امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به فرودگاه زوارتنوتس ایروان

فرودگاه زوارتنوتس ایروان

شهر ایروان، پایتخت کشور ارمنستان، از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و به خاطر برخورداری از جاذبه‌های تاریخی از دیرباز تاکنون محل رفت و آمد گردشگران خارجی و یکی از مقاصد پرطرفدار در بین گردشگران ایرانی به شمار می آید. از این رو، فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در جابه‌جایی این گردشگران نقش مهمی را ایفا می کند. این فرودگاه در شهر زوارتنوتس نزدیک به ایروان قرار دارد. به همین دلیل، به فرودگاه ایروان نیز معروف است. فرودگاه ایروان مقر اصلی شرکت هواپیمایی ارمنستان می باشد که سال ۱۹۶۱ در ۱۲ کیلومتری غرب این شهر ساخته شد. برای اینکه فرودگاه زوارتنوتس مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد خدمات و امکانات بسیاری از قبیل نصب سیستم‌های جدید برای اطلاعات و چک-این، مرمت باند فرودگاهی، تاسیس سالن‌های مسافربری جدید، پارکینگ وسیع، فروشگاه های متنوع، انواع رستوران و کافه و بسیاری خدمات دیگر را به آن افزوده اند.
 
فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان
 

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان

نام فرودگاه: Zvartnots International Airport
مکان: ایروان – ارمنستان
نوع فرودگاه: بین المللی
مالک: اداره کل هواپیمایی کشور ارمنستان
گرداننده: Armenia International Airports CJSC
کد یاتا: EVN
کد ایکائو: UDYZ
ارتفاع از سطح دریا: 865 متر
ترمینال ها: 3 ترمینال مجزا 
فرودگاه بين‌المللي زوارتنوتس فرودگاه اصلي و شلوغ ترین فرودگاه ارمنستان است. اين فرودگاه در دوره‌هاي مختلف زماني دچار تغییراتی شده و توانسته در مراسم اهدا جوایز فرودگاه‌ها که در سال 2013 در دبی برگزار شد، در بین اتحادیه کشورهای مستقل جایزه‌ بهترین فرودگاه را به دست آورد. این فرودگاه پس از فرودگاه حیدر علی اف آذربایجان و فرودگاه بین المللی تفلیس، در رتبه سومین فرودگاه پرتردد منطقه قفقاز قرار می گیرد.
برای طرح ساخت و معماری این فرودگاه درشهر ایروان مسابقه‌ای برگزار شد که تیم‌های طراحی معروف مانند کاچیکیان، ترخانیان، قلاشیان، چرکزیان و باقداسریان در این رقابت شرکت کرده و به صورت مشترک جایزه مقام اول را به دست آوردند. پس از مدتی نقشه معماری این پرژه با اندکی تغییر نسبت به طرح اولیه توسط مهندس تیگرانیان و مهندس آرتورمسچیان به مرحله اجرا و ساخت در آمد. در سال ۱۹۸۰ این فرودگاه مجددا وارد فاز ساخت و ساز و توسعه شد. بعدها بازسازی و توسعه های زیادی در این فرودگاه صورت گرفت. ساخت ترمینال جدید و بازسازی بخش‌هایی از فرودگاه براي راه‌اندازی پروازهای داخلی برای حکومت شوروی صورت گرفت. پس از انحلال اتحاد جماهير شوروی و استقلال ارمنستان، یک ترمینال باربري جدید در فرودگاه زوارتنوتس ساخته شد. سالانه بالغ بر 100 هزار تن بار از طریق این فرودگاه به وسیله هواپیماهای باربري به نقاط مختلف، منتقل می‌شود.هواپیماهای غول پیکری همچون ایرباس A380 ، آنتونوف-225 و بویینگ 747-400 به راحتی می توانند در این فرودگاه، به زمین بنشینند.

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان
 

ترمینال های فرودگاه زوارتنوتس ایروان

این فرودگاه، دارای 3 ترمینال اصلی است.در سال ۲۰۰۴، پروژه ساخت ترمینال‌های بین‌المللی جدید آغاز شد. اولین ترمینال جدید این فرودگاه در ژوئن ۲۰۰۷ به پایان رسید. ساخت ترمینال دوم نیز پس از ۴۰ ماه در دستامبر ۲۰۱۱ به اتمام رسید.
ترمینال شماره  یک این فرودگاه از  همان ابتدای تاسیس فرودگاه شروع به کار کرد. این ترمینال، ساختمانی دایره‌ای شکل دارد که برج کنترل در مرکز آن قرار گرفته است. پروازهای ورودی این ترمینال و سپس کلیه پروازهای این بخش از سال ۲۰۰۶ به بعد به خاطر کوچک بودن و همچنین کم نور بودن ترمینال شماره 11،  به ترمينال شماره ۲ منتقل گشت. سر انجام در سال ۲۰۱۱ این ترمینال بسته شد. سپس، سالن‌های دو ترمینال شماره  ۱ و ۲، از طریق پلی به یکدیگر متصل شدند. طبق اعلام مسئولین این فرودگاه، به خاطر معماری خاص و متفاوت ترمینال شماره ۱ آن را به عنوان یک اثر ملی ثبت می کنند.
ترمینال شماره  ۲ دارای ۲ ساختمان مجزا برای پروازهای ورودی و پروازهای خروجی است. اين ترمينال ۲۱ میز پذیرش و ۹ در ورودی دارد و ظرفيت آن ۳/۵ میلیون مسافر در سال می باشد. ساخت این ترمینال طی سه مرحله در سال‌های 2006، 2007 و 2011 به سرانجام رسید. سالن چک-این ترمینال شماره 2 در طبقه‌ی دوم قرار گرفته و 42 باجه را دربرمی‌گیرد و به تکنولوژی‌های جدید مجهز است. این ترمینال دارای یک سالن استراحت است که از طریق آن می‌توانید به دورنمای باندهای فرودگاه و کوه آرارات دسترسی پیدا کنید. ترمینال شماره  ۳ مخصوص  پروازهای VIP و خاص است که مخصوص سران دولت‌ها و هیئت نمایندگان آن‌ها می باشد.

ترمینال فرودگاه بين‌المللي زوارتنوتس
 

شرکت های هواپیمایی و مقاصد پروازی

شرکت هواپیمایی ایجین ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: آتن؛ چارتر: هراکلین؛ رود؛ سالونیک
شرکت هواپیمایی آئروفلوت؛ مقصد پروازی: شرمیتوو
شرکت هواپیمایی آئروفلوت، اجرا توسط روسیه ایرلاینز؛ مقصد پروازی: سوچی
شرکت هواپیمایی ایر عربیا؛ مقصد پروازی: شارجه
شرکت هواپیمایی ایر قاهره؛ مقاصد پروازی: غردقه، شرم الشیخ
شرکت هواپیمایی ایر فرانس؛ مقصد پروازی: شارل دوگل پاریس
شرکت هواپیمایی آرمنیا؛ مقاصد پروازی: رفیق حریری بیروت، مینرالنیه وودی، تفلیس، امام خمینی (ره)، بن گوریون، سالونیک، چرتوویتسکویه؛ چارتر: آراکسوس، بارسلونا-ال پرات، کورفو، کالاماتا، لارناکا، پودگوریتسا، سردار جنگل رشت، رود، شهید دستغیب شیراز، تیوات، ونیز مارکو پولو
شرکت هواپیمایی ای ام سی ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: چارتر: غردقه، شرم الشیخ
شرکت هواپیمایی آسترین ایرلاینز؛ مقصد پروازی: وین
شرکت هواپیمایی بلاویا؛ مقصد پروازی: مینسک
شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز؛ مقصد پروازی: بروکسل
شرکت هواپیمایی بلغاریا ایر؛ مقاصد پروازی: چارتر: بورگاس، وارنا
شرکت هواپیمایی شام وینگز ایرلاینز؛ مقصد پروازی: دمشق
شرکت هواپیمایی فلای دبی؛ مقصد پروازی: دوبی
شرکت هواپیمایی جورجین ایرلاینز؛ مقصد پروازی: تفلیس
شرکت هواپیمایی آسمان؛ مقصد پروازی: امام خمینی (ره)
شرکت هواپیمایی نفت ایران؛ مقصد پروازی: فصلی: اهواز، شهید بهشتی اصفهان
شرکت هواپیمایی کیش ایر؛ مقصد پروازی: شهید دستغیب شیراز، امام خمینی (ره)
شرکت هواپیمایی لوت پولیش ایرلاینز؛ مقصد پروازی: شوپن ورشو
شرکت هواپیمایی ماهان؛ مقصد پروازی: امام خمینی (ره)
شرکت هواپیمایی خاورمیانه؛ مقصد پروازی: رفیق حریری بیروت
شرکت هواپیمایی نوردویند ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: شرمیتوو، سوچی
شرکت هواپیمایی قطر؛ مقصد پروازی: حمد
شرکت هواپیمایی اس7 ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: دوموده دوو، تولمچوا
شرکت هواپیمایی اس7 ایرلاینز، اجرا توسط گلوبوس ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: فصلی: دوموده دوو
شرکت هواپیمایی اسکات ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: آقتائو، آستانه
شرکت هواپیمایی تابان؛ مقاصد پروازی: فصلی: شهید بهشتی اصفهان، شهید مدنی تبریز؛ چارتر: شهید هاشمی نژاد مشهد، دشت ناز ساری، شهید دستغیب شیراز
شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین؛ مقصد پروازی: بوریسپل؛ فصلی: اودسا
شرکت هواپیمایی اورال ایرلاینز؛ مقاصد پروازی: پاشکوفسکی، دوموده دوو، روستوف-نا-دونو، پالکوو، کورومچ، سوچی، کولتسوو
شرکت هواپیمایی یوتی ایر اوییشن؛ مقصد پروازی: ونوکووا
شرکت هواپیمایی زاگرس؛ مقصد پروازی: چارتر: امام خمینی (ره)، شهید دستغیب شیراز
 

امکانات فرودگاه زوارتنوتس ایروان

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس دارای امکانات و خدمات رفاهی فراوانی می باشد که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

فروشگاه ها

در سالن‌های پروازهای ورودی و خروجی، فروشگاه‌هایی برای خرید روزنامه، سوغات، شیرینی، شکلات و اقلام ضروری سفر موجود هستند. تراول شاپ (Travel Shop) در طبقه‌ی دوم سالن پروازهای خروجی و اِرو شاپ (Aero Shop) در طبقه‌ی اول سالن پروازهای ورودی دوتا از فروشگاه هایی هستند که مسافران می توانند اقلام مورد نیاز سفر خود را از آنجا تهیه کنند.

سالن VIP

سرویس VIP فرودگاه می تواند برای راحتی بیشتر مسافران، مورد استفاده قرار گیرد. برای این سال ، خدمات مجزا و منحصر به فردی مانند کنترل امنیت و کنترل پاسپورت در نظر گرفته شده و نمایندگان مربوطه، به مسافران در تحویل و دریافت بار کمک می کنند. خدمات VIP فرودگاه قابل رزور است. برای رزرو این خدمات نام کامل، تاریخ ورود یا خروج، تاریخ پرواز و شماره‌ی پرواز ضروری می باشد. قیمت پکیج‌های مختلف VIP از ۳۰ هزار تا ۷۵ هزار درام ارمنستان متغیر بوده و برخی از این پکیج‌ها شامل ترنسفر فرودگاهی که مرسدس بنز کلاس C است می‌شوند.
 
سالن VIP فرودگاه بين‌المللي زوارتنوتس
 

فروشگاه دیوتی فری

فروشگاه دیوتی فری ارمنستان در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد و بعدها در سال ۲۰۱۱ مدیریت این فروشگاه به کمپانی دفری(Dufry)  سپرده شده و با تغییر نام به همین کمپانی همراه شد. این فرودگاه بین المللی از دو مجموعه‌ی فروشگاه تشکیل شده و محصولاتی از برندهای جهانی ارائه می‌دهد. مسافرانی که وارد فرودگاه بین المللی ایروان می‌شوند در هر ساعت از شبانه روز می‌توانند از خدمات این فروشگاه استفاده کنند.

کافه

در اکثر نقاط فرودگاه بین المللی ایروان کافه وجود دارد و مسافران می‌توانند میان وعده‌های ساده و انواع نوشیدنی ها را در آنجا پیدا کنند. از کافه‌های مطرح در این فرودگاه می‌توان به این موارد اشاره کرد:
کافه‌های زنجیره ای جَزوه (Jazzve Café Chain) که در سالن VIP قرار دارد و به صورت 24 ساعته مشغول سرویس دهی به مسافران است.
کافه‌های زنجیره ای سگافردو (Segafredo Café Chain) که در گیت‌های فرودگاه قرار دارد و به صورت شبانه روزی به مسافران سرویس می دهد.
 
کافه در فرودگاه زوارتنوتس ایروان
 

باجه های کرایه اتومبیل

این فرودگاه بین المللی دارای چهار باجه‌ی کرایه‌ی اتومبیل در سالن پروازهای ورودی است.

خدمات بانک و صرافی

در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ، شعبی از سه بانک مطرح ارمنستان وجود دارد که در 24 ساعت شبانه روز فعال هستند و خدماتی از جمله تبدیل ارز و دیگر خدمات بانکی ارائه می‌دهند. ماشین‌های اتوماتیکی برای ارائه سریع تر خدمات،  در نظر گرفته شده است.
 

دسترسی به فرودگاه زوارتنوتس ایروان

برای رفت و آمد بین فرودگاه بین المللی زوارتنوتس و مرکز شهر ایروان، وسایل حمل و نقلی در این فرودگاه، آماده خدمت رسانی به مسافرین هستند.

تاکسی:

شرکت‌های تاکسی گوناگونی در این فرودگاه فعالیت دارند؛ اما تاکسی‌های رسمی آن به «تاکسی فرودگاه» معروف هستند که صرفاً برای فرودگاه فعالیت می‌کنند و می توانید برای مسیرهای بین شهری از آن‌ها استفاده کنید. در بیرون از ساختمان اصلی فرودگاه ایروان، تاکسی‌های مخصوص فرودگاه آماده انتقال مسافران به مرکز شهر هستند. هزینه‌ی سفر بین مرکز شهر ایروان و این فرودگاه معمولا ۴۵۰۰ درام ارمنستان است.

اتوبوس:

سال ۲۰۱۷ سرویس اتوبوسرانی به سیستم حمل و نقل فرودگاه ایروان افزوده شد که از ساعت 7 صبح تا 10 شب و هر نیم ساعت یک بار به سمت مرکز شهر ایروان حرکت می کند. این اتوبوس‌ها از ساعت 10:30 شب تا 7 صبح نیز فعال اند؛ اما هر یک ساعت حرکت می‌کنند. هزینه‌ی سفر یک طرفه با این اتوبوس‌ها در حدود ۳۰۰ درام ارمنستان است.
 
اتوبوس فرودگاه بين‌المللي زوارتنوتس
 

آدرس فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان

این فرودگاه در نزدیکی شهر زوارتنوتس ارمنستان و در 12 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است و نزدیک ترین فرودگاه به پایتخت ارمنستان می باشد. به همین دلیل به نام فرودگاه بین المللی ایروان نیز مشهور است.
 

وب سایت فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان

وبسایت رسمی این فرودگاه، بهترین منبع معتبر جهت کسب اطلاعات بیشتر برای مسافرین است.
www.zvartnots.aero
 

کد یاتا : EVN

آدرس وبسایت : http://www.zvartnots.aero/

گالری تصاویر
درج نظر