آشنایی با قبرس شمالی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/09
بازدید: 78938
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

حتما تاکنون شنیده اید که قبرس به انگلیسی Northern Cyprus یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان محسوب می شود. برخی از ایرانیان ترجیح می دهند فرزندان خود را در دوره ابتدایی و متوسطه راهی قبرس کنند، چرا که این کشور شرایط مناسبی برای تحصیل در دوران مدرسه فراهم نموده و میزان امکانات و امنیت کودکان به قدری بالاست که حتی نیازی به حضور والدین در این کشور ندارند.
قبرس صرفا یک مقصد مهاجرتی برای تحصیل نیست بلکه برخی از ایرانیان برای شغل و فعالیت های اقتصادی نیز راهی این کشور می شوند. از طرف دیگر قبرس به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری نیز شناخته شده و هر ساله تورهای گردشگری بسیار زیادی از سمت ایران راهی این کشور زیبا و ساحلی می شوند. در این بخش از وب سایت لحظه آخر قصد داریم به معرفی بخش شمالی این کشور یا همان قبرس شمالی بپردازیم.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

 1. تاریخچه شکل گیری قبرس شمالی
 2. قبرس شمالي كجاست؟
 3. پرچم قبرس شمالی
 4. پایتخت قبرس شمالی
 5. مهم ترین شهرهای قبرس شمالی
  1. نیکوزیا
  2. فاماگوستا یا ماگوسا
  3. گیرنه
 6. مساحت و جمعیت قبرس شمالی
 7. زبان و مذهب مردم قبرس شمالی
 8. فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی
 9. پاسپورت قبرس شمالی
 10. اقتصاد قبرس شمالی
 11. آب و هوای قبرس شمالی
 12. تفریحات و دیدنی های قبرس شمالی
  1. بندر گیرنه | Gyrne Harbour
  2. قلعه گیرنه | Gyrne Castle
  3. ساحل لاک پشت | Turtle Beach
  4. کلیسای بلاپایس | Bellapais Monastery
  5. قلعه سنت هیلاریون | St Hilarion Castle
  6. قلعه بوفاونتو | Buffavento Castle
  7. شبه جزیره کارپاس و و کلیسای آندریس | Karpaz Peninsula and Apostolos Andreas Monastery
  8. قلعه کانتارا | Kantara Castle
  9. شهر باستانی سالامیس | Salamis Ancient City
  10. ساحل گلپسیدس | Glapsides Beach
  11. دیوارهای تاریخی شهر فاماگوستا | Famagusta City-Walls
  12. کلیسای سنت بارناباس | Saint Barnabas Monastery
  13. مسجد لالا مصطفی پاشا، کلیسای جامع سنت نیکولاس | Lala Mustafa Pasa Mosque – St Nicolas’ Cathedral
  14. مسجد سلیمیه، کلیسای جامع سنت سوفیا | Selimiye Mosque – St Sophia Cathedra
  15. شهر  باستانی سولی | Ancient City of Soli
 13. قوانین قبرس شمالی
  1. قوانین مهاجرت به قبرس شمالی
  2. قوانین کار در قبرس شمالی
  3. قوانین تحصیل در قبرس شمالی
 14. نقشه قبرس شمالی

قبرس cyprus

تاریخچه شکل گیری قبرس شمالی

قبرس شمالی که با عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی معرفی می شود، در سال 1983 استقلال خود را از قبرس یونانی (قبرس جنوبی) اعلام کرد، اما امروزه صرفا توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته می شود و اصولا تمام مجامع رسمی از قبرس شمالی و قبرس یونانی به عنوان کشور قبرس یاد می کنند. 
این کشور هم اکنون تقسیمات مختص به خود را دارد که از جمله آن ها می توان به پایتخت این کشور و استان های خاصی که دارد اشاره نمود. امروزه پایتخت این کشور در زبان ترکی به صورت لفوشکا و در زبان های بین المللی به صورت نیکوزیا تلفظ می شود.

