واحد پول آذربایجان

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/10
بازدید: 25426
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

یک گردشگر پیش از سفر به کشور‌های خارجه می‌بایست، با واحد پول آن کشور به طور کامل آشنا شود تا بتوانند برای هزینه‌های خود برنامه ریزی کند و در تبدیلات ارزی خود دچار مشکل نشوند. خوشبختانه یا متاسفانه واحد پول برخی از کشورها همچون واحد پول کشور آذربایجان، نزدیک به واحد پولی کشور ایران است که این موضوع می تواند در مدیریت هزینه های سفر به آذربایجان بسیار تاثیرگذار باشد. قبل از تصمیم به سفر نخستین موضوع آگاهی از هزینه سفر و آگاهی از واحد پول کشور مربوطه است. مخاطب عزیز لحظه آخری برای آگاهی از قیمت برخی از موادغذایی و مواد مصرفی، هزینه اسکان و همچنین قیمت حمل و نقل‌های شهری تا آخر مقاله با ما همراه باشید، زیرا در این مقاله قصد داریم علاوه بر آشنایی واحد پول کشور آذربایجان در مورد ارزش واحد پول کشور آذربایجان به تومان و دلار صحبت کنیم.

آگاهی از واحد پول آذربایجان دلیلی برای برآورد هزینه های سفر و تبادل ارز

معرفی منات، واحد پول آذربایجان

واحد پول ملی کشور آذربایجان را منات یا مانات (Manat) می‌نامند که این واحد پول در بازارهای جهانی با علامت اختصاری و کد الفبای AZN نام برده می شود. عموم ساکنان کشور آذربایجان در تمام مبادلات مالی خود از واحد پول منات استفاده می‌کنند؛ که ارزش آن در بازار جهانی متغیر است از این رو در ادامه به بررسی دقیق نسبت واحد پول آذربایجان به دلار و واحد پول کشور آذربایجان به تومان خواهیم پرداخت. از آن جایی که در گذشته، کشور آذربایجان جزئی از خاک شوروی بوده است، واژه‌ی منات برگرفته از کلمه‌ی روسی به معنای سکه است.

در قرن بیستم، کشور آذربایجان نام منات را به عنوان واحد پول کشور آذربایجان برگزید و این رویداد پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری آذربایجان رخ داد که مصادف با ریاست جمهوری اولین رئیس جمهور آذربایجان، ایاز مطلب اف بود. بعدها در سال ۱۹۹۲ هم زمان با ریاست ابوالفضل ایلچی بیگ، اسکناس‌های چاپ شده در این کشور در میان مردم توزیع شد و مورد استفاده قرار گرفت و مردم در تبادلات مالی خود از این واحد پولی استفاده می¬کردند.

طراح نخستین طرح های واحد پول منات، الدار میکاییل زاده بوده است. واحد پول منات نیز همانند اغلب واحدهای پولی رایج، دارای زیرمجموعه‌های مخصوص به خود هست. به طوری که منات به عنوان اصلی ترین واحد پول کشور آذربایجان محسوب می‌شود و پول کم ارزش تر از یک منات را قیپک می‌نامند. قیپک که ارزشی معادل یک صدم منات دارد، در این کشور به صورت سکه تولید شده و اسکناس آن در بازار موجود نمی‌باشد و عموم افراد در خریدهای جزئی و حمل و نقل‌های روزانه‌ی خود، از آن‌ها استفاده می‌کنند.

واحد پول کشورها - برای سفرهای خارجی نیاز به دانستن واحد پول کشورهای مختلف واجبه!

اسکناس های رایج در کشور آذربایجان

کشور آذربایجان هم چون سایر کشورها، اسکناس هایی با شکل‌ها و ارزش‌های متفاوتی دارد که رنگ و عدد نوشته شده بر روی آن‌ها، ارزش آن ها را تعیین می‌کند و افراد بسته به نوع خرید و کارشان از آن‌ها استفاده می‌کنند. اسکناس‌های موجود در کشور آذربایجان شامل اسکناس یک منات به رنگ طوسی، اسکناس پنج منات به رنگ خردلی، اسکناس ده منات به رنگ آبی، اسکناس بیست منات به رنگ سبز، اسکناس پنجاه منات به رنگ زرد، اسکناس صد منت به رنگ بنفش، اسکناس دویست منات به رنگ سرمه‌ای و اسکناس پانصد منات در رنگ صورتی چاپ می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای طرحی خاص می‌باشند.

منات واحد پول کشور آذربایجان

سکه‌های رایج در کشور آذربایجان

تمامی سکه های مورد استفاده در داد و ستد‌های مالی، ارزشی پایین تر از یک منات را دارند که این سکه‌ها شامل سکه‌های یک قپیک، سه قپیک، پنج قپیک، ده قپیک، بیست قپیک و پنجاه قپیک می‌باشند. امروزه این سکه‌ها اغلب در خریدهای جزئی همچون خرید مواد غذایی کم و خوراکی های کوچک و همچنین حمل و نقل‌های روزانه‌ی افراد در اتوبوس و تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عموم مردم برای خریدهای کلی تر از اسکناس‌های منات استفاده می‌کنند. البته تورم قابل توجه در این کشور شرایطی را ایجاد کرده است که دایره استفاده از سکه محدود شود.

ارزش منات آذربایجان چقدر است؟

با توجه به اینکه در دنیای امروز که ارزش واحدهای پولی پیوسته در حال تغییر است، برای تهیه و بررسی ارزش واحدهای پولی سایر کشورها، نیازمند آگاهی از قیمت آن واحد پولی در لحظه می‌باشیم. بر اساس آخرین تحقیقات در این روزها یک منات آذربایجان ارزشی برابر با ۱۳٬۶۸۰ تومان را دارد که مسافران می‌توانند پیش و بعد از سفر به کشور آذربایجان، به منظور تبادل ارز واحد پول کشور آذربایجان به تومان یا تومان را به منات، دلار و یا یورو تبدیل کنند، بهترین مکان برای تبادل ارز باجه‌های مرزی و یا شعبه بانک ملی فرودگاه بین المللی امام خمینی است، پس از تبادل ارز مسافر می تواند پول دریافتی خود را در سفر و یا در هنگام مهاجرت به کار گیرند.

تهیه دلار و تبدیل واحد پول آذربایجان به دلار در صرافی های باکو می تواند گزینه پر سود تری برای ایرانیان باشد. مسافران برای تبدیل دلار به منات یا بلعکس در شهر باکو می توانند از طریق مستر کارت یا ویزا کارت رایج از طریق ای تی ام های موجود در شهر باکو اقدام به دریافت پول کنند. ما به مسافران مقصد آذربایجان توصیه می کنیم تا در روزهای پایانی سفر خود در آذربایجان، پول‌های خود را به دلار تبدیل کرده و سپس به کشور باز گردند زیرا خرید و فروش واحد پول آذربایجان نسبت به دلار مشکل تر است، فروش دلار در ایران علاوه بر آسان بودن سود بیشتری نیز برای شما دارد. از دیگر نکات حائز اهمیت در بحث سفر به آذربایجان می توان به این نکته اشاره کرد که مسافران باید در بانک‌ها و صرافی‌ها اقدام به انجام تبدیلات ارزی نمایند زیرا تبدیل ارزی در خارج از این مکان‌ها با قوانین و مقررات کشور آذربایجان مغایرت دارد.

وارسی واحد پول کشور آذربایجان بر اساس رنگ اسکناس و نوع سکه

ارزش منات آذربایجان در برابر دلار

بررسی ها نشان می دهد ارزش واحد پول آذربایجان به دلار 0.59 است، به بیان بهتر می توان گفت هر 100 دلار آمریکا برابر با 170 منات آذربایجان می باشد، اگر قصد سفر به آذربایجان را دارید توصیه می کنیم در ایران اقدام به تبادل ارز کنید تا در هنگام سفر فقط از جاذبه های آذربایجان لذت ببرید.

ارزش منات آذربایجان در برابر یورو

با توجه به نوسان قیمت ارز نمی توان در خصوص ارزش منات آذربایجان در برابر یورو با قاطعیت نظر داد اما بر اساس آخرین تحقیقات هر 10 منات معادل 4.18 یورو ارزش دارد و هر 50 منات آذربایجان معادل 24.3 یورو می باشد. هم چنین هر 480 یورو معادل 1000 منات است. آذربایجان یک مقصد عالی برای گردشگران قاره سبز است.

ارزش منات آذربایجان در برابر ریال

اگر عازم آذربایجان هستید، فکر تبدیل ارز در باکو را نکنید چرا که در هیچ یک از صرافی های آذربایجان قابلیت نبادل ریال به منات یا بلعکس وجود ندارد. بهترین راه برای تبادل ارز ایران است بر اساس آخرین بررسی ها ارزش هر 100 منات آذربایجان برابر با 2477200 ریال، واحد پول ایران است.

جمع بندی

منات آذربایجان که واحد پول رسمی و رایج در کشور آذربایجان می‌باشد را می‌توانید از صرافی‌ها و بانک‌های موجود در کشورمان تهیه کنید و توصیه می شود که تبادلات ارزی خود را پیش از سفر و در داخل کشور انجام دهید تا در کشور مقصد دچار سردرگمی و مشکل نشوید و در وقت خود صرفه جویی نمایید.
در صورتی که واحد پولی غیر از منات را با خود حمل می کنید، بهتر است از اسکناس های خرد استفاده نمایید تا خرد کردن اسکناس های درشت در هنگام سفر دغدغه ای را برای شما ایجاد نکند. منات آذربایجان نسبت به دلار آمریکا، اختلاف چندانی با واحد پول رایج در کشور ما ندارد و بدین ترتیب مقصد مناسبی برای سفر و اقامت به شمار می‌آید. بسیار خوشحالیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم مطالعه این مقاله اطلاعات و دانش شما را درباره واحد پول کشور آذربایجان افزایش داده باشد.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.2 از 5 | از 105 کاربر