بلژیک

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/24
بازدید: 8994
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

اگر بخواهیم درباره کشور مدرن بلژیک بیشتر بدانیم، از اینجا شروع می‌کنیم که این کشور یک کشور سلطنتی و مستقل در اروپای غربی است، قرار گرفته در غرب اروپا بوده که پایتخت آن شهر بروکسل می‌باشد. لازم به ذکر است که اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا بوده و به سازمان ملل متحد پیوسته است. او همچنین میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی است. سرزمین بلژیک به سه منطقه‌ کلی فلات مرکزی، دشت ساحلی و کوه‌های آردن تقسیم بندی شده است. این کشور از سمت شمال با هلند، از جنوب با فرانسه، از شرق با آلمان، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از شمال غربی با دریا شمال همسایه است.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

 1. وسعت بلژیک
 2. بلژیک کجاست؟
 3. آب و هوای بلژیک
 4. پایتخت بلژیک
 5. فرهنگ مردمان بلژیک
 6. طبیعت بلژیک در فصل های مختلف سال
  1. دمای هوای بلژیک در فصل زمستان
  2. دمای هوای بلژیک در فصل تابستان
  3.  
  4. دمای هوای بلژیک در فصل بهار و پاییز
 7.  
 8. جاهای دیدنی بلژیک را می شناسید؟
  1. شهر افسانه ای بروژ
  2. جنگل جادویی آبی رنگ هالربوس
  3. میدان بزرگ بروکسل | Brussels Grand Place
  4. موزه دهکده شکلات بلژیکی
  5.  اتمیوم
  6. گلخانه سلطنتی لایکن
  7. مانکن پیس
  8. کاخ سلطنتی بروکسل
  9. پارک موضوعی اروپای کوچک
  10. موزه سلطنتی هنرهای بلژیک
  11. کلیسای نوتردام دو سابلون
  12. موزه سازه‌های موسیقی
  13. کلیسای سن میشل و سن گودوله
  14. تالار شهر بروکسل
  15. قلعه گراون استین
  16. تالار شهر لوون
  17. موزه شهر بروکسل
  18. باغ مونت دس ارتس
  19. موزه هوف وان بوسلیدن
  20. گالری سنت هوبرت
  21. واترلوی ناپلئون
  22. میدان گرند پلاس
  23. خانه های ویکتور هورتا
  24. موزه جنگ فلاندرز
  25. کلیسای خون مقدس
  26. برج ناقوس
  27. موزه کورتیوس
  28. شهر دوربی
  29. خانه روبنز
  30. منطقه فنز
 9. مهمترین شهرهای بلژیک
 10. نقشه بلژیک
 11. اطلاعات کلی کشور بلژیک
 12. عکس کشور بلژیک

بلژیک

بلژیک در بخش‌های مختلف زبان‌های متفاوتی را پوشش داده است؛ کمتر از ۱٪ مردم بلژیک به زبان آلمانی صحبت کرده و در قسمت‌های شرقی کشور زندگی می‌کنند. در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی، در ۴۰٪ مناطق جنوبی زبان و فرانسوی و در منطقه پایتخت و همچنین نهادهای دولتی، هر دو زبان صحبت می‌شوند. نام بلژیک از نامی لاتین تحت عنوان گاولیا بلژیکا گرفته شده است. طبق گفته مورخان، این کشور از گذشته‌های دور محل سکونت اقوام مختلف با جمعیت‌های زیاد بوده است. آب و هوای معتدل و مرطوب و پرباران، موقعیت جغرافیایی، فرهنگ غنی مردم، جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی کشور بلژیک باعث شده است که این کشور یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان محسوب شود. در ادامه مطلب از سایت لحظه آخر، قصد داریم جاهای دیدنی و اطلاعات کشور بلژیک را برای شما بازگو کنیم؛ با ما همراه باشید.

کشور بلژیک

وسعت بلژیک

بلژیک با 30528 کیلومتر مربع مساحت، سه منطقه جغرافیایی مهم دارد که عبارت‌اند از:

 • دشت ساحلی در شمال غربی که عمدتاً شامل تپه‌های شنی و زمین‌های خشک‌شده از دریا می‌باشند. زمین‌هایی با ارتفاع پست کنار دریا، نزدیک یا زیر سطح دریا که از دریا به جا مانده‌اند یا زمین‌های داخلی بیشتری که از کانال‌ها زه‌کشی شده و توسط خاکریزها محافظت شده‌اند. 
 • فلات مرکزی که یک منطقه روان بوده و دره‌های حاصلخیز را در برگرفته و توسط زه‌کشی‌های متعددی آبیاری می‌شود. در این بخش همچنین می‌توان زمین‌های محکم تری را یافت که شامل غارها و تنگه‌های کوچک می‌شود. 
 • و سومین منطقه مهم جغرافیایی که کوه‌های آردن در جنوب شرقی‌اند، ناهموارتر از دو مورد اولی‌ بوده، شامل جلگه‌های متعدد جنگلی بسیار صخره‌ای‌ و نامناسب برای استفاده کشاورزان و دارای دره‌هایی عمیق است که به‌سوی غرب امتداد یافته‌اند. 

تور بلژیک - برای دیدن ارزان‌ترین تورهای بلژیک کلیک کنید.

بلژیک کجاست؟

کشور بلژیک با کشورهای هلند از شمال، آلمان از شرق، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، فرانسه از جنوب و از شمال غرب با دریای شمال مرز مشترک دارد. این کشور با مساحت وسیعی که دارد، اما جزو بزرگترین کشورهای اروپا نیست، روند رشد جمعیت بلژیک در سال های اخیر صعودی بوده و در سال 2022 جمعیت بلژیک حدود 11.578.377 میلیون نفر است که دربرگیرنده 0.15 درصد از جمعیت کل جهان می‌باشد. برای بررسی بهتر این جمعیت خوب است توجه داشته باشیم که افراد مراکشی سومین گروه و بعد از آنها مسلمانان که نیم میلیون نفر هستند، جزو بزرگ ترین افرادی ساکن در بلژیک می‌باشند. باقی جمعیت این کشور را فرانسوی زبان‌ها، مردم ترک، هلندی، فرانسوی، پورتوریکی، یونانی و بسیاری از ملیت های دیگر تشکیل داده‌اند.

وسعت و بزرگی بلژیک

آب و هوای بلژیک

کشور مورد بررسی ما در منطقه معتدل اروپایی قرار دارد، شامل زمستان های سرد و خشک بوده و کمتر زمانی تابستان‌های گرم را در این کشور خواهید یافت. در اغلب روزهای سال هوای ابری به همراه باران شهر های بلژیک را محاصره کرده است زیرا بلژیک دارای اقلیم اقیانوسی می‌باشد. بلژیک با توجه به اطلاعات صندوق جهانی طبیعت، در ناحیه مخلوط اقیانوس اطلس و جنگل‌های پر تراکم و برگ اروپای غربی قرار دارد.

در ادامه توضیحات آب و هوای کشور بلژیک باید بگوییم که ارتفاع و فاصله از دریا، عواملی هستند که تاثیر بسیاری در شرایط جوی منطقه دارند. هر چه که از دریا دورتر می‌شویم، تاثیرات دریایی کمتر شده و آب و هوا، به سمت قاره‌ای‌تر شدن پیش می‌رود. بخش‌های جنوب شرقی به دلیل دوری از دریا و از سوی دیگر به دلیل مرتفع بودن، به عنوان سردترین بخش بلژیک شناخته می‌شوند. در نتیجه همین طبیعت مطلوب بلژیک باعث شده است تا این کشور به عنوان یک مقصد خوش آب و هوا شناخته شده و مورد استقبال گردشگران بسیاری از سراسر جهان قرار گیرد.

آب و هوای بلژیک

پایتخت بلژیک

شهر بروکسل به عنوان پایتخت کشور بلژیک است که اغلب نهادهای اروپا در این شهر برگزار می‌شود. مردمانی که در این شهر زندگی می‌کنند، آداب و رسوم و همچنین فرهنگ محلی و سنتی را در پیش گرفته‌اند.

فرهنگ مردمان بلژیک

هنگامی که با مردمان بلژیک دیدار می‌کنید در نگاه اول رفتارهای سردی نسبت به مهاجران ممکن است، احساس کنید؛ اما در گذر زمان متوجه می‌شوید که این مردمان روحیه شادی دارند. همچنین دست دادن در این کشور چندان مرصوم نیست و بوسیدن صورت را جایگزین دست دادن کرده‌اند. بیش از نیمی از مردمان بلژیک با زبان هلندی بایکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. 

مردمان بلژیک

طبیعت بلژیک در فصل های مختلف سال

کشور بلژیک در هر فصلی از سال آب و هوای مختص به خودش را دارد که همین امر باعث شده تا مسافرین از بهترین زمان سفر اطلاعی نداشته باشند! در ادامه قصد داریم تا آب و هوای بلژیک را در فصل‌های مختلف بیان کنیم: 

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

دمای هوای بلژیک در فصل زمستان

در قسمت‌های ساحلی در بخش شمال غربی کشور بلژیک، زمستان سرد اما به دور از یخبندان است. در این بخش در فصل زمستان روزهای آفتابی خیلی کم و روزهای ابری و بارانی به صورت مکرر تکرار می‌شوند. 

بلژیک در زمستان

دمای هوای بلژیک در فصل تابستان

هوای بخش ساحلی این کشور در فصل تابستان، بسیار خنک و مطبوع می‌باشد. جذابیت بلژیک در این است که حتی در تابستان نیز می‌توان شاهد بارش‌های باران بود. این بارش‌ها در فصول مختلف به دلیل وجود توده‌های هوای اقیانوسی ایجاد می‌شوند. 

 

دمای هوای بلژیک در فصل تابستان

 

دمای هوای بلژیک در فصل بهار و پاییز

فصل بهار و پاییز نیز از دیگر فصل‌های خنک و ابری کشور بلژیک می‌باشند؛ اما خوب است بدانید که میزان بارش در فصل بهار، کمتر از پاییز است و در نتیجه، بهار خشک‌ترین فصل سال در این کشور شناخته می‌شود.

بلژیک در فصل بهار و پاییز

 

جاهای دیدنی بلژیک را می شناسید؟

اکنون که به صورت کلی با این کشور نسبتاَ سردسیر آشنا شدید، می‌خواهیم برویم سراغ اینکه ببینیم جاهای دیدنی بلژیک کجاست؟ یا در سفر به بلژیک از چه مکان‌هایی دیدن کنیم؟ با ما همراه باشید.

شهر افسانه ای بروژ

شهر تاریخی بروژ واقع در شمال غربی کشور یکی از زیباترین شهرهای این کشور اروپایی و مشهور به «ونیز شمال اروپا» ، بزرگ‌ترین شهر استان فلاندری غربی است. این شهر در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و خاستگاه هنر و جشنواره‌های بسیاری در منطقه است. شهر بروژ را بروخه یا بروگن هم می‌گویند و جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی در این شهر وجود دارد.

تمامی افرادی که حتی آشنایی کوچکی با گردشگری دارند، حضور در شهر بروژ را همانند رویا می‌بینند! سوالی که پیش می‌آید این است که چرا به این منطقه افسانه‌ای و مینیاتوری ترین شهر اروپا و بلژیک می‌گویند؟ زیرا آثار باقی‌مانده قرون وسطی نه تنها هنوز هم در این شهر وجود دارند بلکه محافظت خوب و کافی از آنها انجام گردیده و همین سبب شده تا این شهر تلفیقی از معماری قرون وسطایی و جدید را در دل خود بگنجاند و در نتیجه شهری گردشگرپذیر و رویایی شود. همانطور که در بالا توضیح دادیم، بروژ شهری کاملا تاریخی است و هنوز هم به خوبی توانسته آثار قرون وسطی را در خود حفظ کند. شهر بروژ عصر برنز و آهن و ساخت اولین دژها را خود لمس کرده است.

