سد دز

📅 انتشار : 1401/01/20 📅 بروزرسانی : 1402/08/09 ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 2444
سد دز کجاست؟
تاریخچه
هزینه و شرکت‌های سازنده
جاذبه‌های گردشگری نزدیک

یکی از مهم‌ترین سازه‌های مهندسی، سد یا بند است که برای کنترل کردن، نگهداری یا منحرف نمودن آب بر روی رودخانه ساخته می‌شود. مخزن یا دریاچه نیز به بدنه آبی که در پشت سد ذخیره شده گفته می‌شود که دارای اهمیت زیادی می باشد. این سازه‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی برای یک کشور است زیرا از آن برای مصارف مختلفی همچون مصارف انسانی، آبیاری، پرورش آبزیان، کشتیرانی و ... استفاده می‌شود و می‌تواند آینده یک کشور را تعیین کند.

در کشور ما ایران نیز سدها زیادی وجود دارند که در جای‌ جای کشور واقع شده‌اند و می‌توانند آب مورد نیاز شهرها تامین کنند که یکی از آن‌ها، سد دز می‌باشد که در ادامه اطلاعات بیشتری راجب این سد به شما خواهیم داد پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

سد دز

سد دز کجاست؟

همانطور که گفتیم سد دز یکی از سدهای ایران می‌باشد که در 15 کیلومتری شهر دزفول واقع شده است. سد دز مانند دریاچه شهیون از جاهای دیدنی دزفول می‌باشد. اهالی این شهر به این سد، سد در اندیمشک نیز می‌گویند و باید برای اینکه بتوانیم از این سد دیدن کنیم به استان خوزستان سفر کرده و از آن خودتان را به شهرستان دزفول یا اندیمشک برسانید.

سد لتیان - معرفی کامل تفریحات و جاذبه های سد لتیان

تاریخچه سد دز

سد دز یک سد بتنی برقی آبی می‌باشد که ساخت آن به دوران محمد رضا پهلوی برمی‌گردد و در سال 1338 خورشیدی توسط ایتالیایی‌ها آغاز شد و در 23 اسفند 1341 خورشیدی ساخت آن تمام و آماده بهره‌برداری شد. هدف از ساخت این سد مدیریت آب جهت آبیاری و تامین نیروی لازم جهت تولید برق برای کنترل سیلاب‌ها می‌باشد.

آب سد دز و مردمان

هزینه و شرکت‌های سازنده سد دز

وظیفه راه‌اندازی واحد‌ها در این پروژه با شرکت انتریوهایدرو بود و پیمانکار ساختمان بدنه و تونل‌های سر ریز، شرکت ایتالیایی امپرزیت جیرولا لودی جیانی بود. همچنین احداث کمپ تامین آب مصرفی و آشامیدنی و ساخت جاده‌های تونلی توسط شرکت آمریکایی موریسون نادسن انجام شد که هنوز هم موجود می‌باشد و از کیفیت بالایی برخوردار است. کل هزینه‌ای که برای ساخت این سد با در نظر گرفتن خطوط انتقال پرداخت شد 5/73 دلار معادل پنج میلیارد پانصد میلیون ریال بود که اگر بخواهیم این هزینه‌ها را تفکیک کنیم باید بگوییم 65 میلیون دلار معادل چهل میلیارد و نهصد میلیون ریال آن بابت سد نیروگاه و دستگاه‌های آن و بقیه هزینه‌ها یعنی ششصد و چهل میلیون ریال ان صرف ایستگاه‌ و خطوط انتقال در ابتدای بهره برداری شد.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به سد دز

دریاچه سد دز که بزرگ‌ترین دریاچه ایران محسوب می‌شود در حوالی روستای پامنار واقع شده است که دارای زیبایی‌های زیادی همچون درختان نخل سر به فلک کشیده و محیطی سرسبز می‌باشد که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب کند. همچنین در دریاچه سد دز تفریحاتی همچون قایق سواری وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خصوص در فصول بهار و پاییز به خود جذب می‌کند.

تفریحات سد دز

سد در هر کشوری دارای اهمیت زیادی است و در کشور ایران نیز سدهای زیادی وجود دارند تا بتوانند آب مصرفی افراد و یا آب مورد استفاده برای آبیاری را تامین کنند. ما در این مقاله راجب سد دز که یکی از بزرگترین سدهای واقع شده در استان خوزستان می‌باشد صحبت کردیم و اطلاعات مختصری از ان ارائه نمودیم‌.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.5 از 5 | از 100 کاربران به سد دز