آنکارا

زمان مطالعه: 4 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/26
بازدید: 3948
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

ممکن است تمام ترکیه را با کاخ های نمایشی و یا نما های سلطنتی عظیم و معماری شرقی بشناسید، اما آنکارا دقیقاً شهری از کشور ترکیه است که در آن شور و شوق جوانی و معماری غربی به‌وفور یافت می شود. آنکارا به عنوان پایتخت کشور ترکیه از جمله شهرهایی محسوب می شود که در اثر درگیری های تاریخ به ثمر نرسیده است. چراکه مورخان هنوز به نظری مشترک در خصوص زمان پیدایش و تأسیس این شهر نرسیده‌اند، اما شواهد باستان شناسی بیانگر آن است که شاید آنکارا ترکیه در زمان عصر حجر به شکل مسکونی درآمده و در سال 333 قبل از میلاد توسط اسکندر واژگونی شده است هم‌چنین تحقیقات نشان دهنده تحت تأثیر قرارگرفتن این شهر از فرهنگ پارسیان و اعراب می باشد.

آنکارا

محبوب ترین تورهای ترکیه لحظه آخر کدامند؟

گرچه زمان پیدایش آنکارا ترکیه همچنان در حال بررسی می باشد اما نمی‌توان از دستاوردهای این شهر در گذشته و اکنون به راحتی گذشت. در 23 آوریل 1920، مجمع ملی بزرگ ترکیه در آنکارا تأسیس گشت که در طول جنگ استقلال ترکیه به مقر اصلی جنبش ملی ترکیه تبدیل شد.

گرچه در گذشته پایتخت ترکیه استانبول بود اما با تأسیس جمهوری ترکیه در 29 اکتبر 1923 آنکارا به نام پایتخت این کشور شهرت گرفت. امروزه شهر آنکارا با بافت مدرن خود تبدیل به مرکز تجاری و صنعتی کشور ترکیه شده است.

پایتخت ترکیه

آشنایی با آنکارا، پایتخت کشور ترکیه

با توجه به پیشرفت آنکارا ترکیه گرچه قیاس و یا انتخاب آنکارا یا استانبول کمی سخت است چرا که هر کدام از شهرها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند اما امروزه آنکارا با وجود قدمت کم خود تعداد زیادی کارخانه تولیدی نظیر آرد، شکر، محصولات ماکارونی، بیسکویت، شیر، سیمان، موزاییک، مصالح ساختمانی و تراکتور را در خود جای داده است،

هم چنین صنایع خدماتی و توریستی به سرعت در حال گسترش هستند که شهر آنکارا را به یک تقاطع مهم برای تجارت مبدل کرده، از دیگر دستاوردهای شهر آنکارا میتوان به قرارگرفتن کتابخانه ملی، دانشگاه آنکارا، دانشگاه فنی حاجت تپه و ... اشاره کرد.

پایتخت ترکیه کجاست

آنکارا کجاست؟

همانطور که پیشتر گفته شد آنکارا پایتخت ترکیه است که بعد از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه محسوب می شود که در آناتولی مرکزی واقع شده است.

معمولاً بیشترین جمعیت این شهر زیبا را دانشجویان، دیپلمات های خارجی و کارمندان دولت تشکیل می دهند. این شهر نمادی از توسعه در ترکیه و ارزش های غربی است. معنی و ریشه کلمه آنکارا هنوز هم در هاله‌ای ابهام است عده‌ای آن را به معنای موی خرگوش و عده ای آنکارا را به معنای لنگر می دانند.

دومین شهر بزرگ کشور ترکیه

مساحت و جمعیت آنکارا

هم اکنون در سال 2022 جمعیت آنکارا 5,310,000 نفر تخمین زده شده است که این آمار نسبت به سال‌های گذشته با رشد چشمگیری روبه‌رو است، همچنین آمارها نشان می‌دهد آنکارا ترکیه نسبت به سال 2015 تاکنون 98144 نفر رشد جمعیت داشته است. تمامی این آمارها و برآوردها نمایانگر تراکم شهری این منطقه با مساحت 24522 کیلومتر مربع است.

مساحت ترکیه

آب و هوای شهر آنکارا

اگرچه آنکارا در یکی از خشک‌ترین مناطق ترکیه واقع شده و بیشتر توسط پوشش گیاهی استپی احاطه شده، اما آنکارا را می‌توان به عنوان شهری سرسبز در نظر گرفت. بر اساس طبقه‌بندی ساکنان آنکارا همواره آب و هوای نیمه خشک سرد را تجربه می‌کنند. هم چنین آنکارا ترکیه به دلیل ارتفاع و موقعیت داخلی خود، دارای زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌های گرم و خشک است. بارندگی در این شهر بیشتر در فصل بهار و پاییز رخ می‌دهد. همچنین میانگین بارندگی سالانه این شهر نسبتا کم است.

آب و هوای آنکارا

زندگی در آنکارا

اگر بخواهیم زندگی در آنکارا یا استانبول ترکیه را توصیف کنیم باید بگوییم آنکارا یا استانبول در واقع شهرهایی ایمن همراه با سطح فرهنگی ایده آل برای زندگی هستند، آنکارا را می‌توان به مجموعه پارک هایی در کنار هم توصیف کرد که امکان رویاپردازی را برای هر هنرمندی فراهم می‌کند. این شهر مملو از مراکز خرید و رستوران‌های باشکوه است که بستر اشتغال و تفریح را برای مهاجران و گردشگران فراهم می‌کند.

همه چیز درباره ترکیه - با دیدنی ها، پرچم، شهرهای مهم و آداب و رسوم کشور ترکیه آشنا شوید. 

زندگی شبانه در آنکارا ترکیه بسیار لذت بخش‌تر روزهای آن است. به طور معمول زندگی در آنکارا تقریباً مفید و ارزان است اما برای قیاس هزینه زندگی آنکارا یا استانبول باید گفت که زندگی در استانبول برای ایرانیان سنجیده‌تر و مناسب‌تر است. علاقه‌مندان به زندگی در آنکارا در واقع شهری با تلفیق دو فرهنگ شرقی و غربی را مشاهده می‌کنند که افراد فارغ از هرگونه نژادپرستی در کنار هم زندگی می‌کنند.

شرایط زندگی در آنکارا

تمام شرایط در آنکارا ایده آل است اما نقطه ضعف زندگی در آنکارا ترافیک و رانندگی در این شهر است، از آنجایی که آنکارا به عنوان قطب اقتصادی و خدماتی کشور ترکیه محسوب میشود پس نباید نسبت به شلوغی و ترافیک این شهر واکنشی نشان داد چرا که این شهر به عنوان یکی از امن ترین نقاط ترکیه محسوب می شود. زندگی و کار در آنکارا ترکیه تفاوت چندانی با زندگی در اروپا یا ایالات متحده آمریکا ندارد این شهر کاملا از حقوق جنسیتی برابر زن و مرد و پیروی می کند و زنان می توانند متناسب با فضای کار خود و خارج از هنجار شکنی آنچه که دوست دارند را بپوشند.

بر اساس تحقیقات در آنکارا زنان در شب نیز از امنیت ایده آلی برخوردار هستند. به طور کلی هزینه زندگی در آنکارا وابسته به میزان انتظارات شخص، درآمد ماهیانه، وضعیت زندگی و ... متغیر است؛ اما همانطور که پیشتر گفته شد زندگی در آنکارا ترکیه تقریباً مقرون به صرفه و ایده آل است، در جدول ذیل ما قیمت چند نیاز اولیه زندگی در آنکارا را به منظور درک دقیق از شرایط زندگی در آنکارا آورده ایم.

به دلار

به لیر

عنوان

ردیف

19759 دلار

160000 لیر

اجاره بها یک خانه متوسط

1

37049دلار

3000 لیر

هزینه یک وعده غذایی در رستوران معمولی

2

49399دلار

4000 لیر

هزینه مجموعه مواد اولیه برای پخت و پز در یک ماه

3

1339دلار

108.49 لیر

اینترنت

4

2469دلار

20000 لیر

حمل و نقل (ماهانه)

5

2،8دلار

2،3 لیر

بطری آب

6

12دلار

6،89 لیر

1 لیتر بنزین

7

 

بهترین محله های آنکارا برای زندگی

محله چانکایا در واقع یک محله آرام برای زندگی از آنکارا محسوب می شود. در این محله اغلب مردم از سطح فرهنگی بالایی برخوردار هستند و امکاناتی نظیر رستوران، سوپرمارکت، پارک و ... در آن یافت می شود. به جز محله چانکایا، Tunalı Hilmi و Kızılay نام دو محله ای است که در آن ها امکانات فراوان و آرامش وجود دارد. فارغ از آرامش و امنیت، این دو محله از آنکارا به قطب حمل و نقلی کشور مشهور هستند که چرا که این نواحی محل تلاقی خط مترو و اتوبوس هستند.

هر سه محله معرفی شده در شهر آنکارا از لحاظ ایمنی تضمین شده اند، (اما توصیه می کنیم در صورت مشاهده اقدامات خصمانه پلیس به هر دلیل به جهت عدم پرتاب گاز اشک‌آور یا سلاح های شیمیایی از سمت پلیس سریعاً از محیط دور شوید و هر چه سریع تر خود را به خانه برسانید.)

بهترین محله های زندگی و خرید ملک در آنکارا (به صورت جدول):

محله چانکایامحله گلف کنتمحله باتی کنت
محله کیزیلایمحله امیدمحله ییلدیز اولر
محله موتلو کنتمحله آنیت تپهمحله چیدم
محله چای یولو محله امکمحله بلوک ایشچی
محله باهچلی اولرمحله یاشا مکنتمنطقه اینجک
محله گول باشیمنطقه ینی محلهمحله اورن

جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا یا استانبول فرقی ندارد تمام شهر های کشور ترکیه دارای جاذبه های فوق العاده و دوست داشتنی هستند. به طور کلی آنکارا مکانی عالی برای بازدید و گردشگری هست، چرا که این شهر تعداد زیاد از موزه های برتر کشور و مقبره آتاتورک را در خود جای داده است.

مراکز تفریحی ترکیه - معرفی جاهای تفریحی و مکان های هیجان انگیز ترکیه

ارگ آنکارا

منطقه ارگ آنکارا نمایی از گذشته این شهر، قبل از ارتقا آن به مقام پایتخت را به گردشگران ارائه می دهد. نمای آنکارا از این منطقه بسیار زیا است زیرا بازدید کنندگان می توانند توسط آن به کل آنکارا اشراف کامل داشته باشند. این ارگ دقیقاً در وسط شهر و بر روی یک بلندی قرار دارد. این ارگ زیبا در واقع نمونه ای از معماری قدیم و سنتی ترکیه را به تصویر می کشد.

ارگ آنکارا

مقبره آتاتورک

پربازدیدترین جاذبه آنکارا و همچنین مهم‌ترین مکان زیارتی در ترکیه مدرن به مقبره آتاتورک (مصطفی کمال)، بنیان‌گذار دولت ترکیه تعلق می‌گیرد. درست در غرب مرکز شهر آنکارا، محوطه‌ای با سنگ‌های فریبنده مرمر وجود دارد که در واقع یک موزه کامل را دربر می‌گیرد که در آن نشانه‌هایی از تولد و استقلال ترکیه مدرن وجود دارد. مقبره آتاتورک توسط کتیبه‌های طلا و سخنرانی‌های آتاتورک مزین شده است، می‌تواند یک محیط مناسب و آرام برای درک کامل تاریخ ترکیه باشد. نکته حائز اهمیت برای بازدید از این مقبره این است که گردشگران باید در صورت بازدید این محل به فضای غم انگیز این موزه احترام بگذارند چرا که آتاتورک بسیار برای مردم آنکارا مقدس است. مناظر جذاب و تأسیس پارک در نزدیکی این مقبره از دیگر ویژگی و امکانات این مقبره است.

مقبره آتاتورک  در آنکارا

موزه هنر و باستان شناسی اریمتان

بیشتر دستاورد های موزه اریمتان به دوران کلاسیک بازمی گردد، در واقع این موزه نشان دهنده زندگی های روزمره مردم ترکیه در دوران یونان و روم است. این موزه تمدن کشور ترکیه را نشان می دهد که مشاهده معماری بی نظیر این موزه فارغ از فضای داخلی آن خالی از لطف نیست. از دیگر جاذبه های این موزه هنر می توان به برگزاری کنسرت های عمومی مختلف در محوطه این موزه در فصل تابستان اشاره کرد.

موزه هنر و باستان شناسی اریمتان

بازدید از حمام رومی

هر بازدید کننده تور آنکارا می تواند بقایای رومی اولوس را در حمام رومی این شهر مشاهده کند، البته نام نهادن حمام بر این بنا چندان درست نیست چرا که این اثر یک شهر مدرن را برای بازدید کننده به تصویر می کشد که قدمت آن به زمان حضور یونانیان به این منطقه اشاره دارد.

حمام رومی در انکارا

هر بازدید کننده آنکارا می تواند بقایای رومی اولوس را در حمام رومی این شهر مشاهده کند، البته نام نهادن حمام بر این بنا چندان درست نیست چرا که این اثر یک شهر مدرن را برای بازدید کننده به تصویر می کشد که قدمت آن به زمان حضور یونانیان به این منطقه اشاره دارد.

حاجی بایرام

حاجی بایرام از مجموعه خانه های مرمت شده در حوالی Haci Bayram plaza تشکیل شده است. این مکان به افتخار مسلمانان و بنیانگذار این مقبره به این نام شهرت گرفته است. حاجی بایرام در واقع یک زیارتگاه بزرگ برای مسلمان آنکارا به شمار می رود که هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

خانه حاجی بایرام در آنکارا

از دیگر جاذبه های آنکارا ترکیه می توان به موزه مجسمه سازی و نقاشی آنکارا، بازدید از گالری ها، پاک جنچلیک، دریاچه اِمیر و ... اشاره کرد.

نقشه شهر آنکارا

در ادامه میتوانید نقشه آنکارا رامشاده نمایید.

نقشه انکارا

پرچم کشور ها - مشاهده ی پرچم تمامی کشور ها

تصاویر شهر آنکارا

بازدید از آنکارا

زیبایی و جذابیت پایتخت ترکیه

ترکیه

آنکارا پایتخت ترکیه

پایتخت کشورها - اطلاعات مربوط به پایتخت کشورها 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.9 از 5 | از 115 کاربر