آشنایی با کشور ویتنام

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/03/23
بازدید: 2239

اگرچه بسیاری از افراد هنوز کشور ویتنام را به عنوان پنجره ای از جنگ تصور می کنند، اما در واقع این کشور پر از زیبایی طبیعی فریبنده و زندگی آرام روستایی است. مناطق مرتفع و جنگل های بارانی آن، حیات وحش عجیب و غریب به دور از هیاهو تنها بخشی از دلایل گردشگران خارجی برای سفر به ویتنام است. امروز که حدود دو دهه از جنگ های ویتنام گذشته است این کشور به علاوه بر ترمیم زخم های خود اقدام به جذب گردشگر از سراسر جهان کرده است. ابداع غذاهای خوشمزه، زلالی آب ها، فرهنگ و آداب و روم کشور ویتنام تنها بخشی از جاذبه های گردشگری ویتنام است، اگر می خواهید از فرهنگ و آداب رسوم ویتنام اطلاعات جدیدی به دست آورید این مقاله را از دست ندهید چرا که در این مقاله علاوه بر معرفی کشور ویتنام اقدام به بررسی فرهنگ و آداب و رسوم، وضعیت آب و هوا و ... کرده ایم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

کشور ویتنام

 

معرفی کشور ویتنام

پیدایش و معرفی کشور ویتنام پر از چالش و خاطرات جنگ است. برخی از افسانه ها می گویند که منشأ تشکیل کشور ویتنام از تلفیق پادشاه دریا Long Quan و Au Co، شاهزاده خانم کوه ها بود. این موضوع اگر واقعی یا تنها یک افسانه باشد، به عنوان آغاز تاریخچه و معرفی کشور ویتنام شناخته می شود. کشور ویتنام پس مدتی طولانی وابستگی به چین تحت تسلط فرانسه درآمد، حکومت فرانسه در ویتنام تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت تا زمانی که کشور ویتنام مورد تهاجم ژاپنی ها قرار گرفت و پس از یک جنگ طولانی و بیرون راندن فرانسوی ها رهبر ژاپنی ها اعلام کرد که ویتنام یک کشور آزاد و مستقل است. در طی توافق نامه ژنو ویتنام به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد که همین عامل موجب ایجاد جنگ های داخلی در این کشور شد. داستان کشور ویتنام پر از اتفاقات بزرگ و کوچک است اما این اتفاقات دلیلی بر ناامنی این کشور نیست بلکه این کشور با وجود اولویت قرار دادن گردشگری به عنوان یکی از کشور های امن شناخته می شود که سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشگران داخلی و خارجی است.

پایتخت ویتنام

شهر هانوی، به عنوان پایتخت کشور ویتنام شناخته می شود که به دلیل معماری چند صد ساله و فرهنگ غنی با تأثیرات جنوب شرقی آسیا، چین و فرانسه دارای ویژگی های جالب و دیدنی است. عموم خیابان های این شهر باریک و دارای معابد بسیار کوچکی است. هانوی برخلاف دیگر پایتخت های جهان به عنوان یک کلانشهر محسوب نمی شود. این شهر بعد از هوشی مین بزرگترین شهر ویتنام محسوب می شود که دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب است.

مساحت و جمعیت ویتنام

ویتنام با مساحت 331000 کیلومتر مربع 96 میلیون 46 هزار نفر را در خود جای داده است. جالب است بدانیم این کشور از جنوب غربا با کامبوج، از سمت غرب با لائوس و از سمت شمال با کشور چین هم مرز است که این موضوع تأثیر زیادی بر نژاد و فرهنگ مردم کشور ویتنام گذاشته است که عموم گردشگران در هنگام سفر به ویتنام متوجه آن خواهند شد.

 

طبیعت کشور ویتنام

 

مذهب و زبان مردم ویتنام

بر اساس آخرین نظر سنجی بیش از 80٪ مردم ویتنام دین ندارند و از هیچ مذهبی پیروی نمی کنند. ویتنام به عنوان یک کشور ملحد شناخته می شود؛ اما در میان مردم این کشور می توان ادیان مختلفی نظیر مسیحیت، اسلام، بهایی، هندو، بودایی، ادیان عامیانه (بت پرستی) و ... مشاهده کرد که تعداد آن بسیار کم است. به طور کلی در ویتنام انتخاب دین امری آزاد و خارج از بحث سیاست و اقتصاد است. عموم ویتنامی ها به زبان ویتنامی سخن می گویند؛ اما همان طور که در قسمت معرفی کشور ویتنام گفتیم این کشور سال های زیادی تحت تاثیر جنگ بود از این رو اغلب می توان در این کشور زبان هایی مانند چینی، فرانسوی و خمر را مشاهده کرد عموم مردم ویتنام به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم کاملا مسلط هستند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ویتنام

در فرهنگ کشور ویتنام این موضوع جا افتاده است که فروتنی، خویشتنداری بخشی از آن ها است. آن ها از رجزخوانی و به نمایش گذاشتن ثروت متفرند. هم چنین آن ها از محبت کردن به افراد خارج از خانواده خود گریزان هستند و عشق در یک نگاه در کشور ویتنام بسیار کم اتفاق می افتد. هم چنین فرهنگ ویتنام ایجاب می کند که آن ها به افراد مسن احترام بگذارند.
مردم ویتنام به شدت به نیاکان خود احترام می گذارند برخی از آن ها اجداد خود را به عنوان خدای خود می شناسند و معتقدند یاد کردن مداوم اجداد خود در طول روز برای آن ها خوش شانسی می آورد. آن ها برای ارتباط گرفتن با اجداد خود و درخواست کمک از آن ها در محراب کوچکی شمع روشن می کنند و در کنار پیشکش هایی مانند میوه و غذا از اجداد خود می خواهند به آن ها کمک کنند. یکی از حیرت انگیز ترین چیزهایی که گردشگران در هنگام سفر به ویتنام می گویند جشن ها و مراسم های متعدد ویتنامی ها برای اجداد خود است که در این جشن ها با سوزاندن ظرف غذای خود و ریختن شراب بر روی خاکستر آن اجداد و مردگان خود در کنار خود حس می کنند.
یکی دیگر آداب و رسوم هر خانواده ویتنامی شکرگزاری هر روزه با نگاه به طلوع آفتاب، آب روان، ماه و کوه و ... است. آن ها معتقدند اگر این کار را انجام ندهند فلاکت و بدبختی در خانه آن ها رخنه می کند و آن سال ساله خوبی برای کشاورزی نیست. معماری عموم خانه های ویتنام به گونه ای است یک محراب کوچک وجود برای شکرگزاری وجود دارد. حتی این محراب را می توان در بوتیک ها، فروشگاه ها، فست فود ها کشور ویتنام نیز دید.

 

پایتخت ویتنام

 

زمانی که بهار آغاز می شود عموم مردم ویتنام مطابق با آداب و رسوم خود در مکانی معنوی جمع می شوند و برای سلامتی، صلح و شادی خود آرزو می کنند. آن ها سعی می کنند عموم مراسم ها علی الخصوص مراسم عروسی را در فصل بهار بگیرند چرا که این پدیده را خوش یمن می دانند.
عموم گردشگران کشور ویتنام را با غذا های خوشمزه می شناسند که در تمام این سال ها سعی در حفظ فرهنگ خود داشته و این فرهنگ را نسل به نسل بدون کم و کاست به آینده می سپارد. با وجود این همه تنوع دینی و فرهنگی در کشور ویتنام اما بر اساس آخرین تحقیقات مردم کشور ویتنام یکی از آزاد ترین طرز تفکر را در قاره آسیا دارند.
یکی رسوم روزانه مردم ویتنام خوردن غذا در چندین وعده است، از آن جایی که غذای مردم کشور ویتنام در طی سال های متوالی تحت تأثیر فرهنگ فرانسه، چین و تایلند بوده عموم مردم برای طبخ غذای خود از سبزیجاتی مانند چیلی، ریحان، گشنیز، علف لیمو و ... استفاده می کنند و عموماً در تمام وعده های خود از سوپ استفاده می کنند. رول بهار و پن کیک برنج از جمله میان وعده های معروف موجود در این شهر است. ملی نووک مام نوعی چاشنی در کنار انواع غذاهای ویتنامی است. موز، آناناس، نارگیل، لیچی، خربزه، پرتقال ماندارین، انگور و انواع عجیب و غریب مانند گیلاس سه دانه و میوه اژدهای سبز از جمله میوه موجود در این کشور است.
بازدید از بزرگتران خانواده در آخر هفته عضو جداناپذیر از برنامه های آن ها است. یکی از زیباترین جشن های آن ها که برای گردشگران هنگام سفر به ویتنام جذاب است جشن پر سر و صدا و آتش بازی در هنگام آغاز بهار است. موسیقی، رقص و عروسک گردانی، از جمله اجزای اصلی فرهنگ ویتنام در هنگام مراسم های مختلف است.

 

مردم کشور ویتنام

 

آب و هوای ویتنام

اگر به نقشه ویتنام دقت کنیم موقعیت مکانی آن همانند یک S کشیده شده است که این موقعیت جغرافیایی آن را به ملیله سبز تبدیل کرده است. وجود کوه های سر به فلک کشیده، دلتاهای حاصلخیز، جنگل های اولیه، غار های مرموز، رودخانه های پرآب و شیرین، سازه های سنگی، آبشارها و سواحل آسمانی کشوری فراتر از طبیعت را برای گردشگران رقم زده است. بر اساس تحقیقات از نظر توپوگرافی این کشور دارای آب و هوای پیچیده ای است؛ اما به طور کلی آب و هوای این کشور به عنوان منطقه گرمسیری شناخته می شود. ویتنام شمالی همچون چین دارای دو فصل اساسی با زمستان های سرد و مرطوب از نوامبر تا آوریل و تابستان های گرم و مرطوب برای باقی مانده سال است؛ اما دمای هوا در ویتنام شمالی در حداکثر ترین حالت خود 22 درجه سانتی گراد است. در این منطقه گاهی طوفان هیجان انگیز هم به وجود می آید که بسیار برای مردم خوشایند تلقی می شود. ویتنام جنوبی نسبت به ویتنام شمالی گرم تر است و معمولا گرم ترین ماه های سال در این کشور مارس تا می است که ممکن است در ویتنام جنوبی به دمای 30 درجه برسد. هم چنین باد ها موسمی در این کشور در ماه های اکتبر و آوریل پدید می آید.

دیدنی های ویتنام

ویتنام ترکیبی حیرت انگیز از برجسته ترین های تنوع فرهنگی است. شالیزار ها و کوه ها سر به فلک کشیده و گردنه های پیچ در پیچ بخشی از این پالت رنگارنگ است. اقلیت های قومی، پارک های متعدد، جشن های مختلف، مناطق روستایی فراوان از چشم اندازه های خارق العاده، غذاهای خوشمزه تنها بخشی از دستاورد های این کشور است که به عنوان جاذبه های گردشگری شناخته می شود. اگر قصد سفر به ویتنام را دارید این بخش خواندنی را از دست ندهید.

 خلیج هالونگ

یکی از بی نظیر ترین خلیج های جهان خلیج هالونک می باشد که منظره بی نظیرش هر گردشگری را شگفت زده خواهد کرد. این خلیج در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. علاقه مندان به بازدید از این جزیره می توانند از قایق استفاده کنند. وجود هزاران جزیره آهکی و غار های خنک برخی از جاذبه های گردشگری این جزیره است.

 

 خلیج هالونگ

 

 شهر هوشی مین

مراکز تجاری هوشی مین و رستوران ها و کافه های متعدد بخشی از زیبایی هایی یکی از کلانشهر های کشور ویتنام است. هم چنین آثار باستانی به جای مانده از فرهنگ ویتنام، موزه ها و کلیسای های کوچک و بزرگ نیز برخی از جاذبه های دیدنی این شهر است. این شهر در واقع آثار برجای مانده از معماری استعمار فرانسه و مراسم های مذهب بودایی را به تصویر می کشد.

شهر رنگ

یکی از تاریخی ترین شهرهای ویتنام که مملو از یادگارهای دوران سلطنت امپراطوران می باشد این شهر است که در خود رودخانه عطر، چندین بتکده و مقبره های سلطنتی را جای داده است. لذت بخش ترین قسمت سفر از این شهر استفاده از قایق به منظور بازدید از مقبره و کلیساهای موجود در این ناحیه است.

 پارک ملی Phong Nha-Ke Bang

یکی از بهترین مکان ها برای بازدید در ویتنام برای غارنوردی، پارک ملی Phong Nha-Ke Bang است که به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده است. نحوه شکل گیری کوه به حالت لانه زنبوری و غار های بزرگ به نام های غار خمیازه و غار مرطوب که امکان شنا را برای گردشگران فراهم می کند تنها بخشی از جاذبه های این پارک ملی است.

محله هوی آن

 هوی آن یکی از محله های قدیمی برای سرگرمی و کاوش است که اوج صنعت و بازرگانی در قرن 19 در ویتنام را به تصویر می کشد. معماری جالب خانه ها و بازدید کامل از خانه بخشی از پوئن های مثبت بازدید از این محله است اگر به تاریخ علاقه مندید محله هوی آن کشور ویتنام به شدت پیشنهاد می شود.

 

محله هوی آن

 

نه ترانگ

نه ترانگ دریایی شنی و محلی مناسب برای آفتاب گیری است. ماسه های نرم و آرامش نه ترانگ می تواند روز بی نظیری در هنگام سفر به ویتنام برای گردشگر رقم بزند، عبادتگاه های متعدد در این ناحیه بخشی از جاذبه های نه ترانگ است. در این ناحیه محل کشف طاعون به یک موزه تبدیل شده است که دیدن آن می تواند جذاب و تجربه ای منحصر به فرد باشد.

Mui Né

صخره های قرمز و رودخانه زیبا در این منطقه بستر ماهیگیری را در ساحل مه آلود فراهم کرده است. تفریحاتی مانند قایق سواری و موج سواری تنها بخشی از جاذبه های این منطقه بکر و تا حدی ناشناخته است. آبشار های منحصر به فرد و قدم زدن بر روی سنگ آهک های گرم و بازدید از ویرانه های برج پو شانو چام از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه دیدنی و زیبا است.

اقتصاد ویتنام

خوشبختانه پیشرفت ویتنام در 30 سال گذشته چشمگیر بوده است. نکته ای که بسیار جالب در این کشوربحث فقر مطلق ویتنام در دوران جنگ بوده است اما با گذشت زمان و عملکرد قوی در بحث صادرات، کشت محصولات مورد نیاز مردم جهان در زمین های حاصل خیز ویتنام و جلب گردشگر خارجی و راه اندازی کارخانه های فراوان در زمینه الوار، شراب، آبجو، مواد غذای کنسرو شده و ... شرایط این کشور را از آن چه که بود کاملا تغییر داده است.

نقشه ویتنام

در ادامه میتوانید نقشه کشور ویتنام را مشاهده نمایید.

 

نقشه ویتنام

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.6 از 5 | از 100 کاربر