قبرس - همه چیز درباره کشور قبرس

قبرس شمالي كجاست؟

قبرس شمالی نام سومین جزیره دریای مدیترانه است که البته با عنوان مروارید مدیترانه نیز شناخته می شود. این جزیره به شکل گیتارگونه ای ایجاد شده است و به طرز عجیبی یک مسیر ارتباطی میان سه قاره آسیا، افریقا و اروپاست. 
علت نامگذاری این کشور، تقسیمات صورت گرفته در خصوص قبرس ترکی و قبرس یونانی است. قبرس ترکی در بخش شمالی این کشور واقع شده و در واقع از لحاظ فرهنگ و رسوم، زبان و مذهب شباهت بسیار زیادی به ترکیه و شهر استانبول دارد. قبرس شمالی همان مقصدی است که در مباحث اخیر در خصوص آن صحبت کردیم.

قبرس شمالي

پرچم قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی

شهر نیکوزیا یا نیکوسیا بزرگ ترین شهر قبرس است. زمانی که از قبرس بدون پیشوند سخن می گوییم یعنی هر دو بخش شمالی و جنوبی این کشور مدنظر ماست. امروزه قبرس شمالی و جنوبی طی یک اقدام شهر نیکوزیا را به دو بخش تقسیم کرده اند و همچنان این شهر را به عنوان پایتخت می شناسند با این تفاوت که بخشی از این شهر به عنوان پایتخت قبرس شمالی و بخش دیگری از آن به عنوان پایتخت قبرس جنوبی شناخته می شود. بسیاری از ارگان ها و سازمان های بین المللی، تجاری، سیاسی، کالج ها، دانشگاه ها و ... در پایتخت قبرس شمالی واقع شده اند.

پایتخت قبرس شمالی

مهم ترین شهرهای قبرس شمالی

تعدادی از شهرها و استان های کشور قبرس در بخش شمالی واقع شده اند اما مهمترین این شهرها را می توان شامل موارد ذیل دانست:

نیکوزیا

زیباترین و بزرگترین شهر کشور قبرس است و به عنوان تنها شهر دو تکه جهان شناخته می شود که بخشی از آن در قبرس ترکی و بخشی دیگر در قبرس یونانی است. طی موافقت نامه میان مسئولین هر دو کشور عبور و مرور شهروندان قبرس شمالی و یونانی به بخش مقابل بدون مجوز و صرفا از طریق کارت شناسایی صورت می گیرد. این شهر مهم ترین مرکز ممکن برای صنعت گردشگری در قبرس شناخته می شود که البته امورات مهم قبرس شمالی را نیز در خود جای داده است.

مهم ترین شهرهای قبرس شمالی

فاماگوستا یا ماگوسا

زمانی که از درس و تحصیل در قبرس سخن می گوییم، در واقع منظور ما مهاجرت و اقامت در شهر ماگوسا است که در متون بین المللی به عنوان فاماگوستا شناخته می شود. در این شهر می توانید ده ها کلیسا و بنای قدیمی را مشاهده کنید که قدمت برخی از آن ها به قرن سوم میلادی می رسد. سواحل طلایی این شهر نیز زبانزد تمامی گردشگرانی است که حداقل یک بار راهی این شهر ساحلی شده اند.

گیرنه

سومین شهر زیبا و مهم در قبرس شمالی گیرنه نام دارد. هر چند شهر نیکوزیا به عنوان پایتخت این کشور بیش از سایر شهرها محل رفت و آمد گردشگران خارجی واقع می شود و یا شهر فاماگوستا به علت کالج های مشهور و بین المللی مقصد بسیاری از ایرانیان و سایر دانش آموزان از کشورهای دیگر است، اما مهم ترین شهر توریستی قبرس برای طبیعت گردی و بازدید از جاذبه های تاریخی همین شهر گیرنه است. این شهر به علت طبیعت بسیار زیبایی که دارد به عنوان جواهر قبرس نیز شناخته می شود.

گیرنه

مساحت و جمعیت قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای مساحتی در حدود 3.355 کیلومتر مربع است که سهم آن از آب های آزاد به میزان 2.7 درصد می باشد. در آخرین سرشماری صورت گرفته در این کشور که به سال 2011 باز می گردد جمعیت قبرس در حدود 295 هزار نفر برآورد شده است. 
بنابراین تراکم جمعیت در این کشور 0.86 درصد در هر یک کیلومتر مربع است و از این حیث در رتبه صد و شانزدهم جهان قرار دارد. پس نتیجه می گیریم که جمعیت قبرس با توجه به مساحت آن بسیار کمتر است. سهم نیکوزیا از این جمعیت، تقریبا 50 هزار نفر است که به عنوان پرجمعیت ترین شهر قبرس شمالی نیز قلمداد می شود.

جمعیت قبرس

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی

اغلب مردم قبرس شمالی مسلمان هستند و از این حیث شباهت بسیار زیادی با مردم ترکیه دارند. از آنجا که بیش از 98 درصد از مردم قبرس پیرو دین اسلام هستند بنابراین می توان گفت جای چندانی برای نفوذ سایر ادیان باقی نمانده است. 
دو درصد باقی مانده نیز مسحیان ارتودکس و سایر مذاهب هستند. زبان مردم قبرس شمالی نیز همانطور که در مباحث قبل اشاره کردیم ترکی استانبولی است، اما بخش قابل توجهی از مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند و با گردشگران به زبان انگلیسی سخن می گویند. 

سفر به قبرس شمالی یا جنوبی _ در این مقاله درباره تفاوت ها ، مشخصات و جاذبه های  قبرس شمالی و جنوبی صحبت شده  تا اطلاعاتی از مقصد سفر در اختیار شما قرار دهیم.

فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی

کشور قبرس با تاریخ چند هزار ساله ای که دارد، اقوام مختلفی را در قلب خود جای داده و امروزه می‌توان شاهد آداب و رسوم و فرهنگ های متفاوتی در نواحی مختلف قبرس شمالی بود اما می توان مهمترین نکات فرهنگی در این کشور را به صورت ذیل بیان کرد:

 • مردم قبرس به تاریخ و فرهنگ خود اهمیت بسیار زیادی می دهند اما از نفوذ فرهنگ غربی در زندگی و به خصوص لباس پوشیدن خود استقبال کرده و امروزه به عنوان یک کشور مدرن شناخته می‌ شود.
 • فستیوال ها و جشن های باستانی در زمره‌ مواردی قرار دارند که مردم در این روزها لباس های سنتی بر تن کرده و رقص های تاریخی خود را به نمایش می گذارند و در جهت حفظ آن ها می کوشند.
 • هرچند مذهب جایگاه خود را به صورت چشمگیر در کشور قبرس از دست داده است، اما همچنان جشن های مذهبی با شور و هیجان بسیار زیادی برگزار می شوند.
 • مردم قبرس بسیار خانواده دوست هستند و اغلب اوقات در جمع ‌های خانوادگی حضور دارند.
 • تفریح و گشت و گذار در قبرس جایگاه ویژه‌ای دارد و مردم زمانی که فرصت کافی در اختیار داشته باشند ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را در بیرون از منزل و همراه خانواده سپری کنند.
 • با توجه به اینکه تعصبات مذهبی در میان مردم این کشور وجود ندارد شما با هیچ گونه مسئله ‌ای در خصوص دین و مذهب مواجه نمی شوید.
 • مردم قبرس در خصوص انتخاب دین و مذهب خود کاملاً آزاد هستند و حتی خانواده ها نیز در این خصوص سخت گیری نمی کنند.
 • تیپ اسپرت یکی از پرطرفدارترین تیپ های ممکن در میان جوانان قبرسی اعم از دختران و پسران است.
 • پدر و پدربزرگ در خانواده های قبرسی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و وظایف بسیار زیادی را نیز در قبال اعضای خانواده دارند.
 • گل سوسن سفید در مراسمات ختم و عزا بکار می رود، بنابراین برای هدیه دادن هرگز از سوسن سفید استفاده نکنید.
 • نکته بسیار مهم در خصوص فرهنگ مردم قبرس این است که آنها به شدت از نصیحت شدن در جمع بیزار بوده و اگر این کار را انجام دهید ممکن است هرگز با شما ارتباط دوستانه برقرار نکنند.
 • مردم قبرس در خصوص رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی حساسیت بسیار زیادی دارند.
 • رعایت بهداشت در میان مردم قبرس اهمیت فوق العاده ای دارد.
 • فعالیت های تخصصی در میان مردم کمتر رواج دارد و اغلب آن ها فعالیت های اداری و پشت میز نشینی را ترجیح می دهند.

فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی

پاسپورت قبرس شمالی

قدرت پاسپورت کشور قبرس در جایگاه هفتم قرار دارد. شما با پاسپورت این کشور می توانید بدون ویزا به 122 کشور جهان مسافرت کنید و برای 43 کشور دیگر صرفا نیاز به ویزای فرودگاهی خواهید داشت. روش های متفاوتی برای دریافت پاسپورت قبرس شمالی وجود دارد که عبارتند از:

 • از طریق کار
 • از طریق تحصیل
 • از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق تولد
 • از طریق ازدواج
 • از طریق پناهندگی

پاسپورت قبرس

اقتصاد قبرس شمالی

اقتصاد کشور قبرس شمالی برپایه نظام بازار آزاد مبتنی شده است و این امر یعنی فضای مناسبی جهت رقابت و پیشرفت در این کشور وجود دارد. صنعت توریسم به عنوان پول ساز ترین صنایع موجود در این کشور شناخته می شود و وکالت در عرصه های حقوقی نیز به عنوان پول ساز ترین فعالیت ممکن در این کشور معرفی شده است.
نیاز به نیروی متبحر در زمینه های فنی مهمترین نیاز موجود در اقتصاد قبرس ترکی قلمداد شده و فعالیت هایی همچون تجارت، واردات و صادرات، حسابداری و تبلیغات به عنوان مشاغل مهم در این کشور شناخته می شوند. 
واحد رسمی پول در این کشور لیر ترکیه است، اما حجم معاملات داخلی با استفاده از پوند انگلستان به قدری است که از آن به عنوان واحد غیر رسمی پول در این کشور نام برده می شود. 
استفاده از این واحد ارزی در معاملات داخلی مهمترین علت پیشرفت قبرس شمالی از سال 2018 بوده است، یعنی درست زمانی که بهره گیری از سایر واحدهای ارزی که فراز و نشیب بسیار زیادی داشته اند سبب فروپاشی اقتصاد یونان و قبرس جنوبی گردید.

سوغات قبرس _ معرفی معروف‌ترین سوغات قبرس!!!

آب و هوای قبرس شمالی

قبرس شمالی در شرق دریای مدیترانه آب و هوایی مطلوب را تجربه می کند که در اغلب ایام سال کاملا آفتابی و گرم است. میزان گرما به قدری نیست که بخواهد همواره گردشگران را آزار دهد بلکه شرایط مناسبی را فراهم نموده است تا در بعد از ظهرهای آفتابی یک استراحت مطلوب در جوار دریای مدیترانه را تجربه کرده و در شب ها نیز بدون احساس سرما و در یک دمای کاملا مطلوب به شبگردی و تفریحات مختلف بپردازید. 
مدیترانه ای بودن آب و هوای این کشور باعث شده است در اغلب ایام سال با دشت ها و کوههای سرسبز رو به رو باشیم. هوای نیمه خشک نیز باعث شده است تا شما علاوه بر عدم احساس رطوبت بسیار زیاد در هوا، خشکی چندان زیادی را نیز تجربه نکنید! 
همین توضیحات مختصر کافی است تا متوجه شوید که در قبرس شمالی نه خبری از زمستان های طولانی با یخ بندان های وحشتناک است و نه خیر از تابستان های داغ و سوزان خواهد بود.

آب و هوا قبرس

تفریحات و دیدنی های قبرس شمالی

انواع تفریحات و سرگرمی های مختلف همانند شهربازی ها، کافه ها و مکان های ویژه استراحت و گشت و گذار در قبرس شمالی وجود دارند. در مناطق ساحلی نیز می توانید انواع تفریحات دریایی را مشاهده کنید، اما اگر می خواهید بدانید که چرا صنعت توریسم در این کشور تا این اندازه پیشرفت کرده است حتما سری به مکان های ذیل بزنید. 

بندر گیرنه | Gyrne Harbour

گیرنه (کیرنیا) نام یکی از شهرهای ساحلی در قبرس شمالی است که در مباحث اخیر نیز به آن اشاره کردیم. این شهر زیبا به علت طبیعت فوق العاده و مکان های تاریخی شهرت یافته است. 
بندر قدیمی گیرنه یکی از تفرج گاه های این کشور است که می توانید در آن جا تعداد بسیار زیادی از توریست های خارجی و گردشگران داخلی را مشاهده کنید. در این جا از امتحان کردن غذاهای محلی گیرنه و قبرس غافل نشوید. 

تور قبرس - تور قبرس با قیمت باورنکردنی + اطلاعات کامل

قلعه گیرنه | Gyrne Castle

در حوالی بندر گیرنه و در یک فاصله بسیار محدود می توانید قلعه ای تاریخی را ببینید که به قلعه گیرنه شهرت یافته است. این قلعه یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین معماری های موجود در زمان خود را دارد که حتی برای انسان های امروزی با این همه پیشرفت و امکانات نیز جای سوال و تعجب خواهد داشت. 
در پشت دیواره های قلعه گیرنه جاذبه های بسیار زیادی همانند کلیسای سنت جورج، آپارتمان های پادشاهی و کلیسایی کوچک را مشاهده می کنید که بازدید از آن ها را به شما پیشنهاد می دهیم. 
در موزه کشتی های شکسته یک کشتی غرق شده را می بینید که قدمت آن به 300 سال قبل از میلاد باز می گردد و قدیمی ترین کشتی غرق شده ای است که در بستر دریا است.

ساحل لاک پشت | Turtle Beach

در این ساحل قرار نیست صدها یا هزاران لاکپشت را ببینید، اما از آنجا که در فصل تابستان محل تخم گذاری لاکپشت ها می شود، مردم قبرس نیز به آن ساحل لاکپشت می گویند. با این حال بد نیست بدانید که در اغلب ایام سال این ساحل خالی از لاکپشت است و صرفا تعداد محدودی از آن ها را می بینید که با امواج دریا به این طرف و آن طرف می روند.

ساحل لاک پشت قبرس

کلیسای بلاپایس | Bellapais Monastery

قدمت این کلیسا به قرن 13 میلادی باز می گردد و در روستای بلاپایس یکی از روستاهای دیدنی در شهر گیرنه قرار دارد. آثار تاریخی دیگری را می توانید در این کلیسا ببینید که ساخت اغلب آن ها در دوره پادشاه هوگ سوم بوده است. این کلیسا در دوره های بعد نیز دست خوش برخی تغییرات واقع شده است و امروزه معماری بسیار زیبای گوتیک را به نمایش می گذارد.

جاهای دیدنی قبرس شمالی

قلعه سنت هیلاریون | St Hilarion Castle

این قلعه نیز در شهر گیرنه است و در ارتفاعات 670 متری این شهر ساخته شده است. این قلعه در سه طبقه بنا شده است که طبقات فوقانی آن از طریق پله های پرپیچ به یکدیگر منتهی می شوند. 
بعد از بالا رفتن از این پله ها به برج پرینس جان و خانه های سلطنتی می رسید. از پنجره های این قلعه می توانید به چشم اندازه فوق العاده ای که از شهر گیرنه مشاهده می کنید نگاه کنید و شگفتی های طبیعت را در این شهر توریستی مشاهده کنید. 

قلعه بوفاونتو | Buffavento Castle

قلعه بوفاونتو نیز در فاصله 16 کیلومتری از شهر گیرنه واقع شده است و به علت قرار داشتن در ارتفاعات 954 متری به عنوان مرتفع ترین اثر تاریخی در این کشور شناخته می شود، بنابراین می توانید مطمئن باشید که چشم انداز خارق العاده ای در انتظار شماست. کسانی که عاشق کوهنوردی هستند می توانند با 45 دقیقه زمان خود را از ارتفاعات این کوه به قلعه بوفاونتو برسانند.

قلعه بوفاونتو

شبه جزیره کارپاس و و کلیسای آندریس | Karpaz Peninsula and Apostolos Andreas Monastery

این شبه جزیره که با سواحل شنی و آرامش بخش شناخته می شود در شمال شرق قبرس شمالی واقع شده و یکی از زیباترین کلیساهای تاریخی قبرس را در خود جای داده است. 
حیات وحش این منطقه نیز شهرت بسیار زیادی دارد و شما می توانید علاوه بر کلیسای آندریس از حیات وحش طبیعی این منطقه نیز بازدید کنید، اما بهتر است مراقب خود و اعضای خانواده تان باشید.

قلعه کانتارا | Kantara Castle

قلعه کانتارا در دوره بیزانس و در سال 965 میلادی ساخته شد و هدف از ساخت آن این بود که از شبه جزیره کارپاس در برابر حمله اعراب محافظت کند. این قلعه در ارتفاع 610 متری ساخته شده و دسترسی به آن خیلی راحت است. 
یک روز آفتابی کاملا شرایط مناسبی فراهم می کند تا به این قلعه بروید و از یک جهت دیگر زیبایی های شهر کارپارس را مشاهده کنید. همچنین می توانید از بالای این قلعه به خلیج سالامیس، فاماگوستا و دیگر بخش های قبرس شمالی نگاه کرده و محو زیبایی های طبیعت شوید.

شهر باستانی سالامیس | Salamis Ancient City

شهر سالامیس در سواحل شرقی قبرس شمالی قرار دارد و از لحاظ باستان شناسی و گسترش صنعت توریسم در این کشور نقش قابل توجهی داشته است. این شهر که 12 قرن پبش از میلاد مسیح ساخته شد در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود تحت تاثیر زلزله، حمله اعراب و جزر و مدهای قرن هفتم واقع شد و بخش عمده ای از شکوه خود را از دست داد، اما امروزه آثار بسیار زیادی از معماری رومیان را در خود جای داده و تاثیر بسیار زیادی در جذب گردشگران داخلی و توریست های خارجی به سمت این منطقه دارد.

شهر باستانی سالامیس

ساحل گلپسیدس | Glapsides Beach

یکی از سواحل متفاوت و دوست داشتنی در کشور قبرس است که در آن به قدری میزان کافه ها و رستوران ها زیاد است که شما را متعجب خواهد کرد. در این ساحل می توانید انواع خدمات گردشگری را مشاهده کنید. این ساحل محل استراحت بسیاری از توریست هایی است که راهی قبرس شمالی شده اند و می خواهند لحظات دل انگیزی را در کنار ساحل سپری کنند. 

دیوارهای تاریخی شهر فاماگوستا | Famagusta City-Walls

این دیوارها در ابتدا بلند و نازک ساخته شدند تا از شهر فاماگوستا در برابر حمله دشمنان محافظت کنند، اما بعدها توسط ونیزی ها بخش هایی به آن اضافه گردید تا بتوانند برای حفاظت از شهر در برابر عثمانی ها آتش پرتاب کنند. 
برج و باروهای مارتیننگو (Martinengo) به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری نظامی در قرن 16 میلادی یکی از بخش های دیوار تاریخی شهر فاماگوستا در قبرس شمالی است.

کلیسای سنت بارناباس | Saint Barnabas Monastery

این کلیسای تاریخی در شهر فاماگوستا قرار دارد و قدمت آن به سال 1756 میلادی باز می گردد. گنبدهای سفید رنگ و قبر بارباروس در این کلیسا از جذابیت خاصی برخوردار هستند. بسیاری از شهروندان قبرس یونانی برای زیارت این کلیسا راهی قبرس شمالی شده و در این جا عبادت می کنند. شما نیز می توانید در کنار قبرسی های یونانی از این کلیسا دیدن کنید.

مسجد لالا مصطفی پاشا، کلیسای جامع سنت نیکولاس | Lala Mustafa Pasa Mosque – St Nicolas’ Cathedral

این مسجد در ابتدا یک کلیسا بوده است. کلیسای جامع سنت نیکولاس مهم ترین جاذبه فاماگوستاست که در قبرس شمالی واقع شده و محل تاجگذاری غیابی پادشاهان زیادی بوده است. این کلیسا بعد از حمله عثمانی ها به مسجد تبدیل شد و به نام ژنرال عثمانی که فاتح قبرس بود نامگذاری شد. امروزه این کلیسا با عنوان مسجد لالا مصطفی پاشا شناخته می شود.

مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس

مسجد سلیمیه، کلیسای جامع سنت سوفیا | Selimiye Mosque – St Sophia Cathedra

این مسجد نیز همانند گزینه اخیر در ابتدا یک کلیسای بسیار زیبا بوده است که با معماری شکوه مند گوتیک ساخته شد و در شهر نیکوزیای شمالی قرار دارد. این کلیسا نیز در ابتدا محل تاجگذاری بسیاری از پادشاهان بوده است، اما در زمان عثمانی ها به مسجد مبدل شد و برای برگزاری نمازهای یومیه از آن استفاده شد. 

شهر  باستانی سولی | Ancient City of Soli

این شهر باستانی دارای خرابه هایی است که انگار روزگاری محل زندگی رومی ها بوده است. قدم زدن در این شهر باستانی حس و حال شگفت انگیزی دارد. به نظر می رسد ساخت این شهر به قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد. اگر می خواهید مسافرت خود به کشور رویایی قبرس را تکمیل کنید حتما از این شهر بازدید نمایید.

شهر  باستانی سولی

قوانین قبرس شمالی

قوانین قبرس شمالی طیف وسیعی از قوانین داخلی و بین المللی را در باز می گیرد. مهم ترین و اصولی ترین قوانین داخلی در کشور قبرس عبارتند از:

 • قوانین مربوط به حفظ نظم اجتماعی
 • قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی
 • قوانین مربوط به احترام (در مدرسه و خانواده از جایگاه ویژه ای برخوردار است. قوانین مربوطه حتی به صورت مدون درآمده اند.)
 • قوانین مربوط به مسائل بهداشتی

 در این مقاله می خواهیم به مهم ترین قوانین موجود در این زمینه برای ایرانیان بپردازیم. قوانین مهاجرت، تحصیل و کار در قبرس شمالی مهم ترین مواردی هستند که ایرانیان با آن مواجه شده و نیاز دارند پاسخ سوالات خود را به نحو مطلوب دریافت کنند.

قوانین مهاجرت به قبرس شمالی

قبرس به عنوان یکی از کشورهای مهاجر پذیر شرایط خاصی را جهت پذیرش مهاجران تدوین نموده است. هر چند برخی از قوانین اختصاصی مربوط به مهاجرت در مباحث بعد مورد اشاره واقع می گردد، اما شما باید مشمول قوانین عمومی مهاجرین واقع گردید تا بتوانید شرایط عمومی پذیرش در این کشور را به دست آورید. از جمله مهم ترین قوانین عمومی مربوط به اقامت در قبرس شمالی این است که:

هیچ گونه خطر امنیتی برای حکومت ایجاد نکنید.

 • در نظم عمومی جامعه نیز اختلال ایجاد نکنید.
 • پیروی از قوانین عمومی جامعه که در قالب فرهنگ و عرف شناخته می شوند نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 • سرمایه کافی جهت پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشید.
 • برای سلامت اعضای جامعه یک تهدید جدی محسوب نشوید.

قوانین مهاجرت به قبرس شمالی

در ادامه به مهم ترین قوانین کشور قبرس در خصوص کار برای مهاجرین خارجی می ‌پردازیم.

قوانین کار در قبرس شمالی

اگر به عنوان یک ایرانی بخواهید در قبرس کار کنید، باید یا حرفه و استعداد خاصی داشته باشید یا اینکه مدرک تحصیلی معتبری را برای کاریابی ارائه دهید که مورد پذیرش یک کارفرمای مجاز واقع شود. 
پیشنهادات شغلی نیز همانند سایر کشورهای جهان در وب سایت های اینترنتی، روزنامه ها و یا به صورت خصوصی در دفاتر ویژه منتشر شده و شما نیز می توانید بنا بر شرایط مندرج درخصوص پذیرش افراد جویای کار، نسبت به یافتن شغل در کشور قبرس مبادرت ورزید. 
در صورتی که موفق به یافتن یک شغل معتبر در این کشور شوید می توانید ویزای کار کشور قبرس شمالی را دریافت کرده از مزایای این ویزا بهره مند شوید.

قوانین تحصیل در قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه تحصیل و برگزاری کالج های بین المللی است و امروزه افراد بسیار زیادی از سراسر جهان سعی می‌کنند بورسیه تحصیلی در این کشور را به دست آورند. 
تحصیل در قبرس شمالی کمک می کند تا شرایط ادامه تحصیل در مدارج بالاتر و در کشورهای پیشرفته مانند اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی فراهم گردد. 
شما برای تحصیل در دانشگاه های قبرس نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی از نوع آیلتس آکادمیک یا تافل هستید. در حین تحصیل نیز می‌توانید به صورت پاره وقت فعالیت شغلی داشته باشید، اما افراد نمی‌توانند به صورت همزمان دارای ویزای تحصیلی و ویزای کار باشند.

نقشه قبرس شمالی

در ادامه این مطلب می توانید نقشه کشور قبرس شمالی را مشاهده نمایید.

نقشه قبرس شمالی

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. احسان احسان 1402/10/26
  0 نفر پسندیدند
  والا من نمی دونستم قبرس شمالی این همه آپشن داره تحصیلات و اینا واقعا اونجا خوبه؟
 2. پژمان پژمان 1402/09/13
  1 نفر پسندیدند
  قبرسی شمالی؟ جنوبیش دیگه چه صیغه ایه؟
 3. خشایار خشایار 1402/09/13
  0 نفر پسندیدند
  قبرس همنوجا نبود که خر خوب داشت؟

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.6 از 5 | از 127 کاربر