ساحل نقره ای قشم

📅 انتشار : 1401/06/28 📅 بروزرسانی : 1402/06/27 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 6472
ساحل نقره‌ای کجاست؟
نحوه دسترسی
دلیل نامگذاری
علت رنگ‌ نقره‌ای
چگونگی پیدایش
زمان بازدید
اقامت در ساحل
جاهای دیدنی ساحل

ساحل نقره‌ای قشم تحقق رویای باور نکردنی است که برای یک روز آرامش بخش دنبالش می‌گردید. فرقی نمی‌کند روز یا شب باشد، ساحل نقره‌ای همیشه زیبا است. روزها ساحل مانند جواهرات نقره می‌درخشد و شب‌ها مانند حاله‌ای از نور آبی ساحل را روشن می‌کند. نوری که از ماه به سطح ماسه‌های براق می‌تابد، بازتابی با رنگ شگفت‌انگیز ایجاد می‌نماید. گردشگرانی که برای بار اول به این مکان سر می‌زنند، در نگاه اول عاشق ماسه‌ها و رنگ خیره‌کننده آن‌ها شدند. این ساحل می‌تواند برای مدتی شما را از دغدغه‌ها و شلوغی زندگی دور کند.

ساحل نقره‌ای قشم کجاست؟

ساحل نقره‌ای قشم کجاست؟

قشم یکی از جزیره‌های هرمزگان در جنوب ایران است و ساحل نقره‌فام در قسمت‌ غربی شمال این جزیره قرار دارد. در این ساحل همزمان از زیبایی‌های بصری و صدای موج‌های خروشان خلیج فارس لذت می‌برید. ساحل شن‌های نقره‌ای و مشکی دارد که همانند فرش مخملی نرم هستند. قدم‌زدن روی این شن‌ها می‌تواند آرزوی هر کسی باشد. اما در سال‌های اخیر گردشگرانی که از ساحل بازدید کردند، مقداری از این شن‌های ارزشمند به عنوان یادگاری و سوغات برده‌اند. سال‌های بسیاری طول کشیده تا سنگ‌ها و کانی‌های این ساحل سیقلی شوند. اما گردشگران بیشتر به فکر خودشان بوده و نگران نابودی این ساحل نیستند. برای جلوگیری از نابودی ساحل نقره‌ای قشم، اجازه قدم‌زدن و نزدیک‌شدن گردشگران به خاک ساحل را نمی‌دهند. اما بازدید از این مکان از کشتی‌های مسافرتی یا قایق‌ها، امکان‌پذیر است. نیاکان ما سال‌ها در حفظ و بقای این آثار چشم‌نواز طبیعت موفق بوده‌اند، خوب است ما نیز در نگه‌داری زیبایی‌های زمین کوشا باشیم.

تور قشم لحظه آخری - بدون تخفیف به قشم سفر نکن؛ تخفیف 20 الی 70 درصدی روی آفر های ویژه لحظه آخر

مسیر دسترسی به ساحل نقره‌ای قشم

ساحل نقره‌ای، جزیره‌ای در استان هرمزگان است. افرادی که مشتاق به بازدید از این مکان هستند می‌توانند با هر وسیله نقلیه‌ای که در دسترسشان قرار دارد به بندرعباس بروند. سپس برای رفتن به جزیره قشم باید سوار قایق‌هایی که مخصوص گردشگران است شوید. این قایق‌ها در اسکله کندالو قرار دارند. پس از مدت 14 الی 50 دقیقه (بسته به مکان حرکت)، به بندر شهید ذاکری قشم می‌رسید. کسانی که به قایق‌سواری علاقه ندارند یا مشتاق هستند که زودتر به قشم برسند، با کشتی‌های گردشگری این مسیر را طی می‌کنند.

  • آدرس ساحل نقره‌ای: ایران، استان هرمزگان، جزیره قشم، جزیره هنگام، ساحل نقره‌ای

آدرس ساحل نقره‌ای

علت نامگذاری ساحل نقره‌ای قشم

هنگامی که وارد جزیره قشم شوید و از دور این ساحل را نظاره کنید متوجه علت نامگذاری آن خواهید شد. ساحل نقره‌ای مانند فلز نقره می‌درخشد، چرا که مواد تشکیل‌دهنده این ساحل از سطوح صافی برخوردار هستند. این ترکیب مواد، حتی رنگ دریا را هم تغییر داده است. کانی‌های تشکیل‌دهنده ترکیب ماسه ساحل، توجه بسیاری از زمین‌شناسان را به خود معطوف می‌کند. به همین دلیل به ساحل نقره‌ای قشم بهشت زمین‌شناسان نیز می‌گویند.

سواحل قشم - معرفی بهترین ساحل‌های بزرگترین جزیره اقتصادی خلیج فارس یا قشم!

دلیل رنگ‌های ساحل نقره‌ای قشم

ساحل نقره‌ای قشم به‌طور کلی رنگ نقره‌ای براق دارد. این خاک نقره‌ای که سال‌های طولانی برای ساخته ‌شدن آن زمان صرف ‌شده، از کانی‌های معدنی تشکیل‌ شده‌اند. کانی‌ها سطح صاف و صیقلی دارند که نور را به خوبی بازتاب می‌کند و این عامل باعث درخشش آن‌ها شده است. صدف‌‌ها و پلانکتون‌های دریایی هم به درخشش ساحل کمک می‌کنند. اما در عصرهای پاییزی و شب‌ها رنگ ساحل در نزدیکی موج‌های خروشان، آبی به نظر می‌رسد. همچنین در مواقعی که فیتوپلانکتون‌ها در ساحل جمع شده‌اند، به دلیل سبزینه‌ای که در ساختار خود دارند رنگی سبز به آب‌های نزدیک ساحل می‌دهند.

ساحل نقره‌ای قشم چگونه به وجود آمده است؟ 

ساحل نقره‌ای قشم از ترکیبات منحصربه‌فردی تشکیل ‌شده است. این ترکیبات از جنس سنگ‌های (کانی) آذرین و میکا هستند. درخشش و رنگی که به چشم می‌خورد، به دلیل وجود آمینوسیلیکات در مواد تشکیل‌ دهنده این ماسه است. این کانی‌ها حاصل فوران آتش‌فشان در این مناطق بوده که طی زمان‌های طولانی توسط عوامل خارجی فرسوده و به شکل پودر نقره در آمده‌اند. این عوامل خارجی می‌تواند شامل تغییرات آب و هوا، موج‌های خروشان دریا و... باشند. به همین دلیل این گونه کانی‌ها کمیاب هستند و در صورتی که تخریب شوند، دیگر احتمال ساخته ‌شدن آن‌ها وجود ندارد.

ساحل نقره‌ای قشم چگونه به وجود آمده است؟ 

سوزا بهترین ساحل قشم - اگر میخواید بهترین ساحل قشم رو بشناسید کلیک کنید.

چه زمانی از ساحل نقره‌ای قشم دیدن کنیم؟

جنوب ایران به آب و هوای گرمی که دارد معروف است. اغلب گردشگران تحمل گرمای طاقت‌فرسا را ندارند و ترجیح می‌دهند در فصول سرد سال از این ساحل دیدن نمایند. فصل تابستان اوج هوای گرم جزیره قشم است و زیاد برای بازدید مناسب نیست. مناطق اطراف ساحل نقره‌ای از بافت سبز و گیاهان اندکی برخوردار است. این ویژگی سبب گرم‌ترشدن هوای آن منطقه شده که گردشگران را بسیار آزرده ‌خاطر می‌کند. بهترین فصل برای سفر به قشم، پاییز است که دمای هوا کمی به سمت خنکی می‌رود. فصل زمستان برای سفر و بازدید از ساحل مناسب نیست چرا که امکان دارد در دریا موج‌های عظیم و طوفان‌های خطرناکی ایجاد شود. همچنین در ابتدای فصل بهار هوا نسبتاً معتدل بوده اما باز هم خطر موج‌های خروشان دریا وجود دارد. اواخر فصل بهار نیز با نزدیک ‌شدن به فصل تابستان هوا گرم خواهد شد.

تجهیزات مورد نیاز در سفر به ساحل نقره‌ای

بازدید نزدیک از این جزیره همان طور که گفته‌ شد توسط مدیر گردشگری ممنوع اعلام شده است. اما بازدید از روی کشتی و قسمتی در همان نزدیکی ساحل برای عموم فراهم ‌شده که به تجهیزاتی احتیاج دارد. این تجهیزات شامل کلاه لبه‌دار یا آفتابگیر، کفش سبک (راحت)، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب است. لباس‌های سنگین و پلاستیکی که جریان هوا از آن عبور نمی‌کند برای گرما مناسب نیستند. حتماً قبل از سفر به ساحل نقره‌ای، یک دست لباس نخی سبک تهیه کنید. کرم ضدآفتاب هم برای افرادی که پوست خشک و آسیب‌پذیر در برابر آفتاب دارند، بسیار ضروری است.

تجهیزات مورد نیاز در سفر به ساحل نقره‌ای

در سفر به ساحل نقره‌ای قشم کجا اقامت کنیم؟

در نزدیکی ساحل نقره‌ای قشم، اقامتگاه‌هایی برای استراحت و اسکان مسافرین ساخته ‌شده است. جزیره هنگام، هتلی برای گردشگران ندارد اما این اقامتگاه‌ها خدمات رفاهی کاملی به آن‌ها می‌دهند. از برترین اقامتگاه‌ها در نزدیکی ساحل نقره‌ای می‌توان اقامتگاه گاروم زنگی، دلفین و هنگامی را نام برد. بعضی از مسافران سوئیت‌های اطراف ساحل را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند. اما در این بین افراد خوش‌ذوق ترجیح می‌دهند در اطراف ساحل نقره‌ای چادر بزنند و از نزدیک شاهد زیبایی دریا در شب باشند.

جاهای دیدنی اطراف ساحل نقره‌ای قشم

قشم برای گردشگران از مکان‌هایی به حساب می‌آید که دیگر نظیر آن را نخواهند دید. پس هنگام سفر به این جزیره از سایر شگفتی‌های آن دیدن کنید. بازدید از تمامی جاهای دیدنی اطراف ساحل نقره‌ای یک روز طول می‌کشد. بازدید از این مکان‌ها به هیچ وجه خسته‌کننده نیست. افرادی که تمایل دارند از تمام جاهای دیدنی اطراف ساحل نقره‌ای بازدید کنند می‌توانند از وسیله‌ای با 3 چرخ استفاده کنند.

معرفی جزیره قشم - با جزیره زیبای قشم آشنا شوید

جاهای دیدنی اطراف ساحل نقره‌ای قشم

تماشای دلفین ها

دلفین‌ها حیوانات باهوش و زیبایی هستند. مشاهده پرش و شناکردن گروهی دلفین‌ها،  افراد بازدیدکننده را به وجد می‌آورد. دریای خلیج فارس سالانه میزبان 13 گونه از این دلفین‌ها است. می‌توانید از قایق برای دیدن دلفین‌ها از فاصله نزدیک‌تر استفاده کنید. فراموش نکنید این حیوانات باهوش به ‌صورت گروهی و صبح زود به سطح آب می‌آیند. دلفین‌ها هم علاقه‌ای به هوای گرم و داغ جنوب کشور ندارند، به همین دلیل هر سال در فصل پاییز مهمان این جزیره هستند.

بازار محلی

قسمت شیرین هر مسافرتی خرید سوغاتی‌های محلی آن منطقه است. بازار محلی نزدیک به ساحل نقره‌ای، به تنهایی یک جاذبه دیدنی در این شهر به حساب می‌آید. بازارهای جنوب کشور از بدو ورود پر از رنگ‌های شاد و گرمی است که دل گردشگران را می‌برد. در بازار محلی قشم صنایع دستی، پوشاک و خوراکی‌های لذیذی می‌فروشند. لباس‌های محلی اغلب با دست دوخته‌شده و طرح‌های جالبی دارند. بازار محلی نمادی از فرهنگ مناطق جنوبی بوده که حتی طراحی آن به سبک تاریخی انجام‌ شده است. گردشگران همواره از غذاهای محلی ایرانی خصوصاً غذاهایی با طبع گرم استقبال می‌نمایند. خوردن سمبوسه جنوبی تند در قشم یکی از ناب‌ترین لحظات سفر شما خواهد بود. جواهرات زینتی دست‌ساز که از لوازم طبیعی مانند مروارید و صدف ساخته‌ شده‌اند در بازار، مورد توجه خانم‌های جوان قرار گرفته‌اند. ادویه جنوبی را فراموش نکنید که خواص بسیاری دارد. جنوبی‌ها با استفاده از گیاه حنا روی دست‌ها و پاها طراحی می‌کنند. مردم محلی از این طرح ها در مراسم‌های شاد خود مانند عروسی‌ها استفاده می‌نمایند.

بازار محلی

تأسیسات بندری انگلیس

کشور انگلیس از زمان‌های دور به دنبال منافع این منطقه و استفاده از آن‌ها بوده است. این کشور تلاش‌های زیادی کرد تا بتواند قسمتی از این خاک را به نام خود ثبت کند. همچنین آن‌ها به دنبال ساخت بندرگاه، انبار و... در جزیره زیبای قشم بوده‌اند. انگلیس توانست در دوره قاجار کمی از فعالیت‌های شرورانه خود را پیش گیرد اما سرانجام شکست خورد. امروزه بقایای این سازه‌های انگلیسی در بازدید عموم قرار داده‌ شده تا برای سایر کشورها نیز استعمارگری انگلیس نشان داده شود.

سنگ مادر و دختر

سنگ مادر و دختر مانند یک اثر هنری است. در نگاه اول دو سنگ با ظاهری شبیه به انسان خواهید دید اما افراد محلی چیزی فراتر از دو سنگ را می‌بینند. برای این دو سنگ داستان‌های زیادی از افراد روستای غیل گفته‌ شده است. آن‌ها اعتقاد بر این دارند که این دو انسان، مادر و دختری بودند که مورد آزار افراد ستمگر قرار داشتند. سپس به درگاه پروردگار دعا کردند تا از دست آنان رهایی یابند. طبق افسانه‌های محلی این دو مادر و دختر پس از آن به سنگ تبدیل‌ شدند و در امان ماندند.

 

سنگ مادر و دختر

کشتی پرتغالی

کشتی پرتغالی بزرگ از دوره صفویه در جزیره قشم به گل نشسته است. کشور پرتغال در زمان صفویان توانست جزیره هنگام را تصاحب کند. اما در مدت کمی مردم محلی توانستند این جزیره را از دست آن‌ها نجات دهند. کشتی پرتغالی سال‌ها در جزیره هنگام باقی مانده و امروز جزئی از تاریخ ایران به شمار می‌آید. این کشتی بزرگ در قسمتی از جزیره هنگام به نام آکواریوم طبیعی قرار دارد.

سخن پایانی

مکانی را تصور کنید که شب‌ها هم در آسمان و هم روی زمین نقطه‌های درخشان و نورانی دارد. ساحل نقره‌ای شب‌ها زیر نور ماه همانند ستاره‌های آسمان خودنمایی می‌کنند. این ساحل مشهور متأسفانه برای مردم کشور عزیزمان ایران زیاد شناخته‌شده نیست. اما بسیاری از گردشگران خارجی بارها به این جزیره سفر کرده‌ و از ساحل نقره‌ای دیدن کردند. خوب است در فصول خنک سال این جزیره را برای سفر انتخواب کنید و برای یک بار هم که شده از آرامش ساحل نقره‌ای استفاده نمایید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربران به ساحل نقره ای قشم