ویزای شینگن

زمان مطالعه: 0 دقیقه
بروزرسانی: 1401/12/21
بازدید: 3241
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشورهای شینگن به کشورهایی گفته می‌شود که براساس معاعهده‌ای ورود تبعه کشورهایی اروپایی بدون ویزا به این کشورها امکان‌پذیر است. این قرارداد در سال 1985 میان چند کشور به امضا رسید. هدف از این قرارداد، امکان حضور ساکنین کشورهایی اروپایی بدون ویزا به این کشورها بود. البته افرادی که ساکن کشورهای اروپایی نیستند نیز می‌توانند با دریافت ویزا شینگن به این کشورها سفر کنند. داشتن ویزا شیگن مزایا بسیار زیادی دارد.

کشورهای شینگن

کشورهای عضو شینگن

26 کشور در معاهده شینگن حضور داشتند که می‌توان به کشور‌های سوئد، سوئیس، اسپانیا، اسلواکی، آلمان، مجارستان، فرانسه، یونان، جمهوری چک، دانمارک، اتریش، فنلاند، استونی، لیتوانی، ایتالیا، لیختن اشتاین، ایسلند، پرتغال، هلند، لهستان، نروژ، لوکزامبورگ، پرتغال، اسلوونی، اسپانیا و مالت اشاره کرد. در میان این کشورها، 22 کشور مقررات حقوقی داخلی منطقه شینگن را به صورت کامل اجرا می‌کنند. 4 کشور از این کشورها نیز عضو EFTA  هستند. بنابراین مقررات حقوقی داخلی منطقه شیگن را به وسیله توافق‌نامه‌های امضا شده، اجرا می‌کنند.

کشورهایی مانند سوئیس، لیختن اشتاین، نروژ و ایسلند عضو شیگن بوده اما عضو اتحادیه اروپا نیستند. بنابراین نمی‌توان این دو را یکی دانست. واتیکان، موناکو و سان مارینو از جمله کشورهایی هستند که مرزهای خود را باز کرده‌اند. البته با وجود باز بودن مرز‌ها، ورود به این کشور‌ها بدون ویزا امکان‌پذیر نیست. جزایر قناری، آزور و مادیرا خارج از منطقه اروپا قرار گرفته‌اند اما عضو منطقه شینگن و اتحادیه اروپا هستند. کشورهایی مانند ایرلند، قبرس، کرواسی، رومانی و بلغارستان عضو اتحادیه اروپا بوده و در تلاش هستند که منطقه شیگن نیز بپیوندند.

کشورهای بدون ویزا - لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان!

منطقه شینگن بیش از 50,000 کیلومتر مرز خارجی دارد که 80% آن را مرز دریایی و 20% آن را مرز خشکی تشکیل داده است. این منطقه دارای فرودگاه و بنادر دریایی بسیار زیادی است که رفت‌ و آمد را به این کشورها راحت‌تر کرده است. منطقه شینگن دارای مساحتی معادل 50,000 کیلومترمربع بوده و جمعیتی معادل با 419,392,429 نفر دارد.

ویزای شینگن

برای سفر به اروپا باید از ویزای شینگن استفاده کنید. ویزای شینگن تنوع زیادی دارد، بستگی به اینکه با چه هدفی برای اخذ ویزای اروپا اقدام می نمایید.
چهار نوع ویزای اروپا وجود دارد:

(داخل ویزای در قسمت نوع ویزا یک حرف از حروف زیر درج می شود)

ویزا A : ویزای ترانزیت است، یعنی مسافرین تور اروپا نمی توانند از فرودگاه خارج شود و فقط می تواند ازفرودگاه های شینگن پرواز خود را عوض کند و از حوزه شینگن خارج شود.

ویزا B : به این ویزا اروپا، ویزای عبور گفته می شود یعنی مسافر می توانند به راحتی از فرودگاه خارج شود و از ویزای اروپا به عنوان جایی برای عبور استفاده کند تا از قسمت زمینی خودش را به کشور خارج از محدوده شینگن برساند.

