اختلاف ساعت ایران با پرتغال

📅 انتشار : 1401/12/15 📅 بروزرسانی : 1402/07/19 بازدید : 3146

ساعت به وقت پرتغال

درحال محاسبه اختلاف ساعت

تاریخ امروز پرتغال

3 دسامبر 2023

ساعت به وقت ایران

درحال محاسبه اختلاف ساعت

تاریخ امروز ایران

12 آذر 02

اصولاً تمامی افراد برای انجام کارهای بین‌المللی نیاز خواهند داشت تا اختلاف ساعت کشور خود را با کشوری که قصد همکاری با آن را دارند بدانند. این موضوع باعث می‌شود تا به موقع و در زمان دقیق به ‌قرار آنلاین خود برسید یا حتی اگر می‌خواهید در کلاس‌ها و آزمون‌های آنلاین شرکت کنید با مشکلی مواجه نگردید. با توجه به این‌که قراردادهای تجاری بسیاری میان ایران و پرتغال منعقد می‌گردند، اختلاف ساعت میان این دو کشور نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اختلاف ساعت ایران با پرتغال

اختلاف ساعت ایران و پرتقال چقدر است؟

اختلاف ساعت میان این دو کشور سه ساعت و نیم است؛ اما به این دلیل که پرتغال چند منطقه زمانی داشته این اختلاف ساعت متفاوت خواهد بود. این اختلاف ساعت به‌ گونه‌ای بوده که پرتغال سه و نیم ساعت از ایران (ساعت تهران) عقب‌تر است. به ‌عنوان مثال اگر در ایران ساعت ۱۵ باشد، در همان زمان در پرتغال ساعت ۱۱:۳۰ خواهد بود.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

منطقه زمانی چیست؟

منطقه زمانی، به منطقه‌ای در زمین می‌گویند که در یک منطقه خاص ساعت مشخصی را نشان می‌دهد. به ‌گونه‌ای که در این منطقه تمام شهرها و کشورها یک ‌ساعت مشخص را به نمایش می‌گذارند. این مناطق زمانی به حالت افقی هستند، پس این اختلاف و شبیه نبودن ساعت‌های مناطق مختلف نسبت به یکدیگر به‌ این علت بوده که آن‌ها در یک عرض جغرافیایی قرار ندارند.

دانستن این اختلاف ساعت در مناطق زمانی، به علت انجام کارهای تجاری، اجتماعی، نظامی و... بسیار مهم است. زمانی که در حال عقد قرارداد با کشوری دیگر هستید یا قرارهایی را هماهنگ می‌کنید، باید اختلاف‌ ساعت را بدانید.

ساعت جهانی (UTC) و ساعت گرینویچ

ساعت هماهنگ جهانی، ساعتی است که در جهان به‌ عنوان یک ساعت استاندارد میان کشور‌ها شناخته می‌شود و نسبت به آن کارها صورت می‌گیرند. این ساعت هماهنگ براساس ساعت اتمی کار می‌کند و این موضوع توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات در جهان تعریف شد که ساعت اتمی وسیله‌ای دقیق برای سنجش ساعت در جهان است.

ساعت جهانی (UTC)

ساعت UTC در حدود ۰.۹ ثانیه با ساعت گرینویچ اختلاف دارد. این اختلاف کم ساعت در کارهای عمومی کشورها خللی ایجاد نخواهد کرد؛ و باعث شده تا از این اختلاف همه افراد جهان چشم پوشی نمایند و آن را با ساعت گرینویچ یکسان بخوانند. لازم به ذکر است که ساعت هماهنگ جهانی به ‌همراه ساعت گرینویچ از ساعت فصلی پیروی نمی‌کنند.

ساعت جهانی UTC - در این صفح می‌توانید علاوه بر مشاهده ساعت جهانی UTC، زمان دقیق طلوع و غروب خورشید، را نیز مشاهده کنید.

دلیل تنظیم ساعت جهانی UTC چیست؟

با توجه به این‌که سرعت چرخش زمین در طول روز یکسان نبوده و ساعت جهانی UTC به آرامی از ساعت اتمی دور می‌شود، به همین دلیل لازم است که ساعت به‌ صورت دوره‌ای در طول سال تغییر کند. با توجه به این‌که محل زندگی شما کجا بوده ساعت در بهار و پاییز تغییر خواهد یافت و ممکن است ساعت، یک ساعت به عقب یا یک ‌ساعت به جلو تغییر نماید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.7 از 5 | از 100 کاربران به اختلاف ساعت ایران با پرتغال