کوچک ترین کشورهای جهان

📅 بروزرسانی : ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ بازدید : 463

شاید برای خیلی افراد واضح نباشد که کشوری در دنیا وجود دارد که به عنوان کوچک‌ترین کشور جهان محسوب می‌شوند. همچنین این کشورها دارای موقعیت‌های جغرافیایی خاصی هستند که چندان بزرگ به حساب نمی‌آیند و همچنین تعداد جمعیتی که این کشورهای را تشکیل داده‌اند، زیاد نیستند. در این مقاله از سایت لحظه آخر قصد داریم تا شما را با کوچک‌ترین کشور جهان از لحاظ موقعیت جغرافیای آشنا کنیم.

واتیکان (Vatican)

اولین کشوری که در این لیست قرار دارد، واتیکان است که با مساحت 0.44 کیلومتر مربع توانسته رتبه اول را به خود اختصاص دهد. این کشور به قدری کوچک می‌باشد که بسیاری از توریستان متوجه رد شدن از مرز آن را نمی‌شوند. این کشور در مرکز پایتخت ایتالیا یعنی رم قرار دارد. گرچه این منطقه به عنوان کوچک‌ترین کشور جهان است، اما به عنوان بزرگ‌ترین گنجینه‌های هنری، مذهبی ایتالیا هم محسوب می‌شود. یکی از جاذبه‌هایی که در این ایالت می‌توانید پیدا کنید، کلیسای عظیم سن پیترو می‌باشد که نما و دیدگاهی چشم نواز را به بینندگان هدیه می‌دهد.

 

واتیکان

 

کلیسای تماشایی سیستین، در درون موزه‌های واتیکان قرار دارد که به عنوان یکی از آثار هنری جهان شناخته می‌شود. منبع درآمد این کشور، فروش بلیط موزه‌ها و سوغاتی‌ها است. بر اساس آمارهایی که وجود دارد، جمعیت این کشور حدود 825 نفر می‌باشد.

موناکو (Monaco)

موناکو با وسعت و مساحت 2.02 کیلومتر مربع به عنوان دومین کشور کوچک جهان شناخته می‌شود. این کشور به علت وجود کازینوهای لوکس، صنعت بانکداری پیشرفته توانسته بخشی از ثروت جهان را به خود اختصاص دهد؛ به همین علت در این کشور افراد ثروتمند زیادی وجود دارد. همچنین به علت نزدیکی این کشور به ساحل فرنچ ریویورا، مورد توجه بسیاری از افراد ثروتمند قرار گرفته است.

موناکو در جنوب فرانسه واقع شده و مونت کارلو به عنوان معروف‌ترین منطقه در این کشور به حساب می‌آید. همچنین این لوکیشن مورد توجه فیلم‌هایی نظیر گرفتن دزد (To Catch a Thief)، چشم طلایی (GoldenEye) و هارت برکر قرار گرفته است.

 

موناکو

 

از دیگر مواردی که توانسته این کشور را به نسبت برخی کشورهای متمایز سازد، ازدواج گریس کلی با پرنس رینیه سوم بود؛ که همین امر باعث شد تا بسیاری افراد به این کشور توجه و سفر کنند. جمعیتی که این کشور را امروزه تشکیل داده حدود 39.800 هزار نفر می‌باشد.

نائورو (Nauru)

سومین کشوری که در این لیست قرار گرفته، نائورو با وسعتی حدود 20.98 کیلومتر است. این کشور بر روی جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی واقع شده که جمعیتی حدود 11.000 هزار نفر این کشور را تشکیل داده‌اند؛ همچنین این جزیره به عنوان نهمین کشور از لحاظ جمعیت هم محسوب می‌شود. نائورو توسط مردمان پولینزی و میکرونزی احداث شده و بسیاری از کشورها بر روی این جزیره کنترل داشتند، سپس نائورو توانست در سال 1968 به استقلال برسد. درآمد و اقتصاد این کشور بر اساس و پایه فسفات است که در اطراف این جزیره قرار دارد.

 

نائورو

 

این منطقه با اینکه سرشار از زیبایی است، اما مورد توجه بسیاری از توریستان قرار نگرفته و علت این موضوع هم دور بودن نائورو می‌باشد.

تووالو (Tuvalu)

از دیگر کشورهای جزیره‌ای که در اقیانوس آرام و میان استرالیا و آمریکا قرار دارد، تووالو است که مساحتی حدود 25.9 کیلومتر مربع دارد. این کشور در قرن چهاردهم محلی برای استراحتگاه دریانوران پولیزی از ساموا می‌شد و سپس بریتانیا این کشور جزیره‌ای را تحت حمایت خود درآورد که همین امر باعث شد تووالو در سال 1976 به استقلال برسد. نما و فضای اقیانوسی این جزیره یکی از دل‌انگیزترین محیط‌ها را به شهروندان و توریستان هدیه می‌دهد؛ همچنین تمیز بودن آب اقیانوس از دیگر دلایل سفر توریستان به این جزیره می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید که شاخص جمعیت این کشور در سال 2021 حدود 11.900 بوده است.

از دیگر تفریحات و زیبایی‌هایی که توریستان می‌توانند در حین سفر به این جزیره تجربه کنند، قایق‌سواری، ماهیگیری و آفتاب‌گیری است که همین امر باعث شده تا میزبان 2000 توریست در طول سال باشد.

 

تووالو

 

فوناقوتی به عنوان بزرگ‌ترین شهر و فونگافالی به عنوان بزرگ‌ترین جزیره این کشور جزیره‌ای و محسوب می‌شود؛ فونافوتی جمعیتی حدودا 6000 هزار نفره را تشکیل داده و در اطرافت فونگافالی، چهار روستا قرار دارد که جمعیتی حدود 1300 نفر را دارد.

سان مارینو (San Marino)

سان مارینو از دیگر کشورهای این لیست به حساب می‌آید که همانند واتیکان در ایتالیا قرار دارد؛ اما تنها ویژگی که این کشور را از دیگر کشورهای متمایز می‌کند، نبود اقیانوس در اطراف می‌باشد. مساحتی که سان مارینو به خود اختصاص داده، 61.2 کیلومتر مربع است که در اطراف کشور چکمه‌ای اروپا (ایتالیا) قرار گرفته و همچنین به علت نبود خطوط ریلی به این منطقه، شاید یک مقدار سفر به این منطقه چالش‌ برانگیز باشد. همچنین جمعیتی که این شهر دور افتاده ایتالیا را تشکیل داده، 33.600 هزار نفر می‌باشد.

سان مارینو با اینکه از لحاظ موقعیت جغرافیایی کوچیک است، اما این امر نتوانسته جلوی ثروتمند بودن آن را بگیرد. همچنین این کشور توانسته عنوان یکی از بالاترین ناخالصی دنیا را به خود اختصاص دهد. بخشی از اقتصاد این کشور بسته به صنعت مالی و گردشگران است. با اینکه منطقه، دارای اقیانوس خاصی نمی‌باشد؛ اما وجود کوه‌ها توانسته منظره چشم‌نوازی را به توریستان بدهد. همچنین وجود سنگ‌فرش‌ها و قله‌های پهناور از دیگر زیبایی‌هایی است که در منطقه وجود دارد.

 

سان مارینو

 

جالب است بدانید که پایتخت این کشور که به شهر سان مارینو شناخته می‌شود در میراث فرهنگی یونیسکو به ثبت رسیده. همچنین دژ معروف گوایتا در این کشور قرار دارد که با وجود سنگ‌های قدیمی باعث توجه گردشگران شده است.

لیختن اشتاین (Liechtenstein)

لیختن اشتاین با مساحت 160 کیلومتر مربعی از دیگر کشورهایی است که در این لیست قرار دارد، این کشور به نسبت دیگر کشورهای کوچک جهان، یک ابرکشور محسوب می‌شود. لیختن اشتاین از شرق به اتریش و غرب به سوئیس راه دارد. در گوشه و کنار این کشور می‌توانید جاذبه‌های بسیاری را مشاهده کنید که هرکدام زیبایی منحصر به فردی دارد. همچنین نزدیکی لیختن اشتاین به کوه‌های آلپ از دیگر ویژگی‌هایی این منطقه به حساب می‌آید که زیبایی آن را دوچندان کرده است. همچنین جمعیتی که این کشور را تشکیل داده، 38.254 هزارنفر می‌باشد.

این کشور 160 کیلومتر مربعی، 11 منطقه دارد که پایتخت آن، فادوتس می‌باشد؛ در فادوتس جاذبه‌هایی نظیر: قلعه فادوتس، خانه گالری ملی هنر، موزه ملی و رود راین را نیز می‌توانید مشاهده کنید. از آنجا که این کشور در موقعیت جغرافیایی کوهستان قرار دارد، باعث شده که آب و هوای معتدلی و عالی در همه فصول سال داشته باشد.

 

لیختن اشتاین

 

جزایر مارشال (Marshall Islands)

هفتمین کشوری که در لیست کوچک‌ترین کشور جهان قرار دارد، جزایر مارشال با مساحت 181.3 کیلومتر مربع است. همچنین این کشور به علت موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد توانسته زیبایی خاصی را در میان دیگر کشورهای مستقل جهان به خود اختصاص دهد.

برای بازدید از جزایر مارشال باید به آن سوی اقیانوس آرام و شمال شرقی پاپوا گینه سفر کنید. جمعیتی که جزایر مارشال را تشکیل داده، 56.62 هزار نفر می‌باشد که بیشتر این افراد در پایتخت این کشور زندگی می‌کنند؛ همچنین این جزیره رتبه بیست و سوم از نظر جمعیت محسوب می‌شود. از آنجا که در جزایر مارشال کمبود زمین وجود دارد، بیشتر ساکنین سفر با قایق را ترجیح می‌دهند. جزیره انکو (Eneko) یکی از جاذبه‌های جزایر مارشال به حساب می‌آید.

 

جزایر مارشال

 

جالب است بدانید که اولین بمب نیتروژنی جهان در یکی از جزایر مارشال توسط آمریکا ساخته شده. همچنین اقتصادی که این جزیره به آن وابسته است، عبارت‌اند از:

  • ماهیگیری
  • حمل‌ونقل دریایی
  • کشاورزی

سنت کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis)

مساحت 269.4 کیلومتر مربعی سنت کیتس و نویس باعث شده که از این کشور به عنوان یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان یاد شود. از آنجا که کشور سنت کیتس و نویس وسعت و مساحت کمی دارد، اما به رسمیت شناختن ملکه انگلیس و همسود بودن آن برای دیگر کشورها از منافعی است که این کشور می‌رساند. همچنین این منطقه در بین آمریکای شمالی و جنوبی و در اقیانوس آرام قرار دارد.

سنت کیتس و نویس دو جزیره مجزا هستند که باعث مکمل یکدیگر شده‌اند. صخره‌ها، سواحل زیبا، قلعه‌های ناهوار و همه و همه باعث شده که این منطقه به عنوان یکی از مقاصد توریستان به شمار رود. توریستان و گردشگران با استفاده تفریحاتی نظیر: شنا، قایق‌سواری، اقامت در هتل‌های لوکس اقتصاد این جزیره مستقل را اداره می‌کنند.

 

سنت کیتس و نویس

 

مالدیو (Maldives)

مالدی یکی از جزیره‌هایی است که مورد توجه بسیاری از افراد گرمسیر قرار گرفته است. این جزیره با مساحت 297.8 کیلومتر مربعی که دارد به عنوان یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. مالدیو از 26 جزیره مرجانی دریای عرب تشکیل شده که همین امر می‌تواند زیبایی این کشور را تضمین کند. سواحل ماسه‌ای سفیدرنگ، کلبه‌های چوبی روی آب و آب‌های فیروزه‌ای از دیگر زیبایی‌های این جزیره به حساب می‌آید که سالانه توانسته مرکز توجه گردشگران قرار بگیرد.

اقتصاد و درآمدی که این کشور دارد از سفر و هزینه کردن گردشگران است. همچنین بسیاری از زوج‌ها برای سفر اولیه یا ماه عسل به مالدیو سفر و در هتل‌های لوکس این منطقه اقامت می‌کنند. تمامی ساخت و سازهایی که در مالدیو بنا شده از دهه 1980 شروع شده‌اند و در سال‌های اخیر به اتمام رسیده‌اند.

 

مالدیو

 

مالت (Malta)

دهمین کشوری که در این لیست قرار دارد، مالت است که با مساحت 316 کیلومترمربعی توانسته به عنوان یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان شناخته شود. این کشور در مجمع الجزایر دریای مدیترانه پخش شده و توریستان برای بازید از این کشور باید به دریای مدیترانه سفر کنند. جمعیتی که در مالت واقع شده‌اند، حدود 442.784 هزار نفر است که همچنین با مساحتی کوچکی که دارد به عنوان پنجمین کشور جهان شناخته شود.

با توجه به موقعیت جغرافیایی که این کشور دارد، دارای دو فرهنگ متفاوت از شمال آفریقا و اروپا می‌باشد که همچنین مالت بین این دو قاره هم واقع شده است. این کشور دارای تاریخچه و قدمت غنی را به خود اختصاص داده و مردم والت 5900 سال پیش از میلاد مسیح در این منطقه ساکن بودند؛ همچنین اقوام و ملیت‌های گوناگونی نظیر اعراب، رومی‌ها و بریتانیایی‌ها بر روی این منطقه حکومت کردند. هنگامی که وارد این منطقه می‌شوید، اولین چیزی که متوجه آن می‌شوید، تفاوت معماری و بناهای مالت است که همین امر باعث دستخوش حکومت‌های گوناگون می‌باشد؛ کلیساهای اروپایی سنگی و بازار اعراب سنتی از دیگر مواردی است که به چشم می‌خورد.

 

مالت

 

آب و هوایی که این منطقه گردشگری دارد از دیگر دلایلی است که توریستان به این منطقه جذب می‌شوند، همچنین در تابستان‌های این منطقه سیلی از توریستان به این منطقه سرازیر می‌شود که بیشتر این افراد با تفریحات آبی نظیر: تالاب آبی‌رنگ و استخر سنت پیتر خود را سرگرم می‌کنند.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Blog/Tourist-Attractions/41676-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به کوچک ترین کشورهای جهان