استانبول بزرگترین شهر ترکیه

📅 بروزرسانی : ۵ بهمن ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 1812
تاریخچه
مساحت و جمعیت
مذهب و زبان
فرهنگ و آداب
غذاها
خیابان ها
جاذبه ها

استانبول به انگلیسی Istanbul به عنوان زیباترین و محبوب ترین شهر ترکیه یکی از بهترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در سطح جهان است. همه ساله بسیاری از توریست های خارجی و گردشگران داخلی راهی این شهر اوراسیایی شده و لحظات دل انگیزی را در این بخش از ترکیه سپری می کنند. شرایط مناسب زندگی، بافت زیبای شهری، ارزش های تاریخی، بازارهای بزرگ، هتل های متنوع، رستوران های متعدد، سواحل بسیار زیبا، تفریحات آبی و غیر آبی، آب و هوای معتدل و مناسب به همراه فرهنگ بالای مردم و سایر گردشگران باعث شده اند تا صنعت توریسم در این شهر به شدت توسعه یابد. بسیاری از مردم ایران در روزهای آغازین سال نو و همچنین با آغاز فصل تابستان راهی استانبول می شوند تا بتوانند لحظاتی رویایی را در این شهر زیبا سپری کنند. اگر شما هم در زمره کسانی قرار دارید که می خواهید به این شهر سفر کنید یا هم اکنون در قلب استانبول قرار دارید و می خواهید اطلاعات جامعی در خصوص آن به دست آورید، پیشنهاد می دهیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید.

استانبول

معرفی شهر استانبول، تنها شهر دو قاره ای جهان

حتما تا به حال شنیده اید که استانبول تنها شهر دو قاره ای جهان است. این شهر به طرز شگفت انگیزی در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده و این مهم توسط تنگه معروف بسفر به دست آمده است. بخش غربی تنگه که البته به عنوان پلی به سمت اروپا نیز شناخته می شود بخش اروپایی استانبول است و البته مهم ترین مقصد گردشگران نیز محسوب می شود. بخش شرقی استانبول که به عنوان بخش آسیایی شناخته می شود بسیار قدیمی تر بوده و تاسیس آن به دوره بیزانس باز می گردد، اما ارزش تاریخی و چالش های بخش غربی بیشتر بوده و مورد توجه فاتحان و پادشاهان در دوره های مختلف واقع شده است. هرچند اغلب امکانات رفاهی و گردشگری به همراه بسیاری از سازمان های مهم و بازارهای گسترده در بخش اروپایی قرار دارند اما بخش آسیایی سرسبزتر و امن تر است.

تاریخچه شهر زیبای استانبول 

ارزش و اعتبار شهر استانبول صرفا به چند دهه گذشته محدود نمی شود بلکه ارزش و اعتبار این شهر به گذشته های بسیار دور باز می گردد که به عنوان شهر قسطنطنیه شناخته می شد. قدمت این شهر تقریبا 2500 سال است. تقریبا 300 سال بعد از میلاد مسیح به عنوان پایتخت روم شرقی انتخاب شد. پادشاه روم شرقی از طریق این شهر قصد داشت به مناطق آسیایی دسترسی داشته باشد و نسبت به فتح آن ها همت گمارد. در سال 1453 یک فرد ترک به نام محمد توانست این شهر را فتح کرده و رومی ها را اخراج کند. این فرد به عنوان سلطان محمد دوم شناخته می شود. سلطان محمد با ایجاد ساخت و سازهای بسیار و همچنین درخواست بازگشت به کسانی که توسط روم شرقی از این شهر رانده شده بودند توانست شکوه قسطنطنیه را به این شهر بازگرداند.
در این دوره بسیاری از بناهایی که توسط رومی ها و با پیروی از مذهب ارتدوکس ساخته شده بود به عنوان معابد و سازه های اسلامی تغییر نام دادند که مهم ترین آن کلیسای ایاصوفیه بود که امروزه به عنوان مسجد ایاصوفیه شناخته می شود.  پس از جنگ یونان و ترکیه در سال 1922 موقعیت شهر تغییر یافت و دیگر به عنوان پایتخت انتخاب نشد هرچند قدرت و اعتبار خود را برای همیشه حفظ کرد. یک سال بعد کمال پاشا معروف به آتاتورک مرکزیت ترکیه را از قسطنطنیه به آنکارا منتقل کرد. نام استانبول از سال 1930 بر این شهر نهاده شد و دیگر از نام قسطنطنیه استفاده نمی شود.

شهر استانبول

مساحت و جمعیت استانبول

استانبول یکی از وسیع ترین شهرهای کشور ترکیه به حساب می آید. وسعت این شهر 5343 کیلومتر مربع است که تقریبا 15 میلیون نفر را در دل خود جای داده است. شاید تصور کنید در مقایسه با شهر تهران یک شهر بسیار شلوغ است و جای سوزن انداختن ندارد، اما اگر مساحت و جمعیت را به نسبت یکدیگر در نظر بگیریم متوجه می شویم که تراکم جمعیت در استانبول بسیار کمتر از تهران است. تهران تقریبا 700 کیلومتر مربع مساحت دارد و در این میزان از وسعت چیزی در حدود 9 میلیون نفر سکونت دارند. حال اینکه استانبول تقریبا 7 برابر تهران وسعت دارد و کمتر از دو برابر جمعیت را در دل خود جای داده است. این امر باعث شده تا استانبول فضای بهتری برای حمل و نقل عمومی و خصوصی داشته باشد و در هیچ کدام از گزارش های داخلی و بین المللی به عنوان آلوده ترین شهرهای جهان معرفی نشود.

درباره مذهب و زبان مردم استانبول چه میدانید؟

اکثر مردم ترکیه پیرو دین اسلام هستند، همچنین بخش اعظم مردم این شهر سنی مذهب هستند و تعداد شیعیان بسیار اندک است، اما نکته حائز اهمیت این است که ترکیه به جمع کشورهای سکولار پیوسته و در قانون اساسی یا کتب درسی موضوعی به عنوان دین رسمی یا اشاعه دین اسلام وجود ندارد. تبلیغ آیین اسلام و سایر ادیان هم ممنوع بوده و افراد صرفا می توانند در محدوده اعتقادات شخصی خود برخی از اعمال دینی را به جا آورند.
مردم در شهر استانبول به زبان ترکی استانبول صحبت می کنند. ترکی استانبول نام زبانی است که به زبان ترکی کشور ترکیه هم معروف بوده و با زبان های ترکی در سایر نقاط جهان همانند زبان ترکی در ایران متفاوت است. این زبان بیشتر به بخش های آناتولی یا اروپایی ترکیه اختصاص دارد و با تفاوت های بسیار محدودی در بخش های شرقی و آسیایی هم بکار می رود. در خصوص زبان ترکی باید بگوییم که مردم ترک زبان اعم از کشور ترکیه و سایر نقاط جهان تعصب خاصی روی زبانشان دارند و کمترین بی حرمتی به آن را برنمی تابند.

استانبول ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول تلفیقی از دو فرهنگ متضاد

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول به شدت متاثر از دو فرهنگ متضاد اروپایی و اسلامی است با این حال می توان به راحتی سازش این فرهنگ ها را در کنار یکدیگر مشاهده کرد. در این کشور هیچ فردی به دیگری به علت نوع پوشش یا عقاید خاص بی حرمتی نمی کند. زندگی مسالمت آمیز مسلمانانی که فرهنگ اروپایی دارند را می توانید به خوبی در کنار کسانی که فرهنگی سنتی دارند مشاهده کنید. اغلب مردم ترکیه از لباس هایی همانند پیراهن یا بلوز به همراه شلوارهای پوشیده و ترجیحا جین استفاده می کنند. مردان مسن اغلب شلوارهای پارچه های و زنان مسن هم دامن های کوتاه و جوراب های نخی دارند. آستین لباس ها در اغلب ایام سال یا بلند و یا سه ربع است، اما در سالیان اخیر میزان تاپ های بدون آستین رو به افزایش بوده و مدرن گرایی در تمام زندگی مردم به وضوح مشاهده می شود.

 غذاهای خیابانی استانبول - آشنایی با بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول

لباس مردم ترکیه در رستوران و کافه متفاوت است؟

در رستوران ها از لباس های شیک استفاده می کنند و ترجیح می دهند لباس آن ها چندان باز و برهنه نباشد. حتی مردان هم دوست دارند با تیپ های رسمی همانند کت و شلوار و کراوات به رستوران بروند، اما در کافه ها لباس های راحت می پوشند و شما هم می توانید از این رسومات استقبال نمایید.

لباس مردم ترکیه

علاقه شدید مردم ترک به طالع بینی

هرچند مدرن گرایی در میان استانبولی ها رو به افزایش است اما بد نیست بدانید که آن ها علاقه عجیبی به طالع بینی دارند. فال قهوه در میان طالع بینی ها جایگاه ویژه ای دارد و بیشتر هم دختران و زنان جوان به آن روی میاورند. سایر طالع بینی ها هم رواج زیادی دارد و شما در سراسر استانبول افرادی را مشاهده می کنید که با طالع بینی از مردم پول می گیرند.

رسم ختنه سوران

ختنه سوران سنت دیگری است که در ترکیه نیز رواج دارد. در این زمان اغلب افراد فامیل برای تبریک گویی به پسر بچه برای او کادو تهیه می کنند. آن ها ختنه شدن را یک رسم اسلامی می دانند و هرچند امروزه دین و دیانت جایگاه خود را در ترکیه از دست داده است، اما مردم ترکیه و استانبول علاقه فراوانی به اجرای این رسم دارند.

رسم و رسومات عروسی در استانبول

مراسمات عروسی هم با شباهت بسیار زیادی به مراسمات ایرانی ها برگزار می شود. چشم و هم چشمی هم در دنیای استانبولی ها و بخصوص برای برگزاری مراسمات عروسی به چشم می خورد. بدرقه کردن عروس و داماد برای ماه عسل با بوق زدن و خوشحالی در ماشین های پشت سر هم یک فرهنگ دیرینه در میان این اقوام است.

عروسی در استانبول

اهمیت بالای صرف صبحانه در میان مردم ترکیه

صبحانه مهم ترین وعده غذایی محسوب می شود. اهمیت وعده صبحانه در حدی است که حتی ارزش سایر وعده ها را تحت الشعاع قرار می دهد، به عنوان مثال بسیاری از ترک ها به قدری وعده صبحانه را مقوی و سالم میل می کنند که از وعده ناهار صرف نظر کرده و سعی دارند وعده شام را زودتر و البته سبک تر صرف کنند. 

غذاهای پرطرفدار استانبول کدامند؟

غذاهای ترکی هم شباهت بسیار زیادی به غذاهای ایرانی دارد. نان در اغلب سفره ها مشاهده می شود و سرو غذاهای خوشمزه ترکی هم بیشتر از غذاهای اروپایی و فست فود است. نوشیدنی مورد علاقه آن ها قهوه ترک و چای است که به شیوه سنتی تهیه شده و در دورهمی ها به عنوان پایه ثابت مهمانی شناخته می شوند. از جمله بهترین و خوشمزه ترین غذاهای این شهر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سیمیت
 • لهمجون
 • بالیک اکمک
 • کباب ترکی
 • تانتونی
 • منمن
 • مانتی
 • بورک

غذاهای پرطرفدار استانبول

نام مهم ترین خیابان های استانبول چیست؟

خیابان های معروفی در شهر استانبول وجود دارند که هرکدام از آن ها یک نوع جاذبه گردشگری هم محسوب می شوند. این خیابان ها عبارتند از:

خیابان فرانسوی ها

برخلاف آن چه که می خوانید به خیابان الجزایرها معروف است و قرار نیست در اینجا غذا یا نوشیدنی فرانسوی میل کنید. اگر به دنبال تفریحات شبانه هستید می تواند یک انتخاب ایده آل باشد چرا که اغلب فروشگاه ها، کافه ها و مکان های توریستی در اینجا فعال هستند و فعالیت خود را به صورت 24 ساعته ادامه می دهند. 

خیابان فرانسوی های استانبول

خیابان بغداد

یک خیابان مشهور در بخش آسیایی است که تعداد زیادی از فروشگاه های لوکس، کافه ها و کافی نت ها را در دل خود جای داده است. بسیاری از هنرهای دستی و خوراکی های خوشمزه هم در امتداد این خیابان و توسط هنرمندان ترک زبان فروخته می شود.

