قدیمی ترین کلیسای جهان

📅 انتشار : 1401/09/01 📅 بروزرسانی : 1402/08/28 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 1548

شاید باور این موضوع که قدیمی ترین کلیسای جهان در ایران خودمان باشد، کمی برای هموطنان عزیزمان درکش سخت باشد. اما باید بگوییم که ای موضوع صحت دارد. اگر برایتان سوال شده که قدیمی ترین کلیسای جهان در کدام شهر ایران واقع شده است؟ باید بگوییم که این کلیسای بسیار قدیمی در شهر ارومیه قرار دارد. امروز در لحظه آخر با یکدیگر به طور کامل تمامی زوایای این کلیسای زیبا و منحصر به فرد قدیمی را بررسی می‌کنیم.

قدیمی ترین کلیسای جهان

آشنایی با قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس

قره کلیسا که از آن به عنوان قدیمی ترین کلیسای دنیا یاد می‌شود، در حدود 20 کیلومتری شمال شرقی شهر چالدران ارومیه استان آذربایجان غربی و در روستای قره کلیسای چالدران واقع شده است. طبق گفته‌ها این کلیسا بر روی مقبره طادی مقدس و قبر سه هزار و پانصد نفر از پیروان دین مسیح ساخته شده است. این کلیسا توسط پیروان دین مسیحیت در سال 43 بعد از میلاد ساخته شده که ماجرای مفصلی دارد. در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

داستان ساخت کلیسای تادئوس مقدس چیست؟

تادئوس یا طادی مقدس یکی از حواریون است که در زمان اشکانیان به روستای قره کلیسای فعلی برای تبلیغ دین مسیحیت پا می‌گذارد. در آن زمان دین اغلب ایرانیان زرتشت بود. به همین جهت چنین کاری موجب خشم پادشاه آن زمان شد و باعث شد تا او دستور قتل تادئوس و پیروانش که بیش از 3 هزار و پانصد نفر بودند را صادر کند. نکته جالب توجه در این مورد این است که ساندوک، دختر پادشاه نیز در آن زمان به مسیحیت گرویده بود و این موضوع باعث نشد تا پادشاه در میان او و دیگران فرقی قائل شود و او را نیز به همراه دیگر پیروان مسیح از دم تیغ گذراند. طبق گفته‌ها گویا خود پادشاه نیز برای مدت زمانی به دین مسیحیت پیوسته بود. اما پس از مدتی به دین زرتشت برگشت و دستور چنین قتل عامی را صادر نمود.

داستان ساخت کلیسای تادئوس مقدس چیست؟

قدمت قره کلیسا چقدر است؟

طبق گفته‌ها در کتب تاریخی، از آن جایی که قره کلیسا قدیمی ترین و کهن ترین کلیسای دنیا است، قدمتی فوق العاده زیاد دارد. آنطور که گفته می‌شود این دوران ساخت این کلیسا به 43 سال بعد از میلاد مسیح باز می‌گردد که پس از قتل عام سه هزار و پانصد نفر از ایرانیان مسیحی بر روی مقبره آن‌ها و تادئوس مقدس بنا شد.

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

معماری کلیسای تادئوس مقدس

این کلیسای تاریخی و زیبا با استفاده از معماری بازلیک ساخته شده که نوع خاصی از معماری کلیساهای جهان است. این کلیسای قدیمی بر خلاف دیگر کلیساهای جهان که به صورت مربعی ساخته شده‌اند،  به صورت مستطیلی ساخته شده است. دو گنبد مخروطی شکل این کلیسا نمادی از دو قله کوه آرارات است. همچنین این کلیسا دارای 4 ستون سنگی 120 سانتی متری است که توسط قوس‌های زیبایی به یکدیگر متصل شده‌اند. به طور کلی می‌توان معماری این کلیسا را منحصر به فرد خواند. چرا که با دمت بسیار زیادی که دارد نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

معماری کلیسای تادئوس مقدس

نحوه دسترسی و آدرس قره کلیسا ارومیه

اگر می‌خواهید به قدیمی ترین کلیسای جهان در ارومیه سفر کنید، باید بدانید ساعت بازدید از این کلیسای جذاب تاریخی در فصل تابستان از ساعت 9 صبح آغاز شده و تا ساعت 8 شب پذیرای توریست‌های عزیز ایرانی و خارجی است. ساعت بازدید از این کلیسا در فصل زمستان متفاوت بوده و ساعاتی که از آن بازدید نمایید از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر است که می‌توانید برای بازدید از آن استفاده نمایید.

آدرس قره کلیسا: استان آذربایجان غربی، 20 کیلومتری شمال شرقی شهر چالدران، روستای قره کلیسا

گزارش مشکل

سوالات متداول قدیمی ترین کلیسای جهان

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.8 از 5 | از 100 کاربران به قدیمی ترین کلیسای جهان