غذا‌های گرجستان

📅 انتشار : 1401/09/21 📅 بروزرسانی : 1402/08/09 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 1869
بهترین غذا‌ها
غذا‌های خیابانی
فرهنگ غذایی

غذا‌های گرجستان بسیار خوشمزه و با کیفیت هستند و در بسیاری از مواقع غذا‌های گرجی بدون هیچ روغنی سرخ می‌شوند، لذا از غذا‌های سالم به شمار می‌آیند. غذا‌هایی که در کشور گرجستان طبخ می‌شوند اغلب با نان مصرف شده و همچنین غذا‌هایی که بسیار با ذائقه ما ایرانیان هماهنگی دارد و بلا شک تنوع غذا‌های کشور گرجستان بسیار شگفت‌انگیز است. غذا‌های بسیار با کیفیت می‌تواند خاطره بسیار مناسب و خوبی را از سفر به گرجستان برای گردشگران به همراه داشته باشد.

بهترین غذا‌های گرجستان

بهترین غذا‌های گرجستان

غذا‌های گرجی به سبک آشپزی و همچنین به فرهنگ مردم گرجی اشاره دارد. در حقیقت غذا‌های گرجستان علاوه بر سنت مردم گرجستان از سنت‌های آشپزی مناطق دیگر مانند خاورمیانه نیز استفاده کرده است. به‌طور کلی می‌توان گفت غذا‌هایی که در کشور گرجستان طبخ می‌شوند نتیجه تعامل گسترده‌ای از طعم‌ها و‌ ایده‌های آشپزی در این کشور به حساب می‌آیند. غذا‌های گرجستان طرفداران بسیار زیادی دارند و حتی بسیاری از گردشگران و مسافران این غذا‌ها را به عنوان یکی از جاذبه‌های کشور گرجستان می‌دانند و گرجستان را با این غذاهای لذیذ می‌شناسند.

سفری ارزان به کشوری اروپایی

غذا‌های خیابانی گرجستان

علاوه بر غذا‌هایی که در انواع رستوران‌ها و کافه‌های کشور گرجستان با کیفیت بسیار بالا به گردشگران و مسافران ارائه می‌شود، غذا‌های خیابانی بسیار زیادی نیز در انواع خیابان‌های معروف کشور گرجستان طبخ می‌شوند. بسیاری از توریستان و مسافران از این غذا‌های خیابانی به صورت سیار استفاده می‌کنند و به‌طور کلی می‌توان گفت یکی از جاذبه‌های سفر به گرجستان استفاده از غذا‌های خیابانی این کشور است.

غذا‌های سنتی گرجستان

غذا‌های سنتی گرجستان که دارای کیفیت بسیار بالایی هستند در برخی از رستوران‌های معروف کشور گرجستان و همچنین برخی به عنوان غذا‌های خیابانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این غذا‌های سنتی و محلی کشور گرجستان دارای طعم و ظاهر بسیار خوبی است که باعث شده بسیاری از گردشگران رغبت زیادی برای استفاده از غذا‌های سنتی این کشور داشته باشند. در واقع یکی از جاذبه‌های مهم کشور گرجستان غذا‌های سنتی آن محسوب می‌شود. غذا‌های سنتی که بسیار به ذائقه ما نزدیک است و یک روز فوق‌العاده را برای ما رقم می‌زند.

خاچاپوری آجارولی

یکی از محبوب‌ترین غذا‌هایی که در کشور گرجستان طبخ می‌شود غذای سنتی خاچاپوری است. این غذای سنتی در واقع یک نان پر شده از پنیری به نام ایمرتی یا سولگونی است که طعمی بسیار به یاد ماندنی دارد. این غذا در منطقه سوانتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این منطقه به جای پنیر از گوشت پخته در وسط نان استفاده می‌کنند. خاچاپوری آجارولی یکی از مشهورترین غذا‌های گرجستان بوده که گردشگران نیز علاقه زیادی به صرف این غذا دارند. در زمان طبخ این غذا از نان استفاده شده است. نان را به شکل قایق در می‌آورند و در وسط آن پنیر و تخم مرغ خام استفاده می‌کنند.

خاچاپوری آجارولی

این غذا را می‌توان با فلفل شیرین تزیین کرد که نکته جالب و حائز اهمیت این است که بر اساس یک نظرسنجی حدود ۸۸ درصد از مردمان محلی گرجی این غذا را به پیتزا ترجیح دادند. خاچاپوری آجارولی محبوبیت بسیار زیادی بین مردان و همچنین افراد مسن دارد. خاچاپوری به عنوان غذای اصلی مصرف می‌شود و قیمت آن در شهر‌های مختلف گرجستان متفاوت است. برای صرف این غذا پیشنهاد می‌شود در وهله اول پنیر و تخم مرغ داخل نان را به هم بزنید و از نانی که شباهت زیادی به قایق دارد جدا کرده و در داخل پنیر و تخم مرغ آغشته کنید سپس نان آغشته شده به پنیر و تخم مرغ را میل نمایید.

بهترین رستوران های تفلیس - آشنایی با بهترین رستوران‌های پایتخت گرجستان مخصوص گردشگران

خینکالی

این غذا از خمیر تهیه می‌شود و مواد تشکیل دهنده آن گوشت و ادویه است. در واقع این غذا به عنوان یک غذای ملی گرجستان به شمار می‌آید و مناطق بسیار زیادی از کشور گرجستان این غذا را مصرف می‌کنند. پرطرفدارترین خینکالی که در کشور گرجستان طبخ می‌شود با مخلوط گوشت خوک و گوشت گاو تهیه شده و طرفداران خاص خود را دارد. همچنین لازم به ذکر است در مناطق کوهستانی این غذا را با گوشت بره تهیه می‌نمایند.

کباب متسوادی

کباب متسوادی نیز یکی از غذا‌های معروف و مشهور گرجی به شمار می‌آید و همان گوشت کبابی است. این غذا بیشتر در مراسم‌ها و جشن‌های گرجی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخصوصاً در جشن‌ها و فستیوال‌هایی که در خیابان‌های تفلیس برگزار می‌شود که در فستیوال تبیلیسوبا در بیشتر خیابان‌های تفلیس این غذا به عنوان غذای اصلی استفاده می‌شود. کباب متسوادیدر گرجستان با انواع گوشت‌ها تهیه می‌گردد. برای طبخ این غذا می‌توان از گوشت خوک یا گوشت گوسفند یا گوساله و همچنین بره استفاده کرد. افراد به محلی گرجی این غذا را با نان و شراب می‌خورند. این غذا به عنوان محبوب‌ترین غذا‌های پادشاهان گرجی از زمان قدیم تا به حال معرفی می‌شود.

کباب متسوادی

آجاپ ساندالی

در واقع آجاپ ساندالی، غذای مشترک ارمنی و آذربایجانی و همچنین گرجی است. این غذا بیشتر در قفقاز شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد تشکیل دهنده آجاپ سندل معمولاً شامل مواد غذایی مانند پیاز و بادمجان، سیب زمینی و گوجه فرنگی، هویج، فلفل، جعفری و بسیاری از ادویه‌های دیگر است. در برخی از مواقع در زمان تهیه این غذا از گوشت گوساله یا گاو نیز استفاده می‌کنند. آجاپ ساندالی شباهت بسیار زیادی به خوراک کدو بادمجان دارد.

سوغات باتومی - معرفی 14 تا از معروف‌ترین سوغات باتومی گرجستان!

بادریجانی نیگوزیت

یکی از خوشمزه‌ترین غذا‌ها و معروف‌ترین غذا‌های گرجستان که دارای طعمی بسیار بی‌نظیر است غذای بادریجانی نام دارد. این غذا از بادمجان و گردو تهیه می‌شود و برای تهیه آن ابتدا بادمجان را ورقه ورقه می‌کنند و سپس سرخ می‌نمایند و با گردوی خرد شده و سبزیجات و همچنین سیر در داخل فر قرار می‌دهند. در نهایت برای تزیین غذا از دانه‌های انار و همچنین سبزیجات استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است این غذا بسیار مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار می‌گیرد لذا اگر برای اولین بار قصد استفاده از این غذا را دارید یکی از پیشنهادات ما به شما خواهد بود.

سوپ خارچو

مواد تشکیل دهنده این سوپ، گوشت بره و یا گاو، برنج، آلو و همچنین گردوی خرد شده است. این غذا به عنوان یکی از لذیذترین غذا‌های شهر تفلیس به حساب می‌آید که بسیار غلیظ و خوشمزه است. برای طبخ سوپ خارچو باید توجه داشت که سوپ باید به صورت پول در بیاید. معمولاً برای تزیین سوپ از جعفری و خرد شده استفاده می‌شود.

سوپ خارچو

لوبیو

یکی دیگر از مهم‌ترین و همچنین معروف‌ترین غذا‌هایی که در بین گردشگران و همچنین توریستان مورد توجه قرار می‌گیرد غذای لوبیو است. این غذا از لوبیا و پیاز و همچنین ادویه‌های مخصوص و مختلفی تشکیل می‌شود که در برخی مواقع از گوشت گوسفند یا گوساله در طبخ این غذا استفاده می‌شود. این غذا باید به صورت کاملاً داغ صرف شود. لوبیا به عنوان غذایی شناخته شده که در ظروف سفالی سرو می‌شود و بر روی آن مقداری جعفری خورد شده قرار دارد. در کنار سرو این غذا از پیازچه و نان و همچنین ترشی استفاده می‌شود.

جاهای دیدنی گرجستان - تماشای آثار نئو کلاسیک در کنار سواحل کم نظیر شهرهای تفلیس و باتومی!

لوبیانی

لوبیانی در واقع یک نان شکم پر بسیار خوشمزه است. نان لوبیانی یکی از نان‌های رایج کشور گرجستان بوده که دارای قیمت بسیار پایینی داشته و می‌تواند یک وعده غذایی بسیار مناسب به حساب بیاید. این غذا در تمامی طول سال در کشور گرجستان به خصوص در تعطیلات گرجستان و در روز سنت باربارا که مصادف با ۱۷ سپتامبر است، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا لوبیا قرمز آب پز شده است که پس از آب پز کردن آن اقدام به له کردن می‌کنند و به وسیله‌ای کره و فلفل و نمک آماده سرو می‌نمایند. لازم به ذکر است که برای تهیه این غذا از خمیری به نام خمیر نان گرجی استفاده می‌شود.

لوبیانی

چاخوخبیلی

یکی دیگر از غذا‌های سنتی کشور گرجستان که بیشتر شباهت زیادی به خورشت دارد، چاخوخبیلی نام گرفته است. برای تهیه این غذا از انواع سبزی‌جات تازه و همچنین سوپ گوشت گاو و خورشت مرغ استفاده می‌شود. دستور پخت این غذا به این صورت است که در ابتدا گوشت‌ها را با ادویه و سس مخصوص می‌پزند و سبزیجات تازه را به آن می‌افزایند. پس از اینکه غذا آماده شد برای تزیین می‌توان از سبزیجات و نان تازه پخته شده استفاده کرد.

معرفی کشور گرجستان - دین، مذهب، زبان و هر آنچه را که از گرجستان می خواهید بدانید! 

ماهی قزل آلا با سس انار

با توجه به اینکه موقعیت جغرافیایی کشور گرجستان به گونه‌ای است که در سواحل دریای سیاه قرار دارد اما در منوی بسیاری از رستوران‌های این کشور غذا‌های دریایی زیادی به چشم نمی‌خورد. با این حال یکی از محبوب‌ترین غذا‌هایی که در کشور گرجستان در اغلب رستوران‌ها طبخ می‌شود ماهی قزل آلا است که در روغن زیاد سرخ شده و با اضافه کردن سس انار و تزیین آن با سبزیجات و همچنین لیمو ترش تبدیل به یک غذای محبوب و دوست‌داشتنی می‌شود.

ماهی قزل آلا با سس انار

شیشلیک

این غذا در واقع همان کباب معروفی است که در بسیاری از کشور‌های جهان طبخ می‌شود. شیشلیک در کشور ایران نیز وجود دارد و به عنوان یک غذای محبوب شناخته می‌شود. این غذا در کشور گرجستان نیز دارای محبوبیت بسیار زیادی است و به‌طور کلی می‌توان گفت شیشلیک غذای آسیای میانه و قفقاز بوده اما در حال حاضر در آسیا و همچنین اروپا طرفداران زیادی دارد و در این کشور‌ها نیز از این غذا استفاده می‌کنند.

چاکاپولی

این غذا نیز به عنوان یکی از خورشت‌های بسیار خوشمزه و دوست داشتنی کشور گرجستان شناخت می‌شود. طرفداران این غذا در سرتاسر کشور گرجستان بسیار زیاد بوده و مواد تشکیل دهنده این خورشت گوشت بره و یا گوساله به همراه سس گوجه سبز و برگ ترخون و پیاز است. همچنین برای تهیه این غذا از فلفل سبز و سیر و مخلوطی از سبزیجات مانند گشنیز و جعفری و نعنا نیز استفاده می‌شود. نمک و ادویه‌های مختلف نیز تکمیل‌کننده طعم این غذا هستند. به دلیل استفاده از گوجه سبز در این خورشت یکی از محبوب‌ترین غذا‌های فصل بهار به شمار می‌آید چرا که گوجه سبز از محصولات فصل بهار در کشور گرجستان است.

چاکاپولی

آجابصندلی

اگر به دنبال یک سالاد بسیار خوشمزه و مخصوص گیاهخواران هستید می‌توانید از این غذا استفاده کنید. در این سالاد از بادمجان و همچنین فلفل دلمه‌ای و سبزیجات بسیار زیادی استفاده شده است و به دلیل ارزش غذایی که دارد به عنوان یک وعده غذایی محسوب می‌شود. اچاپصندلی از غذا‌های بسیار پرطرفدار کشور گرجستان به حساب می‌آید که علاقه زیادی به این غذا در فصل تابستان دارند. به جرأت می‌توان گفت در تمامی رستوران‌های کشور گرجستان این سالاد مشهور موجود است.

متسوادی

در گرجستان غذایی وجود دارد که گوشت بره یا گوشت خوک را بر روی آتش گریل می‌کنند. در واقع نام این غذا متسوادی است. این غذا بسیار شبیه به کباب معمولی بوده ولی پیش از این که اقدام به گریل کردن گوشت نمایند ابتدا به وسیله پیاز و سیر و همچنین رب انار و سبزیجات مخصوص و معطر به مدت یک روز گوشت را طعم دار می‌کنند و سپس بر روی آتش اقدام به طبخ آن می‌نمایند. لازم به ذکر است در برخی از مناطق کشور گرجستان این غذا به صورت خورشتی وجود دارد و در برخی دیگر این غذا را بر روی آتش گریل می‌نمایند.

چیکن تاباکا

یکی دیگر از غذا‌های سنتی کشور گرجستان که محبوبیت بسیار ویژه در بین مردم و همچنین در بین تمامی گردشگران دارد غذای چیکن تاباکا است. در این غذا تکه‌های مرغ سوخاری استفاده شده و به وسیله ادویه‌های مخصوص طبخ می‌شود. چیکن تاباکا در دیگر مناطق کشور گرجستان و همچنین سرزمین قفقاز بسیار معروف است. طرز تهیه غذا به این صورت بوده که در ابتدا مرغ را در ظروف مخصوص محلی کشور گرجستان به نام تابه سرخ می‌نمایند و پس از سرخ شدن کامل تکه‌های مرغ به وسیله وزنه‌ها بر روی آن‌ها فشار وارد می‌کنند. این غذا را بیشتر با سیر و سس‌های مخصوص کشور گرجستان طعم‌دار می‌کنند. استفاده از سیر و این سس‌های مخصوص باعث طعم بسیار عالی این غذا می‌شود.

چیکن تاباکا

پوری

غذایی دیگر که جزو غذا‌های خیابانی کشور گرجستان به شمار می‌آید و در واقع به عنوان یک نان شناخته می‌شود، پوری نام دارد. این نان گرجی دارای محبوبیت بسیار بالایی در شهر تفلیس است و یکی از خوش طعم‌ترین غذا‌های گرجی به شمار می‌آید. برای تهیه این نان از نان و خمیر استفاده می‌کنند و آن را بر روی تنور سنتی می‌پزند.

وتزل پرتزل

وتزل پرتزل به عنوان یکی از غذا‌های خیابانی کشور گرجستان شناخته می‌شود که دارای محبوبیت بسیار زیادی برای گردشگران و مسافران به کشور گرجستان است. برای سرو این غذا در کشور گرجستان باید به خیابان روستاولی مراجعه کنید که در این خیابان این غذا با بالاترین کیفیت عرضه می‌شود.

وتزل پرتزل

نادوگی

نادوگی به عنوان پیش غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که علاقه‌مند به پیش غذا‌های سبک هستید می‌توانید از نادوگی استفاده کنید. در واقع این غذا یکی از لذیذترین و همچنین محبوب‌ترین پیش غذا‌های کشور گرجستان به شمار می‌آید که برای تهیه آن از نان و نعنا و همچنین پنیر محلی استفاده می‌شود. پنیر محلی کشور گرجستان یکی از سوغاتی‌های این کشور به شمار می‌آید که از مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا نیز است.

غذا‌های معروف گرجستان

کشور گرجستان دارای رستوران‌ها و همچنین کافی شاپ‌های بسیاری برای سرو غذا و نوشیدنی است لذا غذا‌های معروف گرجستان بیشتر غذا‌های محلی و سنتی این کشور هستند. این غذا‌ها دارای معروفیت بسیار بالایی در بین گردشگران و همچنین مسافران بوده که هر گردشگری که به کشور گرجستان سفر می‌کند می‌تواند از این غذا‌ها استفاده نماید و طعمی دلنشین و به یاد ماندنی را تجربه کند. از معروف‌ترین غذا‌های کشور گرجستان می‌توان به خاچاپوری و خینکالی و همچنین کباب متسوادی اشاره کرد.

واحد پول گرجستان - واحد پول گرجستان لاری نامیده می شود که هرکدام از واحد های کوچکتری به نام تتری تشکیل شده است.

غذا‌های معروف گرجستان

فرهنگ غذایی مردم گرجستان

در کشور گرجستان بیش از ۱۵۰ نوع غذا وجود دارد که برخی از این غذا‌ها از فرهنگ‌های غذایی آسیایی تأثیر گرفته‌اند. همچنین در کشور گرجستان محصولات لبنی به همراه غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرهنگ غذایی این کشور در حقیقت سبکی از نحوه طبخ غذا بوده که این فرهنگ غذایی از فرهنگ‌های نزدیک آسیایی نیز تأثیر گرفته است. لذا می‌توان گفت انواع غذا‌های گرجستان تلفیقی از طعم و مزه کشور‌های مختلفی است که برای تجارت به کشور گرجستان سفر کردند. لازم به ذکر است مردم کشور گرجستان تمایل زیادی به مصرف گوشت دارند.

زبان گرجستان - آشنایی با تاریخ پیدایش این زبان از صدها سال پیش از میلاد 

کلام پایانی

با توجه به تنوع غذا‌های کشور گرجستان به خصوص غذا‌های سنتی و محلی این کشور بسیاری از گردشگران و مسافران سالانه از غذا‌های بی‌نظیر این کشور استفاده می‌کنند. در کشور گرجستان انواع غذا‌های سنتی و محلی طبخ می‌شود. این غذا‌ها دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و برای تهیه آن‌ها از مواد اولیه بسیار مرغوب و تازه استفاده می‌شود. تنوع غذا‌های سنتی و محلی کشور گرجستان به قدری است که تمامی گردشگران و مسافران با هر ذائقه می‌توانند از غذا‌های این کشور استفاده نمایند.

گزارش مشکل

سوالات متداول غذا‌های گرجستان

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربران به غذاهای گرجستان