نیست
 2. سحر محمد جواد 1402/10/12
  3 نفر پسندیدند
  منعاشق تاجیکستانم و آرزوم زندگی در این کشور هست

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.7 از 5 | از 115 کاربر