شهر افسانه‌ بروژ

زبان رسمی مردم در این شهر فرانسوی و هلندی بوده و طبق قانون کشور بلژیک، واحد رسمی پولش یورو است. جالب است بدانید که بروژ را به عنوان شهر شکلات در اروپا می‌شناسند. شکلات های این شهر به قدری معروف هستند که دلیلی شده است تا در این شهر بیشتر از ۴۰ مغازه شکلات فروشی، نمایشگاه و موزه شکلات قرار داشته باشد .البته معماری های افسانه‌ای و شکلات ها تنها جاذبه‌های معروف شهر بروژ در بلژیک نیستند؛ بلکه تورهای قایق سواری این شهر نیز بسیار معروف می‌باشند. در حقیقت، یکی از بهترین راه های گردشگری در شهر بروژ و بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن عبور کردن از میان کانال آب در میان این شهر قدیمی در هوای گرگ و میش و لمس تجربه‌ای بس عاشقانه خواهد بود. دیدن ساختمان‌های قدیمی شهر که هنگام غروب خورشید همچون طلا می‌درخشند، توانایی این را دارد که خاطرات شگفت‌انگیزی را برای شما ثبت کند.

از آن جایی که دیگر زمان معرفی جاذبه‌های شهر بروژ در بلژیک رسیده است، ما لیست تعدادی از بهترین جاذبه‌های این شهر را برای شما آورده ایم تا، درباره آنها بیشتر اطلاعات کسب کنید:

 • کلیسا بگیناژ Béguinage
 • میدان گروت مارکت Grote Markt
 • کلیسا خون مقدس Basilica of the Holy Blood
 • موزه خرونینگن Groningen
 • دریاچه عشق یا مینه واتر Minnewater Lake
 • موزه نمایشگاهی ایکسپو: سالوادور دالی Museum-Gallery Xpo: Salvador Dalí
 • ‏ پل و پارک مینواتر Minnewater Bridge
 • برج بلفری Belfry

کلیسا بگیناژ

جنگل جادویی آبی رنگ هالربوس

در سراسر دنیا، از پارک‌های آمریکای شمالی گرفته تا جزیره‌ای دورافتاده در اقیانوس، جنگل‌هایی زیبا با پوشش‌های گیاهی متنوع و سرسبز وجود دارد که گاهی باور رویا نبودنشان سخت است. لذت تجربۀ سفر به مناطق جنگلی و ایستادن در میان درختان بلندی که از هر طرف شما را احاطه کرده‌اند شبیه هیچ‌چیز نیست و باعث می شود سفر به این بهشت‌های سبز آرزوی هر انسانی شود، چرا که باید در این موقعیت قرار بگیرید تا درک کنید چه حس نابی دارد. حال میخواهیم یک بهشت آبی را به شما معرفی کنیم! جنگل آبی جادویی کجاست؟ این مکان جادویی جنگل هالربوس نام دارد و فرشی از گل‌های زنگوله‌ دار آبی (که ناقوس آبی نامیده می‌شوند)، سرتاسر زمین آن را می‌پوشاند.

اگر از این جنگل در زمان مناسب در بهار دیدن کنید، حس لمس رویا و ورود به یک دنیای عجیب با شما عجین خواهد شد. جنگل هالربوس به جنگل آبی شهرت دارد. در این جنگل با مساحت 550 هکتار، فرشی دلچسب از گل‌های آبی بر روی درختان باریک راش کشیده شده و تا جایی که چشم کار می کند ادامه دارد. گردشگران می‌توانند در مسیرهای مشخص پیاده روی کنند و خرگوش‌ها و گوزن‌هایی را که در این جنگل سبز و آبی پرسه می‌زنند، ببینند. اگرچه این جنگل، که در شهر هال بین فلاندر و والونیا قرار گرفته، تا بروکسل فاصله ای ندارد و شما می‌توانید این مسیر را با ماشین، در طول یک ساعت طی کرده و از مسیر پیش رو نیز لذت کافی را کسب کنید. 

جنگل جادویی آبی رنگ هالربوس

میدان بزرگ بروکسل | Brussels Grand Place

یکی از پر شهرت‌ترین و مهمترین میدان‌ها در بلژیک، میدان بروکسل می‌باشد که جزو اصلی‌ترین جاذبههای توریستی و محلی برای گردشگران و بازدید کنندگان شهر به شمار می رود. میتوان گفت این میدان یکی از زیباترین و مشهورترین میدان‌های دنیا میباشد و همچنین تعداد زیادی از ساختمان‌های مهم و بناهای تاریخی مثل تالار در اطراف این میدان قرار گرفته اند. در این میدان در برخی ماه های سال مثل ماه آگوست فرشی عظیم از گل‌های مختلف و رنگارنگ ساخته و جشنواره فرش گل برگزار می‌شود. میدان بزرگ بروکسل یک مجموعه‌ای تاریخی از شاهکارهای معماری سبک های گوتیک، رنسانس و باروک است.

اگر تا اینجا برایتان سوال شده که اماکن مشهور اطراف این میدان چه هستند؟ باید گفت گیلدهال (Guildhalls) ، تالار شهر و خانه سلطان از جمله این بناها می‌باشند . تالار شهر در میان سال های ۱۴۰۲ - ۱۴۵۵ ساخته و تنها ساختمانی است که پس از بمباران سال ۱۶۹۵ سالم مانده و هنوز قدمت خود را حفظ کرده است. محدوده‌ای که این میدان بزرگ در آنجا قرار دارد جزیره مقدس نامیده و در حدود ۱۰۰ متری شمال غربی آن ساختمان صرافی که بنایی زیبا و کلاسیک باقیمانده از ۱۸۷۳ است قرار دارد؛ در شمال شرقی میدان، گالری های سلطنتی سنت هوبرت قرار دارد که از گالری Uffizi در فلورانس الهام گرفته و بنا گردیده است. این مجموعه متشکل از گالری ملکه (Queen’s Gallery )، گالری شاه (King’s Gallery )، گالری شاهزاده (Prince’s Gallery ) و ... است که توسط خیابانی از هم جدا شده‌اند. این گالری ها در سال ۱۸۴۷ به دستور شاه لوپولد اول ساخته شدند و در واقع جزو اولین مغازه های لوکس در اروپا هستند.

میدان بزرگ بروکسل

موزه دهکده شکلات بلژیکی

بلژیک شناخته شده به عنوان برترین صادر کننده و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکلات شکلات در جهان است که بیشتر آن ها ساخته دست هستند. موزه معروف به دهکده شکلات بلژیکی در بروکسل پایتخت بلژیک، با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع، در شهر کوئکولبرگ یکی از بزرگ‌ترین موزه‌هایی است که به شکلات اختصاص یافته است. موزه کاکائو و شکلات یک موزه حیرت انگیز و کم نظیر می‌باشد. این موزه از کشف کاکائو تا توسعه آن در مزارع کاکائو آفریقا و تاریخچه و داستان شکلات‌ها با استفاده از عکس‌ها، پوستر، اسلاید و فیلم‌های کوتاه پرداخته است.

در این موزه با نحوه ساخت و پخت انواع شکلات آشنا شده و جالب است بدانید که هر بازدید کننده در حین بازدید خود، یک سورپرایز شکلاتی هم دریافت خواهد کرد. علاوه بر آن در این موزه، قالبهای شکلات اختصاص داده شده به خانواده سلطنتی بلژیک نیز به نمایش گذاشته شده است. یکی دیگر از مزیت‌های دلپذیر دهکده شکلاتی بلژیک، تورهای صوتی به هفت زبان زنده دنیا است.

موزه دهکده شکلات بلژیکی

 اتمیوم

اتمیوم یک طرح اتمی زیبا از جنس فولاد غول‌آسا است که امروزه پربازدیدترین جاذبه در محوطه هیسِل بروکسل می‌باشد. اتمیوم بروکسل، دارای معماری شگفت انگیز و مدرنی است که توسط شخص آندره واترکین(André Waterkeyn) به مناسبت جشن جهانی بروکسل برای نمایشگاه بین‌المللی، با جنس بدنه‌ استیل ضد زنگ طراحی شد. این طرح الهام گرفته از یک بلور آهن است که ۱۶۵ میلیارد بار نسبت به اندازه واقعی‎ بزرگ‎تر شده است و در نگاه اول همانند یک مجسمه به چشم بیننده می‌آید.

این سازه دارای ۱۰۲ متر ارتفاع و قطر ۱۸ متر برای هر کدام از9 گوی‌ خود می‌باشد (حدوداَ در معادل یک آپارتمان) به وسیله آسانسوری که در پایین سازه ها قرار دارد می‌توانید به داخل گوی ها راه یابید. آسانسورهایی که داخل این سازه نصب گردیده، از بلندترین نوع آسانسور در اروپا می‌باشند. سه عدد از گوی‌های بالایی مخصوص رویدادها، چهار گوی به روی عموم باز بوده و یک گوی هم مختص به کودکان برای رویدادهای آموزشی می‌باشند. می‌توانید این جاذبه دیدنی را در قسمت شمالی مرکز شهر، در محوطه هیسل بیابید. می‌توانید با ماشین شخصی و یا مترو به این مکان دیدنی برسید. از ایستگاه مترو تا اتمیوم مسیر کوتاهی را پیاده روی کرده و شک نکنید به دلیل ابعاد غول ‌آسایش آن را گم نخواهید کرد. فراموش نکنید بازدید از این شگفتی را در سفر به بلژیک نمی‌توان از دست داد.

اتمیوم

گلخانه سلطنتی لایکن

گلخانه سلطنتی لایکن، در بخش شمالی پایتخت بلژیک، بروکسل قرار گرفته است. این پارک کاملاَ در داخل جاده کمربندی در قسمت بیرونی شهر قرار دارد. علاه بر جاذبه-های گلخانه، در غرب این پارک نیز می‌توانید تعداد وسیعی از جاذبه‌های دیدنی شهر را ببینید. برخی از آن ها شامل Atomium، Royal Planetarium،Mini-Europe و استادیوم ملی بلژیک به نام King Baudouin می‌باشند . این مجموعه از گلخانه‌های گرمسیر، نیمه گرمسیر و سرد تشکیل شده و صدها گونه مختلف گیاهی را در خود گنجانده است.

افراد خوش شانسی که می‌توانند ازاین مجموعه تاریخی دیدن کنند گردشگرانی هستند که می‌توانند طی دو هفته در سال که درب گلخانه‌ها به روی عموم باز است، به بروکسل بروند. این دوره در زمانی از سال است که اکثر گل‌های داخل گلخانه‌ها شکوفه داده‌اند. بخش‌های عجیب و قابل توجه این مجموعه، گیاهانیست که از کنگو آورده شده‌اند و همچنین مجموعه درخت‌های پرتقالی که صدها سال قدمت دارند.

گلخانه سلطنتی لایکن

مانکن پیس

مانکن پیس (Manneken Pis) مجسمه‌ای‌ از جنس برنز از یک پسر کوچک برهنه است که ایستاده در حوضچه فواره و ادرار می‌کند. این پسر کوچک ۶۱ سانتی‌متر و در سال ۱۶۱۹ به دست مجسمه ساز هلندی به نام جرمی دکسنوی ساخته شده است. این مجسمه یکی از نمادها و چشم‌اندازهای مهم بروکسل شناخته شده است. در مراسم‌‌های رسمی، جشن‌ها و فستیوال‌ها، آن را معمولا با لباس‌های مختلفی از لباس‌های محلی بلژیک سایر کشورها می‌پوشانند.

مانکن پیس در موزه گراند پالاس در کمد لباس‌های خود صدها دست لباس دارد. داستان ها و افسانه های بسیاری درباره علت ساخت آن گفته شده است، از جمله اینکه در جنگ بین سربازان گادفری سوم و دشمنانش، کودکی کوچک را آویزان از درخت در سبدی گذاشته بودند و درحالی که سربازان دشمن از زیر آن درخت عبور می‌کردند کودک به روی آنها ادرار کرده و باعث شکست سربازان دشمن می‌شود.

مانکن پیس

کاخ سلطنتی بروکسل

کاخ سلطنتی در بروکسل یکی دیگر از جاذبه های معروف بلژیک است. این کاخ جزو کاخ‌های بی سکنه نیست که در اکثر نقاط جهان تنها عنوان جاذبه را با خود یدک می-کشند، بلکه در حال حاضر محل رسمی سکونت پادشاه و ملکه بلژیک می‌باشد. به یاد داشته باشید هنگامی که مشغول بازدید از این مجموعه هستید، در طبقات بالای این ساختمان پادشاه و خانواده‌اش زندگی می‌‌کنند. این کاخ سلطنتی در پارک معروف این شهر، قرار گرفته و با میدانی بسیار بزرگ از فضای عمومی پارک جدا می‌گردد. یکی از نکات جالب درباره محل قرار گیری این کاخ بلژیک ساختمان مجلل و زیبا پارلمان بلژیک و همچنین پارک مهم شهر است ساختمان را محاصره کرده‌اند.

کاخ سلطنتی بروکسل

پارک موضوعی اروپای کوچک

پارک موضوعی اروپا کوچک، پارکی مینیاتوری در نزدیکی اتمیوم، با مساحت ۲۴ هزار متر مربع قرار دارد. از بخش‌های مختلف این پارک زیبا می‌توان به ماکت‌های اتریش، بلژیک، هلند، قبرس، کرواسی، دانمارک، پرتغال، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایرلند و ایتالیا اشاره کرد. مجموعه اروپا کوچک بروکسل با داشتن تقریبا 300 هزار بازدیدکننده در سال، پربیننده-ترین جاذبه بروکسل به شمار رفته که دیدنش برای هر شخصی محصور کننده و تماشایی است. جالب است که بدانید استفاده از مدل‌هایی با استقامت در شرایط مختلف آب ‌و‌هوایی با فعالیت واقعی مثل قطارها، کارخانه‌ها، صداهای مختلف قایق‌های ونیزی، ترن‌های کابلی و همچنین آدمک‌های کوچک نشان دهنده افراد مهم و معروف تاریخ اروپا که هر یک از آن‌ها در شرایط مهم تاریخی حضور پر رنگی از خود نشان دادند، این پارک را جذاب‌تر از پارک های دیگر کرده است.

پارک موضوعی اروپای کوچک

موزه سلطنتی هنرهای بلژیک

موزه سلطنتی هنرهای زیبا بلژیک، مجموعه‌ای از موزه‌های هنری واقع در شهر بلژیک است و با فرمان سلطنتی در سال ۱۸۴۵، این موزه برای نمایش آثار هنرمندان بلژیکی بنا شد. این موزه شامل بیست هزار مجسمه، نقاشی و طراحی بوده وشامل شش موزه است: موزه هنرهای باستانی، موزه ماگریت، موزه ویرتز، موزه مونیر، موزه پایان قرن، و موزه هنرهای مدرن. تعداد کثیری از آثار بزرگ تاریخ هنر جهان، مانند وان دایک، رمبرانت، گوگن و بروگل و . . . را می‌توانید در این موزه بزرگ ببینید. در این موزه گالری‌ها به سه قسمت تقسیم‌بندی شده‌اند:

 • موزه قدیم (قرن ۱۵ تا ۱۸)
 • موزه پایان قرن (قرن ۱۹ تا اوایل قرن ۲۰)
 • موزه مگریت

هر چند محبوبیت این موزه به پای موزه لوور یا موزه دورسای نخواهد رسید، اما با دیدنش متوجه خواهید شد که می‌تواند با آثار خود، متحیرتان و به هنر کشور بلژیک علاقه‌مندتان کند.

موزه سلطنتی هنرهای بلژیک

کلیسای نوتردام دو سابلون

کلیسای نوتردام دو سابلون، یکی از زیباترین آثار باقیمانده با سبک گوتیک در بلژیک به حساب می‌آید. فضای داخلی کلیسا محصورکننده و با شکوه است. در بخشی از این کلیسا تندیس‌هایی از افراد سرشناس نگهداری می‌شود. این کلیسا زمانی معروف شد که یک بانوی محلی، مجسمه مریم مقدس را از کلیسای آنتورپ دزدید، به بروکسل آورده و به کلیسا تحویل داد. این کلیسا فضای نسبتا بزرگی دارد و تزئینات آن مشابه دیگر کلیساهای جهان است. البته مجسمه مریم مقدس جلوه خاصی به آن بخشیده است.

کلیسای نوتردام دو سابلون

موزه سازه‌های موسیقی

این موزه موسیقی هنری در منطقه مونت د آرت واقع و باز هم جزو بهترین جاذبه‌های بروکسل به شمار می‌آید و بخشی از موزه های سلطنتی تاریخ و هنر شهر بوده که آن را به دو بخش جداگانه تقسیم‌بندی کرده‌اند. بخش اول موزه شامل سازه‌های موسیقی بروکسل، موسیقی اولیه و ابتدایی به نمایش عموم گذاشته شده و بخش دوم، بازدیدکنندگان را به تماشای ابزار آلات موسیقی نوین قرن نوزدهم، بیست و یکم، موسیقی محبوب و سنتی مشغول می‌کند. این موزه فوق العاده زیبا و هنری شامل ۷ هزار اثر از جمله ساز موسیقی و عناصر تاریخی موسیقی، از سراسر جهان و تمام اعصار است که در کنار هم به نمایش گذاشته شده است. در موزه سازه‌های موسیقی بروکسل از تکنولوژی ای مدرن استفاده شده تا تجربه واقعی صوتی را از نزدیک لمس و تجربه کنید. این موزه در یک ساختمان با سبک نوین شامل 3 طبقه می‌باشد: 

 • طبقه اول شامل سالن، صندوق‌های کوچک، بزرگ متعلق به خانواده‌های ثروتمند بروکسل می‌شود که به شکل زیبایی در این موزه جا خوش کرده‌اند.
 • طبقه دوم به تاریخ موسیقی از سراسر جهان اختصاص داده شده است.
 • طبقه سوم به نام طبقه رشته‌ها و کیبوردها نامیده که در آن بیشتر ابزارآلات موسیقی همچون گیتار، ویولن و پیانو را به نمایش عموم می‌گذارد.

موزه سازه‌های موسیقی

کلیسای سن میشل و سن گودوله

این کلیسا (Cathedral of St. Michael and St. Gudula) سن میشل و سن گودوله با معماری سبک گوتیک، همراه برج‌های دوقلو ۶۹ متری، بسیار با عظمت است. فضای داخلی آن را به زیبایی طراحی و تزیین کرده‌اند. این کلیسا یکی از اساسی‌ترین ترکیب شناخت شهر است. در قسمت فوقانی شهر، خدا، دیر و صومعه و در قسمت پایین، سالن‌های بزرگ، فروشگاه‌ها و مسکن‌ها، و در پایین (خارج از دیوارها)، منازل ماهی گیران و کشاورزان قرار دارد. این کلیسا با داشتن بیش از ۱٫۳۳۵ میلیون بازدید کننده، جزء پر بازدید کننده‌ترین مکان‌های دیدنی فرهنگی در بلژیک شده است.

کلیسای سن میشل و سن گودوله

تالار شهر بروکسل

تالار شهر بروکسل با سبک معماری گوتیک، در میدان گرند پالاس قرار دارد. بنای تالار با مجسمه‌های بسیار، تناسب بی‌نقص و زیبایی چشم نواز برج‌ها، شاهکاری از معماری شهری به شمار می‌رود. در هنگام جنگ جهانی اول و هجوم پناهندگان به این پایتخت، از این ساختمان به عنوان بیمارستان استفاده می‌شد، نام تالار شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان بخشی از میدان گرند پالاس به ثبت رسیده است.

تالار شهر بروکسل

قلعه گراون استین

قلعه تاریخی گراون استین در شهر گنت به عنوان نماد قدرت و ظلم در ابتدا با استفاده از چوب ساخته شد، اما با گذشت چند قرن مورد بازسازی قرار گرفته و دیوارها و سقف آن را با سنگ مزین کردند. امروزه قلعه گراون استین، به موزه‌ای جهت نمایش ‏گذاشتن سلاح‌ها و ابزار شکنجه در دوره‌های مختلف تبدیل شده است. اکنون درون این قلعه پر از لباس و ابزار جنگی که نشان دهنده قدمت و داستان‌های گذشتگان در این شهر می-باشد است. ارتفاع ساختمان قلعه گراون استین در گنت ۳۰ متر (۱۰۰ فوت) و شامل دو طبقه زیرزمین و دو طبقه در بالای زمین است.

قلعه گراون استین

تالار شهر لوون

تالار شهر لوون در میدان بازار شهر لوون و روبروی کلیسای سنت پیتر قرار دارد. دلیل شهرت این بنا، تزیینات و طرح‌های توری شکل آن است. این بنا از سه طبقه تشکیل شده و از سه جهت با پنجره‌های نوک تیز پوشیده شده است. ساخت این مکان در سال ۱۴۴۸ آغاز و در سال ۱۴۶۹ پایان یافت.

تالار شهر لوون

موزه شهر بروکسل

موزه شهر بروکسل در میدان گراند پلاس واقع و به تاریخ، فرهنگ و تغییرات و پیشرفت‌های بروکسل از آغاز تاسیس تا امروز می‌‌پردازد. یکی از قسمت‌های جالب شهر پرده به تعداد دو عدد از بروکسل است که از روزهای نخستین تا آغاز شکوفایی‌‌ شهر در دهه ۱۵۰۰، داستان ها و اتفاقات را به تصویر کشیده‌اند. مجموعه موزه شامل ۷۰۰۰ قطعه کنده‌کاری‌، نقاشی، پارچه‌، مجسمه‌، عکس‌، مدل‌های مینیاتوری، ظروف سفالی، چینی‌‌آلات، نقشه و بسیاری موارد دیگر می‌شود.

موزه شهر بروکسل

باغ مونت دس ارتس

باغ مونت دس آرتس مجتمعی تاریخی و شهری در مرکز بلژیک و جزوی از محبوب‌ترین مکان‌های شهر است. این پارک دارای فواره‌ها و گل‌های چشم گیر در کنار پلکان‌ تاریخی و زمین‌های سرسبز می‌باشد اما علاوه بر این نمای بی‌نظیر پارک نیز از جاذبه‌های دیگر مونت دس ارتس است. مونت دِس آرت محدوده ی بین دو قصر سلطنتی و قسمت دِ آلبرتین (Place de l'Albertine) را پر کرده است. یک مجموعه معماری با شکوه که ساختمان‌های بزرگی ازجمله بیبلیوتِکِ آلبرت یک (The Bibliothèque Albert I) و قصر مدرنیته دلا داینستی (Palais de la Dynastie) و قصر کنگره (Palais de Congrès) را در قلب خود جای داده است. و علاوه بر آن، بیش از سه میلیون جلد مجموعه‌ای نفیس از نسخه‌های خطی و چندین موزه ی جذاب در این ساختمان قرار گرفته است.

