اختلاف ساعت ایران و مصر

📅 انتشار : 1401/04/04 📅 بروزرسانی : 1402/07/19 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 6468

ساعت به وقت مصر

درحال محاسبه اختلاف ساعت

تاریخ امروز مصر

30 نوامبر 2023

ساعت به وقت ایران

درحال محاسبه اختلاف ساعت

تاریخ امروز ایران

9 آذر 02

اختلاف زمانی ایران با کشور مصر هنگام سفر اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اختلاف ساعت بین کشورها، طبق قرارداد مشترک ملل و مبنای جغرافیایی ایجاد شده است. اطلاع از این اختلاف، به شما در سفر به مصر کمک خواهد کرد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که اختلاف ساعت ایران و مصر چند ساعت است؟

 

اختلاف ساعت ایران و مصر

 

اختلاف ساعت تهران با قاهره

لازم است که مسافران اختلاف ساعت ایران را با کشورهای دیگر بدانند. افراد برای سفر تفریحی، تحصیلی و یا حتی تجاری باید طبق اختلاف ساعت کشور مقصد برنامه ریزی داشته باشند که بتوانند طبق تنظیمات صورت گرفته به برنامه های درسی و کاری و تفریحی خود برسند. اگر دقت کرده باشید، ساعت‌های کشورهای مختلف در فرودگاه‌ها در مقابل دید مردم قرار گرفته‌اند.

آشنایی با ساعت جهانی گرینویچ و یو تی سی

بهتر است قبل از اینکه راجع‌به اختلاف ساعت ایران و مصر صحبت کنیم، در مورد ساعت‌های استاندارد جهان توضیح مختصری ارائه دهیم، تا این اختلاف زمانی را بهتر درک کنید.
ساعت جهانی گرینویچ GMT که از ساعت‌های استاندارد جهانی است، به عنوان زمان معیار جهانی شناخته می‌شود. ساعت گرینویچ در رصدخانه سلطنتی گرینویچ شهر لندن قرار دارد. این ساعت امکاناتی دارد که بدینوسیله دیگر کشورها می‌توانند اختلاف ساعت خود را توسط نقشه‌ی جغرافیا و شمارش خطوط مابین نصف النهار (مبدا آن گرینویچ است)، محاسبه کنند.
ساعت جهانی UTC یا ساعت هماهنگ جهانی، مطابق ساعت اتمی جهان کار می‌کند. دقت ساعت یوتی‌سی از گرینویچ بیشتر بوده، و حدود 0.9 ثانیه با گرینویچ اختلاف دارد. از آنجا که این اختلاف جزئی بوده، و می‌توان از آن چشم پوشی کرد، ساعت هماهنگ جهانی را می توان با ساعت گرینویچ همزمان دانست.

 

ساعت جهانی گرینویچ و یو تی سی
 

علت اختلاف ساعت در بین کشورها

از دلایل اصلی این اختلاف ساعت در بین کشورها می توان به موقعیت جغرافیایی، حرکتِ چرخشی زمین به دور خود، حرکتِ چرخشی زمین به دور خورشید و در نتیجه طلوع و غروب متفاوت اشاره کرد، که در اقصی نقاط زمین اتفاق می‌افتد. ناگفته نماند که تاریخ اعمال ساعت فصلی نیز، یکی از دلایل اختلاف ساعت ایران با بقیه کشورها است، که البته برخی کشورها این ساعت فصلی را تعریف نکرده‌اند.

داستان ساعت ایران از اینجا شکل گرفت که پرفسور حسابی توانست طول و عرض جغرافیایی کشور را محاسبه کند. بعد از آن و طی ارتباط با گرینویچ، سبب شد که ساعت رسمی برای کشور تعیین شود. ساعت رسمی ایران، با کد بین‌المللی IRST یا IT نشان داده می شود.
 

ساعت رسمی ایران

 

اختلاف ساعت ایران با مصر

برای به خاطر سپردن اختلاف ساعت ایران با سایر کشورها روش ساده‌ای وجود دارد. زمانی‌که از ایران به سمت کشورهای شرق حرکت کنیم، باید ساعت را جلو بکشیم؛ اما موقعی ‌که به سمت کشورهای جهت غرب حرکت کنیم، باید ساعت را عقب بکشیم. 
طبق این محاسبات، قاهره پایتخت مصر، در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد، و ساعت رسمی آن 2 ساعت و 30 دقیقه از ایران عقب‌تر است. قاهره با داشتن آب و هوای خشک بیابانی، شهری گرم است، که شب‌های خنکی دارد. بهترین زمان برای سفر به این کشور، از مارس تا آوریل و از اکتبر تا نوامبر است.
 

اختلاف ساعت ایران با قاهره

 

کلام پایانی
با اطلاع از اختلاف ساعت جهانی خصوصا موقع خرید بلیت خارجی، شما خواهید دانست که چه ساعتی از شبانه روز به کشور مقصد می‌رسید. بعد از اطلاع و در نظر گرفتن اختلاف ساعت ایران با مصر و تنظیم برنامه‌ی سفر به این کشور عجیب و زیبای مصر، می‌توانید با استفاده از تورهای لحظه آخر  با بهترین قیمت اقدام به خرید کرده و از سفر خود لذت ببرید.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.1 از 5 | از 100 کاربران به اختلاف ساعت ایران و مصر