امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آشنایی با فرودگاه پودنگ شانگهای

فرودگاه پودنگ شانگهای

شانگهای بزرگ ترین و مدرن ترین شهر چین است که حدودا ۲۳ میلیون جمعیت دارد. شهری که با آسمان خراش ها و ساختمان های مدرن و زیبایش بدون شک یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری است. شانگهای از شهرهای گران چین است و دارای دو فرودگاه می باشد: فرودگاه هونگچیائو و فرودگاه پودنگ. فرودگاه هونگچیائو قدمت بیشتری دارد و برای پروازهای داخلی به کار می رود اما فرودگاه پودنگ مخصوص سفرهای بین المللی است و شاهراه اصلی ورود گردشگران و مسافران به شانگهای می باشد.
 
فرودگاه پودنگ شانگهای
 

فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای

نام فرودگاه : Shanghai Pudong International Airport 
نوع فرودگاه: عمومی
کد یاتا: SHA
کد ایکائو: ZSSS
تعداد ترمینال:
ارتفاع از سطح دریا: 4 متر
فاصله هوایی تا تهران: 6513 کیلومتر

این فرودگاه در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد و در حال حاضر به یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های چین و دومین فرودگاه پررفت و آمد این کشور بدل گشته است. فرودگاه بین‌المللی هونگچیائو تا مدت‌ها اصلی‌ترین فرودگاه شانگهای به حساب می‌آمد و پس از اینکه امکان گسترش فرودگاه هونگچیائو، به علت موقعیت جغرافیایی میسر نشد، فرودگاه پودنگ ساخته شد. اولین مرحله‌ی ساخت فرودگاه پودنگ در سال 1997 آغاز شد و 2 سال بعد، به بهره برداری رسید. مرحله‌ی دوم ساخت این فرودگاه در سال 2005 شروع شد و تجهیزات و بخش‌های مختلف آن گسترش یافت تا برای بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ در پکن آماده خدمات رسانی باشد. این فرودگاه، یک بار دیگر هم در سال 2015 گسترش پیدا کرد و بعد از این مرحله، ظرفیت فرودگاه دو برابر شد.

 

فرودگاه پودنگ شانگهای

 

ترمینال های فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای

فرودگاه پودنگ دارای دو پایانه عظیم برای پروازهای ورودی و خروجی می باشد. ترمینال 1 آن در سال 1999 هم‌زمان با خود فرودگاه افتتاح شد تا ترافیک هوایی فرودگاه هونگچیائو را کمی سبک کند. این پایانه دارای ظرفیت ۲۰ میلیون مسافر است و 28 گیت، 204 باجه‌ی چک-این و 13 سیستم حمل و نقل چمدان را داراست. ترمینال 2 این فرودگاه به همراه سومین باند آن در سال 2008افتتاح شد. این ترمینال از ترمینال 1 بزرگ‌تر است و به موج دریا شباهت دارد. خطوط هوایی ایر چاینا و اعضای دیگر استار الاینس (Star Alliance)در این بخش متمرکز شده اند. گیت‌های C این ترمینال مخصوص پروازهای داخلی و گیت‌های D آن مخصوص پروازهای بین‌المللی است. علاوه بر این، آغاز ساخت یک ستلایت کنکورس (Satellite Concourses) دیگر نیز در سال 2015 شروع شد تا ظرفیت جابه‌جایی مسافر این فرودگاه را به بیش از 80 میلیون نفر در سال افزایش دهد.فرودگاه بین‌المللی پودنگ شانگهای، مجموعا 4 باند دارد که هواپیماهای بزرگی از جمله ایرباس A380 و بوئینگ 8-747 می‌توانند به راحتی در آن فرود بیایند. 


ترمینال فرودگاه پودنگ شانگهای

 

امکانات فرودگاه پودنگ شانگهای

فرودگاه پودنگ شانگهای دارای امکانات متنوعی برای رفاه مسافران خود می باشد. برخی از این امکانات عبارت اند از:

دسترسی به اینترنت رایگان:

اینترنت وای فای رایگان در محوطه فرودگاه وجود دارد، اما برای دریافت کد به داشتن سیم کارت چینی نیاز است. اگر سیم کارت چینی ندارید، از دستگاه هایی که در محوطه فرودگاه وجود دارند کمک گرفته و کد دسترسی به اینترنت را پرینت بگیرید.

تبدیل ارز: 

برای تبدیل ارز می توانید به باجه های مخصوصی که در نقاط مختلف این فرودگاه موجود هستند، مراجعه نمایید.

فروشگاه:

فروشگاه های بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty Free) در حد فاصل گیت های ۱۵ و ۲۰ در قسمت پروازهای بین المللی قرار گرفته اند. در این نوع فروشگاه ها محصولات مختلف، بدون احتساب هزینه مالیات در دسترس مسافران قرار دارند. علاوه بر فروشگاه های دیوتی فری، فروشگاه های متفاوتی در فرودگاه وجود دارند که انواع سوغاتی، صنایع دستی چینی و … را به مشتریان ارائه می کنند.

 

فروشگاه در فرودگاه پودنگ شانگهای

 

انواع غذا و نوشیدنی:

این فرودگاه شامل رستوران ها و فروشگاه های متعددی برای خرید یا سرو انواع غذاهای چینی، بین المللی و فست فود می باشد. فروشگاه برگر کینگ در ترمینال شماره 2 به صورت شبانه روزی به مشتریان خدمت رسانی می کند. از دستگاه های فروش خودکار (Vending machine) نیز می توان نوشیدنی ها و اسنک های متنوعی را خریداری کرد.

اطلاعات فرودگاه:

در نقاط مختلف فرودگاه شانگهای، بخش اطلاعات آماده خدمت رسانی به مشتریان است.

دفتر اشیاء گم شده:

این دفتر در نزدیکی گیت شماره 7 در بخش پروازهای ورودی قرار گرفته است.

سالن های استراحت:

صرف نظر از اینکه نوع بلیط هواپیمای شما چیست، می توانید از امکانات و خدمات سالن های استراحت فرودگاه پودنگ بهره ببرید. در این سالن ها انواع خدمات و تسهیلات رفاهی مثل امکان دوش گرفتن، غذا و نوشیدنی و .. موجود می باشد و با پرداخت هزینه ورودی می توانید به آنها وارد شوید.

 

سالن استراحت فرودگاه پودنگ شانگهای

کلینیک:

این فرودگاه شامل سه کلینیک و مرکز خدمات اورژانسی می باشد که در صورت نیاز به ارائه درمان های سرپایی و خدمات اورژانسی به گردشگران می پردازند.
 

راه های دسترسی به فرودگاه پودنگ شانگهای

فرودگاه پودنگ خدمات حمل و نقل متنوعی دارد.

مترو: 

در سال ۲۰۱۰ خط ۲ مترو به سمت فرودگاه کشیده شد. این قطارها از ۶ صبح تا ۱۰ شب خدمات رسانی می کنند و از میدان مردم در منطقه هوانگ پو به سمت فرودگاه حرکت می کنند.

اتوبوس شاتل:

این اتوبوس ها در محوطه فرودگاه پودنگ شانگهای قرار دارند و در هشت مسیر مختلف مسافران را به نقاط مختلف شهر شانگهای و دیگر مناطق می رسانند. از این بین سه مسیر از محوبیت بیشتری در بین مسافران برخوردار است:
خط ۱ از منطقه پودنگ به فرودگاه هونگچیائو حرکت می کند. ساعت کار این اتوبوس از ۷ صبح تا ۱۱ شب است و هر ۱۵ الی ۲۵ دقیقه یک بار به حرکت درمی آید.
خط ۲ از پودنگ به طرف ترمینال هوایی شهر در غرب میدان مردم حرکت می کند. ساعت کار این اتوبوس ها از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ می باشد و این مسیر را در ۵۰ دقیقه طی می کنند.
خط شبانه  از ساعت ۱۱ شب تا صبح به جابجایی مسافران می پردازد. این اتوبوس در ایستگاه های لانگ یانگ (Longyang )، بیمارستان شرقی، میدان مردم و … توقف می کند. اگر در طول شب به فرودگاه پودنگ شانگهای رسیدید، به جز تاکسی و این اتوبوس، انتخاب دیگری ندارید.

تاکسی:

 راحت ترین و همچنین گران ترین وسیله حمل و نقل در این فرودگاه تاکسی است. کرایه این تاکسی ها حدود ۲۰۰ یوان است که در طول شب ۳۰% به آن افزوده می شود. ایستگاه تاکسی در خارج ساختمان ترمینال های شماره ۱ و ۲ واقع است.

 

سرویس تاکسی فرودگاه پودنگ شانگهای

 

قطار مگلو:

 قطارهای مگلو (Maglev) یا قطار مغناطیسی معلق، قطارهایی پیشرفته هستند که با اندکی فاصله از ریل حرکت می کنند و می توانند به سرعت هواپیماهای جت نیز برسند. در فرودگاه شانگهای با توجه به مقصدتان می توانید از قطار مگلو استفاده کنید. تجربه سوار شدن بر قطاری که با سرعتی فوق العاده حرکت می کند می تواند تجربه ای به یاد ماندنی از سفر به شانگهای را برایتان به ارمغان بیاورد. این قطار با استفاده از نیروی مغناطیسی حرکت کرده و مسیر ۳۰ کیلومتری را در ۷ دقیقه طی می کند! سرعت این قطار به طور معمول ۴۳۱ کیلومتر در ساعت است. ساعت کار قطار مگلو از ۶:۴۵ تا ۲۱:۳۰ است و بسته به ساعت شبانه روز هر 15 الی 30 دقیقه یک بار به حرکت درمی آید.

 

قطار مگلو فرودگاه پودنگ شانگهای
 

آدرس فرودگاه پودنگ شانگهای

فرودگاه پودنگ شانگهای در منطقه جدید پودنگ در ۳۰ کیلومتری شهر شانگهای قرار دارد و فاصله اش با فرودگاه دیگر شانگهای حدود ۴۰ کیلومتر است.
 

وب سایت فرودگاه پودنگ شانگهای

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت رسمی این فرودگاه مراجعه نمایید.
en-shairport.com

کد یاتا : PVG

آدرس وبسایت : https://www.shairport.com/

گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر