خط 5 مترو تهران

📅 انتشار : 1402/08/07 📅 بروزرسانی : 1402/08/23 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 324
مسیر
ایستگاه‌ها
تقاطع‌ها
ساعت کاری
قیمت بلیت

خط پنج مترو تهران که از آن به عنوان خط تهران کرج هم یاد می‌شود، تنها خط کاملا برون شهری است که کرج را به تهران وصل می‌کند. اگرچه که انتهای مسیر این خط به کرج (ایستگاه گلشهر) محدود نشده و با یک انشعاب دیگر تا شهر جدید هشتگرد (ایستگاه قاسم سلیمانی) هم می‌رود. این خط کمترین تقاطع را با سایر خطوط مترو تهران دارد. در ادامه همراه لحظه آخر باشید تا با تمام ایستگاه های خط 5 مترو تهران، محدوده مکانی آنها، تقاطع آنها با سایر خطوط و وضعیت فعلی‌شان در سال 1402 به طور کامل آشنا شوید.

خط 5 مترو تهران کرج

نقشه مترو تهران + راهنمای جامع خطوط و ایستگاه های فعال

مسیر مترو خط 5 از صادقیه تا هشتگرد

خط پنج متروی تهران یک خط برون شهری است که به طول 67.5 و 13 ایستگاه از صادقیه (تهران) تا هشتگرد (در ایستگاه قاسم سلیمانی) در شهر جدید هشتگرد قرار گرفته است که موازی راه آهن تهران قزوین حرکت می‌کند. همچنین بعضی از مسافرانی که از ایستگاه کرج و گلشهر روزانه از این خط استفاده می‌کنند آن را به نام مترو کرج می‌شناسند. اگرچه که نام مترو تهران کرج شاید کمی مناسب‌تر باشد اما بعد از توسعه مترو داخلی شهر کرج، این خط اولین خط این شهر خواهد بود.

در ضمن بهتر است مسیر خط 5 را به دو قسمت تقسیم کرد: مسیر صادقیه تا گلشهر و مسیر گلشهر تا هشتگرد؛ چرا که مسیر دوم یک انشعاب جداگانه بوده و قطارها و ساعت کاری متفاوتی دارد. در نقشه مترو تهران می‌توانید این مسیرها را از بالا و به طور کامل ببینید.

ایستگاه های خط 5 مترو و محدوده آن

مترو تهران کرج در خط صادقیه گلشهر با احتساب انشعاب گلشهر هشتگرد مجموعا 13 ایستگاه فعال دارد. تمام این ایستگاه های خط 5 و محدود مکانی آنها را می‌توانید در لیست زیر ببینید.

 1. صادقیه (بزرگراه محمدعلی جناح، خیابان سازمان آب)
 2. ارم سبز (ضلع جنوبی پارک ارم)
 3. ورزشگاه آزادی (ضلع جنوبی مجموعه ورزشی آزادی)
 4. چیتگر (کیلومتر ۸ آزادراه تهران-کرج، بلوار کوهک)
 5. ایران خودرو (کیلومتر ۱۴ آزادراه تهران-کرج، شهرک پیکان‌شهر)
 6. وردآورد (کیلومتر ۱۶ آزادراه تهران-کرج، خیایان داروپخش)
 7. گرم‌دره (کیلومتر ۲۳ آزادراه تهران-کرج، جنب اردوگاه آموزشی قدس)
 8. اتمسفر (کیلومتر ۲۷ آزادراه تهران-کرج، کارخانه اتمسفر)
 9. کرج (کرج، پل شهید سلطانی (پل فردیس)، ابتدای جاده ملارد)
 10. محمدشهر (کرج، پایانه شهید کلانتری)
 11. گلشهر (کرج، ۴۵ متری گلشهر، خیابان اختر غربی)

از این ایستگاه بعد خط وارد یک انشعاب دیگر می‌شود که البته در ادامه مسیر قبلی است.

 1. شهید فخری‌زاده (ضلع جنوبی مجتمع صنعتی ماموت)
 2. شهید قاسم سلیمانی (شهر جدید هشتگرد، میدان فراجا)

در آینده‌ای بلند مدت برنامه ریزی شده که این خط حتی تا قزوین نیز ادامه داشته باشد.

نکته: فونت رنگی وضعیت تقاطع با دیگر خطوط را نشان می‌دهد.

شهر تهران - هر آنچه که باید در مورد شهر تهران بدانید!

تقاطع های خط 5 مترو با سایر خطوط

خط پنج مترو فقط با 2 خط دیگر تقاطع داشته که به ترتیب از شرق تا غرب به شرح زیرند:

ساعت شروع کار و پایان خط پنج مترو

مترو تهران کرج متفاوت‌ترین ساعت کاری را بین تمام خطوط دارد. قطار مترو خط گلشهر به صادقیه، از ساعت 5:20 و خط صادقیه به گلشهر از ساعت 5:30 شروع به کار کرده و در ساعت 22:00 آخرین قطار خود را به انتهای خط می‌فرستد. زمان شروع در روزهای تعطیل و جمعه ساعت 6:00 و در کرج ساعت 6:15 در تهران است. مدت زمان هدوی (تاخیر قطارها) در ساعات مختلف نیز متفاوت است که می‌توانید در جدول زیر جزئیات آن را ببینید. خط 5 بیشترین تاخیر را بین تمام خطوط مترو دارد که در بالاترین حالت خود حتی به نیم ساعت هم می‌رسد.

ساعت کاری مترو کرج به تهران (1402)

ساعت کاری مترو صادقیه به گلشهر (1402)

خط تهران کرج، یک سری قطارهای سریع‌السیر یا اکسپرس هم دارد که اگرچه بین گلشهر و صادقیه در رفت و آمدند ولی رفتار و ساعت کاری متفاوتی دارند که می‌توانید جزئیات آنها در جدول زیر ببینید. توجه داشته باشید که این قطارها چون فقط در 4 ایستگاه صادقیه، ارم سبز، کرج و گلشهر توقف می‌کنند، سریع‌تر هستند و در روزهای پنج شنبه و جمعه هم فعالیتی ندارند.

ساعت کاری قطارهای اکسپرس (سریع السیر) خط 5

اما خط 5 بعد از ایستگاه گلشهر یک شاخه انشعابی به سمت هشتگرد هم دارد که ساعت فعالیت خاص خود را داشته و از ساعت کاری معمول مترو پیروی نمی‌کند. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، تاخیر آن هم بسیار بیشتر است.

ساعت کاری مترو هشتگرد گلشهر

جهت اطلاع از ساعت فعالیت دیگر خطوط، به مقاله جامع ساعت کار مترو لحظه آخر سر بزنید.

قیمت بلیط قطارهای خط پنج مترو تهران

برخلاف سایر خطوط، قیمت بلیت خط 5 مترو تابعی از مسافت طی شده نیست. دلیل آن هم برون شهری بودن آن است. البته خط انشعاب هشتگرد هم هزینه‌ای جداگانه دارد. قیمت بلیت خط صادقیه گلشهر برای بلیط تک سفره (آپدیت پاییز 1402) معادل 4 هزار تومان و برای کارت بلیط 3400 تومان است. هزینه خط انشعابی هشتگرد هم برای بلیط تک سفره معادل 9000 تومان و برای کارت بلیت 8200 تومان است. جهت اطلاع از قیمت بلیط دیگر خطوط و جزئیات بیشتر درباره این هزینه‌ها از جمله انواع بلیط‌ها و روش‌های خرید آن، به مقاله جامع بلیت مترو لحظه آخر سر بزنید.

 

در این مقاله به بررسی کامل خط پنج متروی تهران و معرفی تمام ایستگاه های مترو خط 5، برنامه حرکت قظازهای آن و قیمت بلیطش پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر درباره سایر خطوط و موارد دیگر، تمام مقالات متروی ما را مطالعه فرمایید.

گزارش مشکل
نظرات کاربران درباره خط 5 مترو تهران
کریم 1402/09/08
0 نفر پسندیدند
یعنی این قطارای تندرو رو اگه دو دقیقه دیر برسی تا آخر عمرت باید منتظر بمونی بعدی بیاد. والا با اون طبقه های دومشون.
جمیله 1402/09/08
0 نفر پسندیدند
مترو تهران کرج (خط 5 مترو) پس با مترو کرج فرق داره
امتیاز 0.1 از 5 | از 102 کاربران به خط 5 مترو تهران