قطر

📅 انتشار : 1401/01/24 📅 بروزرسانی : 1402/08/29 ⏱ مطالعه : 6 دقیقه بازدید : 9344
معرفی
جغرافیا
مردمان
مذهب
زبان
شهرها
اقتصاد
آب و هوا
تاریخچه
زندگی
حمل و نقل عمومی
اقامت
جاهای دیدنی
مراکز خرید

قطر، نام کشوری است با عنوان کامل دولت قطر که واقع در جنوب غربی آسیا است. این کشور همسایه شرقی شبه ‌جزیره عربستان می‌باشد که در جنوب خلیج‌فارس قرار دارد. نام پایتخت این کشور دوحه و تنها همسایه او که با آن مرز زمینی دارد عربستان است. همسایگان آن از سمت دریا ایران، بحرین، عربستان، عراق و امارات هستند. امروز در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با این کشور کوچک عرب زبان آشنا کنیم.

قطر

درباره‌ قطر

در سالیان گذشته کشور قطر بیشتر بخاطر وجود مروارید در دریاهای خود مورد توجه قرار داشت. این کشور سال‌های متمادی تنها یک خاستگاه بزرگ برای صید و تجارت مروارید به شمار می‌رفت. اما با کشف و استخراج نفت در قطر این سرزمین به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه و جهان تبدیل شد. اما ناگفته نماند سال‌های زیادی این کشور تحت حمایت بریتانیا بود. تمام امتیازات فروش و استخراج نفت آن به بریتانیایی‌ها تعلق داشت تا اینکه در سال 1۹۷۱ میلادی قطر به استقلال رسید.

درباری حکومت این کشور باید بگوییم که این کشور اسلامی از سده ۱۹ میلادی تا کنون توسط خاندان آل ثانی اداره می‌شود. به همین سبب بیشتر موقعیت‌ها و مشاغل حساس حکومتی در قطر به اعضای خانواده یا نزدیکان خاندان آل ثانی اعطا می‌گردد. یکی از سیاست‌های کلی این خانواده از سال 1۹۹۲ به بعد ایجاد روابط نظامی گسترده بین قطر، ایالات متحده و فرانسه است.

قطر کجاست

 قرن بیست و یکم برای قطر به‌ واسط انتخاب این کشور به عنوان یک قدرت بزرگ در جهان عرب حائز اهمیت است، علت اصلی این انتخاب درآمد سرشار این کشور از طریق فروش منابع و داشتن رسانه‌های جهانی در سطح گسترده می‌باشد. با کشف و فروش منابع بسیار زیاد گاز طبیعی، کشور قطر هر ساله درآمد بالایی از این راه به دست می‌آورد که بالاترین درآمد سرانه در جهان است. تا جایی که مجله فوربز قطر را ثروتمند ترین کشور جهان معرفی کرد. این کشور دارای بالاترین شاخص توسعه انسانی نیز هست.

مردم کشور قطر عرب زبان هستند و انگلیسی به عنوان زبان دوم این کشور شناخته می‌شود. اکثر مردم آن مسلمان هستند و واحد پول ملی آن‌ها با کشور ایران مشترک است و هر دو از ریال استفاده می‌کنند. این کشور کوچک مساحتی برابر با ۱۱۴۹۳ کیلومتر دارد که جمعیتی در حدود ۶/۲ میلیون نفر را در خود جای داده است. که تنها ۳۱۳۰۰۰ نفر از آن‌ها بومی قطر هستند و ۳/۲ میلیون نفر از آن‌ها تبعه خارجی این کشور هستند.

به طور کلی تنها یک چهارم از جمعیت قطر را زنان تشکیل می‌دهند علت این مسئله‌ مهاجرت تعداد زیادی کارگر مرد به این کشور است. کشور قطر قرار است در آینده میزبان مقر ضد تروریستی سازمان ملل باشد. این کشور اسلامی در سال‌های ۲۰1۵ و۲۰۱۹ به عنوان امن‌ترین کشور در میان کشورهای عربی انتخاب شد. در سال‌های ۲۰۱۷میلادی، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ هم موفق به کسب همین عنوان در سطح جهانی شد، در کنار آن کشور قطر کم ریسک‌ترین کشور دنیا از نظر وقوع بلایای طبیعی است.

