بوداپست

📅 انتشار : 1400/05/02 📅 بروزرسانی : 1401/11/05 بازدید : 2356
معرفی
مساحت و جمعیت
زبان و مذهب مردم
فرهنگ و آداب و رسوم
امنیت
آب و هوا
جاهای دیدنی
نکات
نقشه
عکس

شهر بوداپست (Budapest) بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور مجارستان و همچنین پایتخت این کشور نیز هست؛ این شهر در سرشماری اول ژانویه 2019 ، تقریبا حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر جمعیت داشته است. بیشتر شهر بوداپست را به خاطر ساختمان‌های تاریخی، حمام های ترکی و نویسندگان مشهورش ‏میشناسند. در ادامه قصد داریم به بررسی شهر بوداپست، پایتخت مجارستان بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بوداپست

بوداپست کجاست؟

بوداپست پایتخت مجارستان است؛ مجارستان در اروپای مرکزی واقع شده است؛ این کشور 93030 کیلومتر مربع مساحت دارد. بوداپست در غرب رود دانوب که بعد از رود ولگا طولانی ترین رود قاره اروپا است واقع شده است. بوداپست همچنین در منطقه زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد؛ ساعت به وقت این شهر، تقریبا دو و نیم ساعت از ساعت تهران عقب ‌تر است. پایتخت مجارستان را گاهی با نام پاریس شرق نیز میشناسند؛ این موضوع به آن دلیل است که بناهای موجود در شهر بوداپست، شباهت زیادی به بنا ها و ساختمان‌های شهر پاریس دارد. در گذشته این شهر از دو بخش بودا و بخش پست متشکل بود که بودا در کرانه باختری یعنی در سمت راست رود دانوب و پست در سمت خاوری این رود واقع گردیده بود.

شهر-بوداپست.

مساحت و جمعیت شهر بوداپست 

همانطور که در ابتدا گفته شد، جمعیت شهر بوداپست طبق آمار اول ژانویهٔ سال ۲۰۱۹برابر با ۱٬۷۵۲٬۲۸۶ نفر بوده‌است. مساحت این شهر نیز به حدود ۵۲۵ کیلومتر مربع میرسد. بوداپست یک واحد مستقل در تقسیمات کشوری مجارستان به حساب می‌آید.

زبان و مذهب مردم بوداپست 

افرادی که در شهر بوداپست زندگی میکنند، به همان زبان رسمی مجارستان صحبت میکنند. یعنی میتوان گفت زبان مردم این شهر همان زبان مجاری معروف است. این زبان همچنین زبان رسمی مردم کشور مجارستان نیز هست؛ باید بگوییم که زبان مردم بوداپست در دو سوی رودخانه دانوب هم یکسان است، اما نکته جالب توجه این است که بخش زیادی از مردم بوداپست، مسلط به به زبان انگلیسی هستند و گردشگران لازم نیست حتما به زبان مجاری مسلط باشند.

اگر بخواهیم در مورد مذهب و اعتقادات مردم در بوداپست نیز صحبت کنیم باید بگوییم که در کشور مجارستان، تقریبا 55 درصد از مردم مسیحی کاتولیک هستند؛ حدود 15 درصد از مردم مجارستان نیز هیچ وابستگی مذهبی نداشته و به نوعی بی دین هستند؛ همین آمار را نیز میتوان به شهر بوداپست که پایتخت مجارستان هم هست تعمیم داد. در شهر بوداپست اکثر افراد مسیحی و کاتولیک هستند؛ وجود کلیساهای متعدد کاتولیک در این شهر، این موضوع را به خوبی بیان میکند. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که برای مسائل مذهبی و اعتقادی، در این کشور محدودیت و قانونی وضع نشده است و هر کسی میتواند با هر اندیشه و یا فکر و اعتقادی که دارد، به زندگی در این شهر و یا این کشور بپردازد.

زبان و مذهب مردم بوداپست 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بوداپست 

گالری‌های هنری و سالن های اپرای زیادی در شهر بوداپست وجود دارد؛ بسیاری از خوانندگان بزرگ در سالن‌های کنسرت این شهر به اجرا پرداخته‌اند و کنسرت‌های بسیار بزرگی در این شهر برگزار شده است.

فرهنگ مردم مجارستان به قدری متنوع و وسیع است که با عبور کردن از بوداپست تا مرزهای شرقی و غربی این کشور، تفاوت‌ های فرهنگی بسیار زیادی را مشاهده خواهید کرد؛ اما یک سری از ویژگی های فرهنگی در این کشور و همچنین در شهر بوداپست مشترک است. از جمله این مشترکات میان مردم مجارستان و مردم شهر بوداپست میتوان به احترام به بانوان و سالمندان اشاره کرد. همچنین مردم شهر بوداپست، مردمانی خدا ترس هستند، اما از مرگ نمیترسند؛ دلیل این اعتقاد هم این است که در فرهنگ مردم مجار، مرگ بخشی از سرنوشت طبیعت می باشد.

شاید برای شما جالب باشد که مردمان بوداپست، با اینکه اکثرا مسیحی هستند، اما به فلسفه و عرفان و زندگی پس از مرگ اعتقاد زیادی ندارند! مجارها بسیار هنردوست و هنرمند هستند؛ آن‌ها علاقه زیادی به موسیقی ، ادبیات ، هنر و ریاضیات دارند؛ مردم بوداپست اعتقاد خاصی به ارزش‌ های خانوادگی دارند و "خانواده" مرکز ساختار اجتماعی این کشور را تشکیل می‌دهد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بوداپست 

امنیت در بوداپست 

امنیت در بوداپست سطح بالایی دارد و کسانی که قصد مهاجرت به این شهر و یا به طور کلی تر، قصد مهاجرت به کشور مجارستان را دارند، از این دیدگاه نگرانی ندارند. 

مردم شهر بوداپست

آب و هوای بوداپست 

شهر بوداپست اقلیم قاره ‌ای مرطوب دارد؛ آب و هوای این شهر مانند اغلب شهرهای اروپایی است و بوداپست آب و هوای معتدلی دارد. اکثر گردشگران  و کسانی که قصد دارند به مجارستان سفر کنند، ماه‌ های جولای و آگوست را برای رفتن به بوداپست انتخاب می‌کنند؛ اما لازم به ذکر است که شهر بوداپست تقریبا در تمام طول سال آب و هوای مناسبی دارد و گردشگران میتوانند از این شهر بازدید کنند؛ اما اگر قصد دارید زمانی به بوداپست مسافرت کنید که نرخ اقامت دهی هتل ها و خدمات گردشگری پایین تر از ماه‌های دیگر سال باشد، به شما پیشنهاد میکنیم که ماه‌‌های می تا ژوئن و سپتامبر را برای مسافرت به این شهر انتخاب کنید. اما باید توجه داشته باشید که در این چند ماه هوای شهر بوداپست گرم خواهد بود. زمستان نیز فصل مناسبی برای سفر به بوداپست به حساب می‌آید.

 جذابیتی که شهر بوداپست برای گردشگران در فصل زمستان دارد این است که در این فصل جریان داشتن چشمه‌های آب گرمی که به بوداپست راه دارند، میتوانند به عنوان یک آب درمانی برای افرادی که در زمستان به بوداپست می‌آیند واقع شود. در این فصل با وجود بارش برف، شهر چهره‌ زمستانی زیبایی به خود می‌گیرد.

 آب و هوای بوداپست 

جاهای دیدنی شهر بوداپست

جاذبه‌های گردشگری مهم شهر بوداپست، اکثرا به ثبت جهانی رسیده‌اند. به طوری که می‌توانید بسیاری از جاذبه‌های گردشگری شهر بوداپست را در فهرست میراث جهانی یونسکو مشاهده کنید. می‌توان گفت مهم‌ترین علت‌های معروفیت شهر بوداپست، معماری زیبای ساختمان‌های این شهر، چشمه‌های آب گرم و جاذبه‌های تاریخی متعدد پایتخت مجارستان است. این شهر سالانه بیش از ۲۰ میلیون گردشگر را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند که این آمار برای شهری با جمعیت کمتر از دو میلیون نفر، رقم بسیار خوبی است؛ در ادامه قصد داریم به معرفی برخی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری شهر بوداپست بپردازیم.

قصر هیل (Castle Hill) 

بسیاری از مهم‌ترین موزه‌ها و بناهای یادبود قرون ‌وسطایی بوداپست در قصر هیل قرار دارند. این بنا بر رود دانوب مشرف است. یکی از چشمگیرترین اثر تاریخی این مجموعه، بودا کستل یا قلعه‌ بودا است. بودا کستل که در در قرن هجدهم میلادی ساخته شده است،  حدود 200 تالار و اتاق باشکوه دارد. این کاخ یکی از بزرگترین کاخ های باستانی در کشور مجارستان به شمار می آید. فیشرزمن باستیون یا باسیتون ماهی‌گیر هم یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری این مجموعه است که ساخت آن به قرن نوزدهم میلادی برمیگردد. در گذشته در این بنا، ماهیگیران محلی وسایل دفاعی خود را قرار میداده‌اند.

قصر هیل

تپه‌ی | Gellért

تپه‌ی گلرت، یکی دیگر از جالب ‌توجه‌ترین جاذبه‌های نمادین بوداپست میباشد. این تپه با داشتن ۲۳۵ متر ارتفاع ، در کرانه‌ی رود دانوب قرار گرفته است. چندین چشمه ‌درمانی مشهور بوداپست هم در همین تپه قرار دارند و استخر های شهر بوداپست از این چشمه ها برای تامین آب استفاده میکنند. نامگذاری این تپه به دلیل ادای دین و احترام نسبت به یک راهب بندیکتی به اسم St Gellért بوده است. در همین منطقه تپر گلرت، یک آبشار مصنوعی بلند با نمای رو به شهر وجود دارد که گردشگران میتوانند از آن بازدید کنند.

هتل تپه گلرت

قلعه ی نظامی سیتادل 

میتوان گفت یکی از جاذبه ‌های منطقه تپه‌ی گلرت، قلعه‌ نظامی سیتادل است؛ این قلعه در سال ۱۸۵۱ میلادی در قله تپه ی گلرت و توسط اتریشی‌ها ساخته شده است. 

موزه‌ی هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبای بوداپست، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مجموعه‌های هنری شهر بوداپست است. باید بگوییم که این موزه، تنها گالری هنری مهم بوداپست نیست و موزه ها و گالری های زیبا و بزرگ دیگری نیز در بوداپست قرار دارند. در این موزه هنری، آثاری از بهترین هنرمندان قدیمی اروپا وجود دارد که همه آن ها توسط مقام‌های دولتی گردآوری شده‌اند. همچنین در موزه ی هنر های زیبای بوداپست، آثار ارزشمندی از برترین هنرمندان ایتالیایی، هلندی و اسپانیایی در یک تالار مجلل و بزرگ وجود دارد که گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند.

این بنا از معماری قرن نوزدهم الهام گرفته است. در این موزه مجلل، نقاشی‌های بزرگ‌تر در تالارهای بزرگ و وسیع قرار دارند و آثار کوچک ‌تر هم در اتاق‌های کوچک‌تر و دنج‌تری در معرض دید گردشگران قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که معماری تالارهای این موزه، همگی از معماری سنتی مجارستان الهام گرفته‌اند و همین موضوع این موزه را به یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های و یا گالری‌های کشور مجارستان تبدیل کرده است. برای مثال تالار رنسانس که در این موزه قرار دارد، می‌تواند برای گردشگران بسیار دیدنی و جالب توجه باشد. این موزه شش قسمت اصلی دارد که این قسمت‌ها عبارت‌اند از: هنر مصری، هنر باستانی، گالری مجسمه‌سازی، گالری نقاشی، کالکشن مدرن و کالکشن گرافیک.

موزه هنرهای زیبا 

کاخ هنر 

این کاخ در مجاورت موزه هنرهای زیبا قرار دارد. اگر به هنر مدرن علاقه دارید، می‌توانید برترین آثار هنری مدرن و معاصر را در کاخ هنر مشاهده کنید و از تماشای آثار آن لذت ببرید. ساعت کار مجموعه موزه هنرهای زیبا از سه‌شنبه تا یکشنبه و از ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر است؛ همچنین هزینه‌ ورودی موزه برای بزرگسالان ۱۸۰۰ فورینت و برای کودکان زیر ۶ سال هم رایگان است.

کاخ هنر 

موزه ملی مجارستان 

موزه ملی مجارستان، در سال ۱۸۰۲ پایه‌گذاری شد؛ این موزه بعدها در سال ۱۸۴۷ میلادی، به مکان فعلی خود منتقل شد. این مکان یک ساختمان بزرگ کلاسیک است که دو محوطه اصلی دارد. یکی از جذابیت‌های موزه ملی مجارستان، قرار گیری یادبود شاعر معروف مجارستانی یعنی János Arany در این مکان است. همچنین در فضای سبز اطراف این مجموعه، سردیس‌هایی از افراد سرشناس مجارستان قرار گرفته است. 

می‌توان گفت مهم‌ترین مجموعه این موزه، متعلقات سلطنتی است؛ این مجموعه که تاج سنت استفان را درون خود قرار داده است، یکی از مهم ترین مجموعه‌های موزه ملی مجارستان است. جالب است بدانید که تاج سنت استفان با سنگ‌های قیمتی و مرواریدهای زیادی تزیین شده است؛ این تاج گران قیمت، اثری است که از دوره تاریخی مشخصی به دست آمده است.درون این موزه، همچنین نمایشگاه‌هایی برای به نمایش گذاشتن آثاری که از عصر سنگ تا دوران رومیان و قرون وسطی به دست آمده است، وجود دارد. نمایشگاه‌های آثار و مستندات وقایع تاریخی مجارستان هم، در موزه ملی این کشور قرار دارند. علاقه‌مندان به موسیقی جالب است بدانند که پیانوی بزرگ بتهوون، موسیقیدان معروف هم در این موزه نگهداری می‌شود.

آشنایی با کشور مجارستان - از آداب و فرهنگ تا جاهای دیدنی شهر مجارها

ساختمان پارلمان مجارستان 

قدم زدن در مناطق تاریخی و خیابان ‌های سنگ ‌فرش شده شهر بوداپست، یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که هر گردشگری که به بوداپست می آید باید آن را انجام دهد. شما میتوانید با عبور کردن و  قدم زدن در خیابان های باستانی شهر بوداپست، باشکوه‌ترین و زیباترین آثار تاریخی و معماری مجارستان را ببینید. یکی از این آثار دیدنی هم که هر بازدید کننده ای باید به دیدن آن برود، ساختمان پارلمان مجارستان است که در بوداپست واقع شده است. این ساختمان، سومین ساختمان پارلمان بزرگ دنیا است و در سال ۱۸۸۶ به سبک نئوگوتیک ساخته شده است. ساختمان پارلمان مجارستان ۶۹۱ اتاق و یک راهروی باشکوه طولانی دارد. نکته ای که جالب است بدانید این است که با وجود این که این ساختمان یک بنای نسبتا قدیمی است، اما دولت مجارستان برخی از جلسات و گردهم آیی‌های خود را در آن برگزار میکند. در کنار ساختمان پارلمان هم موزه‌ی قوم‌ نگاری و وزارت کشاورزی قرار دارد.

نکات جالبی درباره بوداپست که خوب است بدانید

  • بوداپست با 14 شهر دنیا پیمان خواهر خواندگی دارد؛ مهم‌ترین این شهرها عبارت‌اند از : تهران، دائجون، زاگرب، و پکن.
  • بلندترین ساختمان شهر بوداپست، تنها 96 متر ارتفاع دارد .
  • در گذشته و در میان قرن‌های ‏‏10 تا 13 میلادی، شهر ‏Esztergom‏ که محل تولد اولین پادشاه مجارستان بود، پایتخت این کشور بوده است؛ بوداپست بعدها تبدیل به پایتخت این کشور می‌شود.‏
  • بوداپست بیش از 100 چشمه آبگرم را درون خود جای داده است؛ این یعنی بوداپست تنها پایتخت جهان است که این تعداد از چشمه‌های آب گرم درون آن وجود دارد. بسیاری از این چشمه‌های آب گرم در بوداپست، در زمان رومیان وجود داشته‌اند و برخی هنوز هم جریان دارند. چشمه‌های آب گرم طبیعی خواص درمانی دارند که برای ماهیچه‌ها، استخوان و پوست مفید هستند.

نقشه بوداپست

نقشه بوداپست

عکس بوداپست

بوداپست در شب

جذابیت بوداپست

بوداپست مجارستان

گزارش مشکل

سوالات متداول بوداپست

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.7 از 5 | از 102 کاربران به بوداپست