خط یک مترو تهران

📅 انتشار : 1402/06/22 📅 بروزرسانی : 1402/06/23 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 69
معرفی
نقشه خط 1
مسیر مترو خط یک
ایستگاه‌های خط یک مترو
ساعت کار خط یک
اطلاعات تکمیلی
دسترسی به مقاصد گردشگری

آیا خط یک مترو تهران جزو مسیرهای همیشگی رفت و آمد شما است؟ اگر برای رفتن به محل کار یا هر جای دیگری که در روتین جابه جایی های درون شهری شما ثابت است باید از خط یک مترو استفاده کنید و یا می خواهید با مسیرهای خط یک مترو تهران و طول خط یک مترو تهران آشنا شوید قطعا به یک تصویر دقیق و به روز از نقشه خط 1 مترو تهران احتیاج دارید. همه ی ما می دانیم که یکی از بهترین راه های جابه جایی در سطح شهر به دور از آلودگی هوا و ترافیک های کلافه کننده تهران، تردد با وسایل حمل و نقل عمومی، مخصوصا مترو است. برای آشنایی کامل با مترو خط یک در اینجا برای شما لیست جدید و کامل از ایستگاه ها و ساعت های کاری آن ها در سال 1402 همراه با نقشه مترو تهران آماده کرده ایم تا با همراه داشتن آن هیچوقت در طول سفرهایتان با مترو دچار اشتباه در مسیریابی نشده و با خیال راحت در خط یک مترو تهران تردد کنید.

خط یک مترو تهران

مترو تهران - آشنایی با خطوط مترو تهران + دانلود جدیدترین نقشه مترو تهران با کیفیت بالا + نقشه (ویژه افراد دارای معلولیت و نابینا)

معرفی کامل خط یک مترو تهران

یکی از طولانی ترین خطوط متروی تهران خط متروی تجریش کهریزک است. اگر از میدان تجریش به سمت شرق بروید، تقاطع خیابان شهرداری و شریعتی یا می توان گفت از ابتدای خیابان شریعتی می توانید شمالی ترین ایستگاه خط یک مترو، یعنی ایستگاه تجریش را پیدا کنید. مترو خط یک تجریش شما را از این ایستگاه به سمت جنوب، ایستگاه کهریزک خواهد برد. شما در طول این مسیر 29 ایستگاه را پشت سر خواهید گذاشت. بر اساس نقشه خط یک مترو تهران ۱۴۰۲ که با رنگ قرمز مشخص شده است، طی کردن کل مسیر در این لاین چیزی حدود 71 دقیقه زمان می برد. اما می توان به راحتی به بخش های مهم شهر که در همین خط 1 واقع هستند، دسترسی داشت. 5 خط تقاطعی نیز در مسیرهای خط یک مترو تهران وجود دارند که شامل خطوط 3، 6، 4، 2 و 7 می شود. شما می توانید با تغییر مسیر از ایستگاه های تقاطعی، بدون پرداخت مجدد هزینه بلیط به جهت های مختلفی در سطح شهر سفر کنید. خط انشعابی فرودگاه امام خمینی نیز در همین خط 1 وجود دارد. در ادامه شما را با تمامی ایستگاههای خط یک مترو تهران آشنا می کنیم.

نقشه خط 1 مترو تهران با کیفیت بالا

نقشه مترو بهترین راهنمای شما برای سفرهایتان است و بی تردید با استفاده از یک نقشه به روز و معتبر می توانید بدون هیچ دغدغه ای در مسیر یابی با مترو خبره شوید. کافیست نقشه ای که مجموعه ی سایت لحظه آخر در اختیار شما قرار می دهد را به همراه داشته باشید و در شلوغ ترین روزهای متروی خط 1، از طریق تلفن هوشمندتان ایستگاههای پیش رو را ردیابی کنید.

نقشه خط یک متروی تهران

برای مشاهده نقشه خط یک مترو تهران که شامل تمامی ایستگاه های فعال، تقاطعی و انشعابی می شوند بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

📌 PDF نقشه مترو در تهران📌

ساعت کاری مترو تهران - از ساعت حرکت تمام خطوط متروی تهران با خبر شوید!

مسیر مترو خط یک تجریش تا کهریزک چگونه است؟

اگر بخواهیم سفری در مترو خط یک تجریش کهریزک داشته باشیم قطار به طور کلی از جنوب به شمال و یا از شمال به سمت جنوب شهر حرکت می کند. اول از همه از تجریش به سمت میرداماد رفته و سپس به سمت غرب کمی تغییر جهت می دهد. بعد از طی کردن زمین های عباس آباد از ایستگاه هایی مانند هفت تیر و مفتح می گذرد و به میدان امام خمینی می رسد. بعد از رسیدن به خیابان شوش از تونل های زیرزمینی خارج شده و به سوی شهر ری پیش می رود. با تغییر جهت به سمت شرق نیز به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی رسیده و با انشعابی که به سمت غرب در این ناحیه وجود دارد دو شاخه شده و از غرب به نمایشگاه آفتاب و فرودگاه امام خمینی می رسد و از شرق به سمت کهریزک پیش می رود. برای جزئیات کامل تمامی ایستگاه های خط یک مترو تهران در ادامه با ما همراه باشید.

 • در نقشه زیر می توانید به وضوح تغییر جهت هایی که در خط یک متروی تهران اتفاق می افتد را در خط قرمز رنگ مشاهده کنید.

نمایش خط یک مترو تهران

شهر تهران - هر آنچه که باید در مورد شهر تهران بدانید!

