فرودگاه لئوناردو دا وینچی فیومیچینو

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1399/09/16 بازدید : 865
خطوط هوایی
ترمینال ها
امکانات
دسترسی
آدرس و وب سایت

فرودگاه لئوناردو داوینچی رم هر ساله پذیرای جمعیت انبوهی از گردشگران و مسافران خارجی است که برای سفر به ایتالیا می‌آیند، این فرودگاه در حقیقت یک فرودگاه بین المللی در شهر رم، ایتالیا است که به عنوان مهمترین فرودگاه این شهر هم شناخته می شود. فرودگاه لئوناردو داوینچی اولین فرودگاه ایتالیا محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۶ به دلیل حجم انبوه ترافیک های هوایی، رتبه ششمین فرودگاه مهم اروپا را از آنِ خود کرد. ایرلاین های آلیتالیا و ویولینگ و آلیتالیا سیتی لاینر از اصلی ترین شرکت های هواپیمایی فعال در این فرودگاه هستند.

 

فرودگاه لئوناردو داوینچی رم

 

آشنایی با فرودگاه بین المللی ایتالیا

فرودگاه لئوناردو داوینچی فیومیچینو Leonardo da Vinci–Fiumicino Airport دقیقا در سال 1961 به عنوان یک فرودگاه بین المللی کار خود را آغاز کرد و در سال 2000 نیز مورد بازسازی قرار گرفت. این فرودگاه مسافری تقریبا 4 متر از سطح دریا بلندتر است و فاصله این فرودگاه تا تهران _ ایران حدود 4 ساعت یعنی بیش از 3420 کیلومتر است.

از فرودگاه لئوناردو داوینچی به اختصار با نام "فیمیچینو" هم یاد می شود، که علت اصلی آن هم قرار گرفتن این فرودگاه در شهر فیمیچینو در فاصله 30 تا 35 کیلومتری از رم است. ترافیک هوایی فرودگاه لئوناردو داوینچی در سال 2016 باعث شهرت هر چه بیشتر این فرودگاه شد و این شهرت همچنان نیز ادامه دارد. 

در سراسر فرودگاه و حتی قسمت های مختلف پارکینگ فرودگاه لئو ناردو داوینچی می توانید به صورت نامحدود از اینترنت رایگان Wi-F استفاده کنید، همینطور برای استفاده از Wi-F در رستوران ها، کافه ها و به طور کلی همه قسمت های فرودگاه، هیچ مشکلی نخواهید داشت. برای استقبال از مسافرین یا برای بدرقه یک دوست در لاین مشخص فرودگاه فیمیچینو نهایتا 15 دقیقه زمان خواهید داشت.

در پایانه اول و سوم فرودگاه می توانید شاهد وجود مکان های اختصاصی برای بازی کودکان و همینطور سرگرم شدن آن ها تا انجام مقدمات پرواز یا خروج از فرودگاه باشید. به لطف وجود پنج ترمینال در این فرودگاه طی یک سال امکان جابجایی بیش از 40 میلیون مسافر و بازدیدکننده از ایتالیا وجود دارد. البته که امکان خرید بلیط های لحظه آخری در فرودگاه یکی از مهم ترین چیزهایی است که مسافران مشتاق آن هستند.

زمانی که وارد فرودگاه لئوناردو داوینچی رم می شوید افسر پلیس نگاه کوتاهی به گذرنامه شما می‌اندازد و کار تمام خواهد شد، اما باید در فصل اوج سفر در رم و در فرودگاه لئوناردو داوینچی آماده به تاخیر افتادن برنامه های خودتان با توجه به وجود گردشگران زیاد باشید.
از طریق چهار پایانه اصلی فرودگاه داوینچی رم که معمولا شرکت های آلایتالیا، ایر فرانس، هواپیمایی کرواسی، کی ال ام، ایزی جت، ویز ایر و ... مدیریت صدور بلیط های مسافرین را برعهده دارند، کلیه پروازهای کوتاه، بلند یا طولانی مدت و پروازهای آسیایی و آمریکایی انجام می شود. البته به واسطه بروز آتش سوزی در T3 این ترمینال بعد از سال 2015 دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. چهار ترمینال فرودگاه فیومیچینو به ترتیب ذیل هستند :

 

 • T1
 • T2    
 • T3
 • T5

 

فرودگاه لئوناردو داوینچی رم

 

خطوط هوایی اصلی فرودگاه داوینچی رم در ایتالیا

خطوط هوایی اصلی فرودگاه داوینچی رم در ایتالیا عبارت اند از :

 • آیتالیا Alitalia 
 • آلیتالیا سیتی لاینر Alitalia CityLiner
 • ویولینگ Vueling

ترمینال های فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا

به فاصله 35 کیلومتری از شهر زیبا و پر رمز و راز رم به فرودگاه بین المللی داوینچی می رسید که پنج ترمینال مهم آن شرایط ورود و خروج بیش از میلیون ها مسافر در سال را فراهم می کنند. پروازهای داخلی و خارجی در فرودگاه فیومیچینو از طریق ترمینال های 1، 2، 3، 4 و 5 انجام می شود. ترمینال هایی که دقیق از سال 1990 مراحل پیشرفت و گسترش آن ها توسط مهندسین و کارشناسان مربوطه آغاز شد.

 

 

 

در سال 2004 یک ترمینال باری جدید در فرودگاه فیومیچینو به نام Cargo City افتتاح شد. در آوریل سال 2008 ترمینال 5 با مساحتی بیش از ۱۴ هزار متر مربع افتتاح شد که برای جابجایی بیشتر از 950000 مسافر در طول سال مورد استفاده قرار می گیرد. برای طراحی و ساخت این پروژه بیش از ۱۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شد و ساخت آن کمتر از ۶ ماه طول کشید.

این ترمینال دارای سیستم های کاملاً جداگانه ای از جمله کنترل و ورود، کنترل گذرنامه، جابجایی چمدان ها "حدودا 1800 چمدان در ساعت" است که به این دلیل از آن به‌عنوان یک ترمینال بین المللی و کاملا اختصاصی یاد می شود. ترمینال C فضای جدید و متفاوتی در فرودگاه داوینچی است که پروازهای شینگن در آن انجام می‌شود، البته قرار است تا در در آینده این ترمینال برای پرواز های غیر شینگین هم اختصاص یابد. 

وجود بیش از هشت دروازه و 16 پل عبور مسافر باعث شد تا پایان سال 2018 بیش از 55 میلیون مسافر سالانه از این ترمینال پرواز کنند. سالن های VIP از جمله مهم ترین امکانات ترمینال C هستند که می توان به آنها اشاره کرد. در ترمینال C محوطه ای برای جابجایی چمدان ها و نگهداری ایمن از آنها نیز فراهم شده که به واسطه وسعت بیش از 78 هزار متر مربعی این ترمینال امکان حرکت اتوماتیک برخی از خودروهای برقی هم در محوطه آن وجود دارد.

 • در ترمینال 1 (A) فرودگاه، کلیه پروازهای شینگن، پروازهای بین المللی و داخلی با هواپیمایی آلیتالیا انجام می شود. ترمینال 1 12 گیت دارد و ایر فرانس، KLM و آلیتالیا خطوط پروازی مهم آن محسوب می شوند.
 • در ترمینال 2 پروازهای غیر شینگن و پروازهای شینگن توسط خطوط هوایی Wizzair، Blue Air، Sun Express، Air Moldova و Meridiana انجام می شود. البته این فرودگاه در سال 2017 بسته شد.
 • در ترمینال 3 پروازهای غیر شینگن و شینگن انجام می شود. این، بزرگ ترین ترمینال فرودگاه داوینچی است که بخش های B و C در آن قرار دارند.
 • ترمینال 4 فرودگاه فیومیچینو در سال 2019 تاسیس و افتتاح شد.
 • ترمینال 5 فرودگاه نیز مختص انجام پروازهای ایالات متحده و ال عال است، که البته در حال حاضر فعالیتی ندارد.

 

سالن فرودگاه لئوناردو داوینچی رم

 

امکانات و خدمات رفاهی فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا

امکانات و خدمات رفاهی فرودگاه بین‌المللی لئوناردو داوینچی در ایتالیا شامل موارد مختلفی است که با توجه به نیاز مسافران در این فرودگاه وجود دارد. در ترمینال و پایانه های یک و سه مکان های مشخصی برای بازی کودکان تدارک دیده شده، در کافه فرودگاه می‌توانید از طعم فوق العاده قهوه ایتالیایی که شاید آخرین قهوه ایتالیایی باشد که در طول عمرتان می‌خورید، لذت ببریم.

استارباکس در فرودگاه‌های ایتالیا و همین‌طور فرودگاه لئوناردو داوینچی وجود ندارد، اما شاید کافه های متفاوت و بسیار زیبای این فرودگاه تمام نواقص آن را به خوبی پوشش می دهد. برای صرف ناهار یا وعده های غذایی مختلف هم می توانید از رستوران های فرودگاه استفاده کنید، دسرهای ایتالیایی هم پیشنهاد متفاوتی است که نباید از آن غافل شوید.

برای استعمال دخانیات سالن‌های مشخصی در سراسر فرودگاه تعبیه شده که می توانید از آن استفاده کنید، اگر به هر دلیلی نیاز به دوش گرفتن داشته باشید با پرداخت هزینه های مشخص در ترمینال یک این امکان برای شما فراهم خواهد شد.

اگر قصد خوابیدن در فرودگاه برای یک یا دو شب را داشته باشید کارکنان فرودگاه با شما مخالفت نخواهند کرد و می توانید از این فرصت تا پیدا کردن یک مکان مناسب برای اقامت در روم استفاده کنید. اگر نمی دانید که در فرودگاه  کجا بخوابید یا کجا استراحت کنید، البته برای مدتی کوتاه، بعد از رفتن به گیت H3 میتوانید از صندلی‌های این گیت استفاده کنید. 

در صورتی که بخواهید گیت B یا C را انتخاب کنید، باز هم شاهد وجود صندلی‌های مناسبی خواهید بود، البته فراموش نکنید که هوای فرودگاه کمی سرد به نظر می رسد و البته که نور زیادی در آن وجود دارد. بعد از رسیدن به فرودگاه و در صورت نیاز به برداشت پول یا چنج کردن ارز امکان استفاده از عابربانک فرودگاه را خواهید داشت. کمک های اولیه هم بخش دیگری از امکاناتی است که این فرودگاه بین المللی به واسطه آن از دیگر فرودگاه های ایتالیا متمایز می شود. 

اگر قصد خرید را داشته باشید در ترمینال c این فرصت برای شما فراهم می شود و در صورتی که هیچ اطلاعی از مکان های گردشگری رم در ایتالیا ندارید از قسمت اطلاعات گردشگری فرودگاه تمامی اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار می گیرد.

 

استاندارد کرونا فرودگاه لئوناردو داوینچی رم

 

دسترسی به فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا

برای دسترسی به فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا انتخاب های زیادی وجود دارد که تاکسی، قطار و اتوبوس های مخصوص فرودگاه مهم ترین گزینه های موجود محسوب می شوند. قطعا نمی توانید مسیر هتل تا فرودگاه را پیاده طی کنید، چرا که فیومیچینو حدودا 35 کیلومتر از رم فاصله دارد.

 

تور رم - بهترین خدمات، تضمین قیمت و ارائه تور رم با بصرفه‌ترین قیمت را از لحظه آخر بخواهید

 

دسترسی با تاکسی

در صورتی که تاکسی را برای رفتن به فرودگاه انتخاب می کنید، در محوطه مشخصی از فرودگاه می توانید به خوبی "تاکسی های سفید" را ببینید. کرایه تاکسی های فرودگاه بعد از طی کردن مسافت های مختلف متفاوت است، اما اگر فرضا از چامپینو به سمت مرکز شهر حرکت کنید، باید 30 یورو هزینه پرداخت کنید. برای حمل چمدان ها با تاکسی، به ازای هر چمدان هم باید 1 یورو پرداخت کنید.

دسترسی با قطار 

اگر قطار انتخاب اصلی شما برای رفتن یا برگشتن از فرودگاه داوینچی رم است، اکسپرس لئوناردو قطاری است که مستقیما مسیر بین مرکز شهر و فرودگاه را طی می کند. طی کردن این مسیر با این قطار فقط 30 دقیقه طول می کشد. بعد اینکه به ایستگاه "ترمینی" Termini Station رسیدید، می توانید با خریدن بلیط 11 یورویی این قطارها، برای لذت بردن از رم آماده شوید. سعی کنید از سکوهای فرودگاه بلیط نخرید، چرا که کمی گران تر هستند. البته این را هم فراموش نکنید که بعد از خرید بلیط برای سوار شدن به قطار اکسپرس لئوناردو فقط 90 دقیقه زمان دارید و بعد از 90 دقیقه بلیطِ شما دیگر اعتبار ندارد!

البته مترو هم انتخاب خوبی برای دسترسی به مرکز شهر رم از فرودگاه است.

 

فرودگاه لئوناردو داوینچی رم

 

آدرس  فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا

فرودگاه داوینچی رم " FCO" در 35 کیلومتری رم شهر فیومیچینو  واقع شده است.
Via dell' Aeroporto di Fiumicino, 00054 Fiumicino

وب سایت فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی ایتالیا

برای مشاهده اطلاعات پرواز فرودگاه می توانید از وب سایت اصلی آن به آدرس http://www.adr.it/fiumicino بازدید کنید. شماره تماس فرودگاه فیومیچینو 39 06 65951 است. 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.8 از 5 | از 100 کاربران به فرودگاه لئوناردو دا وینچی فیومیچینو