قصرالدشت شیراز

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/12
بازدید: 694
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

اگرچه شیراز در حال حاضر بسیار تغییر کرده؛ ولی وقتی به بعضی محله‌های آن سر بزنید، می‌توانید نشانه‌هایی از گذشته را در آن ببینید. بسیاری افراد بافت قدیم شهر را به محله سردزک و لب آب محدود می‌دانند؛ ولی یک محله قدیمی و سرسبز در شیراز وجود دارد که کمتر مسافری آن را می‌شناسد. اگر در باغ‌های قصرالدشت شیراز قدم بزنید، قطعاً حس و حال شیراز قدیم را به خوبی حس خواهید کرد. این محله که در شمال غرب شیراز واقع شده، باغ‌های زیبایی دارد که بسیاری از آن‌ها متعلق زمان زندیه هستند. در واقع قصرالدشت در زمان حکومت پادشاهان زندیه روستایی کوچک، در خارج از شهر بوده است. اما به دلیل توسعه ساخت‌وساز در دهه‌های اخیر، در حال حاضر جزئی از شیراز محسوب می‌شود. این محله اکنون خیابانی به نام قصردشت هم دارد که انشعابات فرعی آن به خیابان‌های مهم و معروفی مثل خیابان عفیف‌آباد می‌رسد. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا سری به کوچه باغ‌های قصرالدشت شیراز بزنیم و این مکان را بهتر بشناسیم.

علت نام‌گذاری قصرالدشت شیراز

اگر به قصرالدشت بروید ممکن از گوش بومیان آنجا نام مسجد بردی یا شراب‌خانه را بشنوید. اگر چنین چیزی به گوشتان خورد، چندان متعجب نشوید؛ چون این دو نام‌های قبلی این محله بوده‌اند؛ البته در حال حاضر اکثر افراد این محله را با نام قصرالدشت می‌شناسند. بعد از گشت‌وگذار در این محله متوجه می‌شوید که در این مکان قصر یا بقایایی از آن وجود ندارد؛ پس چرا این نام را برای قصردشت انتخاب کرده‌اند؟ بر اساس گفته گذشتگان، نام باستانی این منطقه هزار باغ بوده و عمارت‌های زیبایی در بعضی از باغ‌های این محل مانند باغ نوابی وجود داشته که مقابل دشت شیراز خودنمایی می‌کرده است. وجود باغ‌های فراوان و این عمارت‌ها باعث شده که بعضی افراد علت نام‌گذاری را این موضوع بدانند.

تور شیراز  سفر به شهر عشق و ادب ایران؛ رزرو انواع تورهای شیراز با تضمین قیمت در لحظه آخر

قصرالدشت شیراز

نحوه دسترسی به قصرالدشت

محله قصرالدشت در منطقه یک و در محدودهٔ شمال غربی شهر شیراز واقع شده است. این مکان، از شمال با بزرگراه کوهسار مهدی، از شرق با بلوار چمران، خیابان مختاری و بلوار مطهری شمالی، از جنوب با خیابان قصر دشت و از غرب با بلوار ایمان شمالی محدود شده است. همچنین این مکان با محله‌های پردیس ارم، مهدی‌آباد، ابیورد، نیایش، زرگری و رحمت‌آباد مجاورت دارد. این محله سرسبز در موقعیت خوبی قرار گرفته که دسترسی به آن را راحت می‌کند. شما برای رفتن به این بخش شیراز می‌توانید از تاکسی، ماشین شخصی، اتوبوس یا مترو استفاده کنید.

  • ماشین شخصی: اگر با خودرو شخصی به شیراز سفر کرده‌اید، می‌توانید این مکان را روی نقشه بزنید و مسیر را طی کنید. همچنین می‌توانید از ساکنان شهر نیز در طی پیدا کردن مقصد کمک بگیرید.
  • تاکسی: اگر با تاکسی به منطقه می‌روید، کافی است نشانی‌تان را به راننده بدهید که شما را به محله قصردشت برساند.
  • اتوبوس: در صورتی که جابه‌جایی با اتوبوس را ترجیح می‌دهید، باید سوار خط منتهی به قصرالدشت شوید و در پایانه‌ای با همین نام پیاده شوید.
  • مترو: یکی از راه‌های سریع برای رسیدن به مقصد مترو است. با مترو شما می‌توانید دون ماندن در ترافیک مسیرتان را طی کنید. اگر قصد دارید با مترو جابه‌جا شوید، یکی از ایستگاه‌های مترو شیراز به نام همین محله شناخته می‌شود. کافی است در ایستگاه قصردشت پیاده شوید تا به این محله سرسبز برسید.

جاهای دیدنی شیراز - معرفی جاذبه های گردشگری شیراز که باید از آنها دیدن کنید!

نحوه دسترسی به قصرالدشت

خیابان‌ها و محله‌های اطراف قصرالدشت

خیابان قصرالدشت علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبایی که دارد، در موقعیت خوبی در شهر شیراز واقع شده است. این محله به خیابان‌ها و محله‌های مهم شیراز دسترسی مناسبی دارد که این موضوع باعث اهمیت بیشتر آن شده است. اگر به محله زیبای قصرالدشت بروید، می‌توانید به مکان‌های دیدنی خیابان‌های زیر نیز دسترسی پیدا کنید.

 رحمت‌آباد شیراز

 اگر به دیدن بافت قدیمی شیراز علاقه دارید، پس محله رحمت‌آباد را از دست ندهید. این محله از قصرالدشت شیراز پر از درختان بلند و تنومند است و منظره جذابی به آن منطقه بخشیده است که گشت‌وگذار در این منطقه را بسیار جذاب می‌کند.

زرگری یا بلوار مطهری شمالی

اگر به دنبال جایی لوکس برای صرف غذا یا عصرانه هستید، خیابان زرگری را از دست ندهید. این خیابان یکی از لوکس‌ترین محله‌های قصردشت بوده و دارای رستوران، کافه، غذای فوری، کلینیک پزشکی، آموزشگاه و فروشگاه‌های متنوعی است.

  ملاصدرا شیراز

 خیابان ملاصدرا یکی دیگر از انشعابات کوچه باغ‌های قصرالدشت محسوب می‌شود. این خیابان نیز همانند بلوار مطهری پر از بازارچه و مرکز خرید است پس اگر به دنبال خرید هستید، حتماًً به این خیابان هم سری بزنید.

  خیابان ولیعصر شیراز

 این خیابان هم مانند خیابان ولی‌عصر تهران یکی از خیابان‌های معروف و پرتردد شیراز است. در این خیابان یک شهرک و یک پارک زیبا با همین نام وجود دارد. در این محله همچنین اقامتگاه‌های زیادی وجود دارد پس اگر می‌خواهید به محله قصرالدشت نزدیک باشید، می‌توانید در این خیابان اقامت کنید.

 خیابان عفیف‌آباد شیراز

احتمالاً نام باغ معروف عفیف‌آباد شیراز به گوشتان خورده باشد. درگذشته زنی به اسم عفیفه باغ‌های خود در این محله را بخشیده و باعث شده که نام این باغ را عفیف‌آباد بگذارند. دلیل نام‌گذاری این خیابان که یکی از معروف‌ترین خیابان‌های شهر به حساب می‌آید نیز به خاطر وجود باغ عفیف‌آباد در این محله است.

 خیابان برق شیراز

 اگر خواهان یک خرید اقتصادی هستید، شاید بد نباشد که قسمتی از سفرتان را به گشتن در این مکان اختصاص دهید. در این خیابان می‌توانید از بازارچه‌های مختلف دیدن کنید و لوازم مورد نیازتان را به بهترین قیمت خریداری کنید.

خیابان‌ها و محله‌های اطراف قصرالدشت

هتل‌های اطراف قصرالدشت

محله قصرالدشت به دلیل بافت قدیمی که دارد، فاقد هتل است ولی شما می‌توانید در هتل‌های اطراف این محله اقامت کنید.

هتل های شیراز - رزرو هتل های شیراز با مقایسه قیمت

نام مکان

تعداد ستاره

آدرس

فاصله تا قصرالدشت

اقامتگاه بوم گردی خانه باغ ایرانی

یک ستاره

شیراز-حد فاصل دروازه کازرون و چهارراه گمرک - خیابان مشیر شرقی -کوچه 18 - پلاک 38

2.29 کیلومتر (7 دقیقه)

مهمانپذیر توحید شیراز

یک ستاره

شیراز - خیابان توحید - مقابل پاساژ کازرونی ها

2.78 کیلومتر (9 دقیقه)

هتل آریانا شیراز

2ستاره

شیراز - خیابان زند - خیابان توحید - خیابان اهلی

2.83 کیلومتر (13 دقیقه)

هتل پارس شیراز

4 ستاره

شیراز - خیابان زند

2.84 کیلومتر (6 دقیقه)

هتل سنتی وکیل شیراز

3 ستاره

شیراز-خیابان لطفعلی خان زند - از سمت چهارراه مشیر-ابتدای کوچه 59 - سمت راست

3.00 کیلومتر (14 دقیقه)

هتل کوثر شیراز

2 ستاره

شیراز - خیابان کریم خان زند - مقابل خیابان انوری

3.08 کیلومتر ( 10 دقیقه)

مراکز خرید محله قصرالدشت شیراز

بسیاری افراد قصرالدشت را با سرسبزی و کوچه باغ‌های آن می‌شناسند، ولی کای است به این مکان بروید تا از تنوع مراکز خرید آن شگفت‌زده شوید. اگر دوست دارید بهترین محصولات را در مراکز خرید لوکس خریداری کنید، شاید بد نباشد که سری هم به قصرالدشت بزنید. مجتمع تجاری زیتون، مرکز خرید ایران زمین، پاساژ مرکز خرید شیراز، پاساژ گلدشت، پاساژ سلیم، پاساژ پارسه، پاساژ آناهیتا 2 و مرکز خرید برق از معروف‌ترین بازارهای شیراز در این محدوده هستند پس به این بخش از شهر زیبای شیراز بروید و تا دلتان می‌خواهد پاساژگردی کنید.

مراکز خرید محله قصرالدشت شیراز

مکان‌های تفریحی قصرالدشت

اگر پس از گشت زدن در کوچه‌های قصرالدشت و پاساژگردی در مراکز خرید زیبای این محله، هنوز هم وقت داشتید، می‌توانید در این مکان‌ها نیز وقت بگذارید و از سفرتان لذت بیشتری ببرید.

نام مکان

فاصله تا قصرالدشت

باغ ناصری

4.7 کیلومتر( 12 دقیقه)

باغ نوابی

150 متر( 2 دقیقه)

امامزاده شاهزاده محمد

1 کیلومتر(5 دقیقه)

سینما سعدی

5 کیلومتر( 14 دقیقه)

کافه سینما مدرن شیراز

8 کیلومتر( 19 دقیقه)

رستوران سنتی کوهسار

5.6 کیلومتر( 16 کیلومتر)

رستوران دیگ تو دیگ

6.3 کیلومتر( 10 دقیقه)

چوگیا یا چوگیاه شیراز

6 کیلومتر( 12 دقیقه)

پله‌های رنگی محله ابیوردی

7 کیلومتر( 17 دقیقه)

محله آسیاب قوامی شیراز

7 کیلومتر( 18 دقیقه)

کافه‌های قصرالدشت

یکی از تفریحات محبوب نسل جوان این است که کافه‌ها بنشینند و نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های موردعلاقه‌شان را میل کنند. اگر به قصرالدشت رفتید و پس از گشت‌وگذار، دلتان کمی کافه گردی خواست می‌توانید به کافه‌های زیر مراجعه کنید.

نام کافه

آدرس

ساعت کاری

کافه حیاط

شیراز، قصرالدشت ،کوچه 36 ،روبه روی عفیف آباد ،پلاک 193

همه روزه از ساعت 8 تا 22

کافه آرام

شیراز ،رحمت آباد ،خیابان قصرالدشت ،بعد از بیمارستان فرهمندفر ،ساختمان پاسارگاد

همه روزه از ساعت 8 تا 23

کافه پالاتزو شیراز

شیراز، ولیعصر قصردشت، انتها کوچه 3 ، نبش میدان فرهنگیان

همه روزه از ساعت  ۸:۳۰ الی ۲۴:۰۰

کافه شهر کاغذی

شیراز ، قصرالدشت، حد فاصل سه راه برق و ملاصدرا، کوچه ٢۵

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8/30 تا 23

کافه سفیر (اس اف سی)

شیراز خیابان قصرالدشت، روبروی انتقال خون، نبش کوچه آسیاب قوامی

همه روزه از ساعت  10 تا 24

کافه کاکتوس

شیراز خیابان قصرالدشت ،بالاتر از خیابان مهر ، رستوران کاکتوس طبقه اول

همه روزه از ساعت 12 تا 23:30

کافه بوف شب

شیراز خیابان قصرالدشت، خیابان اسد آبادی (پوستچی) ،نبش کوچه 4

همه روزه از ساعت  10 تا 23

کافه ساوانا شیراز

شیراز ،خیابان قصرالدشت حد فاصل ولیعصر و عفیف آباد ، کوچه 59 ، روبروی 59/4

همه روزه از ساعت 8 تا 24

کافه جنیوس

شیراز ،خیابان قصردشت ،بالاتر از قم آباد، رو به روی کوچه ۷۴

همه روزه از ساعت 9 تا 12

 قصرالدشت؛ گم شدن در عطر نارنج کوچه باغ‌های شیراز

در این مقاله به معرفی قصرالدشت شیراز پرداختیم و هتل‌ها، مکان‌های دیدنی و کافه‌های اطراف این منطقه را به شما معرفی کردیم. این محله زیبا تا حدود صد سال گذشته، یکی از ییلاق‌های اطراف شیراز بود که همه آن را به باغ‌های سرسبز و میوه‌های خوشمزه‌اش می‌شناختند؛ اما این روزها با گسترش محدوده شهری، محله قصرالدشت هم به مرکز شهر رسیده است. این محله که در یکی از بهترین مناطق شیراز قرار دارد، به خیابان‌های مهم شهر از جمله عفیف‌آباد و ولیعصر نیز دسترسی بسیار خوبی دارد. اگر در مورد محله یا خیابان قصرالدشت اطلاعات جالبی دارید، می‌توانید آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در این مکان به تفریح پرداخته‌اید، می‌توانید تجربه خود را از گردش در آن برای ما یادداشت نمایید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
بیشتر بخوانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
10 مورد از قوانین عجیب مهمانداران هواپیما
10 مورد از قوانین عجیب مهمانداران هواپیما
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربر