آشنایی با کشور سوئد

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/17
بازدید: 3515
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشور سوئد که به طور رسمی در قاره سبز با عنوان پادشاهی سوئد نامیده می شود. سوئد یکی از کشور های مشهور اروپایی است که با وجود مساحت و جمعیت کم خود بسیار از لحاظ گردشگری و تولیدات حائز اهمیت است. معمولاً عموم ساکنان کشور سوئد را مادر سوئا خطاب می کنند، شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید دقیقه سوئد کجاست؟، آداب و رسوم مردم سوئد به چه صورت است و ... برای آگاهی از تمام سؤالات و چندین سؤال دیگر تا انتهای این مقاله با لحظه آخر همراه باشید.

کشور سوئد

آشنایی با کشور سوئد

در پاسخ به سؤال سوئد کجاست؟ باید بدانیم کشور سوئد یک کشور واقع در قسمت شمال اروپا است که از غرب و شمال با نروژ، از شرق با فنلاند همسایه و از سمت جنوب غربی با تونل پل از طریق تنگه ارسوند به دانمارک متصل می شود. این کشور به عنوان سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا و پنجمین کشور اروپا محسوب می شود. از گذشته تا به امروز سوئد به نام های زیادی در اروپا مشهور بود اما واژه سوئد یک واژه با ریشه هلندی و آلمانی است که در قرن 17 بر روی این سرزمین گذاشته و از آن وقت تا به امروز این ناحیه سوئد نامیده می شود. بیش از این سوئد به نام های دیگری نظیر نورس، Sverige، اوپلند، روزلند و ... نیز خطاب می شد.

در حال حاضر کشور سوئد دارای 21 شهرستان و 290 شهرداری می باشد این کشور دارای یک سیستم رفاه اجتماعی نوردیک است؛ که خدمات بهداشتی جهانی و آموزش عالی را برای شهروندان خود فراهم می کند. بر اساس تحقیقات سوئد در چند سال اخیر به طور پی در پی رتبه یازدهمین کشور جهان را از نظر کیفیت زندگی، بهداشت، تحصیلات، حمایت از آزادی های مدنی، رقابت اقتصادی، برابری درآمد، برابری جنسیتی، رفاه و رشد انسانی دریافت کرده است. با وجود شرایط بسیار عالی زندگی در سوئد اما دلایلی مبنی بر معایب زندگی در سوئد برای مهاجران وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

کشور سوئد کجاست؟

مساحت و جمعیت سوئد

مساحت سوئد حدوداً ۴۵۰٬۲۹۵ کیلومتر مربع است که این مساحت بیانگر این است که سوئد تقریباً هم اندازه با کالیفرنیا و عراق است که تقریباً 10 میلیون نفر را در خود جای داده است که حدوداً 85 درصد از این جمعیت در ناحیه شهری و قسمت جنوب کشور ساکن هستند. گرچه کشور سوئد دارای نسبتاً جمعیت کمی است اما این کشور از لحاظ تولیدات داخلی و بحث صادرات بسیار در سطح بین الملل مشهور است.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

دین و زبان مردم سوئد

حدود 66 درصد از مردم سوئد مسیحیت پروتستان لوتری را به عنوان مذهب و دین خود پذیرفته اند. سایر مردم کشور سوئد از ادیان های دیگری نظیر کاتولیک، ارتدکس، اسلام پیروی می کنند. بر اساس یک نظر سنجی که در خصوص وجود خدا در سال 2010 که در میان مردم سوئد برگزار شد، حدود 18 درصد آن ها بر این باورند که خدا وجود دارند، 45 درصد از آن ها اعتقاد به وجود نوعی روح در قدرت زندگی داشتند و 34 درصد از آن ها بر این باورند که هیچ روح یا خدایی وجود ندارد؛ که البته درصد این نظر سنجی در سال 2015 به طور کامل تغییر کرد و عده ای بسیار از درصد ها نزول داشتند و حدود 14 درصد از مردم به خلقت هوشمندانه ایمان داشتند. عموم مردم کشور سوئد به زبان سوئدی سخن می گویند که این زبان از خانواده هندواروپایی است که مردم سوئد دقیقاً مشابه شاخه ژرمنی آن سخن می گویند. با وجود رسمی اعلام شدن زبان سوئدی اما در این کشور اقوامی وجود دارند به زبان فنلاندی، تورندال، رومانی، ییدیش و ... سخن می گویند که به عنوان اقلیت شناخته می شوند.

زبان مردم سوئد

پایتخت کشور سوئد

شهر استکهلم پایتخت و پرجمعیت ترین شهر کشور سوئد محسوب می شود که در آن حدوداً 1.6 میلیون نفر سوئدی ساکن هستند. فارغ از اینکه استکهلم به عنوان یکی از کلان‌شهر های سوئد شناخته می شود، این شهر از نظر مرکز فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. هم چنین این شهر میزبان برخی از دانشگاه های رتبه برتر اروپا مانند دانشکده اقتصاد استکهلم، موسسه کارولینسکا، انستیتوی سلطنتی KTH و دانشگاه استکهلم است. هر سالانه در این شهر جشنواره جوایز نوبل برگزار می شود هم چنین با ارزش ترین موزه ها و گالری های اروپا در این شهر قرار گرفته است.

پایتخت کشورها - اطلاعات مربوط به پایتخت کشورها 

آداب و رسوم و فرهنگ مردم سوئد

آن چه که در فرهنگ مردم سوئد جا افتاده آرامش و انجام کار بدون خشم و غضب است برای همین است که مردم کشور سوئد به عنوان انسان هایی صبور و آرام تلقی می شود. خانواده در کشور سوئد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و کودکان از حقوق خوبی برخوردار هستند. معمولاً بهترین حقوق در جهان را به خانواده های سوئدی به منظور امرار معاش داده می شود و پدر و مادر پس از تولد فرزند خود می توانند تا 18 ماهگی در محل کارشان حاضر نشوند و از حقوق کامل برخوردار شوند. یکی از فرهنگ های جالب در کشور سوئد این است که پس تولد کودک به هر خانواده به مدت 480 روز کمک هزینه پرداخت می شود و تا سن 8 سالگی والدین موظفند 25 درصد کمتر کار کنند.

عموم افرادی که به سوئد سفر می کنند متوجه فرهنگ برابری جنسیتی و محیط دوستانه خانواده ها در رستوران ها و محیط های عمومی می شود و عموم سوئدی ها برای فرزندان خود را بیشترین زمان می گذارند تا افرادی مؤثر و شاد را به جامعه تحویل دهند. در آداب و رسوم سوئد، مهمان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بیشتر میهمانی های خانواده های سوئدی در محیطی آرام و رسمی برگزار می شود. کمتر پیش می آید شخصی برای وعده غذایی اصلی در سوئد به مهمانی برود و عموم مهمانی ها به نوشیدن قهوه و کیک خانگی ختم می شود. وقت شناسی و پوشش لباس نماد ادب در مهمان و میزبان است. بازدید از سایر قسمت های خانه توسط مهمان کاری نپسندید و زشت تلقی می شود.

فرهنگ مردم سوئد

زمانی که به خانه یک سوئدی دعوت می شوید باید بدانید که چاقو را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرید و تا زمانی که میزبان بر سر میز حاضر نشده غذا خوردن را آغاز نکنید و از قرار دادن غذای اضافی در بشقاب جدا خودداری کنید چرا که در فرهنگ سوئد این موضوع امری بی ادبانه است. در آداب و رسوم غذا خوردن سوئد، دادن نان تست به افراد میان سال کاملاً اشتباه است و برای برداشتن آب یا نوشیدنی نیازی به خم شدن نیست بلکه تنها کافیست به فردی که در سمت چپ یا راست شما نشسته اشاره کنید. در هنگام غذا خوردن صحبت در مورد مسائل کاری، سیاسی و اقتصادی کاملاً ممنوع است.

