آب و هوای کربلا

📅 بروزرسانی : ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ بازدید : 14333

یکشنبه

10 مهر 1401

27.48°C

آسمان صاف

27.48°C27.48°C
رطوبت هوا30%
سرعت باد4.38 m/s
طلوع6:28
غروب18:18

بررسی آب و هوای کربلا و شهرهایی نظیر نجف و کاظمین، برای افرادی که قصد سفر به کشور عراق را دارند، امری مهم و ضروری به شمار می‌رود. از آنجا که عراق کشوری بیابانی است، در روزهای بسیاری از سال، دمای هوا بالا بوده یا احتمال ایجاد طوفان‌های شن وجود دارد.

 

آب و هوای کربلا

 

آب و هوای کربلا در فصول مختلف چگونه است؟

به جز مناطق شمالی عراق، اکثر مناطق آن آب و هوایی صحرایی دارند. این امر به معنی تابستان‌هایی گرم و خشک به همراه تابش شدید خورشید و زمستان‌هایی خنک و تا حدودی سرد است. فقط بخش‌های کوهستانی این کشور در زمستان‌ها شاهد بارش برف هستند که در بعضی موارد سبب طغیان رودخانه‌ها می‌شود. به طور کلی، کشور عراق در طول سال بارندگی کمتر از 250 میلی‌لیتر دارد. اکثر این این بارش‌ها در فصل زمستان اتفاق افتاده و بخش اندکی از آن مربوط به فصل تابستان و مناطق شمالی عراق، است.

 

بهترین زمان سفر به کربلا - بهترین زمان برای زیارتی راحت و دل نشین

 

دمای هوای کربلا

عاشقان امام حسین علیه السلام، در تمامی فصول سال برای زیارت آن حضرت، راهی کربلا می‌شوند. مطلع بودن از دما هوای کربلا در فصول مختلف سال، برای کسانی که با تور کربلا قصد سفر به این شهر را دارند کمک می‌کند تا بهتر برای سفرشان برنامه‌ریزی کرده تا در طی سفر دچار مشکل نشوند. طبق آمار موجود، دمای هوای این شهر مقدس، در فصل تابستان، از 40 الی 48 درجه سانتی‌گراد، متغییر است؛ به طور کلی در شش ماه اول سال که آفتاب به صورت عمود می‌تابد، هوای کربلا بسیار گرم خواهدبود. از طرفی دمای کربلا در شش ماه دوم سال و به خصوص فصل زمستان، به 15 الی 19 درجه سانتی‌گراد خواهد‌رسید؛ پس زمستان‌های کربلا، هوایی خنک و گاهی سرد دارد. از آنجا که کشور عراق، کشوری بیابانی است، طبیعی است که در طی شب دمایش به 2 الی 5 درجه سانتی‌گراد رسیده و شب‌هایی سرد داشته‌باشد.

 

دمای هوای کربلا

 

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر آب و هوا

درست است که هدف از سفر به شهر کربلا و کشور عراق، زیات است؛ اما نباید فراموش کرد که آب و هوا تاثیر زیادی بر کیفیت یک سفر دارد. با خبر بودن از وضعیت آب و هوای شهر مقصد، به مسافران در انتخاب لباس‌های مورد نیازشان کمک می‌کند. طبق تحقیقات به عمل آمده، بهترین زمان برای سفر به شهر کربلا از نظر آب و هوایی، ماه‌های فروردین، مهر و آبان است؛ چراکه در این ماه‌ها، دمای هوا متعادل‌تر بوده و تابش خورشید، گرمای زیادی ندارد. از طرفی ماه‌های تیر و مرداد، بدترین ماه‌ها برای سفر به کشور عراق و شهر کربلا هستند؛ چراکه در این ماه‌ها، دمای هوا به 47 درجه سانتی‌گراد رسیده و مسافران را مجبور می‌کند تا از شدت گرما در هتل مانده و امکان گشت و گذار را از آن‌ها سلب خواهدکرد. البته مردم بخش جنوبی کشورمان به چنین آب و هوایی عادت دارند. پس در صورتی که به خلوتی و آرامش علاقه دارید و گرما مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند، در شش ماه اول سال به کربلا سفر کنید بهمن ماه به عنوان سردترین ماه سال در کربلا شناخته می‌شود؛ از آنجا که کشور عراق آب و هوایی صحرایی دارد، سرمایی خشک داشته و سبب آزار برخی از مسافران خواهد شد. برعکس بهمن ماه، دی زمان کاملا مناسبی برای سفر به این شهر، به شمار می‌رود؛ زیرا در این ماه هوا متعادل بوده و خنکی دلپذیر دارد.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Blog/weather/41408-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 102 کاربران به آب و هوای کربلا