آب و هوای کربلا

📅 انتشار : 1401/01/20 📅 بروزرسانی : 1402/06/18 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 51024
آب و هوای کربلا طبق فصول
بررسی دما
بهترین زمان سفر از نظر دما

سه شنبه

14 آذر 1402

19.59°C

آسمان صاف

19.59°C19.59°C
رطوبت هوا33%
سرعت باد1.04 m/s
طلوع7:20
غروب17:27

شرایط  آب و هوای کربلا می تواند بر برنامه های سفر شما تأثیر بگذارد. اطلاع از اختلالات احتمالی هوای کربلا می تواند کمک کند تا برنامه ی سفرتان به شکلی بچینید که در بهترین زمان به رزرو تور کربلا پرداخته و از تاخیرهای غیرضروری جلوگیری کنید. دانستن آب و هوا می تواند برای سلامتی شما نیز مهم باشد، به خصوص اگر شرایط پزشکی دارید که تحت تأثیر دما یا رطوبت ممکن است وضعیت خوشایندی نداشته باشید، به شما این امکان را می دهد تا اقدامات احتیاطی لازم را برای سفری راحت انجام دهید. در ادامه بنگاهی می اندازیم به وضعیت آب و هوای کربلا به طور کلی و هم اکنون در وبلاگ لحظه آخر و البته برای دانستن همه چیز درباره کربلا با ما همراه باشید.

آب و هوای کربلا

بهترین زمان سفر به کربلا - بهترین زمان برای زیارتی راحت و دل نشین

آب و هوای کربلا در فصول مختلف چگونه است؟

آب و هوای عراق کربلا، به جز در مناطق شمالی عراق، اکثر مناطق آن آب و هوایی صحرایی دارند. این امر به معنی تابستان‌هایی گرم و خشک به همراه تابش شدید خورشید و زمستان‌هایی خنک و تا حدودی سرد است. فقط بخش‌های کوهستانی این کشور در زمستان‌ها شاهد بارش برف هستند که در بعضی موارد سبب طغیان رودخانه‌ها می‌شود. به طور کلی، کشور عراق در طول سال بارندگی کمتر از 250 میلی‌لیتر دارد. اکثر این این بارش‌ها در فصل زمستان اتفاق افتاده و بخش اندکی از آن مربوط به فصل تابستان و مناطق شمالی عراق، است. از آنجا که عراق کشوری بیابانی است، در روزهای بسیاری از سال، دمای هوا بالا بوده یا احتمال ایجاد طوفان‌های شن وجود دارد.

تغییرات آب و هوای کربلا، عراق، در فصول مختلف به چه شکل است؟

  • بهار (مارس تا مه): در این فصل، آب و هوای کربلا خنک و معتدل است. دماها از ۲۰-۲۵ درجه سانتی‌گراد شروع می‌شوند و تدریجاً به ۳۰-۳۵ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.
  • تابستان (ژوئن تا اوت): در تابستان، کربلا آب و هوایی خشک و بسیار گرم دارد. دماها به بیش از ۴۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسند و برای تردد در فضای باز باید از پوشاک خنک و گشاد استفاده کرد.
  • پاییز (سپتامبر تا نوامبر): آب و هوای کربلا در پاییز خنک و دلپذیر می‌شود. دماها از ۳۰-۳۵ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد.
  • زمستان (دسامبر تا فوریه): در زمستان، آب و هوای کربلا خنک و معتدل است. دماها حدود ۱۵-۲۰ درجه سانتی‌گراد بوده و برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی منطقه مناسب است.

بررسی دمای هوای کربلا

عاشقان امام حسین علیه السلام، در تمامی فصول سال برای زیارت آن حضرت، راهی کربلا می‌شوند. مطلع بودن از اب هوا کربلا در فصول مختلف سال، برای کسانی که با تور کربلا قصد سفر به این شهر را دارند کمک می‌کند تا بهتر برای سفرشان برنامه‌ریزی کرده تا در طی سفر دچار مشکل نشوند. طبق آمار موجود، دمای هوای این شهر مقدس، در فصل تابستان، از 40 الی 48 درجه سانتی‌گراد، متغییر است؛ به طور کلی در شش ماه اول سال که آفتاب به صورت عمود می‌تابد، هوای کربلا بسیار گرم خواهد بود. از طرفی دمای کربلا در شش ماه دوم سال و به خصوص فصل زمستان، به 15 الی 19 درجه سانتی‌گراد خواهد‌رسید؛ پس زمستان‌های کربلا، هوایی خنک و گاهی سرد دارد. از آنجا که کشور عراق، کشوری بیابانی است، طبیعی است که در طی شب دمایش به 2 الی 5 درجه سانتی‌گراد رسیده و شب‌هایی سرد داشته‌ باشد.

وضعیت آب و هوای کربلا امروز

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر آب و هوا

درست است که هدف از سفر به شهر کربلا و کشور عراق، زیارت است؛ اما نباید فراموش کرد که آب و هوا تاثیر زیادی بر کیفیت یک سفر دارد. با خبر بودن از وضعیت آب و هوای شهر مقصد، به مسافران در انتخاب لباس‌های مورد نیازشان کمک می‌کند. طبق تحقیقات به عمل آمده، بهترین زمان برای سفر به شهر کربلا از نظر آب و هوایی، ماه‌های فروردین، مهر و آبان است؛ چراکه در این ماه‌ها، دمای هوا متعادل‌تر بوده و تابش خورشید، گرمای زیادی ندارد. از طرفی ماه‌های تیر و مرداد، بدترین ماه‌ها برای سفر به کشور عراق و شهر کربلا هستند؛ چراکه در این ماه‌ها، دمای هوا به 47 درجه سانتی‌گراد رسیده و مسافران را مجبور می‌کند تا از شدت گرما در هتل مانده و امکان گشت و گذار را از آن‌ها سلب خواهدکرد. البته مردم بخش جنوبی کشورمان به چنین آب و هوایی عادت دارند. پس در صورتی که به خلوتی و آرامش علاقه دارید و گرما مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند، در شش ماه اول سال به کربلا سفر کنید. بهمن ماه به عنوان سردترین ماه سال در کربلا شناخته می‌شود؛ از آنجا که کشور عراق آب و هوایی صحرایی دارد، سرمایی خشک داشته و سبب آزار برخی از مسافران خواهد شد. برعکس بهمن ماه، دی ماه زمان کاملا مناسبی برای سفر به این شهر، به شمار می‌رود؛ زیرا در این ماه هوا متعادل بوده و خنکی دلپذیری دارد.

گزارش مشکل

سوالات متداول آب و هوای کربلا

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.6 از 5 | از 106 کاربران به آب و هوای کربلا