آب و هوای رشت

📅 بروزرسانی : ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 1 دقیقه بازدید : 2704
موقعیت جغرافیایی رشت
تأثیر رطوبت بر آب و هوای رشت
پوشش گیاهی
وزش باد

پنج شنبه

10 فروردین 1402

22.9°C

آسمان صاف

22.9°C22.9°C
رطوبت هوا16%
سرعت باد3.09 m/s
طلوع7:1
غروب19:31

آگاهی از آب و هوای منطقه های مختلف باعث می شود زمانی که قصد سفر به آنجا را دارید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. رشت بارش زیادی دارد و دما و رطوبت آن مدام در حال تغییر است. جاهای دیدنی رشت واقعا زیبا و جذاب می‌باشد و بهتر است برای دیدنی این مکان‌ها حتما به تا آخر مطلب همراه ما باشید؛ زیرا در ادامه به بررسی دقیق آب و هوای رشت می پردازیم. این شهر یکی از مسافرخیزترین شهرهای ایران است.

آب و هوای رشت

موقعیت جغرافیایی رشت

مرکز استان گیلان، رشت از نظر دومین شهر متراکم در ایران محسوب می شود. این شهر در ضلع جنوبی دریای خزر بوده و دارای جلگه های وسیعی می باشد که در گذشته به دلیل قرار گرفتن میان دو رودخانه زرجوب و گوهر رود، دارلامان و دارلمرز نیز شناخته می شد که به دلیل بارش های بسیار، با نام شهر باران نیز شهرت داشت. رشت به دلیل آب و هوا و اقلیم خاص خود افراد بسیار زیادی را جذب خود می کند. از آن جایی که این شهر در یک ارتفاع زیاد در کیان رشته کوه های تالش و البرز قرار گرفته است، میزان بارنگی بسیار زیادی دارد.

ماسوله - با کلیک بر روی لینک با یکی از روستاهای زیبای ایران در شهر سرسبز رشت آشنا شوید.

تأثیر رطوبت بر آب و هوای رشت

به علت موقعیت جغرافیایی و بارندگی های متوالی رشت، این شهر میزان رطوبت بالایی دارد. فصل بهار در رشت شروع رطوبت و بارندگی در این شهر است و در تابستان هوا شرجی تر می شود. در فصل بهار و اوایل اردیبهشت ماه زمان آماده سازی شالیزارهاست. در بهاران و تابستان بعد از ظهر تا غروب آفتاب، بادهای خنکی می وزد که به آن "گرمش" می گویند. اعتدال هوا در زمستان نیز وجود دارد، گل ها پژمرده نمی شوند و به ندرت پیش می آید که زمستانی یخبندان داشته باشد. همجواری با دریای خزر، رودخانه های خروشان و بارش باران باعث می شود که این شهر بر روی بستری از آب قرار داشته باشد و این میزان رطوبت باعث ایجاد زمستان های ملایم تری می شود.

آب و هوای رشت در فصول مختلف

بیشترین میزان رطوبت هوا در شهر رشت مربوط به فصل تابستان است زیرا گرما و رطوبت کنارهم منجر به رطوبت بیشتر هوا میشود. رطوبت هوا در طول سال در رشت دچار تغییرات بسیار زیادی می شود و هر چه دما بیشتر باشد رطوبت نیز بیشتر می شود از این رو در اواسط روز هوا شرجی تر است. بنابراین زمانی که هوا گرم است توصیه می کنیم به این شهر سفر نکنید.

آب و هوای تهران - برای اطلاع از آب و هوای تهران و همچنین شرایط اقلیمی این شهر مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

پوشش گیاهی رشت، بهشت ایران 

پوشش گیاهی رشت به دو دسته کلی جنگل ها و مراتع تقسیم می شود. جنگل های رشت دارای گونه های گیاهی و درختان مختلفی مانند شمشاد، ممرز، انجیلی هستند.همچنین مراتع آن در حد مناسبی بوده و گیاهانی مانند پونه، یونجه، تمشک، هویج وحشی، گزنه در خاک آن رشد میکند. این شهر یکی از سرسبزترین شهرهای ایران بوده و بخش زیادی از مراتع آن به شالیزار های برنج اختصاص دارد.

پوشش گیاهی رشت

وزش باد و تأثیر بر آب و هوای رشت

وزش باد در فصل بهار و تابستان به اوج خود میرسد. در این شهر فقط بادهای خنک نمی وزد و بادهای گرمی نیز در فصل پاییز و زمستان اقلیم آن را در بر دارد این بادهای گرم که گرمش نامیده میشود در کنار خشکی نسبی هوا منجر به ایجاد جرقه های کوچک شده و موجب بروز آتش در جناگل می شود. در بهار و تابستان بادخنکی به نام "گیله وا" از سمت شرق به غرب شروع به وزیدن می کند که دمای هوا را کمی ملایم تر می کند. پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به این شهر بارانی دمای هوای آن را بررسی کنید و میزان رطوبت آن را بسنجید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Blog/weather/41402-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آب و هوای رشت