جزیره ناز

📅 بروزرسانی : ۲۵ دی ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 895
جزیره ناز کجاست
مسیر دسترسی
ویژگی ها
دلیل نامگذاری
جزر و مد
تفریحات
اقامتگاه
بهترین زمان برای سفر
بهترین ساعت برای بازدید
جاذبه های گردشگری

امروزه کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از زیبایی ها و جذابیت های جزایر قشم اطلاعی نداشته باشد، جزیره ناز از دیگر جاذبه های قشم به حساب می آید. به علت جزر و مدی که در این جزیره وجود دارد، افراد می توانند در ساعاتی از روز بر روی این جزیره زیبا پیاده روی کنند. رفتن به صخره و دیدین غروب آفتاب نمای چشم نوازی را به بینندگان هدیه می دهد که در کمتر جزایری می توانید آن را حس کنید. در این مقاله از لحظه آخر قصد داریم همه چیز را درباره جزیره ناز بیان کنیم تا افراد از مزایای این جزیره بیشتر آشنا شوند.

جزیره ناز

جزیره ناز کجاست؟

جزیره ناز در استان هرمزگان و در جنوب شرق جزیره قشم قرار دارد. جزایر هفت گانه قشم که یکی از آنها جزیره ناز است. فاصله و مسافتی که این جزیره با فرودگاه بین المللی قشم دارد حدود 37.2 کیلومتر، با اسکله شهید ذاکری 20 کیلومتر و بندر لافت 61 کیلومتر می باشد که مسافرین می توانند برای جابجایی از این موارد استفاده نمایند.

آدرس

"استان هرمزگان، جنوب شرق جزیره قشم"

سفر به قشم، بزرگترین جزیره خلیج فارس!

مسیر دسترسی به جزیره ناز قشم

برای بازدید و سفر از این جزیره راه های متفاوت و گوناگونی دارید. یکی از راه هایی که می توانید انتخاب کنید، سفر هوایی با تور قشم می باشد که مسافرین می بایست حدود 60 الی 120 دقیقه را در هواپیما سپری کنند تا به فرودگاه بین المللی دیرستان قشم برسند.

زیبایی جزیره ناز قشم

سفری طولانی با قطار

از دیگر مسیرهایی که مسافرین می توانند انتخاب کنند، سفر زمینی با خودرو شخصی یا قطار می باشد که اگر قصد انتخاب قطار را دارید باید به بندرعباس سفر کنند و سپس با استفاده از اتوبوس های دریایی به قشم سفر کنید.

مسیر اول خودرو

مسیر اولی که با خودرو شخصی پیش رو دارید، بندرعباس تا تهران است که مسیری 1.276 کیلومتری دارد. در این مسیر باید از آزادراه تهران – قم و سپس از اتوبان کاشان – نطنز به سمت یزد حرکت کنید تا خود را به بندرعباس برسانید. در این حین اگر قصد دارید تا با خودرو شخصی به جزیره قشم سفر کنید باید به سمت بندر پل حرکت کنید تا بتوانید با لندینگ کرافت خودرو خود را به جزیره ناز بیاورید. همچنین اگر قصد دارید تا خودرو را در محیطی امن و ایمن قرار دهید، می توانید در بندرعباس داخل پارکینگ پاک کنید و سپس در اسکله شهید حقانی به سفر خود ادامه دهید.

مسیر دوم خودرو

مسیر دوم که با خودرو شخصی پیش رو دارید، بندر پل تا تهران است که مسیری 1.349 کیلومتری دارد. در حین مسیر باید از قم، کاشان، اصفهان، شیراز، جهرم و لار عبور کنید تا در نتیجه به بندر پل برسید.

ویژگی های جزیره ناز

این جزیره 3 هکتاری از دو جزیره تشکیل شده که ساحل شنی را در این جزیره نمی توانید مشاهده کنید. در طی مسیر جزیره زیبای ناز قشم متوجه صخره هایی می شوید که ارتفاعی 5 الی 10 متری دارند. هنگامی که این جزیره در جزر قرار می گیرد، نمای بسیار زیبایی از شن های درخشان را به رخ می کشید که می تواند جذابیت این جزیره را دوچندان بکند. بعد از طی نمودن مسیر یک کیلومتری می توانید جزیره زیبای ناز را مشاهده کنید که مساحتی 30 هزار متر مربعی دارد. برخورد موج های خروشان به صخره نمای بسیار زیبایی را می تواند برای بینندگان داشته باشید.

ناز در قشم

از دیگر ویژگی هایی که می توانید در این جزیره مشاهده کنید، چند اتاقک است که در گذشته برای استراحتگاه ماهیگیران بنا شده؛ اما امروزه فقط بقایی از این مکان مانده. امکانات رفاهی که در این جزیره وجود دارد تعریف چندانی ندارد و افراد برای رفتن به سرویس بهداشتی باید مسافت زیادی را طی کنند. دست فروشی خوراکی ها، صنایع دستی و وجود پارکینگ تنها ویژگی هایی است که این جزیره وجود دارد.

دلیل نامگذاری جزیره ناز

جزیره ناز در گویش زبان محلی به دو کرده معروف است که علت این نامگذاری از جزر و مد الهام گرفته که در زمانی از روز خشک و زمانی دیگر از آب تشکیل می شود. هنگامی که جزیره ناز در زمان مد (بالا آمدن آب) قرار می گیرد، افراد می توانند این جزیره زیبا را از قشم مشاهده کنند و همچنین در زمان جزر (فرونشست آب) افراد قادر هستند تا بر روی خشکی پیاده روی کنند.

چه زمانی جزر و مد جزیره ناز صورت می گیرد؟

برای لذت بردن و خاطره سازی از جزیره ناز، کاملا وابسته به جزر و مد است که توریستان باید از قبل در این باره بدانند. به طور کلی جزر و مد 6 ساعت طول می کشید. هنگامی که جزر آغاز می شود بعد از 3 ساعت افراد می توانند از این جاذبه باورنکردنی دیدن کنند. اما هنگامی که نوبت به مد می رسید، افراد پس از یک ساعت به ساحل اصلی قشم باز گردید تا درگیر آب نشوند. با توجه به این امر توریستان فقط 4 ساعت زمان دارند تا از این جاذبه دیدن کنند.

جزر و مد جزیره ناز

تفریحات جزیره ناز

وجود تفریحات درکنار زیبایی جزیره ناز از دیگر عواملی است که می تواند لذت سفرتان را تضمین کند، جزیره ناز از این قاعده مستثنی نیست و افراد می توانند تفریحاتی را تجربه کنند. جاذبه‌های دیدنی قشم افراد بسیاری را متحر می‌کند پیشنهاد می‌کنیم از این جاذبه های دیدنی لذت ببرید.

عکاسی و پیاده روی

پیاده روی در کنار صدای دریا یکی از تفریحاتی است که افراد می توانند در جزیره ناز تجربه کنند. توریستان در زمان جزر این جزیره می توانند به راحتی بر روی شن های خیس پیاده روی و عکاسی کنند تا حسی متفاوت و خاطره انگیز را تجربه کنند، همچنین نسیمی که پوست شما را نوازش می کند، می تواند جذابیت این عامل را دوچندان کند.

گرفتن عکس های مختلف و حرفه ای از جزیره ناز از دیگر ویژگی ها و تفریحاتی است که افراد می توانند به صورت دست جمعی یا تکی انجام دهند.

نقاشی با حنا

طراحی و نقاشی دستان با استفاده از حنا توسط زنان و دختران بومی از دیگر تفریحاتی است که توریستان می توانند تجربه نمایند. این نقاشی ها از سنت ها الهام گرفته شده که حسی و تجربه به یادماندی می تواند داشته باشد.

نقاشی با حنا و صنایع دستی ناز

صنایع دستی

در حین  نقاشی با حنا بر روی دستان امکان دارد افرادی را مشاهده کنید که صنایع دستی رنگارنگی را به فروش گذاشته اند.

آفرود سواری

آفرود سواری در هر مکانی می تواند در دسته تفریحات قرار بگیرد. بسیاری از افراد هنگامی که نام آفرود می آید به یاد کویر و دشت های هموار می اُفتند، اما لازم به ذکر است بدانید که در جزیره ناز هم می توانید آفرود سواری را تجربه کنید که این امر با خودروهای لوکس خارجی انجام می شود. از دیگر مواردی که توریستان یا مسافران باید به آن دقت داشته باشند، کرایه کردن ماشین ها می باشد که در همان جزیره انجام می شود.

برای تجربه بهتر درباره آفرود سواری در این جزیره بهتر است تا در ساحل بمانید و خودرو خود را از سکوی جزیره جلوتر نبرید تا باقی افراد هم بتوانند از ناز نهایت لذت را ببرند.

آفرود و شترسواری

شتر و اسب سواری

شتر و اسب سواری یکی از گزینه هایی می باشد که توریستان می توانند برای تفریح انتخاب کنند. تماشا و دیدن دریا بر روی اسب یا شتر می تواند حسی لذت بخش و نمایی متفاوت را نشان دهد، همچنین برای لذت بیشتر می توانید با این حیوانات دوست داشتنی بر روی آب حرکت کنید تا قطرات آب را بر روی صورتتان حس کنید.

ورزش های هوایی

هنگامی که نام ورزش های هوایی می آید بسیاری از افراد بدون فکر کردن، این تفریحات را انتخاب می نمایند! در این جزیره می توانید انواع ورزش های هوایی نظیر پاراگلایدر، کایت بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری را تجربه کنید که طرفداران زیاد هم دارند. در این جزیره می توانید تجهیزات و امکانات کاملی از این ورزش ها را مشاهده کنید اما اگر فرد مبتدی در این زمینه هستید و قصد دارید تا این تفریحات را تجربه نمایید، مربیان با تجربه ای در این جزیره وجود دارند تا بتوانند شما را راهنمایی کنند.

ورزش های هوایی و ورزش های دریایی

ورزش های دریایی

امکان ندارد به جاذبه های جزیره ای سفر کنید و تفرحات دریایی وجود نداشته باشد. تجربه ورزش های دریایی می تواند خاطره به یادماندی برای مسافران داشته باشد که در این جزیره می توانید انواع آن را پیدا کنید. جزیره ناز برای همه مسافران با هر سلیقه و روحیات ورزش های دریایی دارد. به عنوان مثال برای افراد هیجانی جت اسکی و برای افراد آرام قایق سواری را در نظر گرفته است.

غواصی در دریای خلیج فارس حس و تجربه ای متفاوت را به دنبال دارد همچنین جزیره ناز به ورزش های دریایی هم مشهور است که همین امر نشان می دهد که با یکی از بهترین جزایر ایران طرف هستید.

از دیگر ورزش های دریایی که مورد استقبال زیادی از توریستان و مسافرین قرار گرفته عبارت اند از:

  • شاتل
  • پاراسل
  • بنانا
  • اسکی

اقامتگاه در جزیره ناز

همانطور که در اوایل اشاره داشتیم، جزیره ناز امکانات رفاهی و اقامتی کمی دارد و مسافرین برای اقامت و استراحت باید چادر داشته باشند تا بتوانند اقامتگاهی را بنا کنند. اما اگر اقامت با چادر برایتان سخت است، می توانید به هتل هایی مانند: ساحل طلایی، بوتیک ایرمان، بوتیک فولتون که در اطراف این جزیره وجود دارد مراجعه داشته باشید. همچنین اقامتگاه های دیگری نظیر سوئیت، آپارتمان و ... هم در اطراف وجود دارد.

نام های اقامتگاه ها

اقامتگاه های کثیری در اطراف این جزیره پرآوازه وجود دارد، اما در خود جزیره خیر! این اقامتگاه های نام هایی دارند که عبارت اند از: لرد سوزا، بومگردی ساحلی فردیس، بومگیری درخت سبز، بومگردی کلودنگ، بومگردی ستاره، لرد، هودج، بادلا و گفاره.

لازم به ذکر است تا بدانید اقامتگاه های بومگردی که در بالا به آن اشاره کردیم تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی کنترل می شود که از این رو هزینه و مبلغ بسیاری مناسبی دارند. همچنین امکانات رفاهی این مناطق هم به نسبت بهتر هستند.

اقامتگاه در جزیره ناز

بهترین زمان برای سفر به جزیره ناز

از آنجا که این جزیره در قشم واقع شده است، پس به راحتی می توان آب و هوای این جزیره زیبا را حدس زد! آب و هوای این جزیره شرجی و گرم می باشد. گرمی این جزیره در تابستان به 34 الی 38 درجه می رس که بسیاری از بومیان حتی گرمای این جزیره را در تابستان نمی توانند تحمل کنند و خانه را به طبیعت گردی ترجیح می دهند. همچنین در فصل های سرد سال دمای این جزیره به 13.5 الی 23 درجه سانتی گراد می رسد.

با توجه به این امر می توان گفت که بهترین زمان برای سفر به این جزیره اواسط پاییز تا بهار است، ولی بسیاری از توریستان زمستان را برای سفر انتخاب می کنند که معمولا هم با شلوغی گسترده ای مواجه می شوند.

بهترین ساعت برای رفتن به جزیره ناز

با توجه به جزر و مد جزیره ناز، بهترین ساعت برای رفتن به این جزیره ساعت 16:00 الی 18:00 است؛ همچنین بعد از اتمام جزر و مد، جزیره ناز آماده برای پیاده‌‌روی و تماشای غروب آفتاب هست.

جاهای دیدنی جزیره ناز قشم

درکنار بازدید از جزیره ناز می توانید از جاهای دیدنی دیگری هم دیدن کنید که فاصله چندانی با این جاذبه ندارند؛ عبارت اند از:

  • دره ستارگان
  • غار خربس
  • پارک زیتون قشم
  • روستای شیب دراز 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Blog/Islands/41398-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D9%86%D8%A7%D8%B2

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به جزیره ناز