آشنایی با ایستگاه های خط یک مترو تهران

ایستگاههای مترو تجریش به سمت کهریزک یه ترتیب عبارتند از:

 1. تجریش
 2. قیطریه
 3. شهید صدر
 4. قلهک
 5. دکتر شریعتی
 6. میرداماد
 7. شهید حقانی
 8. شهید همت
 9. مصلی امام خمینی
 10. شهید بهشتی
 11. شهید مفتح
 12. شهدای هفتم تیر
 13. طالقانی
 14. دروازه دولت
 15. سعدی 
 16. امام خمینی
 17. پانزده خرداد
 18. خیام
 19. میدان محمدیه
 20. شوش
 21. پایانه جنوب
 22. شهید بخارایی
 23. علی آباد
 24. جوانمرد قصاب
 25. شهر ری
 26. پالایشگاه
 27. شاهد – باقرشهر   { خط انشعابی به سمت 2 ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب و فرودگاه امام خمینی }
 28. حرم امام خمینی
 29. کهریزک

📌برای کاملترین راهنمای خط یک مترو تهران همراه با آدرس، کلیک کنید📌

تقاطع مترو خط 1 با دیگر ایستگاه ها

 • اولین تقاطع با خط 3 در ايستگاه شهيد بهشتي
 • دومین تقاطع با خط 6 در ايستگاه شهدای هفتم تير
 • سومین تقاطع با خط چهار در ايستگاه دروازه دولت
 • چهارمین تقاطع با خط دو در ايستگاه امام خمينی
 • پنجمین تقاطع بل با خط هفت در ایستگاه ميدان محمديه
 • ايستگاه شاهد نیز به سمت فرودگاه امام خميني انشعاب دارد.

یا مترو خط یک تهران به خطوط اتوبوس‌ تندرو (BRT) متصل است؟

خط متروی تجریش کهریزک در 3 ایستگاه دروازه دولت، میدان محمدیه و ایستگاه تجریش به ایستگاه های اتوبوس BRT تهران متصل است.

نقشه بی آر تی تهران 1402 - نقشه خطوط brt و مترو ترکیبی + اطلاعات خطوط بی آر تی +ساعت کاری

ساعت کار خط یک مترو تهران چگونه است؟

ساعت کار مترو خط یک تهران از ۵:۳۰ صبح تا 10 شب است. برنامه ساعت حرکت خط یک مترو تهران را در جداول زیر می توانید مشاهده کنید:

جدول راهنمای حرکت قطار خط 1 متروی تهران از مبدا تجریش

جدول راهنمای حرکت قطار خط 1 متروی تهران از مبدا شهر ری

اطلاعات تکمیلی درباره خط یک مترو تهران

 • ظرفیت خط 1: دارای قطارهای ۷ واگنی
 • ایستگاه های غیر فعال: ایستگاه واوان، ایستگاه شهر پرند
 • فواصل ورود قطار به ایستگاه های خط یک: 4 تا 4.5 دقیقه
 • ایستگاه های دارای اتاق مادر و کودک در مترو خط یک: ایستگاه تجریش - ایستگاه امام خمینی - ایستگاه پایانه جنوب -ایستگاه حرم مطهر امام خمینی

قیمت بلیط برای خط 1 چقدر است؟

بلیت تک سفره درون شهری در مترو خط یک تهران 2850 تومان است که برای سفر به حومه 3800 تومان می شود. بلیت تک سفره به فرودگاه امام خمینی نیز 13650 تومان است.

پروژه احداث خط یک مترو در کدام مرحله قرار دارد؟

همه ی ۲۹ ایستگاه خط ۱ مترو تهران از تجریش تا کهریزک بهره برداری شده اند. ایستگاه های واوان و پرند در دست ساخت قرار دارند.

ساعت حرکت خط یک مترو تهران

تهرانگردی - تهران کجا بریم خوبه؟

مترو خط یک تهران شما را به کدام مقاصد گردشگری می رساند؟

 اگر قصد تهران گردی دارید خط یک مترو تهران از جاهای دیدنی بسیاری می گذرد و می توانید به وسیله آن سری به جاذبه های پایتخت بزنید. از جمله مقاصد گردشگری در دسترس با متروی خط یک تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:
پارک شهر، بازار بزرگ تهران، موزه های پست، ارتباطات، عبرت، ملک و موزه سکه، سردر باغ ملی نزدیک به ایستگاه امام خمینی، موزه دفاع مقدس، مصلی، پارک آب و آتش، باغ کتاب، پل طبیعت نزدیک به ایستگاه شهید حقانی، موزه بانک مرکزی و جواهرات ملی در نزدیکی ایستگاه سعدی، کاخ موزه گلستان ایستگاه ۱۵ خرداد، بوستان قیطریه و امام زاده علی اکبر ایستگاه قیطریه، باغ فردوس و موزه سینما، پارک ملت و باغ ایرانی، بازار بزرگ تجريش و امامزاده صالح (ع) در ایستگاه تجریش و ...

کلام آخر

در اینجا به بررسی تمام جزئیات خط یک مترو تهران پرداختیم و شما را با تمامی هزینه های متروی خط 1، فاصله زمانی بین ایستگاه ها و برنامه حرکت قطارها، نقشه کامل از مترو و دیگر موارد آشنا کردیم. با خواندن این مقاله در کنار دانلود نقشه به روز متروی تهران دیگر از هیچ ایستگاهی جا نمی مانید و سردرگم در مسیر یابی نخواهید شد. البته از طریق روش های زیر نیز می توانید با مترو تهران در تماس بوده و با جدیدترین اطلاعات مترو همراه باشید.

 • اپلیکیشن های مترو (Tehran metro)
 • آدرس: تهران، خیابان انقلاب اسلامی، تقاطع حافظ، شماره ۹۵۶
 • تلفن ارتباطات مردمی: ۰۲۱۶۶۷۱۲۲۱۶
 • ایمیل: info.metro@tehran.ir
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به خط یک مترو تهران