خیابان استقلال 

در میان تمام خیابان های ترکیه این خیابان از شهرت بیشتری برخوردار است. خیابان استقلال در بخش اروپایی واقع شده و با یک معماری زیبا که نمایانگر سازه های قرن 19 است جذابیت بالایی دارد. لوکس ترین کالاها را می توانید در این خیابان تهیه کنید. روزانه میلیون ها نفر از مردم ترکیه و سایر مناطق جهان از خیابان استقلال بازدید می کنند.

خیابان استقلال استانبول

خیابان عبدی ایپکچی

این خیابان چون محل استقرار خانه هنرمندان و روشنفکران ترک است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در این خیابان می توانید نمای ساختمان های مدرن و کلاسیک را در کنار یکدیگر مشاهده کنید. انواع رستوران ها، کافه ها و فروشگاه ها هم در این بخش از استانبول واقع شده اند.

خیابان تشویقیه

در این خیابان می توانید ایده آل ترین اجناس را با قیمت مناسب خریداری کنید. اگر به دنبال کالاهای بسیار لوکس و لاکچری یا وسایل به اصطلاح بنجل و ارزان قیمت نیستید به خیابان تشویقیه بروید. این خیابان به محل مناسبی برای خرید توسط اقشار متوسط هم شهرت دارد.

خیابان تشویقیه استانبول

خیابان نیسپتیه

پاساژهای بزرگ و مراکز تجاری مشهور استانبول در این شهر واقع شده اند. آک مرکز مال به عنوان یکی از محبوب ترین مراکز خرید در کشور ترکیه در این خیابان واقع شده است. این بازار با 250 فروشگاه همه روزه و از ساعات ده صبح الی ده شب فعال است

خیابان نور عثمانیه

 این خیابان هم گزینه مناسبی برای گردشگری و خرید اجناس مهمی همانند فرش، زینت آلات و عتیقه جات است. بازار معروف ارمغان هم در انتهای این خیابان قرار دارد. اگر هم قصد خرید ندارید می توانید صرفا برای پیاده روی به این خیابان بروید. قطعا کافه های این بخش از استانبول می توانند رضایت شما را جلب کنند.

خیابان نیشان تاشی

اگر می خواهید بروید و از فروشگاه هایی خرید کنید که بازیگران مطرح ترکی و افراد برجسته کشور در آنجا خرید می کنند می توانید به خیابان نیشان تاشی رفته و از لوکس ترین و البته گران ترین فروشگاه های استانبول خرید کنید.

خیابان نیشان تاشی استانبول

خیابان سردار اکرم

 این خیابان یکی از توریست پذیرترین خیابان های شهر استانبول است. معماری عجیب و غریب این خیابان مهمترین مشخصه ای است که سالانه میلیون ها توریست را به سمت این منطقه می کشاند. در این بخش از ترکیه قرار نیست برندهای معروفی را مشاهده کنید و یا رستوران ها و کافه های مجللی وجود داشته باشد، اما می توانید یک طراحی منحصر به فرد را ببینید و همچنین از برج معروف گالاتا در 50 متری خیابان سردار اکرم بازدید کنید.

هتل های معروف استانبول کدامند؟

هتل دیوان استانبول (منطقه تکسیم)  ⭐⭐⭐⭐⭐ 
 هتل شانگری لا بسفوروس (منطقه بشیکتاش)   ⭐⭐⭐⭐⭐
هتل رافلز (منطقه بشیکتاش) ⭐⭐⭐⭐⭐
هتل ماریوت (منطقه شیشلی) ⭐⭐⭐⭐⭐
هتل مارمارا (منطقه تکسیم) ⭐⭐⭐⭐⭐
هتل گلدن وی (منطقه فاتح) ⭐⭐⭐⭐
هتل گلدن هورن (منطقه بیوغلو) ⭐⭐⭐⭐
هتل سیتی لایف (منطقه آتاشهیر) ⭐⭐⭐⭐
هتل عثمانی‌ها (منطقه سلطان احمد) ⭐⭐⭐
هتل ورلد هیریتیچ (منطقه فاتیح استانبول)

⭐⭐⭐

کلیسای چورا

در سفر به استانبول از کجاها دیدن کنیم؟

جاذبه های گردشگری در استانبول به قدری زیاد هستند که در یک تور چند روزه قادر به بازدید از هیچ کدام نخواهید بود. مهم ترین مکان های دیدنی استانبول عبارتند از:

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

قصر توپکاپی، باشکوه ترین بنای تاریخی استانبول

این قصر یک بنای بسیار زیبا و متعلق به قرن پانزدهم است که در 5 کیلومتری دیوارهای سنگی و توسط 27 برج احاطه شده است. این قصر با نمایی از تپه، دریای مرمره، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی یک منظره شگفت انگیز را خلق کرده و امروزه به یک موزه تاریخی مبدل شده است.

قصر توپکاپی

مسجدسلطان احمد، که به کاشی های آبی رنگش معروف است

این مسجد یکی از زیباترین مساجد جهان است که در سال های 1609 الی 1616 ساخته شد. دکوارسیون داخلی این مسجد از هزاران کاشی آبی رنگ تشکیل شده و باغ بسیار زیبایی که دارد شهره خاص و عام است.

بازار بزرگ استانبول، معروف ترین بازار استانبول

این بازار با بیش از یک هزار سال قدمت و همچنین با بیش از 5000 هزار مغازه بهترین محل ممکن برای خرید کردن و بخصوص تهیه سوغات ترکیه است. 

بازار بزرگ استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول، قصر غرق شده استانبول

این آب انبار متعلق به قرن ششم است و آب آشامیدنی مردم آن زمان در شهر قسطنطنیه را فراهم می کرد. این آب انبار که به عنوان قصر غرق شده شناخته می شود قابلیت ذخیره 2.8 میلیون فوت مکعب آب را داشته است.

ارزانترین مراکز خرید استانبول - خرید از ارزان ترین فروشگاه‌ها و مراکز خرید در شهر توریستی استانبول ترکیه!

برج گالاتا، برج مخروطی شکل که به تمام شهر مسلط است 

این برج که در ارتفاع 67 متری ساخته شده می تواند نمایی ویژه از شهر قدیمی و مناظر اطراف را به شما هدیه دهد. این برج بیش از 1100 سال قدمت دارد و به عنوان برج سنگی یا برج مسیح هم شناخته می شود. در بالاترین قسمت برج یک رستوران، یک کافه و یک کلوپ شبانه ساخته شده است.

برج گالاتا

کلیسای چورا، بهترین آثار باقی مانده از معماری های بیزانسی

هنر زیبای بیزانس در این کلیسا قابل مشاهده است. تصاویر ارائه شده می توانند در خصوص زندگانی حضرت مریم و پسرش عیسی مسیح برای شما داستان سرایی کنند. قدمت این کلیسا به دوران کنستانتین باز می گردد. هرچند این بنای تاریخی در ابتدا به عنوان یک کلیسا ساخته شد، اما بعدها نام مسجد بر آن نهادند و امروزه هم به عنوان مسجد چورا شناخته می شود. 

میدان اسب دوانی قسطنطنیه استانبول

امروزه تنها بخش محدودی از این بنای تاریخی باقی مانده است. در این نقطه از استانبول می توانید از برخی دیگر از آثار باستانی بازدید کنید. ابلیسک مصری و سنگ ابلیسک با روکش برنز طلایی دو نمونه از اثرات تاریخی به جا مانده در این محدوده هستند.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول، مجموعه ای مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ

این موزه متشکل از سه موزه به نام های موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی است که در مجموع بیش از یک میلیون شی قدیمی و مربوط به تمدن های گذشته را در قلب خود جای داده است. تابوت اسکندر کبیر یکی از مهم ترین مواردی است که در این موزه نگهداری می شود.

دیدن کاخ پرشکوه دلما باغچه را به هیچ عنوان از دست ندهید

این کاخ را می توان از حیث زیبایی و شکوه با کاخ ورسای مقایسه کرد. این کاخ در قرن 19 با استفاده از 14 تن ورقه طلا ساخته شده و یکی از پرزرق و برق ترین کاخ های جهان است. شش نفر از سلاطین ترکیه در این کاخ زندگی کرده اند و حتی لوستر کریستالی بوهمیان به عنوان هدیه ای از جانب ملکه ویکتوریا هم در این کاخ است.

مسجد سلیمانیه استانبول، دومین مسجد استانبول

این مسجد بر روی تپه سوم استانبول ساخته شده و یکی از باشکوه ترین مساجد ترکیه است. ساخت آن به سال 1550 می رسد، یعنی درست زمانی که سلطان سلیمان بر کشور ترکیه حکومت می کرد و ترکیه در اوج اقتدار و شکوه خود قرار داشت.

مسجد سلیمانیه استانبول

سایر مکان های دیدنی استانبول نیز عبارتند از:

 • مسجد رستم پاشا 
 • موزه هنر مدرن استانبول
 • بازار ادویه استانبول
 • ایا صوفیه کوچک
 • موزه هنرهای ترکی و اسلامی
 • قلعه یدیکوله استانبول
 • موزه پرا استانبول
 • اسکودار استانبول
 • خیابان استقلال و میدان تقسیم یا تکسیم
 • مراکز خرید ترکیه بخصوص در خیابان استقلال

موزه پرا استانبول

آب و هوای استانبول

استانبول یکی از بهترین شهرهای ترکیه و آسیا برای مسافرت است چرا که تفاوت دما در فصل های سرد و گرم آنقدر زیاد نیست که شما را شگفت زده کند. در فصل بهار که دمای هوا کاملا متعادل است، گرمای هوا از 18 تا 28 درجه در نوسان است، اما در فصل تابستان که قدری هوا گرم تر می شود این دما صرفا در حد چند درجه افزایش می یابد و شما هرگز یک تابستان آزار دهنده را در استانبول تجربه نخواهید کرد. فصل پاییز قدری نوسانات دمایی افزایش می یابد به عنوان مثال ممکن است دمای هوا از 15 درجه الی 17 درجه تغییر کند، اما در فصل زمستان دمای هوا با چند درجه کاهش، سرد شده و شب ها احتمال یخبندان وجود دارد. حتی در این فصل می توانید شاهد بارش برف هم باشید اما معمولا دمای هوا به کمتر از صفر درجه نمی رسد.

آب و هوای استانبول

اقتصاد استانبول، در سال های اخیر

خصوصی سازی بخش های قابل توجهی از اقتصاد در ترکیه باعث شده است تا رشد روزافزونی را در تمامی شهرها و بخصوص کلانشهرهای این کشور شاهد باشیم. مهم ترین بخش های اقتصاد در استانبول به سه بخش شرکت های خصوصی و نیمه خصوصی، کارآفرینی و همچنین توسعه صنعت گردشگری محدود شده است. میزان درآمد به دست آمده از صنعت گردشگری به قدری زیاد است که حتی بسیاری از مهاجران خارجی را هم جذب کرده است. 
امروزه کارآفرینی و ثبت شرکت دو روش از مهم ترین روش های موجود برای دریافت ویزای اقامت در ترکیه و استانبول است. از سال 2015 که شهر استانبول به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در سطح جهان معرفی گردید میزان ارتقای وضعیت اقتصاد و تجارت هم به وضوح مشاهده می شود. 
هزینه زندگی در این شهر و بخصوص در بخش های اروپایی بسیار بالاست، اما درآمد حاصل از مشاغل آزاد هم در این بخش از ترکیه بالا بوده و افراد در صورت اشتغال به فعالیت های اقتصادی می توانند از عهده مخارج زندگی برآیند.

اقتصاد استانبول

نقشه استانبول

نقشه استانبول را می توانید در این صفحه از وب سایت لحظه آخر مشاهده کنید. این تصاویر موقعیت مناسب استانبول را به عنوان پلی میان قاره آسیا و اروپا نشان می دهد.

نقشه استانبول

گزارش مشکل

سوالات متداول استانبول بزرگترین شهر ترکیه

 استانبول تنها شهر دو قاره ای جهان است. این شهر به طرز شگفت انگیزی در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده و این مهم توسط تنگه معروف بسفر به دست آمده است. بخش غربی تنگه که البته به عنوان پلی به سمت اروپا نیز شناخته می شود بخش اروپایی استانبول است و البته مهم ترین مقصد گردشگران نیز محسوب می شود.

خیابان فرانسوی ها، خیابان بغداد، خیابان استقلال، خیابان عبدی ایپکچی، خیابان تشویقیه، خیابان نور عثمانیه از جمله مشهورترین خیابان های استانبول هستند

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Destination/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به استانبول بزرگترین شهر ترکیه