آشنایی با آفریقای جنوبی

📅 انتشار : 1399/11/25 📅 بروزرسانی : 1399/11/25 بازدید : 4001

آفریقای جنوبی (South Africa) که البته با نام رسمی‌تر جمهوری آفریقای جنوبی نیز شناخته می‌شود، کشوری در ناحیه جنوب قاره آفریقا است که با دو اقیانوس اطلس و هند نیز در ارتباط است. آفریقای جنوبی به نام ملت رنگین کمان نیز شناخته می‌شود، چرا که در این کشور شاهد حضور مردمان سفید پوست، سیاه پوست و حتی زرد پوست هستیم. آفریقای جنوبی به دلیل درگیرهایی که بین نژادهای سفید و سیاه پوست داشت نیز بسیار شهره است.

 

آفریقای جنوبی

 

آشنایی با آفریقایی جنوبی

پس از آپارتاید سال 1984، درگیرهای بین اقلیت سفید پوست با اکثریت سیاه پوست آن افزایش یافت؛ پس از آن، جامعه بین‌المللی که آپارتاید را به شدت محکوم کرده بودند، دست به تحریم‌های گسترده علیه این کشور زده و در نهایت آفریقای جنوبی در سال 1991 قوانین جداسازی نژادی را لغو کرد. جالب است بدانید که آفریقای جنوبی یکی از معدود کشورهایی است که هیچ گاه در آن انقلابی بزرگ و یا کودتا صورت نگرفته و در چند دهه اخیر، شاهد انتخابات‌های منظم و قانونی بوده است.
اکوسیستم سیاسی این کشور، روزهای آرامی را می‌گذراند؛ سیستم سیاسی این کشور بر اساس مردم سالاری-پارلمانی بنا شده و ریاست دولت و همچنین رئیس جمهور در یک سمت ادغام شده است. آفریقای جنوبی که جمعیتی کمتر از 60 میلیون نفر دارد، دارای 11 زبان رسمی است. 9 زبان از خانواده زبان‌های آفریقایی و یک زبان که از هلندی ریشه گرفته است. این زبان اکثر سفید پوست‌های دورگه ساکن آفریقای جنوبی است. در نهایت بسیاری از مردم این کشور برای داد و ستدهای خارجی، از زبان انگلیسی نیز استفاده می‌کنند. از این رو آفریقا در بین کشورهای جهان بسیار متفاوت است. مردم آفریقای جنوبی مشکلات بسیاری را در پی ورود اروپایی‌ها متحمل شده‌اند.

پایتخت آفریقای جنوبی

همان‌طور که در بخش نخست نیز بدان اشاره شد، آفریقای جنوبی در برخی موارد دارای تفاوت‌هایی جالب توجه با دیگر کشورهای جهان است که «پایتخت» نیز بخشی از این تفاوت را شامل می‌شود. جمهوری آفریقای جنوبی دارای سه پایتخت است. قوه مجریه این کشور در پرتوریا ساکن است؛ پایتخت دوم کیپ تاون است که پارلمان را نیز در خود جای داده است. 
در نهایت سومین پایتخت نیز به لوم فونتین است که قوه قضاییه نیز در آن قرار گرفته است. با این وجود هیچ یک از شهرهای یاد شده، پُر جمعیت‌ترین استان این کشور نیستند. با این وجود، پرتوریا را می‌توان پایتخت اصلی آن قلمداد کرد.

 

پایتخت آفریقای جنوبی

 

مساحت و جمعیت آفریقای جنوبی

در سال 1994 و پس از کنار گذاشتن آپارتاید، دولت ناچار به ایجاد تغییراتی در تقسیمات کشوری شد. در آن زمان، استان‌های کیپ، کوازولو ناتال، ایالت آرنج فری و ترانس وال با 9 استان دیگر جایگزین شدند. در نتیجه شاهد ایجاد استان‌هایی کوچک‌تر در آفریقای جنوبی بودیم. 
9 استان کنونی آفریقای جنوبی به 52 بخش تقسیم شده و شش عدد از آنها، دارای شهرداری کلان شهر هستند. جمعیت آفریقای جنوبی بیش از 59 میلیون نفر است. ژوهانسبورگ با جمعیتی در حدود 6 میلیون نفر، پُر جمعیت‌ترین شهر آفریقای جنوبی است. کیپ تاون و دوربان نیز از جمله شهرهای پُر جمعیت آفریقای جنوبی به شمار می‌روند. جالب است بدانید که جمعیت این کشور از سال 2011 تا کنون، رشد 8 میلیون نفری را تجربه کرده است. تراکم جمعیتی این کشور، 42.4 به ازای هر کیلومتر مربع است. آفریقای جنوبی کشوری به مساحت 1.221.037 کیلومتر مربع است. این کشور چهارمین کشور پُر جمعیت در آفریقای زیرصحرا است. 

 

سواحل آفریقای جنوبی

 

اسامی شهرهای آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای 9 استان اصلی است که به 52 بخش تقسیم شده و جالب است بدانید که این کشور دارای مناطق حفاظت شده متعدد است. ژوهانسبورگ به عنوان بزرگ‌ترین شهر آفریقای جنوبی، موتور اقتصادی این کشور بوده و موزه معروف آپارتاید نیز در آن واقع شده است. این موزه به همراه تپه قانون اساسی و و پارک گلدریف سیتی، جزو دیگر بخش‌های گردشگری ژوهانسبورگ هستند.
شهرهای منطقه سووتو نیز از جمله دیگر بخش‌های گردشگری آفریقای جنوبی هستند که بدون شک تورلیدرها آن را در برنامه خود قرار می‌دهند. موزه نلسون ماندلا یکی از دلایل سفر به این منطقه است. شهر پرتوریا، واقع در استان گائوتنگ نیز سومین شهر جاذب برای گردشگران است. پرتوریا که به شهر باغ‌ها نیز شهره است، میزبان گردشگرانی است که برای مشاهده باغ‌ها و پارک‌های متعدد به آن سفر می‌کنند. همچنین پارک آزادی و بنای یادبود Voortrekker نیز در این شهر قرار دارند.
در بخش مکان‌های گردشگری و توریستی این متن، می‌توانید شاهد معرفی دیگر بخش‌های توریستی آفریقای جنوبی باشید. استان‌های مهم در آفریقای جنوبی به ترتیب کیپ تاون، دوربان، ژوهانسبورگ، سووتو، پرتوریا، پورت الیزابت، پیتر ماریتزبورگ، ورینیگینگ و به لوم فونتین هستند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای یک ترکیب کم نظیر از نژادهای گوناگون است؛ بیش از 80 درصد مردم این کشور را سیاه پوستان تشکیل می‌دهند. 8.8 درصد رنگین پوستان، 7.9 درصد سفید پوستان و 2.6 درصد آسیایی‌ها. در نتیجه این ترکیب، شاهد وجود آداب و رسوم‌هایی متفاوت و البته متعدد در این کشور هستیم. به زبان ساده‌تر، این تنوع نژادی منجر به حذف فرهنگ‌های واحد در این کشور شده است.
در جامعه سنتی آفریقای جنوبی، «قبیله» یکی از مهم‌ترین اجتماعات به شمار می‌رود که همانند خانواده به شمار می‌رود. یکی از نکات جالب مردم آفریقای جنوبی، تفاوت چشمگیر رفتاری، فرهنگی و عقیدتی بین مردم روستا و شهرها است. مردمان شهرهای بزرگ این کشور، دیدگاهی مدرن‌تر را ارائه داده و به مسائل بین‌المللی نزدیک‌تر هستند. سیاه پوستان روستایی همچنان متعهد به قوانین و رسوم قدیمی و سنتی هستند.
ساکنان ژوهانسبورگ به بخش مالی و دارایی‌های خود اهمیت فراوانی می‌دهند؛ به طوری که اهمیت یک خانواده و یا شخص از روی دارایی‌ها و مکان زندگی وی سنجیده می‌شود. همچنین در شهرهای بزرگ، مردم به زندگی شهرنشینی خود افتخار کرده و آن را یک نکته متمایز و برجسته از روستاییان می‌دانند. مردم کیپ تاون نیز اعتقاد دارند که شهر آنها بهترین شهر در آفریقای جنوبی است. 
در بسیاری از نقاط آفریقای جنوبی می‌توانید راحتی در لباس پوشیدن را به چشم مشاهده کنید. در بسیاری از نقاط این کشور، مردم پوشش خود را به سادگی انتخاب کرده اما این به معنی بی اهمیت بودن البسه و ظاهر نیست. با این وجود لباس‌ها در ژوهانسبورگ بسیار رسمی‌تر از دیگر شهرها هستند. موسیقی، رقص و پایکوبی و غذا را می‌توان بخشی از فرهنگ آفریقای جنوبی دانست. 
به مانند بسیاری از دیگر کشورها، مردمان آفریقای جنوبی پس از دعوت به مهمانی‌ها، با خود هدایایی کوچک و حتی غذا را به خانه میزبان می‌برند. مردم این کشور خون گرم اما تا حدودی زودرنج هستند. پس بهتر است که پیش از شوخی با آنها، جوانب را به خوبی بسنجید.

اقتصاد آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از ثروتمندترین کشورها در آفریقا است؛ این کشور 40 درصد از ذخایر طلای جهان را در خود جای داده و 28 درصد از کل طلای تولید شده جهان، از این کشور صادر می‌شود. در بخش دوم، کشاورزی و دامپروری نیز یک سوم از صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است. علی رغم ثروت‌های طبیعی و منابع گران قیمت، بسیاری از مردم آفریقا وضعیت مالی مناسبی ندارند. 
عدم توازن مناسب بین درآمد و ثروت در آفریقای جنوبی و همچنین قوانین ضعیف در بخش اقتصاد و ارتباط‌های مالی، از جمله دلایل این مسئله است. با این وجود مردم این کشور از سطح زندگی بالاتری به نسبت دیگر کشورهای هم مرز برخوردار هستند. آفریقای جنوبی از جمله بنیان گذاران اتحادیه آفریقا بوده و دومین اقتصاد بزرگ را در بین کشورهای اتحادیه آفریقا دارد.
آفریقای جنوبی از جمله بزرگ‌ترین تولید کنندگان اورانیوم در جهان است؛ این کشور دارای منابع بزرگ زغال سنگ است که ضمن صادرات، سه چهارم از انرژی مورد استفاده را تأمین می‌کند. سنگ سرمه، پلاتین، آلومینیوم، الماس، پنبه نسوز، سیلیکات آلومینیوم، مس، کروم، سرب، سنگ آهن، فسفات، تیتانیوم و روی از جمله دیگر محصولات صادراتی این کشور به شمار می‌روند.

آب و هوای آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی در جنوبی‌ترین نقطه قاره قرار دارد؛ همچنین این کشور دارای مرز طولانی (2500 کیلومتر) با سواحل اقیانوس هند و اطلس است. اگر چه آفریقای جنوبی کشوری نیمه خشک به شمار می‌رود، اما دارای تنوع آب و هوایی نسبتاً گسترده‌ای است. این کشور دارای صحرایی خشک، مشرف به نامیبیا است. 
مناطق ساحلی این کشور در اکثر موارد آب و هوایی بارانی را تجربه می‌کنند؛ 80 درصد از بارش‌های ساحلی این کشور در حد فاصل ابتدای پاییز تا اوایل بهار روی می‌دهند. آفریقای جنوبی در برخی مناطق خود، خشکسالی‌های متعددی را تجربه کرده است. آتش سوزی بوته زار و جنگل‌ها در برخی نقاط این کشور گاهی تا جایی ادامه پیدا می‌کنند که دیگر چیزی برای سوختن وجود نداشته باشد. در کیپ تاون شاهد آب و هوای مدیترانه‌ای هستیم. بهترین زمان برای گردشگری در این استان، تمام فصول به جز تابستان است.
ژوهانسبورگ نیز دارای زمستان‌هایی نسبتاً سرد و خشک است؛ با این وجود در اوایل تابستان، پاییز و بهار، میزبان گردشگران بسیاری است. آفریقای جنوبی دارای پرتگاه کوهستانی به سمت فلات مرتفع و فلات داخلی است. تنوع آب و هوایی این کشور منجر به امکان گردشگری در تمام فصول شده است.

 

آب و هوای آفریقا

 

جاذبه‌های گردشگری آفریقای جنوبی

در حال حاضر، دولت آفریقای جنوبی قوانینی سخت‌گیرانه را برای گردشگران در نظر گرفته است؛ این قوانین به دلیل شیوع ویروس کرونا ایجاد شده‌اند. گردشگران برای سفر به این کشور در زمان کنونی نیازمند رعایت این قانون هستند: ((ظرف 72 ساعت قبل از خروج، آزمایش کووید-۱۹ با نتیجه منفی الزامی است)). 
آفریقای جنوبی از نظر مناظر و پارک‌های طبیعی، یک قطب گردشگری بزرگ به شمار می‌رود. «پارک ملی کروگر» در استان‌های لیمپوپو و پومالانگا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های حیات وحش در آفریقا، شهر زیبای «کیپ تاون» که بین رشته کوه و دریا واقع شده و یکی از زیباترین شهرهای قاره آفریقا است، «پارک کالاهاری» که یکی از متنوع‌ترین گونه‌های حیات وحش را در خود جای داده و دارای ترکیب زیبایی از طبیعت به منظور عکاسی است، شهر «استلنبوش» که میزبان بهترین کافه، رستوران و غذاهای گوناگون است، «رشته کوه دراکنزبرگ» به همراه پارک‌های معروف و قله‌های بسیار مرتفع که میزبان گردشگران بسیاری در طول سال است، «مسیر گاردن روت» که به طول 200 کیلومتر در کنار سواحل جنوب شرق این کشور امتداد یافته و مناظری بی نظیر دارد، «پارک تالاب ایسیمانگالیسو، کوازولو» که دارای یک تنوع خیره کننده از گونه‌های جانوری مختلف بوده و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، «پارک حافظت شده دره رودخانه بلاید» که گردشگران با خودرو و یا کوهنوری به سراغ آن می‌روند، غواصی در کیپ تاون با کوسه‌های بزرگ سفید که در قفس انجام می‌شود، «جزیره روبن» با زندان مشهور خود که 18 سال تمام نلسون ماندلا را در خود جای داده بود و در نهایت منطقه ساحلی «گلدن مایل دوربان» با انبوهی از تفریحات ساحلی از جمله مکان‌های توریستی آفریقای جنوبی به شمار می‌روند.

نقشه آفریقای جنوبی

در ادامه مطلب میتوانید نقشه آفرقای جنوبی را از سایت لحظه آخر مشاهده نمایید.

 

نقشه آفریقای جنوبی

 

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربران به آشنایی با آفریقای جنوبی