آشنایی با کشور فنلاند

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/17
بازدید: 11210
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

فنلاند به انگلیسی Finland یکی از کشورهای قدرتمند قاره اروپا است، که شاید ما ایرانی های بیش از همه این کشور را با گوشی های نوکیا و یا شفق های قطبی معروف آن بشناسیم. زندگی در فنلاند مزیت های خاص خودش را دارد که شاید رفاه اجتماعی، جستجو آسان کار، سیستم مراقبت بهداشتی گسترده و توزیع برابر ثروت از مهم ترین فاکتور هایی است که می توان به آن اشاره کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با تمامی ابعاد این کشور زیبا و مهاجرتی فنلاند بیشتر اشنا شویم.

فنلاند چگونه کشوری است؟

فنلاند چگونه کشوری است؟

فنلاند Suomi یکی از شمالی ترین کشورهای جهان و در واقع مکانی عالی برای گردشگری است، مناطق بیابانی منحصر به فرد، جنگل هایی پر از گرگ و خرس، کلبه های چوبی که کنار دریاچه قرار گرفته اند، قایقرانی در آبی به رنگ آسمان و اسکی قطبی در لپ لند، شهرهای مدرن و پیشرفته، جشنواره های عالی موسیقی دل نواز همه فقط بخشی از ویژگی های بارز فنلاند به عنوان یکی از کشورهای کم جمعیت و مرفه اروپایی است.

فنلاند یکی از بزرگترین کشورها در اروپا است و حدودا یک سوم وسعت آن را " لاپلند" تشکیل می دهد، که در شمالی ترین نقطه قطب شمال قرار گرفته است. از نظر فرهنگی و سیاسی، فنلاند بخشی از اسکاندیناوی است و انعکاس این فرهنگ را در سطح بالای زندگی، سیستم آموزشی حرفه ای و اقتصاد پیشرفته می توان به وضوح مشاهده کرد. 

فنلاند چگونه کشوری است؟

پایتخت فنلاند

بندر هلسینکی " هلسینگفورس" پایتخت فنلاند و یکی از شهرهای پیشرو در حوزه صنعت است، به جرات می توان گفت که هر چیزی از یک مقصد در سفر به فنلاند می خواهید، در شهر هلسینکی وجود دارد. اگر به اندازه کافی زمان دارید، پیشنهاد می کنیم تا بازدید از هلسینکی را به تعویق نیاندازید، هلسینکی یکی از توسعه یافته ترین شهرهای اروپایی است، که می توان آن را مکانی برای نمایش تضادهای طبیعی مثل پشرفت های چشمگیر شهری و صلحِ طبیعت دانست.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

تابستان های در اینجا خنک و زمستان هایش تاریک و سرد است. پایتخت فنلاند توسط پادشاه "گوستاو وااسا" از سوئد در سال 1550 تاسیس شد، او اقدامات چشمگیری را برای اصلاح دولت انجام داد، برای چندین سال شهر هلسینکی فقط یک دهکده کوچک بود که مردم در آن به ماهیگری مشغول بودند. اهمیت این بندر مهم تقریبا از اواسط قرن 18 به شکلی ملموس نمایان شد، زمانی که قلعه دریایی ویاپوری (Suomenlinna کنونی) برای محافظت از شهر در جزایری که مقابل بندر بودند، ساخته شد.

پایتخت فنلاند

مساحت و جمعیت فنلاند

فنلاند از نظر جغرافیایی کمی غیر قابل دسترس به نظر می رسد، در حقیقت این کشور یکی از کم جمعیت ترین کشورهای اروپا است و تنها 5،547،934 میلیون نفر در آن زندگی می کنند. به طور دقیق تر باید گفت که فقط 15.7 نفر در هر کیلومتر مربع سکونت دارند، در فنلاند مانند بسیاری از کشورهای اروپایی شلوغی را احساس نمی کنید.

از نظر جمعیتی کشور فنلاند در رتبه 116 ام قرار دارد و 86 درصد از مردم این کشور در شهرها زندگی می کنند. از هر 1000 نوزادی که در فنلاند متولد می شوند، فقط یک نوزاد می میرد و امید به زندگی در مردان و زنان فنلاندی بیش از 84 سال است. جمعیت مردم فنلاند حدودا 07/0٪ از جمعیت جهان است و مساحت تقریبی این کشور نیز 303،890 کیلومتر مربع می باشد. متوسط سن در اینجا 43 سال است!

سرد ترین کشور های اروپایی را بشناسید - بهترین مقاصد گردشگردی اروپایی در فصل تابستان 

مذهب و زبان کشور فنلاند

آمارهای جالبی درباره تعداد گویش ها و همینطور زبان در سراسر جهان وجود دارد، کارشناسان عقیده دارند که تقریبا هر 7 روز یک بار یک زبان یا گویش در دنیا برای همیشه ناپدید می شود! البته مرز باریکی بین گویش و زبان وجود دارد و در فنلاند هم این موضوع به شکلی کاملا قابل لمس دیده می شود. بیشتر از 157 نوع زبان یا گویش مادری در فنلاند وجود دارد که البته این آمار متعلق به سال 2016 است!

در فنلاند زبان های فنلاندی و سوئدی به عنوان زبان های اصلی در سطح جامعه مورد استفاده قرار می گیرند، در سال 2014 مشخص شد که بیش تر از 4،868،751 نفر در فنلاند به زبان فنلاندی صحبت می کنند. 290،747 نفر به زبان سوئدی و 1،949 نفر هم به زبان Sámi در فنلاند صحبت می کنند. در فنلاند بسیاری از زبان های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و مردم به واسطه آن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، در پایان سال 2013 سومین گروه زبان فنلاند، بومیان روسی زبان بودند. استونیایی، سومالیایی، انگلیسی و عربی در رده های بعدی پرطرفدارترین زبان های رایج فنلاند قرار می گرفتند، البته ناگفته نماند که بیشتر فنلاندی ها از کودکی دوزبانه هستند، با این حال هیچ آماری در این رابطه وجود ندارد.

زبان کشور فنلاند

فنلاندی ها مسیحیت را به عنوان دین اصلی خود انتخاب می کنند، جالب است بدانید که بزرگترین جامعه مذهبی "کلیسای انجیلی لوتران" در این کشور قرار دارد و این جامعه دربرگیرنده بیش از 70 درصد جمعیت فنلاند است و "کلیسای ارتدکس فنلاند" به عنوان دومین جامعه بزرگ مذهبی نیز در همین کشور قرار گرفته است. مسلمان نیز بخش بزرگی از جمعیت فنلاند را تشکیل می دهند، در این بین ادیان مهم دیگری که می توان شاهد حضور پیروان آن ها در فنلاند بود به ترتیب یهودی، هلسینکی و تورکو کنیسه است. کلیسای کاتولیک فنلاند، کلیسای پنطیکاستی، کلیسای آزاد فنلاند، کلیسای ادونتیست فنلاند، کلیسای مورمون و شاهدان یهوه از دیگر جوامع مذهبی ساکن در این کشور هستند. آزادی مذهب در این کشور به شکلی کاملا قانونی وجود دارد و هیچ کس مجبور به انتخاب یک دین یا مذهب نیست. در فنلاند والدین تصمیم گیرنده دین کودکان هستند و اگر در این بین والدین اختلاف نظر داشته باشند، کودک هیچ دینی نخواهد داشت.

فرهنگ مردم فنلاند

عدالت خواهی یکی از مهم‌ترین ارزش ها در فنلاند محسوب می شود، فنلاندی ها از کلمات جنسیتی استفاده نمی کنند و متواضع بودن را به عنوان یک فضیلت مهم می شناسند. در فنلاند ارزش های اجتماعی یکسانی وجود دارد که تفاوت‌های ظریفی با فرهنگ اسکاندیناوی در آن مشاهده می‌شود، اگر به فنلاند سفر کردید به یاد داشته باشید که باید با لحن متوسط صحبت کنید و کاری نکنید که توجه دیگران به شما جلب شود. در طول یک مکالمه حتماً به صحبت‌های سخنران گوش دهید و منتظر بمانید تا صحبت هایش تمام شود، قطع صحبت سخنران در فنلاند بی ادبی تلقی می شود. فنلاندی ها به سونا علاقه زیادی دارند، حتی بسیاری از جلسات تجاری آنها در سونا برگزار می شود، تا پایان سال ۲۰۰۲ بیشتر از ۱۰۰۰۰۰۰ سونا در آپارتمان های شخصیِ فنلاندی ها ساخته شده بود.

 مردم فنلاند

فردگرایی جز ارزش های مهم یا در حقیقت بخش مهمی از فرهنگ مردم فنلاند محسوب می شود، در قوانین فنلاند هم می توان به خوبی شاهد آزادی فردی بود. همچنین برای حریم خصوصی خود ارزش زیادی قائل هستند، یعنی جوانان را تشویق می کنند تا خیلی زود مستقل شوند. البته در فرهنگ فنلاند ویژگی های مهم دیگری مثل صداقت، وقت‌شناسی، فروتنی و همینطور علاقه به طبیعت دیده می شود. اگر با یک فنلاندی او وارد بحث و گفتگو شوید، متوجه خواهید شد که فنلاندی ها دوست دارند سریعا به اصل موضوع بپردازند. یعنی سبک گفتار فنلاندی ها مستقیم و سرراست است، چیزی که کمتر می توان در آسیا شاهدش بود.

فرهنگ مردم فنلاند

آب و هوای فنلاند

آب و هوای فنلاند واقعاً سرد است، این کشور جزو کشورهای اروپایی است که سردترین دما در طول سال را به ثبت می رساند. در مناطق شمالی فنلاند گاهی هوا به منفی ۳۰ درجه هم می‌رسد. البته ماه های ژانویه، فوریه و دسامبر به عنوان سردترین ماه های سال در فنلاند شناخته می شوند.

در شمالی ترین قسمت فنلاند می توانید "شب قطبی" را ببینید، شب قطبی در این منطقه حدوداً ۵۰ روز طول می کشد و کوتاه ترین روز سال هم در جنوب فنلاند فقط ۶ ساعت است. در مناطق شرق و شمال فنلاند می توان تا ۹۰ سانتی متر شاهد بارش برف بود، از اوایل آوریل در بخش‌های مجمع الجزایر جنوب غربی فنلاند بهار آغاز می شود و تابستان هم از اواخر ماه مه در فنلاند شروع خواهد شد و تا اواسط سپتامبر ادامه دارد. البته در لاپلند تابستان با یک ماه با تاخیر شروع می شود، در بخش ‌های شمال فنلاند پائیز از اواخر ماه اوت آغاز می شود و در بخش ‌های جنوب غربی این کشور نیز این فصل با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.

بهترین مکان ها برای تماشای شفق قطبی - اگر دوست داری شفق قطبی ببینی میتونی به این مکان ها بری

بهترین زمان برای بازدید از فنلاند کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد، اگر عاشق برف و فعالیت‌های زمستانی باشید از ماه دسامبر تا مارس بهترین زمان برای سفر به فنلاند خواهد بود.

ولی در صورتی که جزو طرفداران آفتاب بهاری فنلاند و طبیعت آن هستید، پیشنهاد می کنیم که از ماه آوریل تا مه از این کشور دیدن کنید. ژوئن؛ جولای و آگوست هم انتخاب های بسیار مناسبی برای سفر به فنلاند هستند.

آب و هوای فنلاند

مهم ترین شهرهای فنلاند کدامند؟

  • شهر هلسینکی؛ پایتخت فنلاند
  • شهر تورکو؛ پایتخت سابق فنلاند زیبا
  • شهر اولو
  • شهر تامپره
  • شهر ییوسکیلا 
  • شهر روانیمی
  • شهر کمی
  • شهر رازبورگ 
  • شهر هائوکیپوداس

مهم ترین شهرهای فنلاند کدامند؟

در سفر به فنلاند از کجاها دیدن کنیم؟

فنلاند قطعاً به عنوان یکی از پر جنب و جوش ترین کشورهای اروپایی شناخته می شود، کشوری که می توان در آن به عمق جنگل های ساکت و ناشناخته های عجیب از اروپا سفر کرد. جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی بی‌نظیری در فنلاند وجود دارد که آن را به یک مقصد ایده‌آل در اروپا برای گردشگری تبدیل می کند. 

فعالیت های زمستانی در کنار تفریحات تابستانی بخش‌های جذاب سفر به فنلاند است، البته هلسینکی در این کشور به عنوان اصلی ترین نقطه ورود گردشگران شناخته می‌شود. اما در کنار آن بازدید از بندرهایی شلوغی مثل بالتیک هم در نوع خود بی‌نظیر است، این بندر جایی است که موزه ها و معماری های عجیبی در آن از بزرگترین معماران فنلاندی در معرض نمایش قرار گرفته اند و اگر به شهر هلسینکی سفر کردید فراموش نکنید که بازدید از ایستگاه راه آهن هلسینکی یک اتفاق تکرار نشدنی برای شما محسوب می شود. اینجا حداقل با 7 جاذبه گردشگری فنلاند آشنا می شویم، آشنا شدن با جاهای دیدنی فنلاند می تواند واقعاً هیجان انگیز باشد.

قلعه سیومنلینا Suomenlinna

به فاصله ۱۵ دقیقه از میدان هلسینکی به یکی از بزرگترین قلعه های دریایی جهان که در قرن هجدهم ساخته شده می‌رسید، فعالیت های چشم‌نواز و فوق العاده ای وجود دارد که در قلعه سیومنلینا می‌توانید به آن ها مشغول شوید، اما قطعاً استحکامات این قلعه اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می کند. این قلعه در سال ۱۸۴۷ با اهداف عجیب و در عین حال جالبی ساخته شد، اما بعد ها کاملاً به تصرف فنلاندی ها در آمد.

قلعه سیومنلینا Suomenlinna

رووانیمی Rovaniemi

در بین انتخاب های جذاب و هیجان انگیزی که می توانید در فنلاند داشته باشید، بازدید از شهر جادویی رووانیمی شانس دیدن دروازه قطب شمال را به شما می دهد. جایی که در تابستان هایش خورشید در بالای افق 24 ساعتِ کامل باقی می ماند، شب های سفید رووانیمی اتفاقی است که مردم محلی این شهر از آن لذت می برند، البته که گردشگران هم می توانند اوقات خوشی را در این شهر جادویی سپری کنند. رووانیمی در حقیقت یک منطقه گردشگری عظیم از رودخانه‌های پر جنب و جوش برای قایقرانی، ماهیگیری یا حتی شنا کردن است. اما این تنها جذابیت های رووانیمی نیست، بلکه دوچرخه سواری و پیاده روی هم می تواند جزو انتخاب های اصلی گردشگران و بازدیدکنندگان از رووانیمی فلاند باشد.

رووانیمی Rovaniemi

کاوپاتوری هلسینکی (میدان بازار) Kauppatori 

بندر هلسینکی یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری فنلاند محسوب می شود، که نمی توانید از دیدن آن چشم پوشی کنید. میدان بازار (Market Square) یا بندر هلسینکی جایی است که مردم محلی از جمله کشاورزان، صنعتگران و تولیدکنندگان مواد غذایی در کنار ماهیگیران در آنجا حضور دارند. شاید عطر خوش پخت ماهی قزل آلا مهمترین چیزی باشد که در بندر هلسینکی متوجه اش می شوید، اما توت های رسیده یا قارچ های جنگلی که دسته بندی شده‌اند هم در این بازار توجه شما را به خودش جلب می کند. کمی دورتر از میدان بازار هلسینکی می توانید شاهد یک تفریحگاه تابستانی زیبا " Esplanadi اسپلانادی" باشید که پاتوق اصلی مردم محلی برای گذران عصرهای تابستانی است.

کاوپاتوری هلسینکیKauppatori 

لوی Village Levi

محبوب ترین پیست اسکی فنلاند در لوی قرار دارد، در لوی و سراسر منطقه کیتیلو بیشتر از صدها کیلومتر پیست اسکی وجود دارد که این مناطق را به محلی ایده‌آل برای اسکی دوستان و علاقه مندان به ورزش های زمستانی در فنلاند تبدیل کرده است، البته اسکی صحرانوردی و سورتمه سواری از جمله فعالیت های زمستانی محبوبی است که در این دهکده ورزشکاران به آن مشغول می شوند.

دیدنی های فنلاند

قلعه تورکو Turku Castle

اگر به جنوب غربی فنلاند سفر کنید شانس دیدن قدیمی ترین شهر فنلاند " تورکو " که در سال ۱۸۱۲ در مجاورت رودخانه اوراجوکی ساخته شده را خواهد داشت. جانشینان وایکینگ های سوئد در قرن ۱۲ تصمیم به فتح فنلاند گرفتند و به همین دلیل به شهر تورکو عظیمت کردند. بناهای تاریخی برجسته قرون وسطایی و نمونه های بارز از معماری نو و معماری مدرن تنها بخشی از جاذبه های شهر تورکو فنلاند است که می توانید شاهد آن باشید. در سال ۱۸۲۷ آتش‌سوزی مهیبی در تورکو رخ داد که در یک محله ی 40 خانه ای تنها خانه های بسیار کمی از آتش نجات پیدا کردند، خانه هایی که امروزه به عنوان کارگاه های صنایع دستی در اختیار صنعتگران قرار دارند.

واسا Vaasa

در دوران حاکمیت سوئدی‌ها در فنلاند یعنی دقیقاً در دهه ۱۳۰۰ شهر مهم واسا تاسیس شد، در سال ۱۸۵۲ شهر اصلی واسا ۶ کیلومتر آن طرف تر در نزدیکی یک بندرگاه ساخته شد. بازدیدکنندگان از واسا می‌توانند شاهد ویرانه‌های شهر قدیمی که امروز به پارک عظیم تبدیل شده، باشند. ۳۴ درصد از شهروندان واسا به زبان سوئدی صحبت می کنند و البته که روابط پررنگی با سوئدی‌ها دارند. رستوران ها، مغازه ها و کافه های زیادی در واسا وجود دارد و همه این اتفاقات باعث شده تا این شهر آرام به عنوان یکی جاذبه های گردشگری بی‌نظیر در فنلاند شناخته شود. اگر به این شهر سفر کنید، شانس دیدن موزه دریایی Vaasa، موزه هنر Tikanoja و مرکز طبیعت Terranova Kvarken آن را خواهید داشت.

واسا Vaasa

شفق قطبی Northern Lights 

مناطق نزدیک به شمالِ دایره قطب شمال بهترین مختصات برای دیدن شفق قطبی یا چراغ های فروزنده شمالی است، فنلاند قطعاً یکی از بهترین کشور های جهان برای پرده‌برداری از شفق قطبی به عنوان یک اتفاق هیجان انگیز است. اگر بین ماه های سپتامبر تا مارس به فنلاند سفر کنید شانس دیدن شفق قطبی ۱۰۰ درصد است!

شفق قطبی Northern Lights 

پرچم فنلاند

پرچم فنلاند که بسیاری از افراد او را با صلیب آبی می‌شناسند از سده بیستم این صلیب بر پرچم فنلاند نقش بسته است. همچنین پس زمینه سفیدی که این پرچم دارد نماد از مسیحیت هست؛ تفاوتی که میان پرجم دولتی و عادی فنلاند وجود دارد نشانی است که در پرچم‌های دولتی این کشور می‌توانید مشاهده کنید.

پرچم فنلاند

قوانین فنلاند

هر کسی که در فنلاند زندگی می کند از حقوق قانونی خاصی برخوردار است، این حقوق قانونی حتی شامل خارجیانی که در این کشور زندگی می‌کنند، هم خواهد شد. همه در برابر قانون یکسان هستند.
جنسیت، معلولیت یا مذهب به هیچ وجه ملاک رفتار متفاوت با دیگران نیست. همه آزادند تا نظرات خود را بنویسند یا آنها را بیان کنند. مردم مجاز هستند که جلسات و تظاهرات را سازماندهی کنند، البته اعتراضات باید از قبل به پلیس اطلاع داده شود. مجازات اعدام در فنلاند وجود ندارد. هر کس آزاد است تا آزادانه محل زندگی خود را انتخاب کند.

همه از حق حریم خصوصی برخوردار هستند، هر کس مجاز است تا دین خود را انتخاب کند.خارجیانی که به طور دائم در فنلاند اقامت دارند، در صورت رسیدن به سن ۱۸ سال تمام از حق رای دادن برخوردار هستند. همه باید از قوانین فنلاند پیروی کند، از سن ۷ تا ۱۸ سالگی تحصیلات در فنلاند اجباری است. قانون اساسی جز مهمترین قوانین در فلاند شناخته می شود، در قوانین فنلاند رفاه کودکان و حق مراقبت از آنها یک اصل اساسی است.

قوانین فنلاند

نقشه فنلاند

نقشه فنلاند

تصویر فنلاند

زمستان فنلاند

شفق قطبی فنلاند

بافت ساختمان های فنلاند

و در نهایت ...

بعد از مطالعه یا شنیدن درباره زیبایی های فنلاند، مردد بودن برای سفر به این کشور تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. فنلاند کشوری است که تمیزترین هوا در جهان را دارد و از نظر منابع طبیعی، فوق العاده و چشم نواز است. جنگل و دریاچه های متعدد هویت اصلی فنلاند را تشکیل می دهند و آرامش شاید اصلی ترین تجربه شما از سفر به این کشور باشد. هلسینکی پایتخت فنلاند باداشتن سواحلی پرجنب و‌جوش و پارک های زیبا و آرامشِ وصف ناپذیر تنها یکی از دلایل سفر به فنلاند محسوب می شود. تماشای شفق قطبی در لاپلند فنلاند، ملاقات حضوری با بابا نوئل، لذت بردن از سونا و انجام فعالیت های زمستانی هیجان انگیز همه و همه فقط بخش کوچکی از زیبایی هایی است که در باید در فنلاند تجربه اش کنید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 102 کاربر