در عموم میهمانی ها معمولاً شخص دعوت شده در سمت چپ میهمان می نشیند و پس از اتمام میهمانی رفتن خانه پس از چند روز با میزبان تماس می گیرد و از او تشکر می کند. رسم بر این است که میهمان هنگام دعوت به خانه یک سوئدی شکلات یا دسته گلی که فاقد گل اطلسی و نیلوفر باشد به عنوان هدیه همراه خود ببرد. از آن جایی که قوانین سوئد بر اساس کودک محوری است پس توصیه می کنیم در هنگام انتخاب هدیه کودک میزبان را فراموش نکنید. اگر شخصی در سوئد به شما هدیه داد در همان لحظه آن را باز کنید و ذوق خود را نشان دهید.

آداب و رسوم مردم سوئد

پس از آداب و رسوم و فرهنگ کودک و خانواده، آن چه که در کشور سوئد بسیار حائز اهمیت است پوشش است. در یک محیط کاری همه افراد مشابه هم لباس می پوشند و به هیچ وجهه از اکسسوری های خیره کننده استفاده نمی کنند، با توجه به برابری جنسیتی عموم بانوان نیز هم چون آقایان در محیط های کاری کت و شلوار می پوشند. عموم جلسات کاری در سوئد از دو هفته قبل برنامه ریزی می شوند و مردم سوئد نیز مانند سایر مردم اروپا در اواخر فوریه و اوایل مارس معمولاً جلسات خود را به خاطر تعطیلات کریسمس کنسل می کنند. در جلسات کاری سوئدی حاشیه گویی جایی ندارد و جلسه با صحبت در مورد عنوان اصلی آغاز می شود.
 پوشیدن جوراب زرد، پیراهن آستین کوتاه، پیراهن یقه باز و کفش ورزشی سفید در جلسات کاری ممنوع است. هم چنین دروغ نگفتن، لاف نزدن، عدم انجام حرکات افراطی، کنترل برافروختگی، فشردن دست در میهمانی ها، شخصی سازی فضا ها، ایجاد رقابت کودکانه و غیره از دیگر مسائلی است که در فرهنگ و آداب و رسوم مردم سوئد کاملاً جا افتاده است و عموم مردم به آن پایبند هستند.

آب و هوای سوئد

به طور کلی آب و هوا سوئد و محیط زیست عمومی آن به دلیل اختلاف جغرافیایی گسترده از جنوب و شمال به طور قابل توجهی متفاوت است. در بیشتر مناطق سوئد زمستان هایی کاملاً سرد و برفی وجود دارد اما در قسمت جنوبی سوئد به علت تعادل آب و هوایی عمدتاً صنعت کشاورزی رواج دارد. آب و هوای سوئد به دلیل وزش باد جنوب غربی متوسط و جریان گرم اقیانوس اطلس شمالی، نسبت به عرض جغرافیایی شمالی خود دارای شرایط مطلوبی است.

آب و هوای سوئد

مهم ترین شهرهای سوئد کدامند؟

 • شهر استکلهم
 • شهر گوتنبرگ یا یوتبری
 • شهر اوپسالا 
 • شهر مالمو
 • شهر لوند
 • شهر وستروس
 • شهر اوربرو
 • شهر لینشوپینگ
 • شهر هلسینگبوری
 • شهر یونشوپینگ
 • شهر نورشوپینگ
 • شهر هالمستاد

مهم ترین شهرهای سوئد

در سفر به سوئد از کجاها دیدن کنیم؟

از هر گردشگری جویا شوید که سوئد کجاست؟ بدون شک او سوئد را به بهشت مسافران تشبیه می کند چرا که تاریخ غنی و چشم اندازهای متنوع، جنگل های بکر، دریاچه های باشکوه، غذاهای سوئدی و غیره تنها بخشی از جاذبه های این کشور است که سبب می شود آن را با عنوان بهشت مسافران خطاب کنند. اگر عاشق سفر به اروپا هستید سوئد را فراموش نکنید چرا که این کشور تعداد زیادی جاذبه گردشگری را در خود جای داده که در ادامه به همین قسمت به آن می پردازیم.

استکهلم پایتخت کشور سوئد

موزه واسا، استکهلم

موزه واسا واقع در شهر استکهلم به عنوان محبوب ترین موزه سوئد شناخته می شود که هر ساله حدود یک میلیون بازدید کننده دارد و بر اساس آمار ها تا کنون 20 میلیون نفر از این موزه دیدنی بازدید کرده اند. در سال 1628 ناوگان سلطنتی سوئد و کشتی جنگی 64 تفنگ واسا، در اولین سفر خود غرق شد. این کشتی بیش از سه قرن زیر آب های یخ زده بود تا اینکه در سال 1961، در طی یک عملیات نجات این کشتی پیدا شد و امروزه به عنوان کپسول جذاب زمان پذیرای تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی است.

خانه های سنتی سوئدی در پارک ملی اسکانسن

اسکانسن، قدیمی ترین موزه فضای باز جهان و یکی از بزرگترین موزه های جهان محسوب می شود که در دهکده ای تاریخی با فرهنگ روستایی مربوط به دوره های مختلف از 1720 تا 1960 واقع شده است. در این ناحیه می توان تعدادی کلیسا، مدرسه، مغازه ها، آسیاب، خانه های کارگران، چاپخانه، کفاشی، قلع سازی، شانه سازی و کارخانه شیشه سازی، یک نانوایی، یک خط آهن مخابراتی و غیره را مشاهده کرد. اسکانسن یک گزینه عالی برای مسافرت های تابستانی است.

پارک ملی اسکانسن

گاملا استن

گاملا استن یکی از شهرهای قدیمی استکهلم است که از قرون وسطی باقی مانده است. خیابان های سنگفرش شده، معماری متفاوت، نقاشی های جذاب، فروشگاه، رستوران و کافه، موزه نوبل، موزه پست، کابینت رویال سکه و چندین کلیسا و ... تنها بخشی از جاذبه های این ناحیه محسوب می شود.

کرونا و هتل یخی، لاپلند

کرونا و هتل یخی آن یکی از شمالی ترین جاذبه های گردشگری کشور سوئد برشمرده می شود؛ که می توان از اواسط مه تا اواسط ژوئیه خورشید را در نیمه شب مشاهده کرد. معدن استخراج سنگ آهن، اولین هتل یخی جهان، تفریحاتی نظیر ماهیگیری، قایق سواری و ... تنها بخشی از جاذبه های دیدنی این ناحیه برشمرده می شود.

جاذبه های دیدنی کشور سوئد تنها محدود به عناوین گفته شده نیست بلکه گوشه گوشه این کشور می تواند بخشی از جاذبه های بی نظیر جهان تلقی شود از جمله دیگر جاذبه های دیدنی کشور سوئد می توان به ویسبی گوتلند، کاخ لاو، پارک لیز برگ و ... اشاره کرد.

جاهای دیدنی سوئد

شرایط اقتصادی سوئد

اقتصاد سوئد یک اقتصاد صادرات گرا توسعه یافته است که بیشتر بر محور چوب، برق آبی و استخراج سنگ آهن می گردد؛ اما این تمام ماجرا نیست صادرات وسایل نقلیه موتوری، ارائه خدمات ارتباطات از راه دور، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، تجهیزات دقیق، کالاهای شیمیایی، کالاهای خانگی و لوازم خانگی، جنگلداری و ... نیز گوشه ای از اقتصاد این کشور را شامل می شوند. در حال حاضر کشور سوئد بیشترین زمان خود را صرف صنعت مهندسی، معدن و خمیر کاغذ می کند و برای توسعه و رشد اقتصادی آن تلاش می کند.

اقتصاد سوئد

قوانین کشور سوئد

به طور کلی قانون اساسی سوئد به چهار حوزه محدود می شوند. این حوزه ها به ترتیب شامل ابزار دولت، قانون جانشینی، قانون آزادی مطبوعات و قانون اساسی آزادی بیان می باشد. بر اساس این چهار حوزه تمام افراد در سوئد از حقوق یکسانی برخوردار هستند و هر 4 سال یک بار در این کشور انتخابات عمومی برگزار می شود و مردم به طور مستقیم بر قانون کشور خود نظارت دارند. این موضوع تنها بخشی از نحوه شکل گیری قوانین در کشور سوئد است، اما قوانین عمومی در این کشور وجود دارد که هر گردشگر باید قبل از سفر به کشور سوئد آن را مطالعه کند.

 1. پوشش رسمی و موجهه در سطح شهر
 2. داشتن گواهینامه بین المللی برای استفاده از وسیله نقلیه عمومی
 3. همراه داشتن برگه واکسیناسیون علی الخصوص واکسن کرونا
 4. ممنوعیت استفاده از کودکان در تبلیغات
 5. ممنوعیت تنبیه بدنی کودکان در سوئد
 6. جریمه شدن در هنگام انداختن زباله در سطح شهر
 7. غیرقانونی بودن رقص بدون دلیل در سوئد

عجیب ترین قوانین کشور های اروپایی - قوانین عجیب کشور های اروپایی را در این مقاله بخوانید!

معایب زندگی در سوئد

با وجود اینکه عموم افراد علاقه مند به زندگی در کشور سوئد هستند اما وظیفه خود دانستیم معایب زندگی در سوئد را در این بخش ذکر کنیم تا افرادی که متقاضی مهاجرت موقت و دائم به سوئد هستند با معایب زندگی در سوئد آشنا شوند و بتوانند عاقلانه تر تصمیم بگیرند.

معایب زندگی در سوئد

 1. عدم داشتن به آب و هوا و اقلیم ثابت
 2. منزوی بودن مردم سوئد و عدم صحبت آن ها با مهاجران
 3. عدم پوشش دهی بیمه درمانی در همه موارد
 4. کنترل دولت سوئد بر مصرف الکل
 5. عدم شرایط تحصیل در دانشگاه های سوئد
 6. نبود تحصیل رایگان در سوئد برای مهاجران
 7. عملاً هیچ شهری در سوئد وجود ندارد.
 8. چالش تفاوت روز و شب و فصول تابستان و زمستان در سوئد

نقشه سوئد

این نقشه کشور سوئد است که در قسمت شمالی قاره اروپا و به دریای بالتیک، خلیج بوتنیا، کاتگات، اسکاجرراک و تنگه های ارسوند محدود شده است. بخشی از این کشور در شمال دایره قطب شمال قرار دارد که همین موضوع آب و هوای سوئد را تحت شعاع قرار می دهد. هم چنین این کشور با کشورهایی مانند دانمارک، آلمان، لهستان، روسیه، لیتوانی، لتونی و استونی مرزهای دریایی دارد. نقشه ای مشاهده می کنید بیانگر محل قرار گیری سوئد در کره زمین، شهر های سوئد و مرز های این کشور نیز می باشد.

نقشه سوئد

جمع بندی

جوانب مثبت و منفی زندگی در سوئد بسیار زیاد است، گر چه در این کشور مالیات بالا است اما کیفیت زندگی در سوئد کاملاً مشهود است. آداب و رسوم و آب و هوای سوئد همواره دو فاکتور چالش برانگیز برای اغلب گردشگران در هنگام سفر به این کشور است. حال که به پایان یکی دیگر از مقالات سایت لحظه آخر نزدیک می شویم از شما مخاطب گرامی درخواست داریم تا در بخش نظرات دیدگاه خود را خصوص این مقاله و ویژگی های یک سفر ایده آل به سوئد با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. لال احمدیمنش لال احمدیمنش 1401/07/06
  9 نفر پسندیدند
  سلام با توجه به تمام قوانین فرهنگی در میان مردم سوئد زندگی برای یک ایرانی در آنجا بسیار سخت و طاقت فرسا میباشد و عادت به این قوانین بسیار دشوار خصوصا در خوردن غذا با کارد و چنگال ما ایرانیها عادت داریم ران مرغ را سر سفره به نیش بکشیم تا به چنگال 😅 در هر صورت مقاله بسبار خوبی بود ممنون از اطلاع رسانی و اطلاعات مفیدتان

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربر