فرودگاه حیدر علی اف

فرودگاه حیدر علی اف (Heydar Aliyev International Airport) یک فرودگاه بین المللی و همگانی است که در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان واقع شده است. در واقع موقعیت مکانی دقیق این فرودگاه، در شمال شرقی باکو بوده و با شهر حدود 20 کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه بین المللی حیدر علی اف تا سال 2004 میلادی با نام فرودگاه بین المللی بینا شناخته می شد، اما در تاریخ 10 مارس همان سال، به نام کنونی تغییر نام یافت. این فرودگاه دارای کد یاتا GYD و کد ایکائو UBBB می باشد.
فرودگاه حیدر علی اف مجهز به دو ترمینال باربری و دو ترمینال مسافربری به صورت مجزا است. همچنین در این فرودگاه دو باند از جنس ترکیب آسفالت و بتن وجود دارد که طول یکی از آن ها حدود 2700 متر و طول دیگری حدود 3200 متر می باشد. پایانه شماره یک مسافربری این فرودگاه دارای مساحتی در حدود 65 هزار متر مربع بوده و به پرواز های خارجی اختصاص داده شده است و گنجایش پذیرش 6 میلیون مسافر را دارا می باشد. پایانه شما دو مسافربری این فرودگاه نیز در سال 1989 میلادی راه اندازی شده و مخصوص پرواز های داخلی می باشد. گردشگران تور باکو جالب است بدانید فرودگاه حیدر علی اف، پرتردد ترین فرودگاه کشور آذربایجان و همچنین ناحیه قفقاز به شمار می رود. مالک این فرودگاه دولت جمهوری آذربایجان است.
 
 
فرودگاه بین المللی حیدر علی اف هم اکنون قطب اصلی خطوط پروازی شرکت های هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز (Azerbaijan Airlines)، آزال ایر و سیلک وی ایرلاینز می باشد. گردشگران ایرانی تور آذربایجان توجه داشته باشند که تعدادی از ایرلاین های ایرانی نیز به این فرودگاه پرواز مستقیم برگزار می کنند که در این میان می توان به شرکت های هواپیمایی ماهان، آتا، ایران ایر کارگو و ایران ایر اشاره کرد. پرواز های تهران – باکو و باکو – تهران نیز از طریق فرودگاه های بین المللی امام خمینی و تبریز صورت می گیرد. گردشگران تور باکو خوب است بدانید که فرودگاه حیدر علی اف یکی از 5 فرودگاه برتر آذربایجان بوده و طبق آمار موجود سالانه حدود دو میلیون و 800 هزار مسافر را جا به جا می کند. همچنین لازم به ذکر است که این فرودگاه مقصد میانی بسیاری از پرواز های بین المللی می باشد.
گزارش مشکل
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر