صربستان

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/29
بازدید: 7262
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

صربستان (Serbia) و به خصوص شهر بلگراد آن، یکی از زیباترین فضاهای شهری را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارند. از این رو صربستان، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری علاقه مندان به معماری های اروپایی عجیب و زیباست. در ادامه این مطلب بیشتر با کشور صربستان، تاریخچه، فرهنگ، اقتصاد و زبان آن آشنا خواهیم شد.

کشور صربستان کجاست

صربستان کجاست؟

کشور صربستان در قاره اروپا، شبه جزیره بالکان و جلگه پانونین واقع است. این منطقه پیوندی میان مرکز، جنوب و خاور اروپا به شمار می رود. این کشور در یکی از بهترین مناطق آب و هوایی اروپا واقع گردیده و با کشورهایی نظیر مونته نگرو، بلغارستان، بوسنی، مقدونیه، رومانی، آلبانی، مجارستان و کرواسی همسایه است. یکی از مهم ترین عوامل محبوبیت صربستان در میان گردشگران، نزدیکی به کشور ترکیه است.

رود دانوب با طول 2850 کیلومتر، در یک سوم شمال این کشور جاری بوده و طول 588 کیلومتری از این رودخانه، مرز صربستان با کشور کرواسی و بخشی از مرز او با رومانی را تشکیل می دهد. عبور رودخانه دانوب و شاخه های آن از این کشور، نیاز آب کشاورزی در 94 درصد از زمین های زیر کشت صربستان را تامین می نماید. صربستان دارای رودخانه های فراوان دیگری از جمله تیمیش، درینا، بگج و ساوا می باشد. همچنین بیش از یک چهارم این سرزمین پوشیده از جنگل است.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

کشور زیبای صبرستان

آشنایی با کشور صربستان

این کشور همراه با کشورهای مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین ومقدونیه از سال 389 میلادی زیر سلطه امپراطوری عثمانی قرار گرفت. سپس با گذشت 4 سده در سال 1912و به دنبال جنگ کوزوو به آزادی دست یافت و به همراه کرواسی و اسلوونی، پادشاهی یوگسلاوی را تشکیل داد که این حکومت توانست تا سال 1945 و به قدرت رسیدن تیتو پایدار بماند.

در پی ورود عثمانی ها، مهاجرت صرب ها به سوی مناطق غربی آغاز شد و از همین زمان اولین هسته‌های تداخل و تلفیق در جهت یوگسلاوی شکل گرفت. مردمان این منطقه از نژاد اسلاو بوده و پس از ساکن شدن در گوشه ای از اروپا توانستند فرمانروایی تزارهای صربستان را بنا نهند. سپس عثمانیان در حمله خود به اروپا، آخرین تزار صرب را به قتل رساندند. 

پیش از این کشور صربستان از شش کشور تشکیل دهنده جمهوری یوگسلاوی بوده است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این جمهوری نیز در جریان جنگ های یوگسلاوی تجزیه شد. از یوگسلاوی تنها دو کشور صربستان و مونته نگرو باقی ماندند که تا سال 2003 میلادی با نام جمهوری فدرال یوگسلاوی شناخته می شدند. سپس نام این کشور به صربستان و مونته نگرو تغییر یافت. در 31 می سال 2006، همه پرسی استقلال در مونته نگرو برگزار شد و طبق آرای 55.5 درصد از شرکت کنندگان، مونته نگرو اعلام استقلال نمود. 

آشنایی با کشور صربستان

پایتخت صربستان

پایتخت این کشور، شهر بلگراد است. مساحت بلگراد تقریبا 360 کیلومتر مربع بوده و با احتساب محدود آن، به 3223 کیلومتر مربع می رسد. این شهر حدودا 3.6 درصد از خاک کشور صربستان را شامل شده و 15 درصد جمعیت این کشور را در خود جای داده است. این شهر که از بزرگ ترین شهرهای جنوب غرب اروپا محسوب می شود، دارای جمعیتی بیش از 1 میلیون 300 هزار نفر است که با احتساب محدوده حومه شهر، این مقدار به بیش از 2 میلیون نفر می رسد.

شهر بلگراد پایتخت صربستان

مساحت و جمعیت کشور صربستان

صربستان به عنوان صد و هجدهمین کشور پهناور دنیا به حساب می آید و مساحتی حدود 77474 کیلومتر مربع دارد. جمعیت این کشور طبق آمار سال 2019 میلادی، 6 میلیون و 945 هزار نفر اعلام شده است. میانگین سنی در این کشور 37.3 و امید به زندگی برای زنان 77.86 و برای مردان 72.49 است. 9.82 درصد از مردم این کشور صرب، 1.4 درصد رومانیایی، 1.1 یوگسلاو، 3.9 درصد مجار، 0.9 مونته نگرویی و 1.8 درصد بوسنیایی هستند. 

زبان و مذهب مردم صربستان

دین اکثر مردم صربستان مسیحیت بوده و دین اسلام در رتبه بعد قرار می گیرد. زبان مردم این کشور، صربی بوده و مردم کشورهای کرواسی و بوسنی نیز بر اساس ایده "فهم متقابل" می توانند این زبان را متوجه شوند. زبان صربی گویش های متفاوتی دارد اما زبان استاندارد بر پایه گویش «اشتوکاوی» (Shtokavian) می باشد. همچنین این زبان در کشورهایی نظیر رومانی، کرواسی، اسلواکی و مجارستان به عنوان زبان اقلیت مورد استفاده قرار می گیرد. زبان صربی دارای دو سیستم نوشتاری متفاوت می باشد که الفبای «سیریلیک» (Cyrillic) در مدارس و نوشتن اسناد رسمی کاربرد داشته و در سایر موارد بیشتر از الفبای لاتین استفاده می شود.

زبان و مذهب مردم صربستان

فرهنگ و آداب و رسوم مردم صربستان

خونگرمی و مهمان نوازی مردم صربستان در برابر گردشگران شهرت جهانی دارد. به دلیل بالا بودن پتانسیل های گردشگری در این کشور، مردم صربستان از سنین کودکی یادگیری زبان انگلیسی را آغاز می کنند؛ به همین علت گردشگران به راحتی می توانند با استفاده از زبان انگلیسی، سفر خوبی به کشور صربستان داشته باشند. 

کشورهای ایران و صربستان به لحاظ فرهنگی و آداب و رسوم خود دارای اشتراکات فراوانی می باشند. در بین مردم صربستان افراد بسیاری علاقه مند به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی پیدا می شود. همچنین در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان که در تهران برگزار گردید، یک یادداشت تفاهم همکاری بین کشورهای ایران و صربستان برای دوره ای 5 ساله و در 8 بند به امضا رسید که تاثیر بسایر مهمی بر صنعت گردشگری دو کشور می گذارد. این تفاهم نامه همکاری را مسعود سلطانی فرد- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی- و راسیم لیاییچ- معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان- امضا کردند.

مردم صربستان

واحد پول صربستان - همه چیز درباره پول صربستان و نرخ آن در بازار جهانی

مهم ترین شهرهای صربستان

از مهم ترین شهرهای صربستان می توان به این شهرها اشاره نمود:

شهر بلگراد

 این شهر که پایتخت صربستان است، به عنوان بزرگ ترین شهر و اصلی ترین شهر توریستی صربسستان با جاذبه های دیدنی فراوان به شمار می رود. بلگراد در طول سال محل برگزاری فستیوال های موسیقی و نمایشگاه های گوناگون می باشد. یکی از مهم ترین جاذبه های این شهر، موزه ملی است.

 شهرهای صربستان

شهر زرنجانین

یک شهر زیبا و خاص که تاریخ گسترده ای دارد.

شهر ورانیه 

شهری جنوبی در صربستان که در دسته شهرهای بزرگ این کشور قرار دارد و در دوره عثمانی به شدت مورد استفاده بوده است. ورانیه دارای فرهنگی خاص و محلی بوده و قلعه های رومی زیبایی در آن وجود دارد.

شهر ورانیه 

شهر سوبتیتسا

 شهری زیبا در بخش شمالی صربستان که تنوع نژادی فراوانی در آن به چشم می خورد. این شهر از بهترین شهرهای صربستان می باشد و بزرگترین مرکز خرید این کشور را نیز در خود جای داده است.

شهر نووی ساد 

شهری شمالی در کشور صربستان که به کوچ نشین نو معروف است. این شهر مورد توجه مهاجران جوان بوده و سرشار از فرصت های تحصیل و کار می باشد.

شهر نووی ساد 

شهر پوژارواتس

 شهری تاریخی که موزه های فراوان و مناظر طبیعی دل انگیز بی شماری دارد. این شهر کم تر در نزد ما ایرانیان شناخته شده است، اما دارای جاذبه های گردشگری مختص خویش است.

در سفر به صربستان از کجاها دیدن کنیم؟

کشور صربستان دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشد که در این قسمت به معرفی کوتاه برخی از آن ها می پردازیم:

پارک ملی کوپا اونیک (Kopaonik National Park)

کوپا اونیک بلندترین کوه صربستان است که از سال 1981 به عنوان پارک ملی معرفی شد. این پارک میزبان مهم ترین و اصلی ترین پیست اسکی صربستان بوده و با دارا بودن 25 بالابر، گنجایش 32 هزار نفر در هر ساعت را دارد. از ماه نوامبر تا ماه می در این منطقه برف می بارد و آن را به محلی مناسب برای اسکی مبدل می سازد. همچنین این منطقه در تابستان پوشش گیاهی مناسبی داشته و برای کوه نوردی وپایده روی مکانی محبوب است. در کوه های پارک ملی کوپا اونیک، بعضی اوقات مقداری طلا، آهن، روی و نقره نیز یافت می شود.

در سفر به صربستان از کجاها دیدن کنیم؟

پریزن

 در قرون وسطی پایتخت صربستان بوده است و هم اکنون بخشی از جمهوری کوزوو محسوب می شود. کشور صربستان آن را به عنوان ایالتی که به صورت غیرقانونی جدا شده است شناخته و استقلال آن را به رسمیت نمی شناسد. مهم ترین جاذبه پریزن، قلعه پریزن بوده که قدمت آن به دوره عثمانی باز می گردد. همچنین در مرکز پریزن، کلیساهای زیادی وجود دارد که یکی از مشهورترین آن ها، کلیسای بانو لیوویس با معماری صرب ها در قرون وسطی است.

پارک ملی درداپ 

دارای چهار تنگه و به طول 115 کیلومتر است. دره دارداپ از ترکیب این چهار دره به وجود آمده که یکی از آن ها به نام گوسپودین ویت، یکی از عمیق ترین رودهای جهان را داراست. به دلیل اینکه این دره ‌ها ورودی جنوبی کوه‌ های کارپات می باشند، از آن ها با نام دروازه آهن نیز یاد می شود. پارک درداپ در رود دانوب و در نزدیکی قلعه گلوباک واقع است.

جا های دیدنی صربستان

معماری شهر گلوباتس

بسیار خاص و دیدنی می باشد و بازدید از آن به علاقه مندان آشنایی با تاریخ صربستان پیشنهاد می گردد.

شهر شیطان

در جنوب صربستان واقع است و فرسایش کوه ها در گذشت زمان باعث به وجود آمدن صخره های عجیب شده است. دلیل نامگذاری این صخره ها، شکل عجیب و غریب آن هاست. افسانه ای محلی در مورد این صخره ها وجود دارد که می گوید این ها در واقع افرادی بوده اند که در یک مهمانی شرکت نموده و توسط شیطان به شمل صخره در آمده اند. شهر شیطان متشکل از بیش از 200 صخره می باشد که در سرتاسر دو دره زیبا بر روی کوه رادان پراکنده شده ‌اند.

شهر شیطان صربستان

دهکده درونگارد

به عنوان قطب دنیای سینما، یک مقصد خاص فرهنگی و هنری است. این دهکده بهترین مکان برای بازدید از چهره های سرشناس عرصه سینما به حساب می آید.

خیابان کنز میخایلوا

این خیابان دارای دسته بندی های مشخص بوده و معماری خاص و بی نظیری دارد.

خیابان کنز میخایلوا

شهر نیش و بنای تاریخی کنستانتین کبیر

این بخش در مسیر فرمانداری شرق دوم مورد محاصره قرار گرفت و بازدید از آن شما را با فرهنگ مردم صربستان آشنا خواهد کرد.

شهر نیش و بنای تاریخی کنستانتین کبیر

رشته کوه کوپائونیک

این منطقه در صربستان به علت تفریح و اسکی بازی مورد توجه گردشگران است.

کوهستان میروتش

در بخش های پر پیچ و خم رودخانه دانوب واقع شد و بسیار زیباست و اگر در فصل مناسب به این کشور سفر کرده اید، بهتر است سری هم به اینجا بزنید.

اقتصاد صربستان

پول رایج کشور صربستان، دینار صربستان است و اغلب معاملات جاری این کشور با همون پول انجام می گردد. تبدیل دلار و یورو به دینار صربستان نیز به راحی در فرودگاه های این کشور امکان پذیر است. خرید کالا و اجناس در کشور صربستان با یورو نیز ممکن است. همچنین لازم به ذکر است قیمت ها در شهر بلگراد به نسبت دیگر شهرهای صربستان بالاتر می باشد؛ اما در سایر شهرها می توانید کالاها و خدمات مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تری بیابید.

اقتصاد صربستان

تولید ناخالص داخلی صربستان معادل 89.56 میلیارد دلار است که 5.63 درصد از آن مربوط به بخش خدمات تولید می باشد. نرخ تورم معادل 8.9 درصد و نرخ بیکاری برابر با 8.15 درصد می باشد. 30 درصد از مردم صربستان به دلیل مشکلات اقتصادی و جنگ های داخلی، زیر خط فقر قرار دارند. مهم ترین محصولات صادراتی این کشور مواد تولیدی، ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، غذا و حیوانات زنده می باشند. همچنین محصولات کشاورزی و دامداری مهم این کشور شامل ذرت، گندم، آفتابگردان، شیر و گوشت است.

نقشه صربستان

در ادامه نقشه کشور صبرستان را مشاهده میکنید.

نقشه کشور صربستان

تصاویر صربستان

صربستان در زمستان

مجسمه صربستان

برج صربستان

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.9 از 5 | از 102 کاربر