جام جهانی 2022 قطر

جغرافیای قطر

قطر در واقع یک شبه جزیره است که به طول ۱۶۰کیلومتر درون خلیج‌فارس گسترش پیدا کرده است. خاک این کشور تشکیل شده از یک صحرای ماسه‌ای بسیار خشک، که سطح صاف و بدون پستی و بلندی را به وجود آورده است. دریاچه کوچک خورالعدید که در جنوب این کشور قرار دارد از ورود آب خلیج فارس از طریق یک باریکه به خاک آن به وجود آمده است.  اسم این دریاچه (دریای درونی) معنا می‌شود که به سبب نحوه پیدایش آن به این اسم نامگذاری شده است. فضای اطراف این دریاچه از تپه ماهور‌هایی از شن روان پوشیده شده.

کوه دود در قطر از مجموعه‌ای برون زدگی‌های کم ارتفاع آهکی تشکیل شده است که مرتفع‌ترین نقطه این کشور هم با نام قرین ابوالبول  در آن قرار دارد، جالب است بدانید که این نقطه تنها  ۱۰۳ متر ارتفاع دارد.

موقعیت جغرافیایی قطر

رفتار مردمان قطر به چه صورت است؟

همان طور که پیش از این اشاره شد بیشتر جمعیت کشور قطر را مهاجران و کسانی که به قصد کار به آن سفر کرده‌اند تشکیل می‌دهند. به همین دلیل این کشور دارای فرهنگ خاص و غنی نیست اما به طور کلی می‌توان مجموعه‌ای از فرهنگ کشورهای مختلف که مهاجران قطری از آن آمده‌اند را در آن مشاهده کرد.

مردم این کشور بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و شاخصه‌های رفتاری آن‌ها از بسیاری جهات شبیه مردم جنوب ایران است. در کنار آن زنان قطر با وجود آزاد بودن حجاب در این کشور از حجاب خوبی برخوردار هستند. به طور کلی این کشور دارای جامعه‌ای آرام با مردمی مهربان و دارای رابطه عاطفی خوب است.

مذهب مردم قطر

اسلام دین رسمی مردم قطر است که حدود نود و پنج درصد مردم آن مسلمان هستند. بیست درصد جمعیت این کشور را مسلمانان شیعه تشکیل می‌دهند.  همه ساله مردم مسلمان مراسم‌های مذهبی زیادی را در این کشور راه‌اندازی می‌کنند.

مذهب مردم قطر

زبان رسمی مردمان قطر

کشورهای حوزه خلیج فارس را عمدتا کشورهای عرب زبان تشکیل می‌دهند. مردم کشور قطر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در کنار زبان عربی، انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم در این کشور صحبت می‌شود.

شهرهای مهم قطر

این کشور اسلامی به طور کلی دارای شهر‌های بسیار زیبا و پیشرفته و دارای امکانات بسیار زیاد است. شهرهای کشور قطر عمدتا به خاطر آسمان خراش‌های زیادشان مشهور هستند. از جمله شهرهای قطر می‌توان و کره، دخان، خور، شمال، زباره، راس‌الفان، مسیعیر و شهر در دست احداث لوسیل نان برد.

به طور معمول پایتخت هر کشور اصلی‌ترین شهر آن کشور نیز به حساب می‌آید. در کشور قطر نیز شهر دوحه هم به عنوان پایتخت و هم به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر این کشور که ۸۰ درصد جمعیت آن را در خود جای داده از اهمیت زیادی برخوردار است. در کنار این موارد از نظر توریستی و اقتصادی نیز شهر دوحه بهترین شهر این کشور به شمار می‌رود.

لوسیل قطر

شهر خور یکی از شهرهای صنعتی واقع در شمال شرق قطر است که ساختمان سازی و استخراج نفت در آن بسیار پر رونق است. کشاورزی هم از قدیم در این شهر صورت گرفته است.

ام صلال نام یکی دیگر از شهرهای مهم این کشور عربی است که از نظر وجود کارخانه‌های فولاد و فلزات همچنین مراکز بزرگ ورزشی و فعالیت‌های وسیع بخش تجاری حائز اهمیت است. در سال‌های اخیر صنعت ساختمان سازی نیز در این شهر در حال گسترش و پیشرفت است.

یکی دیگر از شهر‌های مهم قطر که می‌توان از آن یاد نمود شهر صنعتی الوکره است که قطب صنعتی این کشور شناخته می‌شود. این شهر از جاذبه‌های گردشگری و توریستی زیادی برخوردار است و در کنار آن اصلی‌ترین بندر کشتی‌رانی این کشور است.

از جمله شهرهای مهم و حائز اهمیت در قطر شهر الریان است که پارک علم و فناوری این کشور در آن واقع شده است از این شهر می‌توان به عنوان پایتخت آموزش در قطر نام برد.

الوکره قطر

اقتصاد قطر

همه ما ممکن است تا کنون نام قطر را به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی در جهان شنیده باشیم. پس جای تعجب وجود ندارد اگر بگوییم اقتصاد این کشور کوچک به طور کامل وابسته به گاز و فروش آن می‌شود. به طوری که درآمد کسب شده از طریق صادرات گاز در سال ۲۰۱۴ میلادی در این کشور حدود ۳۸ میلیارد دلار عنوان شده است. این کشور به واسطه پیش دستی بر ایران نسبت به استخراج  از میدان گازی پارس جنوبی توانسته مقدار بیشتری گاز از این میدان مشترک برداشت کند. به همین سبب گام‌های سریعتری برای رسیدن به رشد اقتصادی حداکثری برمی‌دارد. درآمد سالیانه این کشور حدود 13۰ هزار دلار آمریکا است که با وجود جمعیت کم آن شرایط رفاهی بالایی را برای مردم ایجاد کرده است.

قطر عضو سازمان صادر کننده نفت یعنی اوپک و سومین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است که منابع گاز آن برای ۲۰۰ سال آینده کافی برآورد شده است. این کشور وابستگی زیادی به واردات دارد به طوری که بیشتر مایحتاج سالیانه خود را از عربستان وارد می‌کند. که البته رقم واردات این کشور در مقایسه با صادرات آن اصلا رقم قابل ملاحظه‌ای نیست.

یکی دیگر از نکات تاثیر گذار بر اقتصاد مردم کشور قطر نرخ تورم در آن است. نکته مثبت آن است که با توجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر در نظام اقتصادی کشور قطر به وجود آمده، هیچگونه تورم منفی و آسیب زننده در آن وجود ندارد. در کنار این مطلب درآمد افراد نیز در این کشور از رقم بالا و قابل قبولی برخوردار است.

اقتصاد قطر

آب و هوا در قطر

آب و هوا در این کشور گرم و مرطوب است این کشور با قرار گرفتن در جغرافیایی بیابانی یکی از گرم‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. نرخ بارش سالیانه در قطر بسیار پایین است و گرم بودن و سرد بودن بیش از حد دما در برخی نواحی این کشور باعث غیر‌قابل سکونت بودن آن محل ها شده است. تنوع آب و هوایی در کشور قطر دیده نمی‌شود و تنها در فصل زمستان دمای هوا چند درجه پایین می‌آید  در این فصل دمای هوا گاهی تا ۲۳ درجه نیز می رسد. سرانه بارش در این کشور در حدود هفتاد تا هفتاد و پنج میلی متر است. میانگین دما در این کشور ۳۸ درجه عنوان شده و بیشتر روزها آفتابی است.

آب و هوا در قطر

تاریخچه قطر

طبق نشانه‌های به دست آمده زندگی انسان در قطر از حدود ۵۰ هزار سال پیش آغاز شده است. در کاوش‌های صورت گرفته در میان مکان‌های باستانی در این کشور ابزاری از زندگی انسان‌ها در عصر سنگ کشف شده. این مسئله‌ نشان از قدمت بالای حیات بشر در این سرزمین دارد. شبه‌جزیره قطر در نخستین سال‌های عمر مسکونی خود تحت حاکمیت سلوکیان و سپس اشکانیان و ساسانیان قرار گرفته است. در سال ۶۲۸ میلادی مردم این کشور از طریق هيئت فرستاده شده توسط پیامبر به اسلام روی آوردند.

 این سرزمین در سده هشتم میلادی به یک مرکز تجارت مروارید تبدیل شد. چندین روستا در زمان عباسیان در آن به وجود آمد و اندکی بعد از آن طایفه بنی ‌عتبه بر آن مسلط شده و سپس خاندان آل خلیفه موفق شد که قطر و بحرین را به حاکمیت خود در آورد. پس از مدتی کشمکش‌ها میان وهابی‌ها نجد و خاندان آل خلیفه آغاز شد تا زمانی که عثمانی‌ها این منطقه را تحت حکومت خود گرفتند. اما بالاخره در جريان جنگ جهانی اول عثمانی‌ها از این کشور عقب نشینی کردند و قطر تحت الحمایه بریتانیایی‌ها شد که در جریان آن قاسم آل ثانی چندین قرارداد را با انگلیسی‌ها مبنی بر حمایت همه جانبه آن‌‌ها از قطر امضا کرد. بعد از چندین سال و با کشف نفت در این کشور و سپس استقلال آن روند پیشرفت در این کشور آغاز شد.

تاریخچه قطر

هزینه‌های زندگی در قطر

قطر یک کشور توسعه یافته با مردم بسیار مرفه است. با وجود اینکه هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار بالا به حساب می‌آید. وجود حقوق‌های زیاد باعث شده مردم در رفع این هزینه‌ها دچار مشکل نشوند و زندگی راحتی داشته باشند. هزینه‌های زندگی شما در این کشور با توجه به سبک زندگی و شرايط مختلف متفاوت خواهد بود. برای مثال فردی که در یک منطقه متوسط ساکن است باید ماهیان رقمی در حدود دوازده ریال قطر پرداخت کند.

شاخص جهانی هزینه‌های زندگی در سال ۲۰1۸ از میان دویست و نه شهر جهان برای قطر 11۵ عنوان شده است. به طوری که هزینه زندگی در دوحه ریاض و دبی کمتر و از شهر‌های کویت و  بیشتر است.

حمل و نقل عمومی در قطر

به طور کلی کشور قطر از وضعیت حمل و نقل عمومی خوبی برخوردار است. اتوبوس‌ها در این کشور توسط شرکت مواصلت اداره می‌شوند و دارای سیستم گرما و سرمای مناسب هستند. بلیط‌ها اتوبوس در این کشور بلیت های اتوبوس سه نوع هستند: کارت محدود1۰ ریال، کارت نامحدود۲۰ ریال و کارت کلاسیک ۳۰ ریال می باشد. در کنار آن مترو نیز در بسیار از شهر‌های این کشور وجود دارد که با قیمت‌های مختلفی به افراد خدمات ارائه می‌کنند.

حمل و نقل عمومی در قطر

اقامت قطر

اگر شرایط موجود در کشور قطر نظیر وضع اقتصادی مناسب باعث شده تصمیم بگیرید در این کشور اقامت داشته باشید چندین روش برای مهاجرت و گرفتن اقامت وجود دارد. روش‌هایی که شما از طریق آن می‌توانید به طور رسمی شهروند و تبعه این کشور بشوید و به صورت موقت یا دائم در آن سکونت داشته باشید.

  •  ثبت شرکت و انجام همکاری
  •  ازدواج
  •  تحصیلات
  • خرید ملک یا مستغلات
  •  مهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت از طریق هر کدام از روش‌های ذکر شده تنها کافی است به زبان در انگلیسی یا عربی مسلط شوید و بعد مدارک خود را به جهت معادل سازی به سفارت کشور قطر برده و اقدام نمایید.

همسایه های قطر

کشور قطر براساس جغرافیایی که دارد، توسط خلیح فارس احاطه شده و  تنها با کشور عربستان سعودی همسایه است که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. 

بهترین جاهای دیدنی قطر

کشور قطر یک اقلیم کوچک در خلیج فارس است که جاذبه‌های دیدنی فراوانی در خود جای داده است. رانندگی در میان تپه‌های ماسه‌ای جز لذت بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید داشته باشید. بازدید از موزه‌ هنر‌های اسلامی و مروارید سیاه جزیره‌ای مصنوعی در نزدیکی شهر دوحه از دیگر جاذبه‌های این کشور است.

بهترین جاهای دیدنی قطر

همچنین روستای فرهنگی کاتارا، قلعه الزباره و روستای متروکه که تاریخ این کشور را به نمایش می‌گذراند نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای گردشگران باشد. قلعه الزباره توسط یونسکو ثبت جهانی شده است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این کشور ‌می‌‌توان موزه شیخ فیصل ابن آل‌ ثانی، کورنیش دوحه و ورزشگاه‌های بزرگ آن‌ نام برد.

مهم‌ترین مراکز خرید در قطر

در کشور قطر به واسطه توجه زیادی که به صنعت توریست و گردشگری می‌شود، فروشگاه‌ها و مراکز خريد زیادی با امکانات بالا احداث شده‌است. از جمله این مرکز می‌توان به مراکز مال  قطر، ویلاجیو، سیتی سنتر دوحه، فستیوال سنتر، لاگونا مال و بازار واقف نام برد. در کنار این موارد مرکز خرید لند مارک که در سال۲۰۰۰ افتتاح شد و ظاهری نوستالژی شبیه به قلعه قطر دارد و مرکز خرید رویال پلازا که یک مرکز خرید شیک و مدرن است هم وجود دارند. در رویال پلازا چندین رستوران و غذاخوری همچنین کافه و یک سینما به سبک کلاسیک وجود دارد که امکانات رفاهی آن‌را کامل می‌نماید.

مهم‌ترین مراکز خرید در قطر

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور مختصر درباره اوضاع اقتصادی، شیوه حکومت و سبک زندگی مردم قطر به شما توضیح دهیم. امیدواریم که برای کسانی که علاقمند به کسب اطلاعات درباره این کشور هستند مفید واقع شده باشیم.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.1 از 5 | از 100 کاربران به قطر