فرودگاه هیترو لندن

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1401/12/16
بازدید: 2847
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

شهر تاریخی و البته مدرن لندن یکی از مراکز تاریخی، فرهنگی و سیاسی جهان است و جاذبه های گردشگری فراوانی برای سلیقه های مختلف دارد. حتی قدم زدن و گردش در خیابان های شلوغ و پر جنب و جوش لندن و سوار شدن بر اتوبوس های دو طبقه قرمز مشهور که به نماد انگلیس تبدیل شده اند می تواند تجربه ای هیجان انگیز و جالب باشد. 

فرودگاه هیترو در لندن


آشنایی با فرودگاه هیترو لندن

فرودگاه بین المللی هیترو لندن (London Heathrow Airport) که معمولا به اسم «هیترو» نامیده می شود در غرب شهر لندن قرار دارد و میلیون ها مسافر را در سال جابجا می کند. شمار زیاد مسافران باعث شده تا فرودگاه هیترو به عنوان پر رفت و آمدترین فرودگاه در بریتانیا، پرترددترین فرودگاه در اروپا و ششمین فرودگاه شلوغ و پرازدحام در جهان شناخته شود. فرودگاه هیترو در منطقه هیلینگدون لندن و در ۲۲ کیلومتری غرب شهر لندن واقع شده است. این فرودگاه هیترو سالانه بیش از ۶۷ میلیون مسافر را جابجا می کند که یک سوم این مسافران از این فرودگاه به عنوان فرودگاه بین راهی استفاده می کنند. 
این فرودگاه 5 ترمینال دارد
●    ترمینال شماره ۱ عمدتا به پروازهای داخلی انگلستان یا شهرهای اروپایی اختصاص دارد. 
●    ترمینال شماره ۳ و ۴ پروازهایی به مقصد دورتر مثل آفریقا، آسیا و خاورمیانه را انجام می دهند.
●    ترمینال شماره ۵ تنها به هواپیمایی بریتیش ایرویز (British Airways) اختصاص داد شده. اگر قصد سفر به اروپا و خرید بلیط هواپیمای لندن را دارید یا صرفا به عنوان مقصد بین راهی به فرودگاه هیترو می رسید اطلاع از نکات و اطلاعات زیر می تواند برایتان مفید باشد.
این افراد با پرواز ایران ایر به لندن پایتخت انگلستان میروند. این خط هوایی ایران با یکی از ایرباس‌های تازه تحویل گرفته شده (A330) مسافران را در طول مدت حدود 6 ساعت به مقصد خواهد رساند و به فرودگاه هیترو لندن (London Heathrow Airport) وارد خواهد شد. این فرودگاه به وسعت و نام مخفف LHR شهرت جهانی دارد. هیترو به عنوان بزرگترین فرودگاه اروپا و دومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان (74 میلیون نفر در سال) پس از فرودگاه دبی شناخته می‌شود. به احتمال 99 درصد مسافران از طریق ترمینال سه هیترو وارد خواهند شد. با یک نگاه سرانگشتی به پروازهای ورودی این فرودگاه می‌توان دید که در کمتر از یک ساعت، حدود 70 الی 100 هواپیما در 5 ترمینال این فرودگاه به زمین خواهند نشست و همین مقدار نیز در حال تیکاف کردن و بلند شدن از زمین هستند. کسانی که از فرودگاه بین المللی ایران به این کشور پرواز کرده باشند می‌توانند به راحتی بزرگی و انضباط حاکم در فرودگاه هیترو را با این مثال درک نمایند.

 

فرودگاه هیترو

اگر فرض کرد حدود 140 الی 200 هواپیما در ساعت در این فرودگاه سرویس خواهند شد، با یک حساب سریع می‌توان گفت اگر هر هواپیما به طور متوسط دارای 150 مسافر و خدمه باشد، پس روزانه حدود 250 هزار مسافر در این فرودگاه تردد می‌کنند. یکی از نوین‌ ترین سیستم‌ها در این فرودگاه کنترل پاسپورت اتوماتیک است. در این سیستم مسافر جلوی گیت قرار گرفته و با اسکن پاسپورت و تشخیص چهره و تایید مشخصات بیومتریک می‌تواند از از کیت عبور کند و وارد سالن ترانزیت شود. این سیستم فعلا برای استفاده اتباع انگلیسی می‌‌باشد.

ترمینال های فرودگاه هیترو لندن

ترمینال های ۲ و ۳ در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند و با پای پیاده هم می توانید به آن ها بروید. برای رفت و آمد بین ترمینال های ۲ و ۳، ترمینال ۴ و ۵  نیز می توانید به صورت رایگان از اتوبوس سریع السیر مترو یا اتوبوس های فرودگاه استفاده کنید.

ترمینال 1
ساخت ترمینال 1 فرودگاه هیترو لندن در سال 1968 به اتمام رسید و در می 1969 با حضور ملکه الیزابت رسما افتتاح شد. این ترمینال با ترمینال های 2 و 3 در ساختمان مرکزی هم گروه شدن. چون این ترمینال ظرفیت محدودی داشت، در سال 1990 بخش جدید (Europier) به اون اضافه گردید. با تمام بازسازی ها و توسعه دادن این ترمینال که در سال 2005 انجام گرفته، در نهایت 29 ژوئن 2015 به منظور گسترش ترمینال 2 به طور کامل بسته شد. پروازهای داخلی اروپایی و سایر پروازهای این ترمینال بین سایر ترمینال های فرودگاه توزیع شده.

 

ترمینال های فرودگاه هیترو لندن


ترمینال 2
اولین ترمینال فرودگاه هیترو لندن، ترمینال 2 بود که در سال 1955 به عنوان ساختمان Europa افتتاح شد. این ترمینال با ظرفیت 1.2 میلیون مسافر در سال طراحی و مانند ترمینال های 1 و 3 در ساختمون مرکزی فرودگاه قرار دارد. این ترمینال در اوایل قرن 21 بارها مورد بازسازی قرار گرفت و در نوامبر 2005 تصمیم بر این شد تا ترمینال 1 و 2 برای ساخت ترمینال جدید تخریب شوند. مجوز ساخت ترمینال جدید در سال 2007 توسط شهردار لندن و پارلمان منطقه ی بورک هلینگتون که فرودگاه در آن قرار دارد صادر گردید. ترمینال مدرن و کاملا مجهز در سال 2014 به نام ترمینال ملکه افتتاح و ترمینال جدید از دو بخش متصل به هم تشکیل شده که شامل، یک سالن به طول 270 متر و 200 متر مربع عرض (ترمینال 2A) با 12 پارکینگ و ترمینال ماهواره ای غربی 2B با طول 522 متر و 16 پارکینگ می‌شود. ظرفیت ترمینال جدید 2، 30 میلیون مسافر در نظر گرفته شده و پروازهای Star Alliance، ایرلاین های معروف Eurowing، Aer Lingus و Icelandir از این ترمینال انجام می‌شوند.
ترمینال 3
ترمینال 3 فرودگاه هیترو لندن در 13 نوامبر 1961 به عنوان ترمینال اقیانوسی افتتاح شد و مخصوص پروازهای آسیایی و مناطق اطراف اقیانوس اطلس در نظر گرفته شده بود. برای افزایش ظرفیت و توسعه ی فضای ترمینال، سال 2006 بخش Pier 6 جنوبی به ساختمون اصلی اضافه شد. پروازهای ایرلاین های آمریکایی، انگلیسی و Virgin Atlantic و امارات از این ترمینال انجام می‌شود. علاوه بر این بخش زیادی از پروازهای Finnair، Qantas، ایرلاین های ژاپنی و سریلانکا  نیز در این ترمینال انجام می‌شوند.

ترمینال 4
ترمینال 4 در قسمت جنوبی فرودگاه و مقابل با مرکز بار و محموله قرار دارد. این ترمینال در اول آوریل 1986 توسط شاهزاده و پرنسس Wales، Charles و Diana افتتاح شد. از سال 2008 ایرلاین های Aeroflot، Air France و ایرلاین های KLM و Delta از این ترمینال برای پروازهای داخلی اروپایی و بین المللی استفاده می کنند. با اضافه کردن دو پارکینگ جدید برای ایرباس A320 به ترمینال 4، فضای بیرونی ترمینال تا حد زیادی توسعه پیدا کرد و در حال حاضر ظرفیت 9.2 مسافر در سال رو دارد.

ترمینال 5
پروژه ی ساخت ترمینال 5 فرودگاه هیترو لندن از سال 2002 شروع و در 14 مارس 2008 توسط ملکه الیزابت افتتاح شد. بعد از دو هفته پروازهای این ترمینال آغاز شدند. شاید براتون جالب باشد که بدانید طراح و معمار این ترمینال ریچارد روگر؛ طراح مرکز Georges-Pompidou پاریس و مرکز فرماندهی Lloyd و The O2 بود. ترمینال 5 با 396 متر طول و 176 متر عرض در ساختمان مرکزی فرودگاه قرار دارد و بیشتر برای پرواز ایرلاین های انگلیسی در نظر گرفته شده است.

 

عکس فرودگاه هیترو لندن

 

امکانات و خدمات رفاهی فرودگاه هیترو لندن

در محوطه فرودگاه و در تمامی ترمینال ها دستگاه های خودپرداز ATM و دفاتر تبدیل ارز وجود دارند که انواع خدمات پولی و ارزی را به مسافران ارائه می کنند.
در سرتاسر فرودگاه هیترو رستوران، کافی شاپ ها و فروشگاه های اسنک و فست فود وجود دارد که انواع غذاها و نوشیدنی ها را سرو می کند. به طور مثال می توانید رستورانی که توسط گوردون رمزی (Gordon Ramsay)، سرآشپز مشهور و بین المللی مدیریت می شود خاویار و انواع غذاهای دریایی را میل کنید. این رستوران در ترمینال شماره ۵ فرودگاه هیترو واقع شده است. فروشگاه های مختلفی در فضای داخلی فرودگاه هیترو و در ترمینال های مختلف وجود دارند. مسافرانی که به خارج از اتحادیه اروپا سفر می کنند می ‌توانند در فروشگاه بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty free)، انواع محصولات و کالاها را بدون احتساب هزینه مالیات خریداری کنند. فروشگاه لوازم الکترونیکی، بوتیک های لباس و پوشاک و برندهای مختلف نیز آخرین مد لباس های مد لندن را به مسافران عرضه می نمایند.
در محوطه پارکینگ و داخل فضای فرودگاه خدمات ویژه در دسترس مسافران ناتوان جسمی حرکتی قرار می گیرد. مسافرانی که به ویلچر نیاز داشته باشند باید پیش از سفر با خط هواپیمایی خود هماهنگ کنند. در فرودگاه هیترو صندلی ها و سرویس بهداشتی ویژه افراد ناتوان، تلفن های متنی برای افراد ناشنوا و همینطور پارکینگ مخصوص افراد معلول نیز برای رفاه و آسایش بیشتر تمام مسافران وجود دارد.
سایر خدمات رفاهی فرودگاه هیترو لندن شامل گالری هنری در ترمینال شماره ۳، حمام مجهز به دوش در ترمینال شماره ۳ و ۴ پس از بخش کنترل امنیتی فرودگاه و داروخانه در تمام ترمینال ها اشاره کرد. فرودگاه هیترو لندن یکی از معتبرترین و مجهزترین فرودگاه های جهان است و شرکت هواپیمایی مشهور پروازهای متعددی به این فرودگاه دارند. جالب است بدانید که اخیرا شرکت هواپیمایی قطر اعلام نموده است که اولین پرواز Qsuite خود به مقصد فرودگاه هیترو را راه اندازی کرده. در این پرواز تختخواب های دونفره و امکان ایجاد فضایی کاملا خصوصی برای مسافران وجود دارد.

 

فضای داخلی فرودگاه هیترو


دسترسی به فرودگاه هیترو لندن

متروی لندن یکی از قدیمی ترین متروهای دنیاست که تقریبا تمام سطح شهر و نواحی آن را پوشش می دهد. بنابراین یکی از مطمئن ترین شیوه ها برای رفتن به مرکز شهر از فرودگاه، استفاده از خط مترو پیکادیلی (Piccadilly line ) یا قطار سریع السیر هیترو (Heathrow Express train) است. استفاده از قطار سریع السیر برای افرادی که زمان زیادی ندارد بهترین گزینه می‌باشد اما به نسبت مترو هزینه بیشتری خواهد داشت. در محوطه بیرونی ترمینال های فرودگاه هیترو نیز اتوبوس های مختلفی به مقاصد مختلف، از جمله هتل نزدیک فرودگاه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر هم قصد دارید به نقاط دیگر شهر لندن بروید تاکسی معمولا بهترین گزینه است.

 

اطلاعات پرواز فرودگاه هیترو لندن

 

شرکت‌های هواپیمایی

مقصدهای پروازی

ایجین ایرلاینز

آتن، لارناکا

ایر لینگاس

شهری جورج بست بلفاست، کرک، دوبلین، شنن

آئروفلوت

شرمتیوو

آئرومکزیکو

مکزیکو سیتی

هواپیمایی الجزایر

هواری بومدین

ایر آستانه

آستانه

ایر کانادا

کلگری، هلفکس استاینفلد، مونترال-پیر الیوت ترودو، مک‌دونالد-کارتیر اتاوا، سنت جان، پیرسون تورنتو، ونکوور

ایر چاینا

پکن

ایر فرانس

شارل دوگل پاریس

ایر ایندیا

سردار الله بهبهانی پتل، ایندیرا گاندی، چاتراپاتی شیواجی، لیبرتی نیوآرک

ایر مالتا

مالت

ایر موریشوس

سر سیو ساکر رام کلام

ایر نیوزیلند

اوکلند، لس‌آنجلس

ایر صربیا

بلگراد نیکولا تسلا

آلیتالیا

لینیت، لئوناردو داوینچی-فیومیچینو

آل نیپون ایرویز

هانه‌دا

امریکن ایرلاینز

شارلوت داگلاس، اوهر شیکاگو، دالاس-فورت ورث، لس‌آنجلس، میامی، جان اف کندی، فیلادلفیا، رالی-دورهام

آسیانا ایرلاینز

اینچئون

آسترین ایرلاینز

وین

اویانکا

الدورادو

آذربایجان ایرلاینز

حیدر علی‌اف

بیجینگ کاپیتال ایرلاینز

کینگدائو لیوتینگ

بیمان بنگلادش ایرلاینز

شاه‌جلال

بریتیش ایرویز

آبردین، ابوظبی، نمدی آزیکیوه، کوتوکا، ملکه علیا، اسخیپول آمستردام، آتن، هارتسفیلد-جکسون آتلانتا، آستین، بحرین، ترگود مارشال بالتیمور واشینگتن، بنگالورو، سووارنابومی، بارسلونا-ال پرات، بازل-مولوز-فرایبورگ اروپا، پکن، رفیق حریری بیروت، شهری جورج بست بلفاست، فلس لند برگن, برلین تگل، بیلبائو، بیلاند، بلوونی گوگلیلمو مارکونی، لوگان، بروکسل، هنری کواندا، بوداپست فرانک لیست، مینیسترو پیستارینی، قاهره، کلگری، کیپ‌تاون، چنای، اوهر شیکاگو، کپنهاگ، دالاس-فورت ورث، ایندیرا گاندی، دنور، حمد، دبی، دوبلین، دوسلدورف، ادینبرو، فرانکفورت، ژنو، جبل‌الطارق، گلاسکو، گوتنبرگ-لندوتر، اوون رابرتس، هامبورگ، هانوفر، هلسینکی، هنگ کنگ، جرج بوش، راجیو گاندی، اینسبروک، اینورنس، آتاتورک، ملک عبدالعزیز، اولیور تامبو، بوریسپیل، جان پل دوم کراکوف-بالیس، کوالالامپور، کویت، مرتلا محمد، لارناکا، مک‌کاران، لیدز برادفورد، لیسبون پورتال، لس‌آنجلس، کواترو دو فرارو، لوکزامبورگ - فیندل، لیون-سینت اگزوپری، مادرید-باراخاس، مالاگا، منچستر، مارسی پروانس، مکزیکو سیتی، میامی، لینیت، میلانو مالپنسا، مونترال-پیر الیوت ترودو، دوموده‌دوو، چاتراپاتی شیواجی، مونیخ، مسقط، جومو کنیاتا، نشویل، لیندن پیندلینگ، لوئیز آرمسترانگ نیو اورلنان، جان اف کندی، لیبرتی نیوآرک، نیوکاسل، نیس کوت دازور، گاردرموئن اسلو، پالرمو، پالما د مایورکا، شارل دوگل پاریس، اورلی, فیلادلفیا، فینکس اسکای هاربر، گالیله، پراگ رازیون، کفلاویک، ریو دوژانیرو گالیائو، ملک خالد، لئوناردو دا وینچی-فیومیچینو، پالکوو، سن دیه‌گو، سانفرانسیسکو، سان خوزه، کومودورو ارتورو مرینو بنیتز، سائو پائولو گوارولوس، سیاتل-تاکوما، اینچئون، شانگهای پودنگ، چانگی سنگاپور، صوفیه، سولا استاوانگر, استکهلم-آرلاندا، اشتوتگارت، سیدنی، لنارت مری تالین، امام خمینی، بن گوریون، هانه‌دا، ناریتا، پیرسون تورنتو، تولوز-بلانیاک، ونکوور، ونیز مارکو پولو، وین، شوپن ورشو، دالس واشینگتن، زاگرب، زوریخ

فصلی: بیاریتس – انگلت – بیون، بریندیسی, خانیا، کورفو، فارو، گرن کاناریا، ایبیزا، گرنوبل-ایزره, جزیره کوس، کالاماتا، منورکا، مونپلیه - مدیترانه، مورسیا-سان یاویر، ملی جزیره میکونوس، نانت آتلانتیک، اولبیا - کاستا اسمرالدا، پولا, زالتسبورگ، ملی سادورینی، اسپلیت، تنریف جنوبی, تورین کاسله, زاکینتوس

بروکسل ایرلاینز

بروکسل

بلغاریا ایر

صوفیه

کاتای پاسیفیک

هنگ کنگ

هواپیمایی شرقی چین

شانگهای پودنگ

هواپیمایی جنوبی چین

بایون گوانجو

هواپیمایی کرواسی

زاگرب

فصلی: رییکا، اسپلیت

دلتا ایرلاینز

هارتسفیلد-جکسون آتلانتا، لوگان، متروپولیتن شهرستان وین دیترویت، مینیاپولیس−سنت پل، جان اف کندی، فیلادلفیا

فصلی: پورتلند، سالت‌لیک‌سیتی

هواپیمایی مصر

قاهره، لوکسور

ال عال

بن گوریون

هواپیمایی امارات

دوبی

هواپیمایی اتیوپی

بول

هواپیمایی اتحاد

ابوظبی

اوا ایر

سووارنابومی، تائویوان تایوان

یورو وینگز

دوسلدورف، هامبورگ

یورو وینگز

اجرا توسط Eurowings Europe

زالتسبورگ

یورو وینگز

اجرا توسط جرمن‌وینگز

برلین تگل، کلن بن، اشتوتگارت

فن‌ایر

هلسینکی

فلای‌بی

آبردین، ادینبرو

گارودا ایندونزیا

سوکارنو-هتا

گلف ایر

بحرین

ایبریا ایرلاین

مادرید-باراخاس

ایبریا اکسپرس

آستوریاس، گرن کاناریا، پالما د مایورکا

ایسلند ایر

کفلاویک

ایران ایر

امام خمینی

خطوط هوایی ژاپن

هانه‌دا

کنیا ایرویز

جومو کنیاتا

کاال‌ام

اسخیپول آمستردام

کاال‌ام

اجرا توسط کی‌ال‌ام سیتی‌هاپر

اسخیپول آمستردام

کورین ایر

اینچئون

کویت ایرویز

کویت

تام ایرلاینز

سائو پائولو گوارولوس

لوت پولیش ایرلاینز

شوپن ورشو

لوفت‌هانزا

فرانکفورت، مونیخ

مالزی ایرلاینز

کوالالامپور

هواپیمایی خاورمیانه

رفیق حریری بیروت

عمان ایر

مسقط

هواپیمایی بین‌المللی پاکستان

بینظیر بوتو، جناح، اقبال لاهوری

فیلیپین ایرلاینز

نینوی آکوئینو

کانتاس

دبی، ملبورن، پرث , سیدنی

هواپیمایی قطر

حمد

هواپیمایی پادشاهی مراکش

محمد پنجم، مراکش-منارا، رباط سله

رویال برونئی

برونئی، دبی

الملکیه الاردنیه

ملکه علیا

هواپیمایی سعودی

ملک عبدالعزیز، ملک خالد

 شاهزاده محمد بن عبدالعزیز

هواپیمایی اسکاندیناوی

کپنهاگ، گاردر موئن اسلو، سولا استاوانگر، استکهلم-آرلاندا

سنگاپور ایرلاینز

چانگی سنگاپور

هواپیمایی آفریقای جنوبی

اولیور تامبو

سریلانکان ایرلاینز

باندرانیکی

سوئیس اینترنشنال ایرلاینز

ژنو، زوریخ

تاپ پرتغال

لیسبون پورتلا

تاروم

هنری کواندا

تای ایرویز اینترنشنال

سووارنابومی

تونس ایر

تونس قرطاج

ترکیش ایرلاینز

آتاترک

هواپیمایی ترکمنستان

عشق‌آباد

یونایتد ایرلاینز

اوهر شیکاگو، جرج بوش، لس‌آنجلس، لیبرتی نیوآرک، سانفرانسیسکو، دالس واشینگتن

 دنور

ازبکستان ایرویز

تاشکند

ویتنام ایرلاینز

نوا به، تان سون نهات

ویرجین آتلانتیک

هارتسفیلد-جکسون آتلانتا، لوگان، ایندیرا گاندی، دوبی، هنگ کنگ، اولیور تامبو، مرتلا محمد، لس‌آنجلس، میامی، جان اف کندی، لیبرتی نیوآرک، سانفرانسیسکو، سیاتل-تاکوما، شانگهای پودنگ، دالس واشینگتن

فصلی: گرانترین ادمز

ویولینگ

لاکرونیا


 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.6 از 5 | از 101 کاربر