ویزا C : این ویزا، ویزای توریستی است و مورد درخواست اغلب ایرانی ها است.

ویزا D: ویزای بلند مدت است که معمولا تاجران و بازرگانان از این ویزا استفاده می کنند.


گردشگران برای سفر به تورهای ترکیبی اروپا باید از ویزای اروپا استفاده کنند، گرفتن این ویزا از هر کدام از کشورهای که نام برده شد می تواند انجام شود، مدت اعتبار ویزا شینگین نود روز می باشد. مدت گرفتن این ویزا از هر کشور تور اروپا متفاوت است.

کشورهای عضو شینگن

تفاوت اتحادیه اروپا با اتحادیه شینگن

برخی از افراد اتحادیه اروپا را با اتحادیه شینگن اشتباه می‌گیرند. درصورتیکه این دو از بسیاری جنبه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. البته بسیاری از کشورها در هر دو اتحادیه وجود دارند. به اتحادیه سیاسی و اقتصادی که امکان سفر آزاد مردم میان کشورهای شرکت‌کننده را فراهم کرده است، اتحادیه اروپا می‌گویند. این اتحادیه 6 عضو اصلی دارد که از اعضا آن می‌توان به بلژیک، فرانسه، ایتالیا و لوکزامبورگ اشاره کرد. این اعضا در دهه 50 با توجه به امضای پیمان پاریس و پیمان روم به یکدیگر ملحق شدند. به همین علت از این 6 کشور به عنوان جامعه اروپا یاد می‌شود. پس از گذشت سال‌ها این اتحادیه گسترش یافت و 22 کشور دیگر نیز به آن پیوستند.

بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا - بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا را بشناسید

 امروز این اتحادیه را به عنوان اتحادیه اروپا می‌شناسیم. همچنین منطقه شینگن دارای 26 کشور اروپایی است. از ویژگی‌های این منطقه می‌توان به امکان ورود به این کشورها بدون ویزا اشاره کرد. نام این منطقه الهام گرفته از قرارداد شینگن سال 1985 است که این قرارداد در شهر شینگن لوکزامبورگ، توسط این کشورهای عضو این منطقه به امضا رسید.

توجه داشته باشید که کشورهای اتحادیه اروپا را با کشورهای محدوده شینگن اشتباه نگیرید. به عنوان مثال نروژ و ایسلند از جمله کشورهایی هستند که در منطقه شینگن حضور دارند اما عضو اتحادیه اروپا نیستند. همچنین انگلستان و ایرلند عضو اتحادیه اروپا بوده اما در محدوده شینگن حضور ندارند. به همین علت است که ویزا انگلستان و ایرلند برای ورود به منطقه شینگن اعتباری ندارد. بنابراین ساکنان کشورهایی نظیر انگلستان و ایرلند هنگام ورود و خروج از کشورهایی که عضو شینگن هستند، باید در کنترل مرزی قرار گیرند.

تفاوت اتحادیه اروپا با اتحادیه شینگن

کشورهایی که عضو شینگن نیستند

6 کشور از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در اتحادیه شینگن حضور ندارند. از جمله این کشورها که قرار است به این منطقه بپیوندند می‌توان به بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی اشاره کرد. البته دو کشور انگلستان و ایرلند قصد پیوستن به منطقه شینگن را نداشته و مستقل باقی خواهند ماند. برخی از کشورها که از اتحادیه اروپا مستقل هستند، قوانین خاص خود را داشته و از قوانین اتحادیه اروپا پیروی نمی‌کنند.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت - تمامی اطلاعاتی که برای اخذ پاسپورت و تمدید آن نیاز است!

عضویت در کشورهای شینگن

 عضویت در کشورهای شینگن برای بسیاری از کشورها مزایا زیادی به همراه داشته است. ساکنین این کشورها یدون نیاز به ویزا می‌توانند به کشورهای این منطقه سفر کنند. البته افرادی که عضو این کشورها نبوده یا اتباع خارجی هستند، باید نسبت به دریافت ویزا شینگن اقدام کنند. کشورهای عضو شینگن توافق نامه‌ای را امضا کردند که در این توافق نامه موارد زیر باید رعایت شود:

  • همکاری بیشتر میان افسران مهاجر
  • ایجاد بانک اطلاعاتی میان کشورهای عضو شینگن
  • ایجاد شرایط یکپارچه برای صدور ویزا
  • لغو کنترل مرزهای داخلی کشورهای عضو پیمان شینگن

مزایای قرارداد شینگن

کشورهای عضو این قرارداد از مزایا بسیاری برخوردار شده‌اند. به عنوان مثال هزینه‌های ناشی از کنترل مرزهای درونی بسیار کاهش یافته است. با وجود این قرارداد دیگر نیازی نیست که گشت‌های امنیتی در مرزها حضور داشته باشند. بنابراین هزینه‌های محافظت از این مرزها میان کشورهای عضو این پیمان تقسیم می‌شود. با داشتن ویزا شینگن می‌توانید به راحتی به کشورهای همسایه و عضو این پیمان سفر کنید. با داشتن ویزا شینگن هنگام عبور از مرزهای زمینی با مشکل رو به رو نخواهید شد.

مزایای قرارداد شینگن

کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن کالا خود را انتقال دهند. به عنوان مثال اگر به تجارت کالا در فرانسه می‌پردازید، می‌توانید با هزینه‌ای مناسب و در سریع‌ترین زمان به توزیع کالاهای خود در کشورهای عضو شینگن بپردازید. سیاست مشترک کشورهای عضو این پیمان موجب شده است که اخذ ویزا برای اتباع خارجی راحت شود. به عنوان مثال اخذ ویزا از کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه بسیار سخت است. شما می‌توانید از کشورهای عضو این پیمان ویزا خود را اخذ کرده و به آلمان، فرانسه یا هر کشور دیگری سفر کرده یا در آنجا به تحصیل بپردازید. با دارا بودن اقامت فرانسه می‌توانید به کشورهایی اروپایی عضو شینگن بدون نیاز به ویزا و پاسپورت سفر کنید.

کدام کشورها راحت تر ویزای شینگن می دهند؟

کشورهای شناخته شده تری مثل اتریش، آلمان، هلند و فرانسه به دلیل اینکه سالانه مسافران زیادی از ایران به این کشورها سفر می کنند، راحت تر ویزا شینگن می دهند، و کشور های بلوک شرقی اروپا مثل: مجارستان، جمهوری چک، سخت تر به ایران ویزا می دهند.
طبق آمار اکونومیست فرانسه بیشترین ویزا ی اروپا را در این سالها به متقاضیان خود ارائه داده است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن

اولین مرحله فرم درخواست از ویزای آن کشور است که باید به سفارت مربوطه مراجعه کنید و مدارک لازم را جهت زمان مصاحبه ارائه دهید.
ترجمه رسمی شناسنامه با کپی تمام صفحاتی که در آن مهر ویزا خورده است، دقت داشته باشید اعتبار ویزا باید شش ماه بعد از تاریخ درخواست ویزا باشد. سه قطعه عکس رنگی، زمینه سفید عکس تمام رخ در اندازه 6*4 ارائه شود.
ارائه اسناد رسمی، و برای دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل به زبان انگلیسی از دانشگاه ضروری است.
بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد، بیمه مسافرتی، رزو هتل، را همراه خود داشته باشید.

سخن پایانی

کشورهای شینگن کشورهایی یکپارچه هستند که از قوانین مشترکی پیروی می‌کنند. با دارا بودن ویزا شینگن امکان تحصیل و سفر به کشورهای عضو این منطقه برای اتباع خارجی فراهم می‌شود. به همین علت است که بسیاری از افراد به اخذ این ویزا بسیار علاقه دارند. با دارا بودن این ویزا می‌توانید بدون هیچگونه مشکلی در مرزهای زمینی کشورهای منطقه شینگن رفت و آمد کنید

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربر