مسجد جامع تفلیس

📅 انتشار : 1401/09/12 📅 بروزرسانی : 1402/04/20 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 1100

مسجد جامع تفلیس با کاشی‌ کاری‌های آبی رنگ و مناره‌های قرمز و هشت ضلعی‌ خود در بافت تاریخی شهر تفلیس، پایتخت گرجستان خودنمایی می‌کند. این مسجد که در آغاز قرن 18 میلادی توسط امپراتوری عثمانی بنا شده، در طول 300 سال سه مرتبه ویران و مجددا بازسازی گردید. مسجد جامع تفلیس که از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در تفلیس محسوب می‌شود، نشانگر اتحاد دو مذهب شیعه و سنی در کنار هم به حساب می‌آید. مسجد دو محرابه تفلیس، با معماری زیبا و منحصربه‌فرد، نمادی از اتحاد مسلمانان گرجی گردیده است. در ادامه این مطلب اطلاعات کامل‌تری در خصوص این بنای تاریخی و دیدنی در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 مسجد جامع

با کدام تور به تفلیس سفر کنیم؟

تنها مسجد دو محرابه جهان

این مسجد تنها مسجدی است که از تخریب در امان مانده و مکانی برای اقامه نماز اهل تسنن به شمار می‌رفت. از دهه 1950 میلادی، شیعیان تفلیس نیز برای عبادت به این مسجد آمدند و این مسجد یکی از مساجدی به حساب می‌آمد که شیعیان و سنی‌ها در کنار هم به نماز می‌ایستادند. بنابراین مسجد جامع تفلیس به تنها مسجد دو محرابه جهان معروف گردید.

در ابتدا محل نماز خواندن شیعه‌ها و سنی‌ها را توسط یک پرده جدا کرده بودند، اما از اواسط دهه 1990 میلادی این پرده نیز برداشته شد. از آن زمان به بعد مسلمانان شیعه و سنی به نوبت و جداگانه در این مسجد به نماز می‌ایستند. گردشگران در بازدید از این مسجد می‌توانند محراب شیعیان و اهل تسنن را از نزدیک مشاهده نمایند. به دلیل برپایی نماز جمعه در مسجد جامع تفلیس، این مسجد به «مسجد جمعه» نیز معروف است. 

در اطراف مسجد جامع تفلیس مراکز خرید، بازارچه، رستوران و حمام گوگردی تفلیس قرار دارند که گردشگران به این قسمت‎ها نیز سری می‌زنند و از حمام گوگردی نیز بازدید می‌نمایند. همچنین این مسجد فاصله چندانی تا قلعه ناریکلا نداشته و گردشگران با یک برنامه‌ریزی خوب می‌توانند از این مکان دیدنی نیز بازدید کنند. 

جاذبه های گردشگری تفلیس - جاذبه های گردشگری که در سفر به تفلیس باید ببینید

سال تأسیس مسجد جامع تفلیس

همان‌طور که بیان گردید این مسجد در آغاز سده 1700 به دستور پادشاه عثمانی در انتهای باغ گیاه شناسی تفلیس و با سبک معماری سنی ساخته شد. سال‌ها بعد به دستور نادر شاه این مسجد تخریب گشته و سپس فردی به نام «جیووانی اسکودیری» که یک معمار ایتالیای بوده در سال‌های 1846 تا 1851 این بنا را بازسازی کرد. 
متأسفانه در قران 19 نیز مجدداً این مسجد تخریب گردید. این مسجد از اماکنی به حساب می‌آید که از تخریب کامل در امان ماند، بنابراین در همین مکان فعلی مسجد جامع تفلیس بنا شد. 

مسجد جامع تفلیس

معرفی شهر تفلیس گرجستان - همه آنچه که باید در مورد پایتخت گرجستان بدانید!

معماری مسجد جامع گرجستان

در معماری این مسجد از سبک ایرانی اسلامی بهره گرفته شد. مسجد جامع تفلیس، با این‌که بنای کوچکی است، اما هشت مناره با آجرهای قرمز را شامل می‌شود که از فاصله بسیار دور نیز قابل تشخیص هستند. دیواره‌های بیرونی این مسجد با کاشی‌های آبی رنگ و طرح و نقش‌های منظم و یکسان پوشیده شده‌اند که آن را یادآور معماری اسلامی ایرانی می‌دانند. در نمای بیرونی مسجد، چراغ‌هایی نصب گردیده‌اند و با روشن شدن آن‌ها بعد از غروب آفتاب، چهره‌ای فوق‌العاده زیبا به مسجد می‌بخشند. مناره‌های مسجد نیز به دلیل داشتن روشنایی در شب جلوه بسیار زیبایی به مسجد می‌دهند.

سبک معماری داخلی مسجد به گونه‌ای بوده که بیشتر آن را شبیه مساجد ترکیه کرد. فضای داخلی مسجد با سقف‌های طراحی شده آن را به شکل مساجد ترکیه و آذربایجان درآورد. وجود دو محراب در داخل مسجد، اتحاد میان شیعه و سنی را نشان می‌دهد و در محراب مربوط به اهل تشیع، دعای امام زمان آویخته شده است.

آدرس مسجد جامع تفلیس

بازدید از مسجد جامع تفلیس، معمولاً در برنامه‌های تور گردشگری تفلیس گنجانده می‌شود. اگر شما در سفری شخصی به این شهر تاریخی می‌روید، به راحتی با داشتن آدرس مسجد می‌توانید خود را به این مکان دیدنی برسانید. این مسجد همچنان فعال است و مسلمانان گرجستان آن را اداره می‌نماید. بازدید از این مسجد در هر چهار فصل سال لطف مخصوص به خود را دارد، بنابراین بازدیدکنندگان می‌توانند زیبایی شهر تفلیس را در تمام طول سال نظاره‌گر باشند.

در این مسجد افرادی با عنوان راهنما حضور دارند و به زبان انگلیسی توضیحاتی در خصوص این مکان دیدنی به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند. این مسجد در روز و شب زیبا و دیدنی است. بد نیست پس از بازدید از مسجد جامع از حمام گوگرد، کلیسا، کنیسه و بازارچه که در نزدیکی این مسجد قرار گرفته‌اند نیز دیدن کنید. در کوچه‌های تودرتوی این محله قدیمی قدم بزنید و از بازارچه سوغات تفلیس را تهیه نمایید.

مسجد جامع تفلیس

تفریحات تفلیس - اگر قصد سفر به تفلیس داری قبلش با تفریحاتش آشنا شو!

چگونه به مسجد جامع تفلیس برویم؟

درب‌های مسجد تنها به هنگام نماز باز نبوده و گردشگران در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند از این مسجد دیدن نمایند. مانند دیگر اماکن مذهبی، بازدید از این مکان معنوی شرایط و نکات مربوط به خود را دارد که لازم بوده بازدیدکنندگان آن‌ها را رعایت نمایند. برای این‌که شما بتوانید خود را به این مکان تاریخی و مذهبی برسانید لازم است به آدرس زیر مراجعه نمایید:

Botanikuri Strret, 32 Botanical St, Tbilisi, Georgia

شماره تماس مسجد جامع تفلیس گرجستان

شماره تماس این مسجد جهت پاسخ به هرگونه سؤال گردشگران عبارت است از:
+995 577 62 30 02 

مسجد جامع تفلیس

راهنمای سفر به تفلیس - راهنمای کامل و جامع سفر به پایتخت زیبای گرجستان

کلام آخر

کشور گرجستان در همسایگی ایران قرار داشته و از کشورهای توریستی منطقه محسوب می‌شود. این کشور با این‌که مرز مشترکی با ایران ندارد، اما به مقصد مهمی برای گردشگران ایرانی تبدیل شده است. سفر به این کشور و پایتخت آن تفلیس، به‌صورت زمینی و هوایی امکان‌پذیر بوده و گردشگران در این سفر علاوه ‌بر مسجد جامع، از دیگر جاذبه‌ها و بناهای آن دیدن می‌نمایند. گرجستان یکی از کشورهای بزرگ منطقه به شمار می‌رود که زمانی جزئی از خاک ایران محسوب می‌شد، به همین علت در سفر به این کشور بناها و یادگاری‌های دوران حکومت ایران و عثمانی قابل مشاهده هستند که مسجد جامع تفلیس یکی از همین بناها به حساب می‌آید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.9 از 5 | از 100 کاربران به مسجد جامع تفلیس