باغ مونت دس ارتس

موزه هوف وان بوسلیدن

موزه هوف وان بوسلیدن در منطقه فلاندری، بخش به روز و مدرن بلژیک زیبا قرار دارد و بازگشایی آن پس از دو بار بازسازی و مرمت انجام شده است. بنای موزه به هیرونیموس وان بوسلیدن (Hieronymus Van Busleyden) ، انسان‌گرا و حامی هنر تعلق دارد. اتاق‌های مختلف موزه شما را به زندگی روزمره مردم در عصر رنسانس خواهد کشید وبا گردش در سالن‌های موزه به راحتی می‌توانید رنسانس بورگاندی را در جای جای تاریخ و ایده‌ها ببینید.

موزه هوف وان بوسلیدن

گالری سنت هوبرت

مرکز خرید گالری سلطنتی سنت هوبرت (Royal Gallery of Saint Hubert) که با نام رویال گالری نیز شناخته می‌شود، خانه چندین بوتیک لوکس، ساعت‌سازی‌ها، مغازه‌های شکلات‌فروشی و انواع رستوران است. گالری‌های شیشه‌ای قدیمی، جذابیتی است که توجه‌ها را به‌ سمت این مرکز خرید جلب می‌کند. کافه‌های زیبا و پرنور، اپرای کوچک و تماشای نمایش‌های کوتاه پر از آواز و قطعه‌های طنز این مجموعه را برای تمامی رهگذران و استراحت بازدید کنندگان، جذاب‌تر کرده است.

گالری سنت هوبرت

واترلوی ناپلئون

سالانه هزاران نفر در زمین‌های اطراف واترلو (Waterloo) برای به یاداوری شکست ناپلئون در واترلو جمع می‌شوند. این دورهمی نشان می‌دهد نبرد واترلو هنوز در تصورات زنده است. نبرد واترلو (Battle of Waterloo)، نبردی بود که در روز ۱۸ ژوئن سال ۱۸۱۵ میلادی، بین قوای فرانسه و قوای ائتلاف هفتم انجام گرفت. این نبرد یکی از خونین‌ترین نبردهای آن زمان بود. حدود ۲۰۰ هزار نفر از هفت ملیت مختلف در آن شرکت داشتند. از شلیک اولین گلوله ۹ ساعت بعد که ناپلئون تسلیم شد، ۶۵ هزار نفر کشته و زخمی شدند.

هم‌اکنون بخش زیادی از میدان جنگ به جای نمانده است. تعدادی بنای یاد بود و آثار تاریخی پراکنده در این منطقه باقیمانده که بزرگترین این یادبودها در مرکز میدان نبرد به "تپه شیر" (Lion’s Mound) معروف است. تپه شیر یک تپه با ارتفاع ۴۳ متر و بالای آن مجسمه یک شیر با عرض و ارتفاع ۴.۵ متر می‌باشد. محل ساخت آن جایی است که در هنگام نبرد تیری به شانه پسر ویلیام اول و پادشاه آینده هلند اصابت کرده و باعث سقوط او از روی اسب شد. علاوه بر این نمایش سالانه و تپه شیر (Lion’s Mound)، جشن های یادبود بسیاری برای این روز سرنوشت ساز، برگزار می‌گردد.

واترلوی ناپلئون

میدان گرند پلاس

میدان میدان گرند پلاس که گروته ماركت نیز شناخته می‌شود، در قلب بروكسل و یکی از زیباترین میادین اروپا که از آن به‌عنوان نماد شهر یاد شده است، قرار دارد.
محوطه گرند پلاس میدان اصلی بروکسل، که ساختمان موزه شهر در ضلع شمال میدان و ساختمان شهرداری با معماری تاریخی و زیبایی که جلوه خاصی به محل داده‌اند در مقابل آن قرار دارد، زیباتر شده است. این میدان محل برگزاری کنسرت‌های خیابانی و جشنها نیز می‌باشد.

میدان گرند پلاس

خانه های ویکتور هورتا

خانه‌هایی که توسط معمار بلژیکی ویکتورهورتا (1861-1947) طراحی و ساخته شده-اند چهار خانه اصلی در شهر بروکسل بلژیک هستند که از سال 2000 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده‌اند. وی در سال 1893 اولین نمونه از معماری آرت نو را طراحی کرد و همان سبک را در بسیاری از ساختمان‌ها، یعنی چهار خانه شهری بزرگ - هتل تاسل، هتل سولوای، هتل ون ایتولد، و مزون و آتلیه هورتا - واقع در بروکسل به کار برد. انقلاب سبکی که این آثار به نمایش گذاشته‌اند، با فضایی باز، انتشار نور و پیوستن درخشان خطوط منحنی دکوراسیون به ساختار ساختمان، جلوه خود را نمایان می‌کنند.

خانه های ویکتور هورتا

موزه جنگ فلاندرز

موزه جنگ فلاندرز فیلدز، موزه‌ای در یپرس بلژیک (Ieper) ، اختصاص داده شده به مطالعه جنگ جهانی اول است. این ساختمان در طول جنگ توسط توپخانه تا حد زیادی تخریب شد، اما پس از در سال 1998 بازسازی و به دلیل شعر معروف جان مک کرای کانادایی، Flanders Fields تغییر نام یافت. هدف این موزه ستایش جنگ نیست، بلکه بی فایده بودن آن را نشان می‌دهد.

موزه جنگ فلاندرز

کلیسای خون مقدس

کلیسا خون مقدس در میدان برج ساعت در شهر بروژ بلژیک واقع و شهرت آن به دلیل وجود یک جام کوچک در داخل کلیسا، که گفته می‌شود حاوی جامی از خون مسیح مقدس است و در این کلیسا نگهداری می‌شود، است. این کلیسا در بین مسیحیان از اهمیت بالایی برخوردار بوده که از دو نیایشگاه تشکیل شده است؛ یکی در طبقه پایینی و شامل تزئینات کمتری و نیایشگاه دیگری در طبقه بالا به سبک معماری گوتیک که جزئیات و رنگ بیشتری دارد ساخته است.

کلیسای خون مقدس

برج ناقوس

برج ناقوس بلفری بروژ که از سال ۱۹۹۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، از جمله تعداد برج های ناقوس‌دار و معروف‌ترین آنها است.
این برج ۸۳ متری که در آسمان شهر خونمایی می‌کند، محل ناقوس‌های کاریلیون است که همزمان به صدا در می‌آیند. این موضوع حاکی از قدرت و ثروت این شهر در دوران قرون وسطی است. امروزه، این مکان نقطه مرکزی شهر محسوب می‌شود که در زبان عامه مردم آنجا همان میدان بازار نامیده می‌شود.

ناقوس

موزه کورتیوس

در نزدیکی رودخانه میوز (Meuse) در شهر لیژ بلژیک (Liège) ، موزه کورتیوس (Musée Curtius) یک موزه هنرهای تزیئنی و باستان‌شناسی قرار دارد. در این موزه آثار بسیاری وجود دارد که نشان‌دهنده دانش فنی و هنری آن زمان و مجموعه هنری در مورد بشر و چگونگی تکامل آن است. امروزه مجموعه ادغام شده از چهار موزه:
موزه اسلحه، موزه باستان شناسی، موزه هنرهای تزئینی ، و موزه هنرهای مذهبی است.

موزه

شهر دوربی

شهر دوربی در استان لوکزامبورگ در منطقه والونیا بلژیک واقع شده است. این شهر با داشتن 156.61 کیلومتر مربع مساحت، فقط 100000 ساکن دارد. لوکزامبورگ بزرگترین استان از کشور بلژیک محسوب می‌شود. تا مدتها، دوربی به‌عنوان " کوچک‌ترین شهر جهان" شناخته شده بود به آن دهکده می‌گفتند. اما با توجه به رشد شهر و یکی شدن با روستاهای اطراف، لقب کوچک‌ترین شهر از آن برداشته شده و در حال حاضر کوچک‌ترین شهر جهان شهر "هام"(Hum) در کرواسی می‌باشد. در گذشته اللخصوص در دوران قرون وسطی، این شهر یکی از مشهورترین شهرها از لحاظ بازرگانی و صنعت بود. اما امروزه بخاطر کافه‌ها و رستوران‌هایی که گردشگران متعددی را به سوی خود می‌کشاند معروف است.

چطور می توان به شهر دوربی رفت؟ از شهر بروکسل 2 قطار به طور مستقیم به بارووکس می‌روند که حرکت آنها هر یک ساعت یک بار است. از بارووکس به راحتی با ماشین یا اتوبوس می‌توان به دوربی رفت. چرا در سفر بلژیک، به دوربی سفر کنیم؟ اگر به گشت و گذار در شهرهای کوچک و ساکت و حس کردن آرامش علاقه مند هستید و می‌خواهید در محیطی متفاوت از شهرهای بزرگ اوقات فراغت را بگذرانید، این شهر جذاب می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

بلژیک

خانه روبنز

پیتر پاول روبنز (Peter Paul Rubens) مردی با ذوق، ایده و استعداد درخشان بسیار بود. این موضوع هنگامی ‌که به آتلیه‌‌ای که او توسط خودش طراحی شده است، در آنتورپ (Antwerp) سری بزنید، کاملا برای‌ شما محسوس خواهد بود. او آثار با شکوه زیادی را خلق کرد، که یکی از معروف‌ترین آنها اثر «کشتار بی‌گناهان (The Massacre of the Innocents) که برگرفته از داستانی در انجیل (Gospel of Matthew) است می‌باشد. خانه این شخص، معروف به خانه روبنز (Rubenshuis) ، در شهرآنتورپ (Antwerp) دومین شهر بزرگ این کشور قرار داشته به سبک ایتالیایی طراحی و زندگی شخصی و هنری او را به نمایش گذاشته است.

روبنز

منطقه فنز

منطقه‌های فنز (High Fens) در بلژیک به عنوان ذخایری از منابع طبیعی شناخته شده که در شهر لیژ و در مرز آلمان قرار گرفته است. این منطقه یک پارک طبیعی است که به‌ دلیل وجود گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری که با دست و دلبازی در خود گنجانده و علاوه بر آن، فضای رویایی برای دویدن، پیاده‌روی و کوه‌نوردی مورد توجه تمامی علاقه‌مندان طبیعت و حیات وحش بوده و هست.

فنز

مهمترین شهرهای بلژیک

بلژیک دارای 71 شهر است که تنها 6 الی 10 شهر آن به عنوان مهمترین مناطق یا شهرهای بلژیک هستند و گردشگران از ان دیدن می‌کنند که عبارت‌اند از:

بروکسلشهر آنتورپشهر گنتشهر لوونشهر لیژ
شهر نامورشهر دینانتشهر دامشهر اسپاشهر بویلون

نقشه بلژیک

نقشه بلژیک

اطلاعات کلی کشور بلژیک

پایتختبروکسل
نوع حکومتنخست وزیری
قارهاروپا
زبان رسمیهلندی
پیش‌شماره کشور0032
واحد پولیورو بلژیک
پسوند دامنه وب‌سایت‌ها.be

عکس کشور بلژیک

نکته: برای باکیفیت دیدن عکس‌های زیر کافی است تا کلیک کنید!

کشور زیبا و سرسبزی بلژیک

رودخانه در بلژیک

بلژیک در شب

خانه های بلژیک

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله از سایت لحظه آخر به خوبی با کشور افسانه‌ای و زیبای بلژیک اشنا شده باشید.

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. سحر مومنی سحر مومنی 1402/10/13
  0 نفر پسندیدند
  واقعا طبیعت و زیبایی های بلژیک خیلی کم نظیره تو دنیا

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 101 کاربر