آشنایی با کشور اسپانیا

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر | زمان مطالعه : 3 دقیقه

کشور اسپانیا که با نام رسمی‌تر پادشاهی اسپانیا نیز شناخته می‌شود، کشوری واقع در شبه جزیره ایبری، در اروپای غربی است. اسپانیا نیز از اعضای اتحادیه اروپا است. سرزمین اصلی اسپانیا دارای مرزهای طولانی بوده و اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از غرب و بخش‌های شمال غربی با پرتقال و از شمال تا شمال شرقی نیز با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای هم‌مرز و همسایه است.

 

کشور اسپانیا

 

آشنایی بیشتر با کشور اسپانیا

جالب است بدانید که اسپانیا دارای طولانی‌ترین مرز مشترک، بین تمامی کشورهای اتحادیه اروپا است؛ مرز این کشور با پرتغال برابر با 1.214 کیلومتر است. اسپانیا دومین کشور بزرگ اروپای غربی است که البته به جز خاک اصلی خود، دارای قلمروهای دیگر نیز خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان به جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، چند شهر خودمختار مانند ملیلیه و چندین جزیره مسکونی و غیرمسکونی، نظیر آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز دلا گومرا اشاره کرد.
اسپانیای امروزی را می‌توان یک کشور دموکراتیک، متعهد به سیستم پارلمانی دانست که تحت قانون اساسی پادشاهی اداره می‌شود. اسپانیا یکی از برترین اقتصادهای جهان بوده و سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود. نخستین انسان‌های خردمند در حدود 35 هزار سال پیش، پا به اسپانیا نهادند. خاک این کشور در برهه‌های گوناگون تاریخی، دستخوش اتفاقاتی بزرگ بوده است. 
پس از شکل‌گیری اسپانیا به صورت کشوری مستقل در سال 1492، این کشور به یک ابرقدرت مبدل شده و از جمله اولین فاتحان قاره آمریکا نیز به شمار می‌روند. در حال حاضر، بیش از 500 میلیون اسپانیای زبان در قاره آمریکا زندگی می‌کنند که سندی بر این گفتار است.

 

جزایر قناری - جزایر قناری، بهشتی که شما را جوان می کند.

 

همه چیز درباره ی اسپانیا

 

نام قدیم اسپانیا

اسپانیا دارای تاریخ پُر از فراز و نشیب است. این کشور صاحب بزرگ‌ترین قسمت از جزایر ایبری بوده و نام اسپانیا در طول تاریخ بارها تغییر یافته است. از آنجایی که تاریخ گسترده اسپانیا در حوصله این مقاله نمی‌گنجد، پیشنهاد می‌کنیم که برای مطالعه تاریخ اسپانیا به کتاب و مقاله‌های معتبر مراجعه کنید. در طول تاریخ، نام اسپانیا در چند نوبت و زمان متفاوت برای این کشور انتخاب شده است. 
نخستین نام اسپانیا مربوط به دوره اشغال روم است که در آن دوران، با نام هیسپانیا شناخته می‌شد. پس از فتح این کشور توسط مورها، نام الندالوز برای آن انتخاب شد. با اخراج مسلمان‌های مور در سال 1492 میلادی، نام کنونی یعنی اسپانیا برای این کشور انتخاب شد که تا به امروز نیز به همین نام باقی مانده است. 

 

سومین کشور بزرگ اروپا

 

پایتخت اسپانیا

شهر معروف و زیبای مادرید، پایتخت کشور اسپانیا است. مادرید که بزرگ‌ترین شهر اسپانیا است، پایتخت یک بخش خودمختار کوچک نیز بوده و از نظر جغرافیایی، در وسط کشور و فلات اسپانیا واقع شده است. مادرید پس از پاریس و لندن، سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.
جمعیت مادرید با احتساب مردمان اطرافش، بیش از 6.5 میلیون نفر بوده و این شهر دارای مساحت 604.3 کیلومتر مربع است. مادرید به دلیل بیشینه‌های خود در زمینه‌های سیاسی، ورزشی، اقتصادی و جغرافیایی، اصلی‌ترین شهر در شبه جزیره ایبری است. 

 

پایتخت اسپانیا

 

مساحت و جمعیت اسپانیا

بر اساس آخرین تخمین‌ها، جمیعت کنونی اسپانیا نزدیک به 47 میلیون نفر است. تراکم جمعیت در این کشور، 92 نفر به ازای هر کیلومتر مربع است. پراکندگی جمعیت در اسپانیا بسیار نابرابر است؛ به طوری که به جز مادرید و اطراف آن، اکثر جمعیت این کشور در بخش‌های ساحلی سکونت دارند. جالب است بدانید که جمعیت این کشور در سال 1900 نزدیک به 18 میلیون نفر بوده است. 
بیشترین رشد جمعیت اسپانیا مربوط به دهه‌های 60 و 70 میلادی است. نزدیک به 12 درصد از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. همچنین در دهه‌های اخیر نیز تعدادی از بومیان اسپانیا که از این کشور مهاجرت کرده بودند، به خاک خود بازگشتند. اسپانیا پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است که وسعت خاک آن به 505.992 کیلومتر مربع می‌رسد. 
برای مقایسه بد نیست بدانید که اسپانیا چیزی در حدود 47 هزار کیلومتر مربع کوچک‌تر از فرانسه بوده و 81 هزار کیلومتر مربع نیز بزرگ‌تر از ایالت کالیفرنیای کشور آمریکا است. اسپانیا بین مدار 26 و 44 درجه شمالی و همچنین نصف‌النهار ۵ و ۱۹ درجه شرقی قرار گرفته است. 

 

مساحت کشور اسپانیا

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

اسپانیا جزو 5 مقصد توریستی جهان به شمار رفته و بیشترین ویزای صادر شده از سوی این کشور، برای گردشگر و توریست‌ها به ثبت رسیده است. اسپانیا همه ساله گردشگران  بسیاری را به سمت خود جذب کرده، افراد بسیاری با تور اسپانیا به این کشور می روند و در مواردی که اقتصاد این کشور با مشکلاتی روبرو بوده است، این نکته به عنوان یک بخش تولید ناخالص، ناجی آن بوده است. اسپانیا به داشتن مردمی پُرشور و هیجان معروف است که به هر علتی اقدام به برپایی جشن، کارناوال و مراسم‌های شاد می‌کنند.
اسپانیا دارای تاریخی غنی و در عین حال با تفکری مدرن است. در اسپانیای امروز خبری از سخت‌گیری‌های دینی و مذهبی نیست. مردم این کشور عاشق رقص و پایکوبی هستند؛ طبق آداب و رسوم، حضور در مهمانی‌ها با یک کادو از سوی مهمان همراه است. تعدد جمعیت در خانواده‌های اسپانیای به نسبت دیگر کشورها بیشتر بوده و تعداد زیادی از مردم این کشور، جزو طرفداران پر و پا قرص فوتبال هستند. 
گاو بازی یکی از ورزش و تفریحات مردم اسپانیا است که بدون شک به بخش گردشگری اسپانیا نیز پیوند خورده و در جهان بی‌نظیر است. گاو بازی در اسپانیا امروزه به حالتی ضعیف‌تر به نسبت سال‌های گذشته دنبال می‌شود. اسپانیا یکی از نامدارترین کشورها در زمینه فوتبال است. مردم اسپانیا فوتبال را عاشقانه دوست داشته و برای تماشای مسابقات، مهم‌ترین برنامه‌های روزانه خود را لغو می‌کنند. 
مردم اسپانیا بسیار خون‌ گرم بوده و بخش بزرگی از فرهنگ و آداب کنونی آنها ریشه در تاریخ کهن اسپانیا دارد. یکی از برجسته‌ترین سنت‌های اسپانیا، فلامنکو است که البته بسیاری از مردم، درک درستی از آن ندارند. فلامنکو یک سبک از موسیقی ترکیبی است که در برخی موارد با رقص نیز همراه است. فلامنکو با ترکیبی از آواز، ریتم‌های خاص و گیتار همراه است. ساز، رقص و آواز اسپانیایی‌ها از دیرباز زبانزد بوده است. برای رقص‌های فلامنکو، از لباس‌های مخصوصی استفاده می‌شود. همچنین اسپانیا یکی از برترین سازندگان گیتار در جهان است. 

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

 

زبان و مذهب مردم اسپانیا

زبان رسمی مردم اسپانیا در واقع زبان کاستیانا یا همان اسپانیایی (اسپانیولی) است. البته شایان ذکر است که اسپانیا یک کشور چند زبانه محسوب می‌شود و به جز زبان اسپانیایی زبان‌های دیگری هم در این کشور مرسوم است که می‌توان به زبان‌های زبان باسکی، زبان کاتالان و زبان گالیسی اشاره کرد. همچنین شاهد لهجه‌های مختلفی هم در بخش‌های مختلف اسپانیا خواهید بود.
دین و مذهب اصلی مردم اسپانیا دین مسیحیت کاتولیک بود اما اکنون دین رسمی در قانون این کشور وجود ندارد. از سوی دیگر تنهای مذهبی که در این کشور آموزش داده می‌شود مذهب کاتولیک است. در اسپانیا ۷۱ درصد مسیحی هستند و ۲۴ درصد مردم دین خاصی را دنبال نمی‌کنند.

آب و هوای اسپانیا

آب و هوای اسپانیا با توجه به جغرافیایی که دارد در نقاط مختلف، متفاوت است. در واقع این کشور آب و هوای متنوعی دارد. آب و هوای اسپانیا در فصل زمستان سرد و خشک است و در فصل بهار در این کشور شاهد آب و هوای مطبوع و خنکی خواهید بود. فصل تابستان نیز اسپانیا کاملا گرم و شرجی بوده و در فصل پاییز آب و هوایی خنک و مدیترانه‌ای دارد. در نهایت باید بگوییم که بهترین زمان برای سفر به اسپانیا در بهار و پاییز است که آب و هوا بسیار مطبوع و عالی است و برای گردشگری مناسب است.

مهم ترین مکان های دیدنی اسپانیا

اسپانیا از جمله کشورهایی است که از جاذبه‌های گردشگری زیادی برخوردار بوده و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. یکی از مکان‌های دیدنی اسپانیا، کاخ الحمرا (The Alhambra) است که این کاخ دارای معماری عربی بوده و بر روی یک تپه واقع شده است. این کاخ یکی از محبوب‌ترین مکان‌های توریستی اسپانیا به حساب می‌آید. کاخ الحمرا شامل برج‌ها، طاق‌ها، حیاط‌ها و معماری بی‌نظیری است که این کاخ یکی از برجسته‌ترین معماری‌های دوره‌ی رنسانس اسپانیا به حساب می‌آید.
یکی دیگر از مکان‌های جذاب و دیدنی در اسپانیا، بنای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) است. از سال ۱۸۸۳ ساخت این بنا آغاز شده و هنوز به پایان نرسیده است. براساس احتمالات این بنا تا سال ۲۰۲۶ تکمیل خواهد شد اما اکنون هم برای گردشگران بسیار جذاب بوده است.
موزه‌ی گوگنهایم (The Guggenheim) در سال ۱۹۹۷ در اسپانیا به راه افتاد و از همان سال با توجه به معماری مدرنش نظر بسیار از گردشگران را به خود جلب کرد. طراحی این بنا به شکل یک قایق بسیار بزرگ بوده و تماما از شیشه و تیتانیوم ساخته شده است.
کاخ سلطنتی مادرید (Royal Palace, Madrid) بزرگترین کاخ سلطنتی غرب اروپا به حساب می‌آید و یک معماری فوق‌العاده را به نمایش گذاشته است. این کاخ بی‌نظیر برای مراسمات خانواده‌ی سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مردم نیز می‌توانند از این کاخ بازدید کنند و برای عموم باز است.
از دیگر مکان‌های بی‌نظیر و دیدنی اسپانیا می‌توان به مثلث طلایی مادرید، مسجد کوردوبا، قصر و کلیسای جامع سویل، شهر علم و هنر والنسیا، پارک رتیرو، کانال سگوویا، کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا، موزه‌ی هنر پرادو، سان لورنزو ال اسکوریال، میدان پلارا مایور و سواحل زیبای این کشور اشاره کرد. به طور کلی این کشور مکان‌های دیدنی زیادی دارد و برای گشت و گذار در این کشور باید زمان زیادی را صرف کنید.

 

کاخ سلطنتی اسپانیا

 

اقتصاد اسپانیا

کشور اسپانیا در لیست برترین و بزرگترین اقتصاد‌های جهان قرار دارد. این کشور اقتصاد قوی خود را مدیون تنوع صنعتی و گردشگری است. از سوی دیگر اسپانیا سالانه حجم بالایی تولید ناخالص داخلی دارد و همین موضوع باعث اقتصاد خوب این کشور شده است. اسپانیا بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی را داشته و در حوزه‌های صنعتی و غیرصنعتی مختلفی به صورت مختلط فعالیت می‌کند و در این زمینه در جهان شناخته شده است. 
بیشترین و مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت‌های اسپانیایی در حوزه‌ی انرژی‌های برگشت‌پذیر و فناوری ارتباطات بوده است. همچنین این کشور در زمینه صنعت راه آهن، نساجی، پتروشیمی و بسیاری حوزه‌‌های تخصصی و زیرساختی دیگر فعالیت می‌کند. در نهایت همین عوامل باعث شده تا اقتصاد این کشور رو به رشد روزافزون باشد و کیفیت زندگی مردم روزبه‌روز بهبود یابد.

نقشه اسپانیا

در ادامه می توانید نقشه کشور اسپانیا را مشاهده نمایید.

 

نقشه کشور اسپانیا

 

عکس های زیبا از اسپانیا

 

مکان های دیدنی اسپانیا

 

کلیسای اسپانیا

 

ساحل اسپانیا

 

پایتخت کشورها - اطلاعات مربوط به پایتخت کشورها 

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آشنایی با کشور اسپانیا

کیوان تیر 1397
اسپانیا برای اقامت چجوری هست ؟ از ایران راحت میگیریه یا کار حضرت فیله ؟
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آشنایی با کشور اسپانیا