استانبول بزرگترین شهر ترکیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/29
بازدید: 8035

شهر استانبول یکی از قدیمی ترین شهر های کشور ترکیه است که سالیانه افراد زیادی برای سفر و تفریح به آن سفر می کنند. شرایط مناسب زندگی، بافت زیبای شهری، ارزش های تاریخی، بازارهای بزرگ، هتل های متنوع، رستوران های متعدد، سواحل بسیار زیبا، تفریحات آبی و غیر آبی، آب و هوای معتدل و مناسب به همراه فرهنگ بالای مردم و سایر گردشگران باعث شده اند تا صنعت توریسم در این شهر به شدت توسعه یابد. بسیاری از مردم ایران در روزهای آغازین سال نو و همچنین با آغاز فصل تابستان راهی استانبول می شوند تا بتوانند لحظاتی رویایی را در این شهر زیبا سپری کنند. در این مقاله از لحظه آخر با هم به معرفی شهر استانبول، جمعیت، مساحت و همچنین نام قدیم شهر استانبول می پردازیم.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

 1. معرفی شهر استانبول؛ استانبول کجاست؟
 2. مساحت و جمعیت استانبول
 3. اطلاعات ضروری و کد شهر استانبول
 4. تاریخچه شهر زیبای استانبول 
 5. درباره مذهب و زبان مردم استانبول چه میدانید؟
 6. فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول
 7. نقشه شهر استانبول با کیفیت بالا
 8. غذاهای پرطرفدار استانبول کدامند؟
 9. مهم ترین خیابان های استانبول
  1. خیابان فرانسوی ها؛ یک شب رمانتیک در کوچه فرانسوی ها
  2. خیابان بغداد؛ شیک ترین خیابان استانبول
  3. خیابان استقلال؛ قلب تپنده شهر استانبول
  4. خیابان عبدی ایپکچی یکی از خیابان های معروف استانبول
  5. خیابان تشویقیه؛ جایی برای خرید و گشت و گذار
  6. خیابان نیسپتیه
  7. خیابان نور عثمانیه؛ پاتوق طرفداران عتیقه جات
  8. خیابان نیشان تاشی؛ قلب مد و فشن استانبول
  9. خیابان تاریخی سردار اکرم در شهر استانبول
 10. هتل های معروف شهر استانبول کدامند؟
 11. در سفر به استانبول از کجاها دیدن کنیم؟
  1. قصر توپکاپی، باشکوه ترین بنای تاریخی استانبول
  2. مسجدسلطان احمد، که به کاشی های آبی رنگش معروف است
  3. بازار بزرگ استانبول، معروف ترین بازار استانبول
  4. آب انبار باسیلیکا استانبول، قصر غرق شده استانبول
  5. برج گالاتا، برج مخروطی شکل که به تمام شهر مسلط است 
  6. کلیسای چورا، بهترین آثار باقی مانده از معماری های بیزانسی
  7. میدان اسب دوانی قسطنطنیه استانبول
  8. موزه باستان شناسی استانبول، مجموعه ای مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ
  9. دیدن کاخ پرشکوه دلما باغچه
  10. مسجد سلیمانیه استانبول، دومین مسجد بزرگ استانبول
 12. آب و هوای شهر استانبول
 13. بهترین رستوران های استانبول کدامند؟
 14. اقتصاد استانبول، در سال های اخیر
 15. زندگی در استانبول چگونه است؟
 16. آیا استانبول شهر امنی است؟

شهر استانبول | معرفی 0 تا 100 | جمعیت و جاذبه‌ها

معرفی شهر استانبول؛ استانبول کجاست؟

حتما تا به حال شنیده اید که استانبول تنها شهر جهان است که در بین دو قاره قرار دارد. این شهر به طرز شگفت انگیزی در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و این مهم توسط تنگه معروف بسفر به دست آمده است. بخش غربی تنگه که البته به عنوان پلی به سمت اروپا نیز شناخته می شود بخش اروپایی استانبول است و البته مهم ترین مقصد گردشگران نیز محسوب می شود. بخش شرقی شهر استانبول که به عنوان بخش آسیایی شناخته می شود بسیار قدیمی تر بوده و تاسیس آن به دوره بیزانس باز می گردد، اما ارزش تاریخی و چالش های بخش غربی بیشتر بوده و مورد توجه فاتحان و پادشاهان در دوره های مختلف قرار داشته است. بر خلاف تصور و باور عموم مردم شهر استانبول پایتخت کشور ترکیه نیست، هرچند اغلب امکانات رفاهی و گردشگری به همراه بسیاری از سازمان های مهم و بازارهای گسترده در بخش اروپایی شهر استانبول ترکیه قرار دارند اما بخش آسیایی سرسبز تر و امن تر است.

تجربه سفری هیجان انگیز به توریستی ترین شهر ترکیه

مساحت و جمعیت استانبول

استانبول یکی از وسیع ترین شهرهای کشور ترکیه به حساب می آید. وسعت این شهر 5343 کیلومتر مربع است و طبق آمار در سال 2023 جمعیتی  بالغ بر 15 میلیون نفر را در دل خود جای داده است. شاید تصور کنید استانبول در مقایسه با شهر تهران یک شهر بسیار شلوغ است و جای سوزن انداختن ندارد، اما اگر مساحت و جمعیت را به نسبت یکدیگر در نظر بگیریم متوجه می شویم که تراکم جمعیت استانبول بسیار کمتر از تهران است. تهران تقریبا 700 کیلومتر مربع مساحت دارد و در این میزان از وسعت چیزی در حدود 9 میلیون نفر سکونت دارند. حال اینکه استانبول تقریبا 7 برابر تهران وسعت دارد و کمتر از دو برابر جمعیت را در دل خود جای داده است. این امر باعث شده تا استانبول فضای بهتری برای حمل و نقل عمومی و خصوصی داشته باشد و در هیچ کدام از گزارش های داخلی و بین المللی به عنوان آلوده ترین شهرهای جهان معرفی نشود.

جمعیت استانبول

اطلاعات ضروری و کد شهر استانبول

در سفر به شهر استانبول دانستن شماره های ضروری برای زمان‌هایی که اتفاقات غیر منتظره میوفتد بسیار کارآمد است. همچنین در جدول زیر می توانید کد شهر استانبول را نیز بدانید.

پیش شماره استانبول216 و 212 
شماره پلیس155
آمبولانس112
آتش نشانی110
امنیت ساحل158

تاریخچه شهر زیبای استانبول 

ارزش و اعتبار شهر استانبول صرفا به چند دهه گذشته محدود نمی شود بلکه ارزش و اعتبار این شهر به گذشته های بسیار دور باز می گردد که نام قدیم شهر استانبول قسطنطنیه بود. قدمت این شهر تقریبا 2500 سال است و 300 سال بعد از میلاد مسیح به عنوان پایتخت روم شرقی انتخاب شد. پادشاه روم شرقی از طریق این شهر قصد داشت به مناطق آسیایی دسترسی داشته باشد و اقدام به فتح این شهر کرد. در سال 1453 یک فرد ترک به نام محمد توانست این شهر را فتح کرده و رومی ها را اخراج کند. این فرد به عنوان سلطان محمد دوم شناخته می شود. سلطان محمد با ایجاد ساخت و سازهای بسیار و همچنین درخواست بازگشت به کسانی که توسط روم شرقی از این شهر رانده شده بودند توانست شکوه قسطنطنیه را به این شهر بازگرداند.
در این دوره بسیاری از بناهایی که توسط رومی ها و با پیروی از مذهب ارتدوکس ساخته شده بود به عنوان معابد و سازه های اسلامی تغییر نام دادند که مهم ترین آن کلیسای ایاصوفیه بود که امروزه به عنوان مسجد ایاصوفیه شناخته می شود.  پس از جنگ یونان و ترکیه در سال 1922 موقعیت شهر استانبول تغییر یافت و دیگر به عنوان پایتخت انتخاب نشد هرچند قدرت و اعتبار خود را برای همیشه حفظ کرد. یک سال بعد کمال پاشا معروف به آتاتورک مرکزیت ترکیه را از قسطنطنیه به آنکارا منتقل کرد. نام استانبول از سال 1930 بر این شهر نهاده شد و دیگر از نام قسطنطنیه استفاده نمی شود.

راهنمای سفر به استانبول - هر آنچه باید قبل از سفر به استانبول بدانید!

تاریخچه و نمای قدیم شهر زیبای استانبول 

درباره مذهب و زبان مردم استانبول چه میدانید؟

اکثر مردم ترکیه پیرو دین اسلام هستند، همچنین بخش اعظم مردم این شهر سنی مذهب هستند و تعداد شیعیان بسیار اندک است، اما نکته حائز اهمیت این است که ترکیه به جمع کشورهای سکولار پیوسته و در قانون اساسی یا کتب درسی موضوعی به عنوان دین رسمی یا اشاعه دین اسلام وجود ندارد. تبلیغ آیین اسلام و سایر ادیان هم ممنوع بوده و افراد صرفا می توانند در محدوده اعتقادات شخصی خود برخی از اعمال دینی را به جا آورند.
مردم شهر استانبول در ترکیه به زبان ترکی استانبول صحبت می کنند. ترکی استانبول نام زبانی است که به زبان ترکی کشور ترکیه هم معروف بوده و با زبان های ترکی در سایر نقاط جهان همانند زبان ترکی در ایران متفاوت است. این زبان بیشتر به بخش های آناتولی یا اروپایی ترکیه اختصاص دارد و با تفاوت های بسیار محدودی در بخش های شرقی و آسیایی هم بکار می رود. در خصوص زبان ترکی باید بگوییم که مردم ترک زبان اعم از شهر استانبول و سایر نقاط جهان تعصب خاصی روی زبانشان دارند و کمترین بی حرمتی به آن را برنمی تابند.

استانبول ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهر استانبول ترکیه به شدت متاثر از دو فرهنگ متضاد اروپایی و اسلامی است با این حال می توان به راحتی سازش این فرهنگ ها را در کنار یکدیگر مشاهده کرد. در این کشور هیچ فردی به دیگری به علت نوع پوشش یا عقاید خاص بی حرمتی نمی کند. زندگی مسالمت آمیز مسلمانانی که فرهنگ اروپایی دارند را می توانید به خوبی در کنار کسانی که فرهنگی سنتی دارند مشاهده کنید. اغلب مردم ترکیه از لباس هایی همانند پیراهن یا بلوز به همراه شلوارهای پوشیده و ترجیحا جین استفاده می کنند. مردان مسن اغلب شلوارهای پارچه های و زنان مسن هم دامن های کوتاه و جوراب های نخی دارند. آستین لباس ها در اغلب ایام سال یا بلند و یا سه ربع است، اما در سالیان اخیر میزان تاپ های بدون آستین رو به افزایش بوده و مدرن گرایی در تمام زندگی مردم به وضوح مشاهده می شود.

لباس مردم ترکیه

نقشه شهر استانبول با کیفیت بالا

نقشه استانبول را می توانید در این صفحه از وب سایت لحظه آخر مشاهده کنید. این تصاویر موقعیت مناسب استانبول را به عنوان پلی میان قاره آسیا و اروپا نشان می دهد.

نقشه شهر استانبول با کیفیت بالا

غذاهای پرطرفدار استانبول کدامند؟

غذاهای ترکی هم شباهت بسیار زیادی به غذاهای ایرانی دارد. نان در اغلب سفره ها مشاهده می شود و سرو غذاهای خوشمزه ترکی هم بیشتر از غذاهای اروپایی و فست فود است. نوشیدنی مورد علاقه آن ها قهوه ترک و چای است که به شیوه سنتی تهیه شده و در دورهمی ها به عنوان پایه ثابت مهمانی شناخته می شوند. از جمله بهترین و خوشمزه ترین غذاهای این شهر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سیمیت
 • لهمجون
 • بالیک اکمک
 • کباب ترکی
 • تانتونی
 • منمن
 • مانتی
 • بورک

غذاهای پرطرفدار استانبول

مهم ترین خیابان های استانبول

خیابان های معروفی در شهر استانبول وجود دارند که هرکدام از آن ها یک نوع جاذبه گردشگری هم محسوب می شوند. این خیابان ها عبارتند از:

خیابان فرانسوی ها؛ یک شب رمانتیک در کوچه فرانسوی ها

برخلاف آن چه که می خوانید به خیابان الجزایرها معروف است و قرار نیست در اینجا غذا یا نوشیدنی فرانسوی میل کنید. اگر به دنبال تفریحات شبانه هستید می تواند یک انتخاب ایده آل باشد چرا که اغلب فروشگاه ها، کافه ها و مکان های توریستی در اینجا فعال هستند و فعالیت خود را به صورت 24 ساعته ادامه می دهند. 

محله های استانبول - برای آشنایی با محله های استانبول روی لینک کلیک کنید.

خیابان فرانسوی های استانبول

خیابان بغداد؛ شیک ترین خیابان استانبول

یک خیابان مشهور در بخش آسیایی است که تعداد زیادی از فروشگاه های لوکس، کافه ها و کافی نت ها را در دل خود جای داده است. بسیاری از هنرهای دستی و خوراکی های خوشمزه هم در امتداد این خیابان و توسط هنرمندان ترک زبان فروخته می شود.

خیابان استقلال؛ قلب تپنده شهر استانبول

در میان تمام خیابان های ترکیه این خیابان از شهرت بیشتری برخوردار است. خیابان استقلال استانبول در بخش اروپایی و مرکز شهر استانبول واقع شده و با یک معماری زیبا که نمایانگر سازه های قرن 19 است جذابیت بالایی دارد. لوکس ترین کالاها را می توانید در این خیابان تهیه کنید. روزانه میلیون ها نفر از مردم ترکیه و سایر مناطق جهان از خیابان استقلال بازدید می کنند.

 

خیابان استقلال استانبول

خیابان عبدی ایپکچی یکی از خیابان های معروف استانبول

این خیابان چون محل استقرار خانه هنرمندان و روشنفکران ترک است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در این خیابان می توانید نمای ساختمان های مدرن و کلاسیک را در کنار یکدیگر مشاهده کنید. انواع رستوران ها، کافه ها و فروشگاه ها هم در این بخش از استانبول واقع شده اند.

خیابان تشویقیه؛ جایی برای خرید و گشت و گذار

در این خیابان می توانید ایده آل ترین اجناس را با قیمت مناسب خریداری کنید. اگر به دنبال کالاهای بسیار لوکس و لاکچری یا وسایل به اصطلاح بنجل و ارزان قیمت نیستید به خیابان تشویقیه بروید. این خیابان به محل مناسبی برای خرید توسط اقشار متوسط هم شهرت دارد.

خیابان تشویقیه استانبول

خیابان نیسپتیه

پاساژهای بزرگ و مراکز تجاری مشهور شهر استانبول در این شهر واقع شده اند. آک مرکز مال به عنوان یکی از محبوب ترین مراکز خرید در کشور ترکیه در این خیابان واقع شده است. این بازار با 250 فروشگاه همه روزه و از ساعات ده صبح الی ده شب فعال است

خیابان نور عثمانیه؛ پاتوق طرفداران عتیقه جات

 این خیابان هم گزینه مناسبی برای گردشگری و خرید اجناس مهمی همانند فرش، زینت آلات و عتیقه جات است. بازار معروف ارمغان هم در انتهای این خیابان قرار دارد. اگر هم قصد خرید ندارید می توانید صرفا برای پیاده روی به این خیابان بروید. قطعا کافه های این بخش از استانبول می توانند رضایت شما را جلب کنند.

خیابان نیشان تاشی؛ قلب مد و فشن استانبول

اگر می خواهید بروید و از فروشگاه هایی خرید کنید که بازیگران مطرح ترکی و افراد برجسته کشور در آنجا خرید می کنند می توانید به خیابان نیشان تاشی رفته و از لوکس ترین و البته گران ترین فروشگاه های استانبول خرید کنید.

خیابان نیشان تاشی؛ قلب مد و فشن استانبول

خیابان تاریخی سردار اکرم در شهر استانبول

 این خیابان یکی از توریست پذیرترین خیابان های شهر استانبول است. معماری عجیب و غریب این خیابان مهمترین مشخصه ای است که سالانه میلیون ها توریست را به سمت این منطقه می کشاند. در این بخش از ترکیه قرار نیست برندهای معروفی را مشاهده کنید و یا رستوران ها و کافه های مجللی وجود داشته باشد، اما می توانید یک طراحی منحصر به فرد را ببینید و همچنین از برج معروف گالاتا در 50 متری خیابان سردار اکرم بازدید کنید. شما می توانید برای گشت و گذار دقیق تر از نقشه ترکیه نیز استفاده کنید.

هتل های معروف شهر استانبول کدامند؟

هتل دیوان استانبول (منطقه تکسیم) ⭐⭐⭐⭐⭐ 
 هتل شانگری لا بسفوروس (منطقه بشیکتاش)  ⭐⭐⭐⭐⭐
هتل رافلز (منطقه بشیکتاش)⭐⭐⭐⭐⭐
هتل ماریوت (منطقه شیشلی)⭐⭐⭐⭐⭐
هتل مارمارا (منطقه تکسیم)⭐⭐⭐⭐⭐
هتل گلدن وی (منطقه فاتح)⭐⭐⭐⭐
هتل گلدن هورن (منطقه بیوغلو)⭐⭐⭐⭐
هتل سیتی لایف (منطقه آتاشهیر)⭐⭐⭐⭐
هتل عثمانی‌ها (منطقه سلطان احمد)⭐⭐⭐
هتل ورلد هیریتیچ (منطقه فاتیح استانبول)

⭐⭐⭐

بهترین هتل های استانبول - بهترین هتل های استانبول برای اقامت

کلیسای چورا

در سفر به استانبول از کجاها دیدن کنیم؟

جاذبه های گردشگری در استانبول به قدری زیاد هستند که در یک تور چند روزه قادر به بازدید از هیچ کدام نخواهید بود. مهم ترین مکان های دیدنی استانبول عبارتند از:

جاهای دیدنی استانبول - معرفی 60 مورد از جاذبه های گردشگری استانبول

قصر توپکاپی، باشکوه ترین بنای تاریخی استانبول

کاخ توپکای یک بنای بسیار زیبا و متعلق به قرن پانزدهم است که در 5 کیلومتری دیوارهای سنگی و توسط 27 برج احاطه شده است. این قصر با نمایی از تپه، دریای مرمره، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی یک منظره شگفت انگیز را خلق کرده و امروزه به یک موزه تاریخی مبدل شده است.

قصر توپکاپی

مسجدسلطان احمد، که به کاشی های آبی رنگش معروف است

این مسجد یکی از زیباترین مساجد جهان است که در سال های 1609 الی 1616 ساخته شد. دکوارسیون داخلی این مسجد از هزاران کاشی آبی رنگ تشکیل شده و باغ بسیار زیبایی که دارد شهره خاص و عام است.

بازار بزرگ استانبول، معروف ترین بازار استانبول

بازار بزرگ استانبول با بیش از یک هزار سال قدمت و همچنین با بیش از 5000 هزار مغازه بهترین محل ممکن برای خرید کردن و بخصوص تهیه سوغات ترکیه است. 

بازار بزرگ استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول، قصر غرق شده استانبول

اینآب انبار باسیلیکا انبار متعلق به قرن ششم است و آب آشامیدنی مردم آن زمان در شهر قسطنطنیه را فراهم می کرد. این آب انبار که به عنوان قصر غرق شده شناخته می شود قابلیت ذخیره 2.8 میلیون فوت مکعب آب را داشته است.

برج گالاتا، برج مخروطی شکل که به تمام شهر مسلط است 

برج گالاتا که در ارتفاع 67 متری ساخته شده می تواند نمایی ویژه از شهر قدیمی و مناظر اطراف را به شما هدیه دهد. این برج بیش از 1100 سال قدمت دارد و به عنوان برج سنگی یا برج مسیح هم شناخته می شود. در بالاترین قسمت برج یک رستوران، یک کافه و یک کلوپ شبانه ساخته شده است.

برج گالاتا

کلیسای چورا، بهترین آثار باقی مانده از معماری های بیزانسی

هنر زیبای بیزانس در این کلیسا قابل مشاهده است. تصاویر ارائه شده می توانند در خصوص زندگانی حضرت مریم و پسرش عیسی مسیح برای شما داستان سرایی کنند. قدمت این کلیسا به دوران کنستانتین باز می گردد. هرچند این بنای تاریخی در ابتدا به عنوان یک کلیسا ساخته شد، اما بعدها نام مسجد بر آن نهادند و امروزه هم به عنوان مسجد چورا شناخته می شود. 

میدان اسب دوانی قسطنطنیه استانبول

امروزه تنها بخش محدودی از این بنای تاریخی باقی مانده است. در این نقطه از استانبول می توانید از برخی دیگر از آثار باستانی بازدید کنید. ابلیسک مصری و سنگ ابلیسک با روکش برنز طلایی دو نمونه از اثرات تاریخی به جا مانده در این محدوده هستند.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول، مجموعه ای مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ

این موزه متشکل از سه موزه به نام های موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی است که در مجموع بیش از یک میلیون شی قدیمی و مربوط به تمدن های گذشته را در قلب خود جای داده است. تابوت اسکندر کبیر یکی از مهم ترین مواردی است که در این موزه نگهداری می شود.

دیدن کاخ پرشکوه دلما باغچه

این کاخ را می توان از حیث زیبایی و شکوه با کاخ ورسای مقایسه کرد. این کاخ در قرن 19 با استفاده از 14 تن ورقه طلا ساخته شده و یکی از پرزرق و برق ترین کاخ های جهان است. شش نفر از سلاطین ترکیه در این کاخ زندگی کرده اند و حتی لوستر کریستالی بوهمیان به عنوان هدیه ای از جانب ملکه ویکتوریا هم در این کاخ است.

مسجد سلیمانیه استانبول، دومین مسجد بزرگ استانبول

این مسجد بر روی تپه سوم استانبول ساخته شده و یکی از باشکوه ترین مساجد ترکیه است. ساخت آن به سال 1550 می رسد، یعنی درست زمانی که سلطان سلیمان بر کشور ترکیه حکومت می کرد و ترکیه در اوج اقتدار و شکوه خود قرار داشت.

مسجد سلیمانیه استانبول

سایر مکان های دیدنی استانبول نیز عبارتند از:

 • مسجد رستم پاشا 
 • موزه هنر مدرن استانبول
 • بازار ادویه استانبول
 • ایا صوفیه کوچک
 • موزه هنرهای ترکی و اسلامی
 • قلعه یدیکوله استانبول
 • موزه پرا استانبول
 • اسکودار استانبول
 • خیابان استقلال و میدان تقسیم یا تکسیم
 • مراکز خرید ترکیه بخصوص در خیابان استقلال

موزه پرا استانبول

آب و هوای شهر استانبول

استانبول یکی از بهترین شهرهای ترکیه و آسیا برای مسافرت است چرا که تفاوت دما در فصل های سرد و گرم آنقدر زیاد نیست که شما را شگفت زده کند. آب و هوای استانبول در فصل بهار کاملا متعادل است، گرمای هوا از 18 تا 28 درجه در نوسان است، اما در فصل تابستان که قدری هوا گرم تر می شود این دما صرفا در حد چند درجه افزایش می یابد و شما هرگز یک تابستان آزار دهنده را در استانبول تجربه نخواهید کرد. فصل پاییز قدری نوسانات دمایی افزایش می یابد به عنوان مثال ممکن است دمای هوا از 15 درجه الی 17 درجه تغییر کند، اما در فصل زمستان دمای هوا با چند درجه کاهش، سرد شده و شب ها احتمال یخبندان وجود دارد. حتی در این فصل می توانید شاهد بارش برف هم باشید اما معمولا دمای هوا به کمتر از صفر درجه نمی رسد.

آب و هوای استانبول

بهترین رستوران های استانبول کدامند؟

یکی از شاخصه های مهم شهر استانبول ترکیه، غذاهای خوشمزه ترکی این شهر است. در سفر به این شهر بهتر است زیاد بر روی غذاهای هتل این شهر حساب باز نکنید؛ چرا که به احتمال زیاد کمتر پیش می آید که خود را در هتل ببینید. به این دلیل که جاذبه های گردشگری فوق العاده بزرگترین شهر ترکیه، این امکان را برای گردشگران فراهم می کند تا در تمامی روزهای سفر در گشت و گذار باشند. در ادامه لیستی از بهترین رستوران های استانبول را خدمتتان معرفی کرده ایم:

 •  رستوران نصرت
 • رستوران نیکول 
 • رستوران ۳۶۰ استانبول
 • رستوران لب دریا
 • رستوران حافظ مصطفی ۱۸۶۴ 
 • رستوران میکلا
 • رستوران Çiya Sofrası 

اقتصاد استانبول، در سال های اخیر

خصوصی سازی بخش های قابل توجهی از اقتصاد در ترکیه باعث شده است تا رشد روزافزونی را در تمامی شهرها و بخصوص کلانشهرهای این کشور شاهد باشیم. مهم ترین بخش های اقتصاد در استانبول به سه بخش شرکت های خصوصی و نیمه خصوصی، کارآفرینی و همچنین توسعه صنعت گردشگری محدود شده است. میزان درآمد به دست آمده از صنعت گردشگری به قدری زیاد است که حتی بسیاری از مهاجران خارجی را هم جذب کرده است. 
امروزه کارآفرینی و ثبت شرکت دو روش از مهم ترین روش های موجود برای دریافت ویزای اقامت در ترکیه و استانبول است. از سال 2015 که شهر استانبول به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در سطح جهان معرفی گردید میزان ارتقای وضعیت اقتصاد و تجارت هم به وضوح مشاهده می شود. 
هزینه زندگی در این شهر و بخصوص در بخش های اروپایی بسیار بالاست، اما درآمد حاصل از مشاغل آزاد هم در این بخش از ترکیه بالا بوده و افراد در صورت اشتغال به فعالیت های اقتصادی می توانند از عهده مخارج زندگی برآیند.

اقتصاد استانبول

زندگی در استانبول چگونه است؟

استانبول به عنوان شهری که دارای دو قسمت آسیایی و اروپایی است، دارای جذابیت خاص خودش است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت به این شهر را دارند، به فکر زندگی در این شهر بیفتند. زندگی در این شهر نیز مانند هر شهر دیگری چالش های مخصوص خود را دارد. اما از طرفی دیگر باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کیفیت زندگی در بزرگترین شهر ترکیه می تواند جذابیت های فراوانی را در بر داشته باشد.

زندگی در استانبول

آیا استانبول شهر امنی است؟

اگر قصد بازدید و یا زندگی در استانبول را داشته باشید حتما این سوال برایتان پیش می‌آید که آیا استانبول شهر امنی است؟ براساس گزارش FCO شهر استانبول یکی از نقاط امن جهان برای مهاجرت و سفر است. همانطور که بالاتر گفتیم استانبول یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است و سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید به این شهر سفر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم که در صورت سفر و گردش در شهر، مدارک مهم و پول نقد بسیاری همراه خود نداشته باشید. در صورت رعایت این مسئله که تنها شامل شهر استانبول نمی‌شود شما می‌توانید با خیال راحت شبانه‌روزی در کوچه‌های شهر قدیم بزنید.

کلام آخر

در این مقاله از لحظه آخر از شهر استانبول ترکیه گفتیم و به بررسی جمعیت، مساحت و تاریخچه و جاهای دیدنی آن پرداختیم. همچنین فهمیدیم که نام قدیم شهر استانبول قسطنطنیه بوده و این نام در قرن گذشته به استانبول تغییر یافته است. شهر استانبول در ترکیه پرجمعیت ترین شهر این کشور هست که سالیانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر جهان است. استانبول به دلیل نزدیکی به ایران و شباهت فرهنگی مردمانش با ایرانیان یکی از مقاصد محبوب مسافران ایرانی است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نظرات کاربران

 • امین امین 1402/10/05
  0 نفر پسندیدند
  من میخوام برای مسافرت برم استانبول خونه بگیرم بهتره یا هتل؟
 • المیرا المیرا 1402/10/05
  0 نفر پسندیدند
  استانبول شهر خوبیه فقط به نظرم زیاد با ایرانیا خوب برخورد نمیکنن
 • بردیا بردیا 1402/03/22
  6 نفر پسندیدند
  استانبول لوکس ترین شهر ترکیه هست که از امنیت خوبی هم برخورداره . با وجود جمعیت بالای استانبول ترافیک چندانی ندارند و حمل و نقل عمومی هم بخوبی کار می کنه.
 • لحظه آخر لحظه آخر 1402/03/22
  3 نفر پسندیدند
  سلام بردیا ممنون که نظر خودت درباره شهر استانبول رو با ما در میون گذاشتی.

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.7 از 5 | از 104 کاربر